İçeriğe Yönlendir

Nerdeyse Bitik Boyalı Arabada Farecla Wax Top Harikası

Ali Elöver

Recommended Posts

Ali Elöver
(düzenlendi)

Tekrar yeni konu açma gereği duydum, diğer cila konusunun altında kalıp gözden kaçmasın dedim, yaz mevsiminde pasta cila yapacak arkadaşlar için iyi bir ürün tavsiyesi. 

Kullanım çok kolay ve çabuk, zorlanmadan yapılacak, uğraştırmayan maksimum 2 kat ile süper sonuç veren bir cila.

Çok yoğun harelerde bile başarılı oldu, bende bu kadar kolayca polisaj ve pasta olmadan kapanmasını beklemiyordum. 

Malum geçen gün 2008 Spo'nun pek de bakımsız olmayan, en son 1 sene önce pasta cila ve koruma yapılmış nispeten iyi durumda olan boyasına Farecla Wax Top yapmıştım, sonuçtan çok memnun kaldım ve forumda paylaştım.

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/259460-farecla-wax-top-high-gloss-son-kat-cila/

Bu arada, cilanın boyası kötü durumda, uzun zamandır pasta cila ve bakım görmemiş hep fırça ile yıkanmış eski model bir arada neler yapabileceğini merak ettim, Altınoluk'da komşulardan yaşlı bir bayanın 1997 model Mazada 626'sını buldum, yer yer güneş yanıkları olan, fırçayla yıkanmaktan hare hare olmuş nerdeyse kamuflaj boyası haline gelmiş arabada deneme yaptım. 

Boyaya pasta yapmadım, hare giderici kullanmadım, kısacası boya wax için hazırlanmadı, yaptığım uygulama sadece son kat cilanın eseridir. 

Amatörce aceleyle güneş altında sadece ELLE (polisaj makinası) olmadan toplam 5 dk da yapılan örnek işlem ve kullanılan malzeme:

1 litre Farecla Wax Top

1 adet Solo Tuvalet Kağıdı

0 pasta

0 mikro fiber bez

0 profesyonel yan ürün (cila hariç) 

Cila öncesi öncesi arabanın hali, kaput ve tavanda güneş yanıkları, çok yoğun hare ve matlık mevcut. 

34BJF201.jpg
34BJF202.jpg
34BJF203.jpg
34BJF204.jpg
34BJF205.jpg

Pasta yok, makina yok, ilk kat elle cila sonrası, alan ufak olduğu için  2-3 dakika sürdü

34BJF207.jpg
34BJF208.jpg
34BJF209.jpg
34BJF2010.jpg
34BJF2011.jpg
34BJF2012.jpg
34BJF2013.jpg
34BJF2014.jpg
34BJF2015.jpg
34BJF2016.jpg

İlk katı yeterli bulmadım, boya yepyeni olsun dedim, 1 kat daha yaptım, bu da 1 dk sürdü malum alan küçük

34BJF2017.jpg
34BJF2018.jpg

Farkı görmek için cila öncesi ilk resim ve cila sonrası son hali.

34BJF205.jpg

34BJF2018.jpg

Akşam üstü bir posta da bagaj kapağının sağ alt köşesine uygulama yapiyim de aynı parça üstünde yapılan yer ile yapılmayan yer arasındaki fark belli olsun dedim.

Kobay yine aynı araba  :) Kadıncağızın arabası zaten yanıklardan yamalı bohça gibi bir de ben köşeden parlatma yapınca oralar yeni boya atılmış yama yapılmış gibi oldu. 

Arabadan bir jelatinli dosya aldım, aslında kamufle edip ayıracak bir bant olaydı net tam ortadan daha iyi olurdu ama acele ile bu kadar. 

Üçgen şeklinde bir alana uyguladım, cilaya başlamadan önceki resimler. Malzeme tuvalet kağıdı Solo ve Farecla Wax Top. 

KAPORTAYA ISLAK BEZLE SİLİP, KURULAYIP TEMİZLEDİKTEN SONRA CİLA UYGULAMA YAPIYORUM... ARABA KİRLİ DİYEN ARKADAŞLAR DİKKATLİ BAKSINLAR...

34FK3701.jpg
34FK3702.jpg
34FK3703.jpg

CİLA YAPACAĞIM ÜÇGEN BÖLGE

34FK3704.jpg
34FK3705.jpg

BİRİNCİ KAT SONRASI CİLA YAPILAN KÖŞEDE VE CİLASIZ BOYANIN DURUMU

34FK3706.jpg

İKİNCİ KAT SONRASI BOYANIN DURUMU, PASTA YAPILMADI, SADECE WAX. 

34FK3707.jpg
34FK3708.jpg

BAŞLARKEN Kİ BOYANIN DURUMU MAKRO İLE

34FK3703.jpg

tarihinde Ali El&#246ver tarafından düzenlendi
  • Beğen 12
Yorum bağlantısı
Ali Elöver

İnanılmaz bir ürün, çünki kolay ve çabuk uygulanıyor ama sonuç harika.

Koca kutusu 1 litre 40 lira, en az 10 araba yapar.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever

abi nerden kaç tl ye temin edebiliriz

evet merakla beklıyorum

ilk yıkamada gidermi acaba parlaklığı

bunu da merakla bekliyorum :)

Yorum bağlantısı
Soner Alp

Kaput resmi varmı? Farkı anlamak daha kolay olabilir. Ellerinize sağlık....

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

ilk yıkamada gidermi acaba parlaklığı

Bu tarz ürünlerden bir şey beklemeyin, yıkama sonrası bir kaç gün mutlu eder sadece ;)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Spo'da resim sıralaması kötü olduğundan anlayamamıştım ama bu araçta harikalar yaratmış :bravo:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Özet=  son kat geçici parlaklık ve ıslak görünüm için kısa süreli sadece görüntü veren ucuz ve pratik bir ürün :) dahasımı? Yok  :D

Amatör ellerde hatta bariz çıplak elle :D  yapılan bir uygulama, sağolsun Tırtöver sayesinde ucuz bir makyaj malzemesi daha öğrenmiş olduk  :D  :p

Olayı ıslak görünüm, gayette güzel oluyor, buda var tabii.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cem Dilmen

Elinize sağlık gayet güzel olmuş. Bir detailing meraklısı olarak bence de iyi iş çıkartmışsınız.

Arkadaşların da merak ettikleri gibi bu işte daha da önemlisi kalıcılık süresi sanırım. Eğer 2 ve daha fazla ay kalıyorsa mükemmel bence...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

otto diye bir komşumuz var, içten yanmalı motor yaptım diodu ben de akşam ona bakacağım :rofl: işe yarar tabi yaramaz mı, cif i sulandır bir de onunla yap o da yarar bağ bahçede canın sıkılmşı senin

mazdayı kaça alırız?

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
V.Ceyhun Emir

Abi elin değmişken tamamına yapıvereydin, ne sevinirdi teyze :)

Şaka bir yana, gayet iyi gözüküyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Nereden temin edilebilir abi...

Aha buradan mesela, makyaj malzemeleri nede çok seviliyotmuş yahu  :D

http://www.sanalpazar.com/Farecla-Wax-Top-Boya-Koruyucu-Polish-Cila-1-Lt-__isp6893471

Ali abi sen tozlu yüzeye direk ürünü mü uyguladın ? eğer öyleyse waxın etkisi bitince yüzey daha da çizik olacak komşu kapıya dayanır o zaman :)

Daha öncede yazdımya Mert, yüzey temizliği hak götüre zımpara etkisi maksimum düzeyde  :spiteful:

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

4-5 yıldır sanayide görmüyorduk bu markayı yeniden ithal ediliyor herhalde

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Şu tür konuları görünce hep cebe sarıyor :D koşarak çıkmam lazım bu konudan :) eline sağlık abi :)

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Abi birtek o parçayı yapıp bırakmadın değil mi? :D

Yorum bağlantısı
Ali Elöver

abi nerden kaç tl ye temin edebiliriz

Barış Bey, boyacım ile beraber aldık Ümraniye küçük sanayinden. Boytem diye firma, bütün boya atölyeleri bunu kullanıyormuş, pasta olarak da aynı markanın G3 modelini. 40 liraydı benim boyacı kendine diye biraz daha ucuz aldı, 4 tane birden aldı çok gidiyormuş.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...