İçeriğe Yönlendir

Vw'de Stok Olmaması Yoksa Bir Pazarlama Oyunu Mu?

Sinan Kılıç

Recommended Posts

Sinan Kılıç

Yaklaşık 5 yıldır Focus dizel sahibiyim ve 5 yıldır forumu takip ediyorum, burdan çok faydalı şeyler öğrendim. Şimdi aracımı değiştirmek üzereyim, eşim düz vites kullanmadığı için dizel otomatik bir araç düşünüyorum. Ford da olmadığı için en yakın araç golf.

Birçok bayi ile görüştüm nerdeyse hiçirinde dizel otomatik highline yok (bie bayide mavi rengi vardı, onun için yok sayıyorum). Ford servis müdürü arkadaşımın yorumu ise şu; ellerinde araç stoğu bulunuyor ancak müşterilerini bekletiyorlar dedi.

Acaba gerçeklik payı var mıdır?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

var mıdır? vardır, hatta geçen senelerde sefa arkadaşımız satın alma aşamsında yaşadı benzerini, bazı çok iyi satan modellerde stok zaten tutmuyrlar orası ayrı, sipariş havada kapışılıoyr, devir pazarlama devri, artık hemen tüm markalar denk hatta ortak üretim bile çok

Yorum bağlantısı
Sinan Kılıç

Bekleme süresi ayrı bi efsane; 3 ay 4 ay bi araba beklenir mi?

Türkiye gibi dizel motor sevilen bi ülkede 50 küsür bayide nu araçtan nasıl olmaz insan bazen gerçekten hayret ediyor?

Yorum bağlantısı
Necati Dur

Bence bütün firmalar siparişi aldıktan sonra üretmeye geçmeli. Yoksa sıfır araba çöplüklerinden geçilmeyecek ortalık. Ben golf 7 Higline siparişi vermiştim. 45 gün süre vermişlerdi. 45 günde İstanbul'a inmiştide. Biz vazgeçtiğimiz için hemen orada kapılmıştı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

otomotivin üretim tarzında maalesef sipariş tarzı üretim olmaz, planlama 5 yıldan başlar

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Çoşkun

floryadada var evet.koskoca bi otopark ve çeşitli araba var her gece araba geliyor ve otopark hiç boş değil.sıfır hepsi.

Valla şimdiye kadar envayi çeşit yorum duydum ama halen neden böyle bişi yaptıklarını anlamadım.Tek bildiğim şey şu : " Param varken 2 ay beklemem araba için."

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

aslında beklenmiyor, alıcı ciddiyeti ile 1000 tl kapora yatırlıoyri 2-4 vakte kadar aniden, sizden öncekinin kapora verdiği, 4 aydır bweklediği ama ne tesadüf ki , araç limana inince de vazgeçtiği bir üst model ilave meblağ karşılığı ortyaa çkıoyr. Beklenen marka algısı ile derhal bütçeyi artırıp o modeli alıyorsunuz....

• Beğen 6
Yorum bağlantısı

Prestij marka algısı yaratmak, tek sebep bu. Aynı bekletme süresini ticari araç müşterisine deklare edebilirler mi? Vakit nakit olan iş hayatında 1 gün geç teslim etse müşteriyi kaçıracaklarını bilir markalar. Ancak konu hususi kullanıma geldiğinde bekleme süresi artınca koltuğu kabaran bir müşteri kitlesi oluyor. Opsiyon eklettikçe uzayan teslim süresini prestij algısı ile kabul ettirme, sabırsız ama belli süre beklemeyi kanıksamış olana da fabrikayla yazışmadan, stoktaki uygun maliyetli aracı sırası gelince verme politikası uzun süredir uygulanan ve tutan bir satış politikası. Talep fazla, arz düşük olursa ya da bu algı yaratılırsa fiyat dengesi müşterinin değil, markanın lehine döner. Bir de markanın prestij algısı olursa:) Şimdi ilk satıra geri dönerek paragrafı tekrar okursak......:) bu döngü hiç bitmez:)

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Ertuğrul Büber

VW sitesinde birkaç gün öncesine kadar 2013 modellerin fiyat listesi vardı.Hem dizel hem otomatik hepside vardı.Stok yokda nasıl elde 2013 kalır.Bir terlik var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Mayıs'ta scirocco siparisi veren arkadaşıma 2 ay sonra gün verdiler. 4 ay oldu gelmedi geçen yıl,aradaki kur farkını da ona yansittilar iptal etti siparişini gitti ikinci el aldı :)

Ben bu olaya parayla rezil olmak diyorum

Yorum bağlantısı
Coşkun Yılmaz

bilerek vermiyorlar yoksa TR o kadar vw satılan bi ülke değil..

güzel kombinler yapıyorlar ama dsg sini sevdim bide 7 ileri olanların canı 50.000 km de cırtlamaya başlamasa süper olacak 

ülkeme alanlara emeklerine yazık valla 2000 model 100 k golf 25 bin baksan 8 v 100 kmde 12 lt ömür desen aynı kullan bizim sochlarla aynı 

ama bana deseler bir vw seç diye 1.6  tdi dsg polo full paket secerim sanrufflu parayada acırım...

Yorum bağlantısı
Sertaç Karginer

Bu şartlarda en iyisi temiz bir ikinci el bulup almak diye düşünüyorum... :)

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Cebinde 60-70 binlik veya daha pahalı bir araç alabilecek parası olup ta sırasını bekleyen insanların durumunu açıklayabilecek kelime acaba ne olabilir? Hangi düşünce 2-3 ay bekletiyor insanları?

Son günlerdeki güncel tabirle "algı operasyonu"...

"Vayy arkadaş baksana insanlar aylarca sıra bekliyor. Ne kadar çok tercih ediliyor. Araba yetiştiremiyorlar." algısı...

"Adamlar kaliteli araba yapıyorlar ki pahalı satıyorlar zaten. Pahalıysa vardır hikmeti" algısı...

Reklamlar da bile sadece "Das Auto" diyorlar. Yani sadece "Araba". "Araba, Vw nin işi" algısı...

Bu algı operasyonunu çok da iyi beceriyorlar. Öyle ki "sıra bekletme ve fiyat konusunda burnundan kıl aldırmama tavrı" 2. elinin de değerini korumasını sağlıyor...

Şahsen ben de şu an ki aracımı almadan önce Jetta yı ciddi ciddi düşünmüştüm. Ama, (bence) gereksiz pahalı bulduğum için vazgeçmiştim. Fiyatlar makul bile olsaydı asla asla beklemezdim. Ben şu aracı istiyorum diyeceğim, "bu araç için 2 ay bekleyeceksin" diyecekler. Bana ters iş bunlar...

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Ali Eren

Hani adı "halk arabası" ya, tüp kuyruğunda bekletir gibi bekletmek istiyorlar galiba [emoji16][emoji16]

• Beğen 9
Yorum bağlantısı

Olayları nedir bilmiyorum ama, firmaların direkt kendisinden kaynaklandığını çokta düşünmüyorum. Tamamen yol ile ilgili bir sıkıntıdır diye tahmin ediyorum. Renault tan örnek veriyim. Her 59 saniyede 1, fabrika üretim bandından araç yere basıyor, çalışıyor, gidiyor. Yani üretimde yada talepleri karşılamada bir sıkıntısı yok firmaların. Siparişe göre de üretim yapıyorlar artık. Eskiden Renault bizden haftada 1 3 TIR malzeme alıyorken, artık hergün yarım kamyon, 1 kamyon malzeme alıyor. O sebeple "senin istediğin model daha üretilmedi, 1 ay sonra üretilecek" vs gibi birşey yok. Gemi ile Almanya-TR yaklaşık 2 hafta, ABD-TR 4 hafta. Ki bunlar transit gemi ise daha kısa sürüyor. Direkt tek seferde gidiyorlar, aktarma yapmadan, biryere uğramadan. Ama limanların az sayıda olması, limanlardaki aşırı yoğunluk, grev, hafta sonları limanların kapalı olmaları, gümrük resmi işlemleri uzun sürmesi vs gibi firmaların elinde olmayan sebepler, aktarmalı gemi seferleri vs ile bu süreler 59 saniyeden 3 aya çıkabilir diye düşünüyorum..

Ha bugün TR de üretilen hiçbir araba için 3 ay süre vermezler. Eğer onlara da 3 ay verirlerse o zaman satış/ pazarlama politikası/ oyunu denebilir..

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Mehmet Mert Erdoğan'ın Golf'ü pert olup yenisini sipariş verdiğinde şunu hatırlıyorum. Stokta araba yok. Şu kadar süre içinde gelir. Bir sipariş numarası veriyorlar. www.vw.com.tr den online sohbette soruyorsun arabanın o an hangi banddan geçtiğini bile söylüyorlar. Hatta buraya getiren gemiyi bile bildiriyorlar. 

Yorum bağlantısı
Emin Önal

İşte bu yüzden 4-5 yaşındaki vw halen ederinin üzerinde alıcı bulabiliyor, 2.eline cumhuriyet altını muamelesi yapılıyor.

Yorum bağlantısı
Sinan Kılıç

Mehmet Mert Erdoğan'ın Golf'ü pert olup yenisini sipariş verdiğinde şunu hatırlıyorum. Stokta araba yok. Şu kadar süre içinde gelir. Bir sipariş numarası veriyorlar. www.vw.com.tr den online sohbette soruyorsun arabanın o an hangi banddan geçtiğini bile söylüyorlar. Hatta buraya getiren gemiyi bile bildiriyorlar. 

Evet aynen böyle bi durum söz konusu, size bir sipariş numarası veriyorlar ve siz arabanızın hangi aşamada olduğunu takip ediyorsunuz, aynen kargo takibi yapar gibi; buda aslında stokta araba olmadığının kanıtı mıdır bilemiyorum?

Diğer ülkeler için de aynı durum söz konusu mu? Kanadadan yada Japonyadan sipariş versek aynı durum geçerli mi? Birde Türkiyeye fazlaca gelen modeli comfortline gibi yada beyaz opak renk gibi orta halli modeller. Ya distrübitör bize bunu layık görüyor yada vw!

Ne olursa olsun ben bu zaman da 3 ay araba beklemem. Saçma geliyor bana.

Diyelim ki bi tercihiniz oldu ve beğendiniz, beklememek için daha az beğendiğiniz yada sevmediğiniz modeli sırf beklememek adına tercih edebilir misiniz? Başka kriterler de olmalı.

Yorum bağlantısı

Üretim mi 3 ay sürüyor? Yoksa lojistik süreci mi? Siparişten ne kadar sonra, ne sürede üretildi hatılıyor musun yada görebildiniz mi? İyileştin mi bu arada?

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Üretim mi 3 ay sürüyor? Yoksa lojistik süreci mi? Siparişten ne kadar sonra, ne sürede üretildi hatılıyor musun yada görebildiniz mi? İyileştin mi bu arada?

Sipariş sırası alınıyor. Sıra gelince üretime başlıyor. Üretim kısa sürüyor, nakliyede ama sıranın gelmesi uzun sürüyor. Yılda 20 bin cıvarı Vw grup araç satılıyor ortalama. Vw üretimi için bu rakam hiç bir şey. Çin'in siparişi milyon adeti buluyor. Diğer ülkeleri de ekleyince..

Evet aynen böyle bi durum söz konusu, size bir sipariş numarası veriyorlar ve siz arabanızın hangi aşamada olduğunu takip ediyorsunuz, aynen kargo takibi yapar gibi; buda aslında stokta araba olmadığının kanıtı mıdır bilemiyorum?

Diğer ülkeler için de aynı durum söz konusu mu? Kanadadan yada Japonyadan sipariş versek aynı durum geçerli mi? Birde Türkiyeye fazlaca gelen modeli comfortline gibi yada beyaz opak renk gibi orta halli modeller. Ya distrübitör bize bunu layık görüyor yada vw!

Distrübitör ile alakası yok bence. Ülke olarak talebimiz yılda 20 bin gibi rakamlar. Çin talebi milyon adet.. Diğer ülkeleri de ekledin mi deve de kulak kalıyor bizim talebimiz. Bu kadar farklar varken ben TR'den sipariş bile almazdım hoş :p

Yorum bağlantısı
Sinan Kılıç

Prestij marka algısı yaratmak, tek sebep bu. Aynı bekletme süresini ticari araç müşterisine deklare edebilirler mi? Vakit nakit olan iş hayatında 1 gün geç teslim etse müşteriyi kaçıracaklarını bilir markalar. Ancak konu hususi kullanıma geldiğinde bekleme süresi artınca koltuğu kabaran bir müşteri kitlesi oluyor. Opsiyon eklettikçe uzayan teslim süresini prestij algısı ile kabul ettirme, sabırsız ama belli süre beklemeyi kanıksamış olana da fabrikayla yazışmadan, stoktaki uygun maliyetli aracı sırası gelince verme politikası uzun süredir uygulanan ve tutan bir satış politikası. Talep fazla, arz düşük olursa ya da bu algı yaratılırsa fiyat dengesi müşterinin değil, markanın lehine döner. Bir de markanın prestij algısı olursa:) Şimdi ilk satıra geri dönerek paragrafı tekrar okursak......:) bu döngü hiç bitmez:)

Saygılarımla.

Biraz hususi otomobille ticari aracın beklenti farkından kaynaklanıyor bu dediğiniz, Mevzu zaten hiç araç olmaması değil, istediğiniz renk ve donanım olmaması, ticari araçta bu tercih ikinci planda ve zaten opsiyonun az olması bekleme süresini ortadan kaldırıyor.

Saygı bizden :)

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Diyelim ki bi tercihiniz oldu ve beğendiniz, beklememek için daha az beğendiğiniz yada sevmediğiniz modeli sırf beklememek adına tercih edebilir misiniz? Başka kriterler de olmalı.

Ben bu işte art niyet olduğunu düşünüyorum.. Müşteri memnuniyeti adına yapılan bir şey yok ortada.Önce eşeğini kaybettiriyorlar daha sonra da buldurtuyorlar.. Böyle bir markanın modellerine de hiç ilgi duymuyorum. Sıfır yada 2. el olsun.. Prestijse Bmw de Mercedeste yok mu prestij.. Onlar böyle mi kazanmışlar prestijlerini.. hiç sanmıyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Bir ara bayilerde golf yok diye piyasaki golfler sıfır fiyatınından pahalıydı. İlanda da yazmış 6 ay beklemek istemiyorsan fiyat bu.

Bir ara klimasız golfler bile alıcı bulmuştu arabasızlıktan.

Parayla rezil olmak bu işte.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...