İçeriğe Yönlendir

Focus 1.6 Tdci (109) Yağ Tavsiyesi

Süleyman Can Şahin

Recommended Posts

Süleyman Can Şahin

Selamlar. Aracımın yağ değişim zamanı geldi . Kullanılacak yağ 5w30 . Ancak yağ konusunda tam bir karar veremedim. Üç tane yağ var

1. Mobil 1 esp formula : 120tl civarı.

2. Castrol edge : Aynı şekilde 120 tl civarında.

3. Mobil super 3000 : 65 tl civarı.

Bu üç yağdan hangisini tavsiye edersiniz. Bunların hepsi tam sentetik mi ozelliklede mobil 3000 tam sentetik yağmıdır. Aralarında yarı yarıya fiyat farkı var .

Siz hangi yağı kullanıyorsunuz. Hangi yağı önerirsiniz.

Teşekkürler [emoji4]

Yorum bağlantısı
Volkan Doğrular

Süper 3000 iyidir yeterlidir. Fazla harcama yapmana gerek yok. :good1:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mesut Nalbant

Ben aracıma en iyi yağı koymak istiyorum dersen mobil 1 esp; hakkını vereyim diyorsan mobil 3000 kullanabilirsin. Mobil 3000 tam sentetik bir yağdır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Raşit Köksal

bence mobil esp koyup 15.000 km kullanana kadar mobil 3000 tam sentetik yağ koyup 10.000 km değiştirmek daha mantıklı.ben kendi cmax tdci aracıma öyle yapıyorum. :yes:

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Süleyman, hepsi tam sentetiktir..

Amaçları farklıdır.

Senin araba, kaç modeldi ? dpf var mı ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sinanoğlu
(düzenlendi)

Aracta DPF varsa sakin super 3000 kullanma , ESP 5w 30 fiyati yuksek diyorsan Total ECS Ineo 5w 30 kullanabilirsin 80 85 TL civari ve DPF icin uygun

tarihinde Fatih Sinanoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Süleyman Can Şahin

Süleyman, hepsi tam sentetiktir..

Amaçları farklıdır.

Senin araba, kaç modeldi ? dpf var mı ?

Abi km 90 bin dpfli sıvı tip.
Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Abi km 90 bin dpfli sıvı tip.

Mobil ESP uygundur Süleyman..

Şuan otostart.com'da kampanya var 95tl ;)

Yorum bağlantısı
Süleyman Can Şahin

Mobil ESP uygundur Süleyman..

Şuan otostart.com'da kampanya var 95tl ;)

Abi 1 saat önce aldım ben yağı mobil super 3000 65 tlye. Gerimi versem
Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Abi 1 saat önce aldım ben yağı mobil super 3000 65 tlye. Gerimi versem

Süleyman artık almışın eğer değiştirebilecek pozisyonun varsa değiştir. Yok dersen kullanabilirsin hiçbir sıkıntısı olmaz..
Yorum bağlantısı
Süleyman Can Şahin

Süleyman artık almışın eğer değiştirebilecek pozisyonun varsa değiştir. Yok dersen kullanabilirsin hiçbir sıkıntısı olmaz..

Bu seferlik bunu kullanayim . Diğerine esp alırım abi. Zaten 10binde bir değiştiriyorum ben yağı.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mesut Nalbant

Bu seferlik bunu kullanayim . Diğerine esp alırım abi. Zaten 10binde bir değiştiriyorum ben yağı.

Mobil 3000 yetkili servisler tarafından da kullanılan bir yağdır. Ford'un DPF'li araçlar için ayrıca bir yağ standardı yok. Mobil 3000 Ford standardını karşılıyor. Beni m aracımda DPF'li; yetkili servis bir önceki bakımda Mobil 3000 koymuştu, son bakımda FMY 5-30 koydular. İçin rahat olsun, M3000 uygundur.

Yorum bağlantısı
Fatih Sinanoğlu

Yetkili servisler ucuz olana kaçıyorlar normalde kullanılması gereken Kül oranı düşük olan yağlardır bu standartı karşılayan yağda ESPModeli olanlardır , aynı motoru kullanan PSA grubu araçları ve VOLVO ile MAZDA sa DPF li modellerde DPF uygun olan yağ kullanımı zorunlu , kullanmazsanız uzun vadede DPF daha çabuk dolacaktır. ayrıca süper 3000 yağ formülü çok eski olan bir yağdır üstünde tam sentetik yazmasına rağmen yurt dışında yarı sentetik statüsünde satılıyor , içersindeki baz yağ oranı çok düşüktür katkılar ile tam sentetik özellkiklerine benzetiliyor fakat ülkemizde bu ayrım zorunlu olmadığı için tam sentetik olarak sarılıyor.

Yorum bağlantısı
Gürçay Hüseyin

Tam sentetik konusu biraz uzun bir konu. Piyasada tam sentetik diye satilan yaglarin %90'i aslinda HT-Synthese. Basit dilde hydrocracking ( kimsyasal donusum) ile mineral yaglarin katkilarini degistirerek sentetik yaglarin ozelliklerine yaklastiran sentez anlamina geliyor. Tum dunyada sadece Almanca etiketli ve Almanya pazari icin uretilen yaglarin etiketinde gercek bilgi bulunuyor. Cunku sadece Almanya'da bir yagin hangi teknoloji ile uretildigini yazmak zorunda oldugu kanun bulunuyor. Bu yuzden geri kalan tum ulkelerde, hepimie hydrocracking teknolojisi ile iyilestirilen mineral yagi tam sentetik yag diye yutturuyorlar. Kotu tarafi bunu Mobil, Castrol, Motul gibi dunya devi markalar da yapiyor. 

Neyse bosa konusmayalim, biraz kanit ile konusalim.

Ilk resimde uluslararasi pazarlar icin uretilen yag ve ingilizce etiketinden goreceginiz uzere bu yag Full Synthetic.

91678.jpg

Simdi Almanya pazari icin uretilen ve almanca etiketli ayni yagi inceliyoruz:

16469.jpgGoruyoruz ki birden bizim tam sentetik yag HC-Syntese olmus...

Neyse bu konu hakkinda sabaha kadar yazabilirim. 

Almanca Full Synthetic Vollsyntese. Gercek tam sentetik yag arayanlarin isine yarayabilir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Sinanoğlu

Tam sentetik konusu biraz uzun bir konu. Piyasada tam sentetik diye satilan yaglarin %90'i aslinda HT-Synthese. Basit dilde hydrocracking ( kimsyasal donusum) ile mineral yaglarin katkilarini degistirerek sentetik yaglarin ozelliklerine yaklastiran sentez anlamina geliyor. Tum dunyada sadece Almanca etiketli ve Almanya pazari icin uretilen yaglarin etiketinde gercek bilgi bulunuyor. Cunku sadece Almanya'da bir yagin hangi teknoloji ile uretildigini yazmak zorunda oldugu kanun bulunuyor. Bu yuzden geri kalan tum ulkelerde, hepimie hydrocracking teknolojisi ile iyilestirilen mineral yagi tam sentetik yag diye yutturuyorlar. Kotu tarafi bunu Mobil, Castrol, Motul gibi dunya devi markalar da yapiyor. 

Ilk resimde uluslararasi pazarlar icin uretilen yag ve ingilizce etiketinden goreceginiz uzere bu yag Full Synthetic.

91678.jpg

Almanca Full Synthetic Vollsyntese. Gercek tam sentetik yag arayanlarin isine yarayabilir.

bunu bildigim icin basit bir dilde anlatmaya calistim , yag konusunda malesef ulkemizde cok yanlis bilgiler var

Yorum bağlantısı
Süleyman Can Şahin

91678.jpg

Bildiğiniz bir tam sentetik yağ Varmi
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Fatih Sinanoğlu

hocam Mobil 1 ESP 5w 30 kullanin , 

esasen Tam sentetik yaglarin krali Mobil 1 0w 40 Long Life 'dir , icerisindeki baz yag orani cok fazladir , gercek tam sentetiktir

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

hocam Mobil 1 ESP 5w 30 kullanin , 

esasen Tam sentetik yaglarin krali Mobil 1 0w 40 Long Life 'dir , icerisindeki baz yag orani cok fazladir , gercek tam sentetiktir

0 40 kralı ise neden esp 5-30 kullanmasını tavsiye ettinki ?

Yorum bağlantısı
Fatih Sinanoğlu

0 40 kralı ise neden esp 5-30 kullanmasını tavsiye ettinki ?

cunku araciniza uygun olan yag o ondan dolayi tavsiye ettim 0w 40 long life DPF ' ye uygun degil

Yorum bağlantısı
  • 10 ay sonra...
Berkan Yıldız

Konuyu hortlatayım istedim. Benim aracında bakımı geldi. Yağ olarak hangi yağı kullanmamı tavsiye edersiniz?  2010 Focus-2 TDCI HB 90. Özellikle tavsiye ettiğiniz bir marka var mı? Motorun sessiz çalışması vb gibi

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Daha önceki yağ değişimde hangi yağı kullanmışsanız o yağ ile devam edin. Süreklilik en iyi performansı verir..

Motorunuz için uygun olan castrol magnetec, mobil 1 3000FE

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Berkan Yıldız

Daha önce castrol diye koydum hatırlıyorum. Tamda anımsamıyorum açıkçası hangi markayı koyduğumu.  Motor sessizliği vs olarak hangisi daha iyi acaba. Tecrube eden varmı aranızda ?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...