İçeriğe Yönlendir

Fransız Arabasına Yapılır Mı Bu ? (Motor yıkama)

Selçuk Keleş

Recommended Posts

Selçuk Keleş

Kendinmi yikadin abi

Yıkamacı :)

abi o normal köpük mü yoksa temizleme ilacımı _?

Önceden spreyle bi ilaç sıktı, bu sonra sıktığı köpük.

Araba çalıştımı sonra, önemli olan o

Çalıştı niye çalışmasın, dün de bugün de kullandım :)

Muayeneye çekiciyle mi girdin yoksa o fotoğrafları da atsaydın.. 

Çektiğimde atarım :)

Işık hileleri var burada. İki foto farklı, sağdaki tabure iki resimde de olmalıydı. Demekki araç köpüğe bulandı ve çalışmadı. Sonraki foto pejo ustası, Hasan Köpükbasanıöper'in  yeri.

Halkı yanıltmayalım lütfen

Pejo'nun ustası benim benn :)

kaput keçesi sarkma yapmazmı ıslanınca ?

Daha önce o keçe defalarca yıkandı hiç sarkma olmadı

Bende bu olayı yapan kişileri gördükçe cesaretlerine hayran kalıyorum..

Geçen yıkama yerinde sıra bekliyorum,

3 taksi sıradan girmiş 3 de aynı kafadar belli biri hundayı era, diğeri linea, diğeri albea, önce makinaya 1 tl atıp köpüklediler..

Sonra 1 tl atıp basınçlı su ile her yerini yıkadılar..

Ve o arabalar o işlemden sonra tek marşta çalıştı. aklım ermedi ,

Aynı işlemi cesaretlenip ben yapsam.. Arabanın yakmayacağı arıza lambası kalmaz heralde

Bu benim ilk yıkatışım değil. Aslında her yeri tamamen temizlenmesi için elle silinmesi daha iyi ama bu zaman alıcı bir işlem artı biraz da pahalı. Aracın beyni soldaki kutunun içinde. Konnektörlerini falan kontrol etmekte yarar var tabii tazyikle yerinden çıkablir vs.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Safak Acar

Yıkamacı :)

Önceden spreyle bi ilaç sıktı, bu sonra sıktığı köpük.

Çalıştı niye çalışmasın, dün de bugün de kullandım :)

Çektiğimde atarım :)

Pejo'nun ustası benim benn :)

Daha önce o keçe defalarca yıkandı hiç sarkma olmadı

Bu benim ilk yıkatışım değil. Aslında her yeri tamamen temizlenmesi için elle silinmesi daha iyi ama bu zaman alıcı bir işlem artı biraz da pahalı. Aracın beyni soldaki kutunun içinde. Konnektörlerini falan kontrol etmekte yarar var tabii tazyikle yerinden çıkablir vs.

Abi bu resimdeki pejo bipper motoru burada beyin, şu sileceğin altındaki elektirikli soketlermi acaba :D  Ben demi yıkasam :p O kadar cesaretim yok ama :D

20140524_120207.jpg

Ama akü açıkta su değince kısa devre yapar. kutup başını söksem radyo kod vs ister yapmadan vazmı geçsem :D 
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Abi bu resimdeki pejo bipper motoru burada beyin, şu sileceğin altındaki elektirikli soketlermi acaba :D  Ben demi yıkasam :p O kadar cesaretim yok ama :D

Ama akü açıkta su değince kısa devre yapar. kutup başını söksem radyo kod vs ister yapmadan vazmı geçsem :D

Aküye birşey olmaz, ama ECU sakat, soketleri neden üste koymuşlar, poşet geçir en güzeli, sonrasında şakır şukur yıka, banamısın demez o motor, benzinliler düşünsün, bizde olmaz sıkıntı  :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Safak Acar

Aküye birşey olmaz, ama ECU sakat, soketleri neden üste koymuşlar, poşet geçir en güzeli, sonrasında şakır şukur yıka, banamısın demez o motor, benzinliler düşünsün, bizde olmaz sıkıntı  :D

Çalışırken yıkansa zarar edermi abi yoksa, stop halindemi yikamak gerekli.  Yapcağımdan değil meraktan soruyorum :D 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Çalışırken yıkansa zarar edermi abi yoksa, stop halindemi yikamak gerekli.  Yapcağımdan değil meraktan soruyorum :D

Stop halde ve motor soğukken yıka sen :)

Hayatta cesaret edemem motoru yıkamaya :D

Neden? Motor sudan etkilenmez, etkilenen soketlere su girmesi, onlarda su geçirmez, tabancayı dibine dayayıp yıkamadığın sürece sıkıntı olmaz, zaten sürekli yıkamanda gerekmez, birkere güzelce yıka sonra periyodik olarak sil yeter. :)

Yorum bağlantısı
Safak Acar

Hep öyle diyorlar ama Yolda görmediğin yağmurlu bir hava da su gölüne dalınca zaten motor çamurlu su ile yıkanıyor :D 

Yorum bağlantısı
Barış Kalkan

bende cesaret edemiyorum yıkamaya toz toptak içinde motor ustama sormuştum motorum yıkayalım diye hiç bulaşma tozlu kalsın daha iyi dedi.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

motor temizleme sıkıp bezle silin tamamdır, aksiyona gerek yok :)

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Demir

İyi cesaret, inşallah sıkıntı çıkarmaz.

İlk focusda abim sıcak tanzikli su ile yıkatmıştı. Peşine arabada tekleme ve yanıp sönen arıza lambası olmuştu, bujileri söküp yuvalarını iyice kurulayınca araç kendine gelmişti.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Arkadaşlar bir sır vereyim mi, motorun bulunduğu kabin su geçirmez değil, aramızda kalsın yağmurlu günlerde suyun değmediği yer kalmıyor, valla bak. :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

İyi cesaret, inşallah sıkıntı çıkarmaz.

İlk focusda abim sıcak tanzikli su ile yıkatmıştı. Peşine arabada tekleme ve yanıp sönen arıza lambası olmuştu, bujileri söküp yuvalarını iyice kurulayınca araç kendine gelmişti.

Dieseel alacaksın :) ayrıca oraları yıkarken tabancayı dibine kadar yaklaştırdı sanırım, ayrıca araba reno ise zaten normal şeyler bunlar  :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Dieseel alacaksın :) ayrıca oraları yıkarken tabancayı dibine kadar yaklaştırdı sanırım, ayrıca araba reno ise zaten normal şeyler bunlar  :D

Focus diyor Ali bey. Tırt arabalardan bahsediliyor, naylon su geçirmez, akar gider :)

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Arkadaşlar bir sır vereyim mi, motorun bulunduğu kabin su geçirmez değil, aramızda kalsın yağmurlu günlerde suyun değmediği yer kalmıyor, valla bak. :)

Hehhee, yahu hilux te mesela şnorkel takarlar bazen, (Dieseeel) motora su sıçramayı bırak motor suyun içinde çalışır, alternatör suya gömülür, hatta bazen şarj lambası yanar, sudan çıkınca gaza biraz fazla basarsın şak diye söner, tabii arabayı göle sokun demiyoruz ama hortumla yıkamayla bozulacaksa pes artık, motor leş gibiyse yıkanır arkadaş, sonrası temiz tutun sizde, sık sık silin kirlenmesin, zaten altını falan silmiyorsunuz, bütün olay üstte genelde...

off-road1.jpg

Focus diyor Ali bey. Tırt arabalardan bahsediliyor, naylon su geçirmez, akar gider :)

:D  akar hatta yüzer, yalnız su distirbütör buji silindir kısmından tahliye olur diye biliyorum  :D  reno dedinmi duracaksın arkadaş, nemden bile bozulur bu alet  :p

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Bugün de kullandım, hatta tüvtürk muayenemi de yaptırdım. Bundan sonra bişey bozulursa benden değil :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Şok şok,
Muayene raporuna ulaştım. Selçuk'u arabadaki kusurlara bakın. :Dpost-5-0-65252100-1401994860.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Aynı şekilde benim fiestada yıkanmıştı. Bir çekilişite araç komple bakım kazanmıştım içinde motor yıkamada vardı. Ben gördüğümde adam köpüğü sıkmıştı ama yüreğim ağzıma gelmişti beyine birşey olacak diye çok şükür sıkıntı çıkartmadı.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Şok şok,

Muayene raporuna ulaştım. Selçuk'u arabadaki kusurlara bakın. :Dpost-5-0-65252100-1401994860.jpg

Terzi kendi söküğünü .... :yuuh:  :vroom:

Koptum :hahahoho:

Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk27

:biggrin:Yıkamadan kurtardı elektrikten kaldı... :D Temiz motor iyi ama yıkatmak cesaret işi. Çalışıyorsa kurcalama, forda kirlenmek yakışıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...