İçeriğe Yönlendir

Salon Ve Balkon Çiçeklerimiz

Misafir

Recommended Posts

Cem Işık

Mehmet sen de gel, sana da dökelim çiçekler ayıp ettin :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Orkide kolay tabi Mehmet, dana keserlerse giderim... Aha buraya yazıyorum... :D

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Abi çok güzel.

Ama biz bir çiçeğe bakamıyoruz :( Hep kurutuyoruz :(

Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

Mehmet sen de gel, sana da dökelim çiçekler ayıp ettin :)

Ne desem bilemedim ki. Sağol Cem, yapmış kadar oldunuz.  :bravo:

Serkan abi,söğürme yapsınlar, o da kabulümüzdür. ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sertaç Karginer

Çiçeklerin çok güzelmiş Mükremin abi keyfin daimi olsun insallah... :flowers:

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Abim Istanbul gibi yiyici ekibi danayla korkutamazsin de ki geliyorum,eti sutu bize birak,gel ne olursan ol gel:)
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Orkide salatası da yeriz değil mi ? Kim iki güne bir sulayacak çiçekleri, ye gitsin... :D

Şunu okuyan da seni yiyen biri sanır.

Kenarından dolaşınca olmadı değil mi? konuyu direk "dana"ya getirecen.

Mangal kokularından fırsat kalıyormu kokusunu almaya abi  :) Ellerinize sağlık.. :bravo:

Mangal kokulu çiçeklerim var benim. :D

Ne desem bilemedim ki. Sağol Cem, yapmış kadar oldunuz.  :bravo:

Serkan abi,söğürme yapsınlar, o da kabulümüzdür. ;)

Demek sen de ha!

Abim Istanbul gibi yiyici ekibi danayla korkutamazsin de ki geliyorum,eti sutu bize birak,gel ne olursan ol gel:)

Bundan sonraki konum "balkonda dana çevirme" olacak :angry:

tarihinde Mükremin Kocataşkın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Bundan sonraki konum "balkonda dana çevirme" olacak :angry:

Mükremin abim, affına mağruren; konuyu yemeğe bağlamışız elde olmayan sebeplerle.. :flowers:

Yorum bağlantısı

Buda bizim köyün bahçesinden bir manzara.. En ideal ve güzel kareler, bu mevsimde yakalanıyor. Yaz sıcakları başlayınca renkler soluyor.

ztwhO8X.jpg?1

Yorum bağlantısı

Buda bizim köyün bahçesinden bir manzara.. En ideal ve güzel kareler, bu mevsimde yakalanıyor. Yaz sıcakları başlayınca renkler soluyor.

Aferin Kerem.

Mükremin abim, affına mağruren; konuyu yemeğe bağlamışız elde olmayan sebeplerle.. :flowers:

Hayret! orkide görmüş adamın birinin aklına salata geliyor. :D

Yorum bağlantısı

Aferin Kerem.

Çok manidar olmuş  :(  :unsure2: Konunu baltalamak niyetim yoktu Abicim  :( Mangal dan uzaklaşsın istedim  :( Hatam varsa affola  :(

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Hayret! orkide görmüş adamın birinin aklına salata geliyor. :D

Abi inan konu orkideden salataya nasıl geldi bende anlamadım, toner tozunun yan etkileri bunlar hep..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Çok manidar olmuş  :(  :unsure2: Konunu baltalamak niyetim yoktu Abicim  :( Mangal dan uzaklaşsın istedim  :( Hatam varsa affola  :(

Sana kinaye yapmadım, kendi anlamında "aferin" dedim. Aklında hinlik var değil mi? :yes:

Abi inan konu orkideden salataya nasıl geldi bende anlamadım, toner tozunun yan etkileri bunlar hep..

Biliyorum ben salataya nasıl geldiğini... toner tozu bile birilerinin aklına "et" getiriyorsa ohooooo biz çoktan yanmışız. :fiuw:

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Akşam bizim balkondaki çiçeklerimizin fotoğraflarını çekip ekleyeyim de , haneme + puan yazılsın.. Hatta balkondaki mangalı da saklayayım ki konu tekrar mangala bağlanmasın .. :fiuw:  :biggrin:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Sana kinaye yapmadım, kendi anlamında "aferin" dedim. Aklında hinlik var değil mi? :yes:

Biliyorum ben salataya nasıl geldiğini... toner tozu bile birilerinin aklına "et" getiriyorsa ohooooo biz çoktan yanmışız. :fiuw:

:flowers:  Evet var. Gelin arabamda kalma  :fiuw:  :D  :D

Yorum bağlantısı

Mükremin abi,orkidelerine  bayıldım  :nazar:  :nazar:

Bize de geçenlerde hediye geldi 2 daldı ama biri kırılmış ve şerefsiz çiçekçi kırık yerine kıskacı takarak saklamış. Neyse şuan 2 dalı var ama tek dalı çiçeksiz durumda, diğer dalda ise 2 tane çiçeğimiz var. Kısaca bakımında ne tavsiye edersin abi nelere dikkat etmeliyiz. 

Tahir özel bir saksısı var. Mümkünse iki tane şeffaf saksı olacak. Küçük olana orkideyi dikeceksin. Muhtemelen senin çiçeğin saksısı olması gerekenden küçüktür onun için büyütmek maksadıyla dikeceksin diyorum, saksıyı yeteri kadar büyük görüyorsan değiştirmene gerek yok. Küçük saksı büyüğün içine girdiğinde kenarlardan birer, ikişer parmak boşluk kalacak şekilde olacak. Büyük saksının altında delik olmayacak ve içine yaklaşık 4 cm. yükseklikte iri çakıl veya su tutacak olan (pomza tarzı, sen iyi bilirsin) çakıl konulacak ve bu taşları örtecek kadar su konulacak, bu su hiç eksik tutulmayacak, buharlaştıkça ilave edilecek. Çiçeği bu çakılın üzerine koyacaksın. Yani suya temas etmeyecek ama sürekli nemli olacak. Ayrıca haftada bir kez çiçeğin kendisini saksıyı örtecek derinlikte, oda sıcaklığında suya daldırıp 5-10 dakika bekleteceksin. Sonra suyunu sağaltıp tekrar büyük saksıya koyacaksın. Sulama işlemi bu şekilde olacak. Orkide serin ortamı ve sabah güneşini seven bir bitki. Tarif ettiğim şekilde bir ortam ve bakım sağlayabilirsen yıl boyunca çiçek açar.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
(düzenlendi)

Müjdeee müjdee bizim orkidenin kuru bir dalı vardı..Yani daha doğrusu kuru değil ama çiçek yok sap gibi duruyordu oradan şimdi ufak ufak sürgünler çıkmış dün farkettim :) 15-20 güne kalmaz çiçek açar sanırım.

tarihinde Ayhan Onaran tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Teşekkür ederim abi. Akşam resimlerini ekleyeyim saksıya birlikte karar vermeye çalışalım.

Yorum bağlantısı

Müjdeee müjdee bizim orkidenin kuru bir dalı vardı..Yani daha doğrusu kuru değil ama çiçek yok sap gibi duruyordu oradan şimdi ufak ufak sürgünler çıkmış dün farkettim :) 15-20 güne kalmaz çiçek açar sanırım.

Gözün aydın, demek ki yerini sevmiş, hiç dokunma, yaprakları filan güneşe doğru yönelir, yönünü bile değiştirme, yukarıda anlattıklarımı uygulamaya çalış. Bak neler olacak. :D

Teşekkür ederim abi. Akşam resimlerini ekleyeyim saksıya birlikte karar vermeye çalışalım.

Tamamdır.

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Gözün aydın, demek ki yerini sevmiş, hiç dokunma, yaprakları filan güneşe doğru yönelir, yönünü bile değiştirme, yukarıda anlattıklarımı uygulamaya çalış. Bak neler olacak. :D

Tamamdır.

Abi bizim saksı ve çiçek bu şekilde.Beyaz porselen olandan çıkardım çiçeği çünkü güneş alamıyordu kökleri. 

28qvuw3.jpg

2dso9hx.jpg

2e1hoqd.jpg

Birde hazır su kullanın tavsiyeleri var abi.Siz nasıl su kullanıyorsunuz ve herhangi bir vitamin takviyesi veriyor musunuz ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Saksı 2 adet ve şeffaf olmalı ..Birisinde çiçek ekili diğeri de dış kabı..Güneş ve ışık köklerine gelecek böylelikle. Bu seramik kap olmaz..Bunu kullanmayın. Su olarak ben normal çeşme suyu veriyorum tüm çiçeklere..Yalnız suyun soğuk olmamasına dikkat et.. çiçeği de doğrudan hep güneşe değil de en azından sabah güneş alacak bir yere konumlandırın..

Yorum bağlantısı

Abi bizim saksı ve çiçek bu şekilde.Beyaz porselen olandan çıkardım çiçeği çünkü güneş alamıyordu kökleri. 

Birde hazır su kullanın tavsiyeleri var abi.Siz nasıl su kullanıyorsunuz ve herhangi bir vitamin takviyesi veriyor musunuz ?

Tahir ne yazık ki çiçek çok iy görünmüyor, ona inceden bir bakım uygulayalım.

1. Önceki mesajımda yazdığım gibi haftada sadece bir kere daldırma usulüyle sula, yakın zamanda suladıysan bir hafta boyunca hiç su verme.

2. Evin en serin odasında, bir saat kadar sabah güneşi görecek şekilde pencereden yarım metre kadar içeride bir yer ayarla.

3. Bu porselen saksıya benzer, mümkünse biraz daha büyük bir cam veya şeffaf plastik saksı al (Cam saksı alana kadar porseleni kullanmaya devam et). Dibine 4 cm. kadar çakıl koy ve çakıl yüzeyine kadar oda sıcaklığında çeşme suyuyla doldur. Çiçeği de (içinde çiçek bulunan saksıyı) çakıl taşlarının üzerine koy.

4. Bulabilirsen (bulamazsan ben göndereyim) "orkide besini" olarak satılan sıvı gübreden al, 15 günde bir tarifine göre bu gübreyi kullan.

Buda benim çiçek :)

Çiçek nerede? :unsure2:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...