İçeriğe Yönlendir

Amatör Telsizcilik (Yeni Hobim )

Aydın Akdeniz

Recommended Posts

Aydın Akdeniz

merhaba arkadaşlar,

teknolojisinin nimetlerinden olan telsizleri biliyoruz . 

fakat ;

nasıl kullanılır?

kimler kullanabilir?

ne zaman kullanılır?

çeşitleri nelerdir?

yasalmıdır ?

faturalımıdır ?

bilinmeyenlerle dolu bir iletişim cihazıdır .

bende resimdeki cihaz var . doğru anten sistemiyle kullanıldığında dünya ile konuşulduğu söyleniyor .

kullanım amacı genel olarak iki kişi arasında yada grup oalrak görüşme yapmaya yarıyor. fatura kontür gibi herhangi bir ihtiyacı yok .

tek olması gereken şey Kıyı Emniyetinden alınan Amatör Telsiz Belgesi .

sınavına hazırlanıyorum . belgemi alınca bana verilen isimle Türkiye geneli çevrimlere katılabiliyorum yada amatör olarak belgesi olan bir kişiyle sorunsuz iletişim kurabiliyorum .

güzel bir icat. 

baz istasyonu , çekiyor çekmiyor derdi yok .en önemli özelliğide bu zaten.

doğal afetlerde telefonların çalışmadığı yerlerde kesinlikle tek iletişim aracı telsizler.

tamamen ücretsiz. 

qNVjB.jpg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Aydın Akdeniz

Aramıza hoş gelirsiniz, çağrı kodum TA2CON.

cihazın ne abi ? tanımaya çalışıyorum sistemi . 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Halk band telsizlerle ülkeler arası konuşabilmek için ssb frekans modülasyonu olan, en az 50 watt çıkış gücü telsiz kullanılır. Kuşluk vakti en iyi zamandır uzak mesafeler için. Statosfer seviyesi o saatlerde epey alçalır ve sinyali çok uzağa taşır. Sizin telsiz zannederim 4 watt. Açık alanda kabaca 10 km, şehir içinde 1-2 km anca konuşma yapılır. Her yer frekans kaynayan bir dönemde bu cihazların düşük frekansı arada kayboluyor.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Çağrı kodumu unutmuşum ya. Hatırlayamadım. Yaklaşık 20 yıldır telsiz kullanmıyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aydın Akdeniz

Halk band telsizlerle ülkeler arası konuşabilmek için ssb frekans modülasyonu olan, en az 50 watt çıkış gücü telsiz kullanılır. Kuşluk vakti en iyi zamandır uzak mesafeler için. Statosfer seviyesi o saatlerde epey alçalır ve sinyali çok uzağa taşır. Sizin telsiz zannederim 4 watt. Açık alanda kabaca 10 km, şehir içinde 1-2 km anca konuşma yapılır. Her yer frekans kaynayan bir dönemde bu cihazların düşük frekansı arada kayboluyor.

5 w abi benim telsiz . ayarları falan yapılmadı daha . geçenlerde köye gitmiştim ortalama merkeze 30 km. açtım telsizi ve ters istikamette olan sungurlu ilçesindeki çevirme telsizlerine denk geldim . ortalama 80 km. anteni kısa uzatırsam çekim artar diye düşünüyorum . 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Ekranı inceledim. Senin cihaz 433 mhz taban frekanslı. Bunun mesafesi epey olur. İlk başta halk bandı olan 27 mhz cihaz sanmıştım.

Ssb yi unut :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aydın Akdeniz

Bu işin efsanesi olan Yaesu FT-26. Sendeki cihaz ise dual bant bir cihaz. Eğer almadıysan full açık band bir cihaz edinmeni tavsiye ederim. Nasıl anlarım diyorsan amatör bandın dışında kalan bir frekansı girmeni kabul ediyorsa full frekans açık demektir.

Single side band. Uzun mesafe haberleşmesi için kullanılan epey uzun anten boyuna sahip haberleşme modulasyon tipi.

anladım abi peki bu cihaza gerekli işlemler yapılsa menzilde ne kadarlık bir değişim olur . anten , çatı anteni vs.

Yorum bağlantısı
Aydın Akdeniz

El telsizlerinde fazla oynama şansın yok, anten modifikasyonu yaparsın ama taşıması sorun oluyor bu seferde. Araç telsizlerinde seçenek daha fazla ve 50 w. civarı güç basabiliyorsun.

doğru abi . bi arkadaşımda araç telsizi var, bagajın üstündede özel bir anten var .profesyonel ilgileniyor bu işle . bende ondan heveslendim zaten :)

Yorum bağlantısı

Pehpeh nerdeee o eski telsizcilik nerede o muhabbet...97 senesinde merak salmıştım yazılışıyla yazıyorum ceksın telsizim vardı.ve kooocaman bi anten evin tepesinde 10 metre.özel kablolar eco mack.Hollanda yla bile konuşuyorduk zaman zaman...her topluluğun bir kanalı vardı...gece bir muhabbetler olurdu akla zarar...

Kimse kimseye lisans da sormazdı ayrıca:)

Cep telefonu yaygınlaştı ihtiyaç harici muhabbet bitti gibi....

Yorum bağlantısı
Aydın Akdeniz

Pehpeh nerdeee o eski telsizcilik nerede o muhabbet...97 senesinde merak salmıştım yazılışıyla yazıyorum ceksın telsizim vardı.ve kooocaman bi anten evin tepesinde 10 metre.özel kablolar eco mack.Hollanda yla bile konuşuyorduk zaman zaman...her topluluğun bir kanalı vardı...gece bir muhabbetler olurdu akla zarar...

Kimse kimseye lisans da sormazdı ayrıca:)

Cep telefonu yaygınlaştı ihtiyaç harici muhabbet bitti gibi....

frekansı ayarlar lisans söylemeden konuşuruz abi :D sende gel :)

Yorum bağlantısı

frekansı ayarlar lisans söylemeden konuşuruz abi :D sende gel :)

Heves meselesi.günde o kadar çok görüşme yapıyorumki...aksam oldummu susmak en güzel eylem oluyor.size hoş sohbetler olsun abim..:)

Yazmak daha az yorucu:)

Yorum bağlantısı
Aydın Akdeniz

ben meraklıyım abi . dündü galiba manisadan bilgisi olan, yada orda bulunan bir vatandaş telsizden 600 ölü var dedi . doğru yada yanlış . ama telefonun olmadığı yerde tek kurtuluş bu telsizler .

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

biz bundan anlamayız :D anladığımız bu, frekansımızda 1.10 dur. Aydın hayırlı olsun.

41NtqF3VUuL._SY300_.jpg

Yorum bağlantısı
Ergin Ertuğrul

Ben polis telsizi dinlemeyi çok seviyorum,birkaç tane polis tanıdığımız var yanlarına gittiğimde oturup dinliyorum telsizi,konuşmak falan değil,sadece bunu yapmak için neye ihtiyacım var  :unsure2:

Yorum bağlantısı
Hasan Altıntaş

merhaba arkadaşlar,

teknolojisinin nimetlerinden olan telsizleri biliyoruz . 

fakat ;

nasıl kullanılır?

kimler kullanabilir?

ne zaman kullanılır?

çeşitleri nelerdir?

yasalmıdır ?

faturalımıdır ?

bilinmeyenlerle dolu bir iletişim cihazıdır .

bende resimdeki cihaz var . doğru anten sistemiyle kullanıldığında dünya ile konuşulduğu söyleniyor .

kullanım amacı genel olarak iki kişi arasında yada grup oalrak görüşme yapmaya yarıyor. fatura kontür gibi herhangi bir ihtiyacı yok .

tek olması gereken şey Kıyı Emniyetinden alınan Amatör Telsiz Belgesi .

sınavına hazırlanıyorum . belgemi alınca bana verilen isimle Türkiye geneli çevrimlere katılabiliyorum yada amatör olarak belgesi olan bir kişiyle sorunsuz iletişim kurabiliyorum .

güzel bir icat. 

baz istasyonu , çekiyor çekmiyor derdi yok .en önemli özelliğide bu zaten.

doğal afetlerde telefonların çalışmadığı yerlerde kesinlikle tek iletişim aracı telsizler.

tamamen ücretsiz. 

qNVjB.jpg

Dostum bende Amatör Telsizciyim. Çağrı Kodum TA6AHA , resimdeki telsiz  profesyonel telsizdir. Amatörlerin bulundukları bölgelerde kurdukları röleler vasıtası ile aralarında iletişime yarar. Kapsama alanı bölgeye göre değişir. Hava şartları iyi olduğunda ben Sinop'tan Rize'deki amatörle konuştuğum olmuştur. Türkiye'nin yaklaşık her bölgesinde amatör  röleler mevcut olup Amatör Telsiz belgesi alındıktan sonra çağrı işaretin ile her yerde konuşabilirsin. Ayrıca telsiz belgesi olmadan bu telsizlerin kullanımı yasaktır. Ayrıntılı bilgi için  http://www.trac.org.tr/ adresini ziyaret edebilirsin.

Ben polis telsizi dinlemeyi çok seviyorum,birkaç tane polis tanıdığımız var yanlarına gittiğimde oturup dinliyorum telsizi,konuşmak falan değil,sadece bunu yapmak için neye ihtiyacım var  :unsure2:

Polis telsizi dinlemek kanunen cihazın olsa bile yasaktır. Amatör telsizcilik başlarda birazda o hevesle başlar, sonraları esas amacı doğrultusunda kullanmaya başlayınca hastalık başlar, polis frekanslarını bile unutursun. Hele Kısa dalga ile yurt dışı görüşmeye başladığında tamamı ile bağlanmışsındır artık amatör telsizciliğe. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Aydın, hiç uğraşma bunlarla. Android te kullanılabilen çak bi ZELLO işlem tamam. Hem daha geniş kitlelere, hemde sınırsız mesafeye sahip olursun  ;) Bilen bilir  :fiuw:  :D

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
(düzenlendi)

Valla ben bu işlerden hiç anlamam. Ancak daha çocuk yaşlarımda talki walki denilen şey vardı bende.. mahalle de acayip havam olurdu. Herkes bir iki kelime söylemek için kuyruğa girerdi. Bisikletlerle gruplara ayrılır birbirimizle konuşurduk.. Şimdi kullanan çocuklar hala var mı bilemiyorum. Cep telefonu çıktı mertlik sanırım yine öldü :D

tarihinde Ayhan Onaran tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aydın Akdeniz

Dostum bende Amatör Telsizciyim. Çağrı Kodum TA6AHA , resimdeki telsiz  profesyonel telsizdir. Amatörlerin bulundukları bölgelerde kurdukları röleler vasıtası ile aralarında iletişime yarar. Kapsama alanı bölgeye göre değişir. Hava şartları iyi olduğunda ben Sinop'tan Rize'deki amatörle konuştuğum olmuştur. Türkiye'nin yaklaşık her bölgesinde amatör  röleler mevcut olup Amatör Telsiz belgesi alındıktan sonra çağrı işaretin ile her yerde konuşabilirsin. Ayrıca telsiz belgesi olmadan bu telsizlerin kullanımı yasaktır. Ayrıntılı bilgi için  http://www.trac.org.tr/ adresini ziyaret edebilirsin.

belgeye bu dönem için başvurmuştum abi onay geldi fakat işlere dalınca sınav ücretini yatırmayı unuttum . diğer döneme hazırlanıyorum . 2011 de çıkan sorular var elimde . arkadaşlar sorular hep aynı diyor . acaba öyle olurmu ?

biz bundan anlamayız :D anladığımız bu, frekansımızda 1.10 dur. Aydın hayırlı olsun.

telsiz mükemmel birşey abi :)

mesela binada merkezi sistem çalışması yaparken kablo çekmek için dairede bekliyorum diğerinide elemana verip çatıya gönderiyorum . çekim sorunu yok arama yapıp çalacak açacak diye zaman kaybı yok . en basiti anında iletişime geçilebiliyor . dairede bazen tesisat sorunlu olunca tuvalet yada banyo havalandırmasından inmem gerekiyor. oralarda telefonun çekmesi mucize zaten :D 

hatta bizim çaycı 5 takım telsiz aldı bir tanesi kendinde diğerlerini esnafa dağıttı . kabloymuş diyafonmuş bitirdi :D

Yorum bağlantısı
Hasan Altıntaş

belgeye bu dönem için başvurmuştum abi onay geldi fakat işlere dalınca sınav ücretini yatırmayı unuttum . diğer döneme hazırlanıyorum . 2011 de çıkan sorular var elimde . arkadaşlar sorular hep aynı diyor . acaba öyle olurmu ?

aşağı yukarı aynı olur, diğer yıllardaki sorulara da bak, benzer sorular çıkacaktır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aydın Akdeniz

aşağı yukarı aynı olur, diğer yıllardaki sorulara da bak, benzer sorular çıkacaktır.

A yada B almak için sürekli çalışıyorum . zamanında ÖSS için bu kadar çalışsaydım mühendislik gelirdi :D

Yorum bağlantısı

Aydın, hiç uğraşma bunlarla. Android te kullanılabilen çak bi ZELLO işlem tamam. Hem daha geniş kitlelere, hemde sınırsız mesafeye sahip olursun  ;) Bilen bilir  :fiuw:  :D

Bana zello deme  :D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...