İçeriğe Yönlendir

Mondeo II - Şanzuman Mesafe Sensörü (Tr Sensörü)

Fuat GÜVEN

Recommended Posts

Özgür Özcan

Bence de şanzumanı söktürmeyin. Aynı olup olmadığı konusunda fikrim yok. Aracınızın kaputun altından tr sensörünün fotoğrafını çekip koyarsanız yorum yapabilirim. Farklı bile olsa arızayı gidermek için önce sensörden başla. Sensör 300-500 tl arası değiştirilir ama şanzuman 2000-3000 ve üstü fiyatlaran bahsediyorlar. Siz önce sensörü deneyin büyük ihtimal düzelecektir. Yağınıda değiştirin. Düzelmezse son çare şanzuman revizyonunu yapart

ilgilendiğiniz için cok tesekkur ederim.Linkini yazdıgınız site de mondeo 2005 için tr sensörü bulamadım ayrıca hangi isimle aratmak daha makul ben bir sonuç alamadım açıkcası aradiğım parçacılarda foto istedi.Yalnız paylaştıgınız fotoda 93-07 ARASI FORD MONDEO CD4E OTOMATiK ŞANZIMAN SEViYE SENSÖRÜ iTHAL. geçiyor umarım aynı sensördür saygılarımla

Yorum bağlantısı
Fuat GÜVEN

Bu sensör görev olarak aynı olsada araca göre farklı imal edilmiş. Mesela fokusun sensörü mondeoya şekil olarak uymuyor. Bence sizin aracın sensörü de şekil olarak farklıdır. 

bu bizim aracın sensörü

lYXM9B.jpg

sensörü  http://www.aydogmussanziman.com.tr/ sitesine gir, telefon ve adres bilgilerinden ulaşabilirsin. Sana yardımcı olacaklardır. Ankarada bu firma. Ben sipariş verecektim ama kendim söküp temizleyince düzelmişti. Halen kullanıyorum. Eğer sen sipariş verirsen kargoyla falan alırsın.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Özgür Özcan

Bu sensör görev olarak aynı olsada araca göre farklı imal edilmiş. Mesela fokusun sensörü mondeoya şekil olarak uymuyor. Bence sizin aracın sensörü de şekil olarak farklıdır. 

bu bizim aracın sensörü

lYXM9B.jpg

sensörü  http://www.aydogmussanziman.com.tr/ sitesine gir, telefon ve adres bilgilerinden ulaşabilirsin. Sana yardımcı olacaklardır. Ankarada bu firma. Ben sipariş verecektim ama kendim söküp temizleyince düzelmişti. Halen kullanıyorum. Eğer sen sipariş verirsen kargoyla falan alırsın.

adres ve foto için çok tesekkür ederim onlarda yokmuş çıkmacıları arastırın dediler.Foto çekemedim bakındım konumu hakkında hiç bi fikrim yok.Forumda hiç aynı problemle karsılasan yokmu 2005 mondeo şanzuman mesafe sensörü bi el atın arkadaşlar simdiden tesekkürler

Yorum bağlantısı
Fuat GÜVEN

Ben sizin için araştıracağım bakalım neymiş bu neden bulunmuyor.

Yorum bağlantısı
Özgür Özcan

https://www.aloparca.com/yedek-parca/ORIS/KFR002/80020717 https://www.aloparca.com/yedek-parca/FOMOCO/1S7F%2012K073%20AG/80028253 sanırım bu parca 2.link isimleri cok farklı oldugu için eşleştiremedim şanzuman mesafe sensörü tr sensörü gecmiyor çözemedim ama cok cok tesekkur ederim size halledemesek te inanılmaz yardımcı oldunuz ilginiz için sonsuz tesekkurler

Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk2

Selamlar, son durum konusunda bilgi verebilirmisiniz? Takip ettiğim bir konuydu. Eğer problem çözüldüyse aynı sorunları yaşayan ve parça konusunda sıkıntı çeken arkadaşlar için oldukça faydalı bir bilgi olacaktır.

Yorum bağlantısı
Özgür Özcan

Selamlar, son durum konusunda bilgi verebilirmisiniz? Takip ettiğim bir konuydu. Eğer problem çözüldüyse aynı sorunları yaşayan ve parça konusunda sıkıntı çeken arkadaşlar için oldukça faydalı bir bilgi olacaktır.

Henuz cozemedim fatih bey parcanın nerde oldugunu bilmiyorum kimin sattıgınıda bulamadım henuz
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fuat GÜVEN

Bu konuyla ilgili önce bir araç bulup sensörü tehit etmek gerek, aynı mı değil mi daha sonra nerede bulunacağına bakacağım. Ama öyle tahmin ediyorum ki sıkıntı sensör kaynaklıdır.

Yorum bağlantısı
Özgür Özcan

Bu konuyla ilgili önce bir araç bulup sensörü tehit etmek gerek, aynı mı değil mi daha sonra nerede bulunacağına bakacağım. Ama öyle tahmin ediyorum ki sıkıntı sensör kaynaklıdır.

Mondeo TDCI camshaft sensor replacement.

you tube bu video buldum izledim siparişi verdim umarım dogrudur bi kumar oynadım artık ya tutarsa hesabı

Yorum bağlantısı
Özgür Özcan

you tube bu video buldum izledim siparişi verdim umarım dogrudur bi kumar oynadım artık ya tutarsa hesabı

sizin tr yada şanzuman mesafe sensorunun ingilizce karsılıgına rastladınızmı bnm için çok önemli
Yorum bağlantısı
Özgür Özcan

sizin tr yada şanzuman mesafe sensorunun ingilizce karsılıgına rastladınızmı bnm için çok önemli

camshaft position sensor ya da crankshaft position sensor olabilirmi
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Fuat GÜVEN

B0ZjXD.jpg

sensör bu

ZVLlNk.jpg

buda içi. Sanırım iletkenlerde temazsızlık sonucu araç sallantı yapıyor.

oZAJQ7.jpg

lykAYE.jpg

1kYRPG.jpg

L4pjPb.jpg

7bojma.jpg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Fuat GÜVEN
(düzenlendi)

Sıkıntı geçen yıl çözülmüş gibiydi. Son zamanda yeniden başlayınca söktüm. Şimdilik çözüldü ama benim görüşüm herşeyin ömrü olduğu gibi bunun da ömrü bitmiş gibi. Çünkü içeride bayağı bir aşınma var. Yolların üzeri gözükmeyen yeşilimsi tabaka yapmış. Kazıyınca yeşilşmsi tabaka soyuldu çünkü. Birde bakır üzerindeki kaplama yer yer soyulmuş. Ben yenisibi alacağım. Bir arkadaşım iki ay sonra yurt dışına gidip gelicek. Eğer bulursa alacak bakalım beklemedeyim. Eğer bulamazsa yenisi şart. Bence sizlerde eğer sıkıntınınız var ise sökerek bakım yapın. En azından arıza tespit edilmiş olur. Tekrar ne zaman arıza vereceği belli olmaz ama. Ben bir yıl kullandım. Arıza tespit edilmiş oldu.

Eğer forumda bu zımbırtılardan anlayan varsa tamir edebilirim diyen çıkarsa bir adet çıkma bulup deneyelim derim. Olursa herkese yararı olur.

tarihinde Fuat GÜVEN tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Gökhan Özener

merhabalar,

Otomatik Mondeo'nun anlaşılamayan arızası konu kısmında bahsedilen arızalar ve sonucunu inceledim. benim sıkıntımda bu yönde. Çok değil ama bazen vites geçişlerinde kararsızlık (3-4 arası) arada sallama vb...

sanırım benimki de sensör arızası veya bakım ihtiyacı.

Forumda bahsedilen (a/t hız sensörü) (tr sensörünü) (hız devir sensörü) sanırım aynı şey fakat farklı isimlerle anılmış. Birde ( vites seçici diyor bazıları vites tarağı bazıları güvenlik anahtarı)

Bende bu sensörün oluyasa bakımını yoksa yenisini, olabiliyorsa denemelik 1 adet bulup gerekliyse değişimini yapmayı düşünüyorum. İnternet'te bazı sitelerde mevcut ve resimleri var.

(http://www.fordyedekparcacisi.com/Urunler/Ford-Mondeo-1997-2000-20-Zetec-E-Kilometre-Hiz-Sensoru-Orjinal.html)

ben bu sensörün ​yada vites tarağı veya seçicinin nasıl olduğu konusunda yardım istiyorum. bir fotoğraf olur. link olur vb. araçın üzerinde fotoğraf olabilir...

Farklı bir arızası olduğunu sanmıyorum ama olabilecek şeyler hakkındaki yardımlarınızı da bekliyorum.

Fuat Bey selamlar,99 model  2000 motor otomatik Mondeo Ghia araç aldım haziran ortasında.Aracı motoru yeni yapıldığı için almayı tercih etmiştimYukarıda yazdığınız problemlerin hepsini bende tek tek yaşadım.Arabayı aldığımda herşey normaldi,bilgisayarada bağlandı birşey göstermedi..İşim icabı Bitliste inşaat yapıyoruz,arabayı aldım İstanbul bostancı sanayi sitesinde Tayyar usta var ona bir bakım yaptırmak için gösterdim..Salıncaklar,z rotlar,salıncak lastikleri ve ön iki lastik,yağ,filtreler değişti..Ertesi sabah yola çıktım,denemek için arabayı biraz zorladım 220 km,ye sorunsuz ve seri olarak çıktı.Bitlise vardığımın ertesi günü sizin bahsettiğiniz bütün problemler başladı

Şanzıman devir sensörü dediler internetten buldum değiştirdim olmadı,sonra sol ön tekerin orada bir sensör daha var dediler onuda buldum değiştirdim gene olmadı.Yağda problem vardır dediler değiştirdik olmadı..Araba 1 ve 3. viteslere geçiyor 2 ve 4 e geçmiyordu..Devirde degesiz artmalar ve devire uygun vites geçişleri olmuyordu..Tatvan Ford servisi baktı anlamadı,Van ford servisine gittim onlarda 2000 modelin altındaki araçları bilgisayar testine bağlayamadıklarını söyledi (nasıl servisse).Orada bir şanzımancı bulduk gittik,oda şanzımanı sökmek için bütün motoru indirmem lazım deyince arkama bile bakmadan oradan kaçtım..Sonunda İstanbula 1. ve 3. vitesle yavaş yavaş (1400 km yi 30 saatte)  Tayyar ustaya geldim.Şanzıman sökülüp komple revize edildi..Şİmdi maşallah araba uçak gibi oldu..

Yazdıklarınızı okuyunca bu dertten muzdarip yalnızca siz olamadığınızı söylemek istedim..

Saygılar

Gökhan

Yorum bağlantısı
önder deli

Fuat Bey selamlar,99 model  2000 motor otomatik Mondeo Ghia araç aldım haziran ortasında.Aracı motoru yeni yapıldığı için almayı tercih etmiştimYukarıda yazdığınız problemlerin hepsini bende tek tek yaşadım.Arabayı aldığımda herşey normaldi,bilgisayarada bağlandı birşey göstermedi..İşim icabı Bitliste inşaat yapıyoruz,arabayı aldım İstanbul bostancı sanayi sitesinde Tayyar usta var ona bir bakım yaptırmak için gösterdim..Salıncaklar,z rotlar,salıncak lastikleri ve ön iki lastik,yağ,filtreler değişti..Ertesi sabah yola çıktım,denemek için arabayı biraz zorladım 220 km,ye sorunsuz ve seri olarak çıktı.Bitlise vardığımın ertesi günü sizin bahsettiğiniz bütün problemler başladı

Şanzıman devir sensörü dediler internetten buldum değiştirdim olmadı,sonra sol ön tekerin orada bir sensör daha var dediler onuda buldum değiştirdim gene olmadı.Yağda problem vardır dediler değiştirdik olmadı..Araba 1 ve 3. viteslere geçiyor 2 ve 4 e geçmiyordu..Devirde degesiz artmalar ve devire uygun vites geçişleri olmuyordu..Tatvan Ford servisi baktı anlamadı,Van ford servisine gittim onlarda 2000 modelin altındaki araçları bilgisayar testine bağlayamadıklarını söyledi (nasıl servisse).Orada bir şanzımancı bulduk gittik,oda şanzımanı sökmek için bütün motoru indirmem lazım deyince arkama bile bakmadan oradan kaçtım..Sonunda İstanbula 1. ve 3. vitesle yavaş yavaş (1400 km yi 30 saatte)  Tayyar ustaya geldim.Şanzıman sökülüp komple revize edildi..Şİmdi maşallah araba uçak gibi oldu..

Yazdıklarınızı okuyunca bu dertten muzdarip yalnızca siz olamadığınızı söylemek istedim..

Saygılar

Gökhan

size de geçmiş olsun Gökhan bey.

Yorum bağlantısı
Gökhan Özener

size de geçmiş olsun Gökhan bey.

Teşekkürler..Araba ne zamandır gönlümdeydi,aldım ama burnumdan gelmedi dersem yalan olur..motor,şanzıman,yürüyen aksam,ıvır zıvır derken epey bir yordu beni..birazda boyada problem var..onuda halledersem epeyce satmam artık..

Yorum bağlantısı
önder deli

Teşekkürler..Araba ne zamandır gönlümdeydi,aldım ama burnumdan gelmedi dersem yalan olur..motor,şanzıman,yürüyen aksam,ıvır zıvır derken epey bir yordu beni..birazda boyada problem var..onuda halledersem epeyce satmam artık..

hep öyle deriz ama en son bir silecek veya ne bileyim kapı kilidi yada titremeden artık nefret edip satarız. yoksa bende böylesine ağır satışlı bir aracı galeriden alırken 5 seneden önce satmam bindiğime sayarım diyerek aldım. tank gibi araba rahat ederim birkaç yıl diyerek ama gerisi malum. ;)

Yorum bağlantısı
Gökhan Özener

hep öyle deriz ama en son bir silecek veya ne bileyim kapı kilidi yada titremeden artık nefret edip satarız. yoksa bende böylesine ağır satışlı bir aracı galeriden alırken 5 seneden önce satmam bindiğime sayarım diyerek aldım. tank gibi araba rahat ederim birkaç yıl diyerek ama gerisi malum. ;)

:) evet herkesin bir kırılma noktası oluyor..Alıyoruz bir hevesle,orasını yapalım burasını yapalım deyip uğraşıyoruz..Ama sanırım bizim türden insanlar uğraşmayı seviyor..Aracı sıfırda alsak eminim uğraşacak birşeyler buluruz..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Çelik2

geçmiş olsun ..gule gule de kullanın aracınızı gercekten sıfırlamıssınız aracı kazasız belasız surusler gokhan bey. sanzımanı ne kadara revize ettiler.

Yorum bağlantısı
Gökhan Özener

geçmiş olsun ..gule gule de kullanın aracınızı gercekten sıfırlamıssınız aracı kazasız belasız surusler gokhan bey. sanzımanı ne kadara revize ettiler.

Teşekkür ederim..3650 şanzıman + 200 yağ

Yorum bağlantısı
önder deli

Teşekkür ederim..3650 şanzıman + 200 yağ

çok para abi yaaa.. Neyse sen 3850 tl lik binmeden satma.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Özener

çok para abi yaaa.. Neyse sen 3850 tl lik binmeden satma.

Allah kısmet ederse bir müddet binmeyi düşünüyorum..Boyayı elden geçiririm diyordum..Ama şanzıman biraz ağır geldi,boya işini biraz erteleyeceğiz artık.Bu arada sol tarafta bulunan 4'lü cam düğmeleri bozuktu onu değiştirdim,bagaj amortizörleri değişti son olarakta klima elden geçti.

Yorum bağlantısı
önder deli

Allah kısmet ederse bir müddet binmeyi düşünüyorum..Boyayı elden geçiririm diyordum..Ama şanzıman biraz ağır geldi,boya işini biraz erteleyeceğiz artık.Bu arada sol tarafta bulunan 4'lü cam düğmeleri bozuktu onu değiştirdim,bagaj amortizörleri değişti son olarakta klima elden geçti.

Kesene bereket.. Doya doya bin inşallah..
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...