İçeriğe Yönlendir

Vw'de Stok Olmaması Yoksa Bir Pazarlama Oyunu Mu?

Sinan Kılıç

Recommended Posts

Ayhan Sırtıkara

VAG araçları değerini koruyor arz talep meselesi 2013 Ağustos'ta aldığım Ibiza Cupra'yı Euro bazında alış fiyatının üzerinde pazara çıkarabiliyorsunuz. Bir yerde tüketici belirliyor değeri, satıcı da ona göre muamele ediyor. Sosyo-ekonomik refleks kızacak bir şey yok. ;)

90 bin TL'ye aldığınız passata 1 sene binip 95 bin'e satıyorsunuz. 

90 bin TL'ye aldığınız mondeoya 1 sene binip 65 bine zorlanarak satıyorsunuz. 

Kim olsa 3 ay sıra bekler...

İkinci elde ise VW alanlara hayret ediyorum. Kullanılmış passata 95 bin TL vereceğime, aynı model 1 tık daha üstün olan mondeoya 65 bin verir, paşa paşa binerim...

Hemfikirim yeğenime 1 ay önce bu düşünce ile 2011 Mondeo aldık 2.0 TDCI Titanium keyifle biniyor.

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Orjinal klimasız 2012 model Golf dolu piyasada birde. :shok:  :shok: O neden ki?  :unsure2:

Yanlış sipariş geçmişler, ucuza sattılar. Havada kapışıldı. 2000TL masrafla klima taktıran vardı.

Alan için akıllıca bir yatırım oldu :p

Bir ara bayilerde golf yok diye piyasaki golfler sıfır fiyatınından pahalıydı. İlanda da yazmış 6 ay beklemek istemiyorsan fiyat bu.

Bir ara klimasız golfler bile alıcı bulmuştu arabasızlıktan.

Parayla rezil olmak bu işte.

Arabasızlıktan değil abi, yanlış hatırlamıyorsam 4-5 bin lira altına satmışlardı. Sonradan klima taktırmak 2000TL maliyeti var.

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Klimasız araçlar rusya gibi soğuk ülkeler için üretiliyor fakat orda satışlar yavaş ise satışı çok olan bölgelere bayinin talebi üzerine kaydırılıyor.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

İki yıl önceydi galiba, adamın teki vw scirocco araç sırasını 3 bin lira farkla satıyordu. Malum siteye ilan vermiş, hiç bir bayide 4-5 aydan önce araç bulamazsınız, benim gelecek ay gelecek olan aracımı satıyorum yazıyordu. İş bu noktadayken daha çok sıra bekleriz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

İki yıl önceydi galiba, adamın teki vw scirocco araç sırasını 3 bin lira farkla satıyordu. Malum siteye ilan vermiş, hiç bir bayide 4-5 aydan önce araç bulamazsınız, benim gelecek ay gelecek olan aracımı satıyorum yazıyordu. İş bu noktadayken daha çok sıra bekleriz.

Peki satmış mı..duruyorsa ben talibim  :crazy:  :exc1:

Yorum bağlantısı

Klimasız araçlar ötv indirimi zamanında gelmişti :)

Bu araclarin yanlis bir sevkiyatla geldigi soylendi o zaman. Araxi sadece klimasiz olarak degerlendirmemek lazim. Cunki araclar kuzey ulkeleri sartlarina gore hazirlandigindan rolanti degeri bile farkli deniliyordu.

Konunun ozu itibari ile zaten onemli olan bu derecede ulkemize uygun olmayan araclar bile satiliyor yeter ki vosvos olsun.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Bu araclarin yanlis bir sevkiyatla geldigi soylendi o zaman. Araxi sadece klimasiz olarak degerlendirmemek lazim. Cunki araclar kuzey ulkeleri sartlarina gore hazirlandigindan rolanti degeri bile farkli deniliyordu.

Konunun ozu itibari ile zaten onemli olan bu derecede ulkemize uygun olmayan araclar bile satiliyor yeter ki vosvos olsun.

Saygilarimla.

Hatta klimasız golfleri kırk küsür bine alan arkadaşlar daha sonra sıra bekleyen arkadaşlarına 55-58 bin liradan satmaya kalktılar. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Saygilarimla.

Rölanti falan yazılımla giderilebilir diye düşünüyorum ama daha birçok farklılıklar vardır. Motorun yalıtımı falan daha farklıdır belki. Özellikle ısıtma üstüne yoğunlaşılmış bir araç yazın sıkıntılı olabilirdi, ama hiç sorun duymadık.

Yorum bağlantısı

Bu da marka gucu iste Ersen. Alan bunlari dusunmedi bile. Mercedeste'de Bmw'de de dusunmezdin ama Ford'da durup dusunecek cok kisi var.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Bu da marka gucu iste Ersen. Alan bunlari dusunmedi bile. Mercedeste'de Bmw'de de dusunmezdin ama Ford'da durup dusunecek cok kisi var.

Saygilarimla.

Ben şahsen Ford'da klimasız araç almam. Ama Vw de alırım 2000TL ye hal oluyor, modüler her şey arabada. Eskisini çıkar, modülünü tak, yenisini tak kodla çalıştı.

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

BU vw markası herhalde avrupanın (avrupadan başka terde yok denecek kadar az satılır.Yeni yeni çin pazarı hariç) hiç bir ülkesinde bu kadar değerli değildir sanırım. Altı üstü halk arabası tabiri olan bir markadır. 5 sene öncesine kadar diğerleri gibi sıradan bir markayı abarta abarta ancak bizim ülkemizde ikon haline getirilebilinirdi. Herşeyde olduğu gibi çok garib bir ülke olduk vesselam. Ben ilk günden beri karşıydım halada düşüncemı değişmedi. Burası ford forumu bu kadar çok bu markanın muhabbeti sıkıyor. Vw forumunda takip edilse o marka ile ilgili yazılar çok daha iyi olacak...

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

BU vw markası herhalde avrupanın (avrupadan başka terde yok denecek kadar az satılır.Yeni yeni çin pazarı hariç) hiç bir ülkesinde bu kadar değerli değildir sanırım. Altı üstü halk arabası tabiri olan bir markadır. 5 sene öncesine kadar diğerleri gibi sıradan bir markayı abarta abarta ancak bizim ülkemizde ikon haline getirilebilinirdi. Herşeyde olduğu gibi çok garib bir ülke olduk vesselam. Ben ilk günden beri karşıydım halada düşüncemı değişmedi. Burası ford forumu bu kadar çok bu markanın muhabbeti sıkıyor. Vw forumunda takip edilse o marka ile ilgili yazılar çok daha iyi olacak...

Bizim forumunda güzelliği işte, Vw de Mercedes de konuşabiliyor. Tahammülünüz yoksa buna diyecek bir şey yok. Çok güzel dışlayabilirim sadece kendi gözlerimden. :D

Kızıyorsunuz belki ama 2011 den itibaren dünya da toyotayı bile geçmiş durumda satışda. 2011 de 8 milyon araç satmış. 2018 de dünya lideri olma hedefindeler ve 1998 yılından beri planları ve stratejileri bunca krize rağmen doğru şekilde gerçekleşiyor.

2013 de 9 milyon satmışlar. 

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Bizim forumunda güzelliği işte, Vw de Mercedes de konuşabiliyor. Tahammülünüz yoksa buna diyecek bir şey yok. Çok güzel dışlayabilirim sadece kendi gözlerimden. :D

Kızıyorsunuz belki ama 2011 den itibaren dünya da toyotayı bile geçmiş durumda satışda. 2011 de 8 milyon araç satmış. 2018 de dünya lideri olma hedefindeler ve 1998 yılından beri planları ve stratejileri bunca krize rağmen doğru şekilde gerçekleşiyor.

2013 de 9 milyon satmışlar. 

Vw formunda gidip arabam bölümünde Ford aldım diye bir konu aç bakalım yada fordun şusu vw 'den güzel diye kim kimi dışlıyor görelim...Yazabilirsen tabiiki...

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Vw formunda gidip arabam bölümünde Ford aldım diye bir konu aç bakalım yada fordun şusu vw 'den güzel diye kim kimi dışlıyor görelim...Yazabilirsen tabiiki...

Yazarım da neyi ıspatlıyacaz? o forumlar kötü bir ortama sahipse burada bulunmayacakmıyız. Yakıştıramıyorum bu tarz düşünceleri bu yaşda bir insana.

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Yazarım da neyi ıspatlıyacaz? o forumlar kötü bir ortama sahipse burada bulunmayacakmıyız. Yakıştıramıyorum bu tarz düşünceleri bu yaşda bir insana.

Bende senin benim vw aleyhine yazdığım her yazıya bir cevap yazmanı yalıştıramadım, ama sana dönüpte bir yazı yazmadım. Yazarsamda kişiye özel yazmıyorum...

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Bende senin benim vw aleyhine yazdığım her yazıya bir cevap yazmanı yalıştıramadım, ama sana dönüpte bir yazı yazmadım. Yazarsamda kişiye özel yazmıyorum...

Denk geliyordur, öyle bir çabam yok.

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Denk geliyordur, öyle bir çabam yok.

Yaşım ilerlemiş olduğu için bana öyle geliyor sanırım...

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Yaşım ilerlemiş olduğu için bana öyle geliyor sanırım...

Ciddi ciddi denk geliyordur, kin gütme gibi bir durumum yok. 20 yaşında Vw sahibi olduğunuzu biliyorum düşmanlık yapmadığınızı da biliyorum.

Yorum bağlantısı
İbrahim Akkaya

Stok tutmama veya yetersiz stok sadece vw veya doğuşa özgü bir durum değil maalesef. Şuan kullandığım aracı Honda da bayiide görüp beğenip aldım, ama almaya çalıştığım araç tit.+ güvenlik paketli beyaz Fiestaydı. Ekim veya Kasım gibi tam hatırlamıyorum ford bayisi ile Aralık sonuna sözleştik, ama Aralık sonunda bu aracı Türkiye' de temin edemedik elimizde gri tit. var hemen teslim edebilir, fakat güvenlik paketli olan ancak Şubatta gelir dendi. O sinirle baz donanım olmasına rağmen bir çok özelliği tit. fiestayla aynı olan ayrıca güvenlik her donanımda standart olan Jazzı aldık. Yani Fordda bekletiyor. Hatta bekletip birde erteliyor. Honda da bekletirdi büyük ihtimal. Eğer özelliklerini seçerek alacaksak aracları teslim almak istediğimiz tarihten çok önce seçmeli ve bayilerle sağlam bir sözleşmeyle kesin tarih ve fiyat üzerine anlaşmalıyız. Sıkıntı çıkacak nokta büyük ihtimal fiyat garantisi vermemek olur, o zaman başka bayiye veya başka markaya bakarız, böyle böyle ütopyaya varırız ancak :)

Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk27

6 sayfa okudum sıfır araba alma durumunda olmadığıma sevindim. Pazarlama vs anlamam. Müşteri O kadar bekletilmemeli. Diğer ülkelerde de bekletmiyorlarsa adamlar bizi çözmüş demektir. Parayla araba satacak üstelik bir de adamlık yapmış olacak. :unsure:

Yorum bağlantısı
Fedai Özoğlu

Avrupada veya Amerikada ford yada başka bir marka ile karşılaştırınca fazla bir fiyat farkı yok ama birde vw'i Türkiye'de karşılaştırın nedir durum o zaman anlaşılır ki durumun bize özgü olduğu.

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Avrupada veya Amerikada ford yada başka bir marka ile karşılaştırınca fazla bir fiyat farkı yok ama birde vw'i Türkiye'de karşılaştırın nedir durum o zaman anlaşılır ki durumun bize özgü olduğu.

Golf 1.4 Tsi BMT ACT 140HP DSG Highline

Almanya fiyatı: 27350€ 78.000TL 

Türkiye fiyatı: 83.900 TL

Bizde ki fahiş ÖTV ye rağmen aradaki fark çok az.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...