İçeriğe Yönlendir

Kuga Için Direct Liquimax Sistemi

Cemal Cangöner

Recommended Posts

Cemal Cangöner

Arkadaşlar Merhaba.

Geçen hafta aldığım Kuga Ecoboost 180 Hp aracıma Prins Direct Liquimax sistemi taktıracağım. Otokoç ile yaptığım görüşmede aracın garanti dışı kalacağını ve LPG takılı olduğu için servise alamayacaklarını bildirdiler.

Forumları araştırmama rağmen KUGA ile ilgili LPG uygulamasına rastlamadım.

Bunun nedeni garanti - servis problemleri mi ? - Uygun LPG kitinin olmayışı mı?

Konu ile ilgili görüşlerinizi bekliyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Volkan Doğrular
(düzenlendi)

Liqui max sistemi yeni yaygınlaşan bir sistem . 

Bende prins kullanıyorum ve ustamla geçen ay bir görüşmem oldu bu sistem hakkında . Kendisi şuan montajına başlamamış özellikle. Aralık ayına kadar geri dönüşleri inceliyormuş. Eğer problem olmaz ise ocakta montajına başlayacakmış. 

Fiyatı yanılmıyorsam 4bin Tl civarında olması lazım.

Bazı servisler dediğiniz gibi lpg li aracı servise almazken farklı servisler alıyorlar.Diğer ford servislerini araştırın.

tarihinde Volkan Doğrular tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Necat Ertan

Lpdi, Liquimax gibi isimlerle satılan kitlerinin parçaları, bağlanacağı her motor için özel olarak tasarlanıp, üretiliyormuş.  Bu yüzden ilk etapta Kia, Hyundai grubundaki GDİ ve Vw grubundaki TSi motorlara göre model geliştirmişlerdi.  Ford ecoboost motorlarına uygun kit henüz üretilmemişti.  

Ecoboost motorlara göre lpdi, liquimax gibi kitler artık satışa sunulmuş mu?  

Yorum bağlantısı
Cemal Cangöner

Bugün LPG kitini sipariş verdim. Yarın montaj yapılacak. İmkanlar ölçüsünde resimleri ve bilgileri sizlerle paylaşırım.

Yurt dışı forumlarda incelediğime göre araca özel olarak kit geliyor. Araçta hiçbir yere delik delmeden aracın orijinal bağlantı noktalarına montaj yapılıyor.

Enjektör takmak için manifold delinmiyor. Aracın kendi enjektörleri kullanılıyor. Sıralı sistemlerdeki gibi önce benzinle çalışıp LPG ye geçmiyor. Doğrudan LPG ile start alıyor. Yakıt dolum valfi (kuga için) benzin dolum kapağının altına monte edilebiliyor. Böylece aynı kapağın altında hem benzin hem LPG dolum ağzı olacak.

Yakıt tankı 58 litre, %80 doluluk oranıyla 46 litre yakıt alabiliyor. Kullanılabilir durumda yaklaşık 40 litre LPG olacak. Bu yakıtla da umarım 300 - 350 km yol yapar.

Şu an aracın şehir içi tüketimi 11 Lt civarında. LPG fiyatlarına baktığımda Yaklaşık %40 tasarruf söz konusu. O zaman da aracı keyifle kullanırım.

Sistemin fiyatı 6.000 TL.

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Necat Ertan

Bugün LPG kitini sipariş verdim. Yarın montaj yapılacak. İmkanlar ölçüsünde resimleri ve bilgileri sizlerle paylaşırım.

Yurt dışı forumlarda incelediğime göre araca özel olarak kit geliyor. Araçta hiçbir yere delik delmeden aracın orijinal bağlantı noktalarına montaj yapılıyor.

Enjektör takmak için manifold delinmiyor. Aracın kendi enjektörleri kullanılıyor. Sıralı sistemlerdeki gibi önce benzinle çalışıp LPG ye geçmiyor. Doğrudan LPG ile start alıyor. Yakıt dolum valfi (kuga için) benzin dolum kapağının altına monte edilebiliyor. Böylece aynı kapağın altında hem benzin hem LPG dolum ağzı olacak.

Yakıt tankı 58 litre, %80 doluluk oranıyla 46 litre yakıt alabiliyor. Kullanılabilir durumda yaklaşık 40 litre LPG olacak. Bu yakıtla da umarım 300 - 350 km yol yapar.

Şu an aracın şehir içi tüketimi 11 Lt civarında. LPG fiyatlarına baktığımda Yaklaşık %40 tasarruf söz konusu. O zaman da aracı keyifle kullanırım.

Sistemin fiyatı 6.000 TL.

Montaj ile ilgili paylaşımlarınızı merakla bekliyoruz :flowers:
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Cemal Cangöner

Arkadaşlar merhaba.

Bugün aracın Prins Direct Liquimax sistemi tamamlandı. Aracı teslim aldım.

Aracım 2014 Kuga Ecoboost 180 Hp Otomatik, AWD - henüz 2000 km de.

Ford Otosan'ın motor ve elektrik aksamı garantisini iptal edecek olmasına rağmen sistemi taktırdım. :)

Daha sonra resimlerini de yükleyeceğim.

Önceki mesajımda da belirttiğim gibi:

Yakıt tankı yedek lastik yuvasına takıldı (59 litre) 42 litre yakıt doldurdum. Olumsuz tek şey istepne küçük tip olduğu için bağaj halısı 5 cm yukarı kalktı ve istepne bagajın içinde. Çok fazla bagaj hacmine gereksinimim olmadığı için sorun etmedim.

Dolum ağzı benzin dolum kapağının altına monte edildi. Dışarıdan belli olmuyor. (Bugün benzinci kapağı bulamadı - çıldırdı)

Motor bölmesinde görünen hiçbir parça yok.

Açma kapama düğmesini vites konsolunun yanına monte ettirdim. Led lerin renkleri gösterge paneliyle aynı ve çok şık oldu.

Araç benzine göre daha sessiz.

Çekişte ve maksimum hızda en küçük değişiklik yok.

Birkaç bin km kullandıktan sonra dyno da ölçüm yaptıracağım.

Yakıt sarfiyatını denemeye başladım sonuçları kısa süre içinde sizlerle paylaşırım.

Benzin ve lpg geçişleri kesinlikle belli olmuyor. Tekleme - bayılma yok.

Egzost ve motor aksamında kesinlikle lpg kokusu yok.

Hafta içinde resimler ve ek bilgileri sizlerle paylaşırım.

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Volkan Doğrular

Arkadaşlar merhaba.

Bugün aracın Prins Direct Liquimax sistemi tamamlandı. Aracı teslim aldım.

Aracım 2014 Kuga Ecoboost 180 Hp Otomatik, AWD - henüz 2000 km de.

Ford Otosan'ın motor ve elektrik aksamı garantisini iptal edecek olmasına rağmen sistemi taktırdım. :)

Daha sonra resimlerini de yükleyeceğim.

Önceki mesajımda da belirttiğim gibi:

Yakıt tankı yedek lastik yuvasına takıldı (59 litre) 42 litre yakıt doldurdum. Olumsuz tek şey istepne küçük tip olduğu için bağaj halısı 5 cm yukarı kalktı ve istepne bagajın içinde. Çok fazla bagaj hacmine gereksinimim olmadığı için sorun etmedim.

Dolum ağzı benzin dolum kapağının altına monte edildi. Dışarıdan belli olmuyor. (Bugün benzinci kapağı bulamadı - çıldırdı)

Motor bölmesinde görünen hiçbir parça yok.

Açma kapama düğmesini vites konsolunun yanına monte ettirdim. Led lerin renkleri gösterge paneliyle aynı ve çok şık oldu.

Araç benzine göre daha sessiz.

Çekişte ve maksimum hızda en küçük değişiklik yok.

Birkaç bin km kullandıktan sonra dyno da ölçüm yaptıracağım.

Yakıt sarfiyatını denemeye başladım sonuçları kısa süre içinde sizlerle paylaşırım.

Benzin ve lpg geçişleri kesinlikle belli olmuyor. Tekleme - bayılma yok.

Egzost ve motor aksamında kesinlikle lpg kokusu yok.

Hafta içinde resimler ve ek bilgileri sizlerle paylaşırım.

Hayırlı olsun yorumlarınızı bekliyorum.
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Mondeo 2.0 ecoboost lar ilgimi çekmeye başladı birden :)

Hayırlı olsun bütün forum bu konuya kilitlenecek.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı

Sen mi ben mi:)) s500L bile alınır Furkancım.

Öncelikle hayırlı olsun. Bu tip sıvılaştırılmış lpg sisteminde aracınıza ekstra bir yakıt sistemi takılmıyor, aracınızın orjinal yakıt sistemi lpg'yi kullanacak hale getiriliyor. Zaten bu yüzden pahalı. Sıvılaştırılmış lpg'nin pratikte anlamı lpg'yi benzinleştirerek motora uygun hale getirmek de diyebiliriz.

Bu tip sistemlerin avantajı;

Aracın motoru lpg'den kaynaklı arıza yaşatmaz. Araç arıza lambası yakmaz, yakıt tüketimi diğer lpg'ler gibi benzin tüketiminden %20 fazla değil, benzin tüketimi ile aynıdır. Yani lpg%20 pahalansa dahi sizin aracınız klasik lpg'lilerle aynı değeri yakıyor olacak:) Yine bu sistemde araç ekstra bir ecu yazılımına gereksinim duymuyor, aracın kendi yazılımı ile hareket ettiği için performans kaybı, gaza tepkisizlik, mevsimsel değişikliklerden etkilenme gibi olumsuzluklar yaşanmıyor. Araçta tesisat gözükmüyor. Yanlız benim bildiğim birşey sizinle çelişiyor, aracın benzine ihtiyacı olmaması lazım. Bu sistemin dezavantajı, gözünü karartıp alınabilecek kadar ucuz bir sistem olmaması ve 6000tl'yi amorti edebilmek için yaklaşık 40.000km kullanım gerekmesi. Siz güzel bir karar vermişsiniz. Hayırlı olsun.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Yıllık 25.000 km yapıyorum.

C32 AMG alırsam bu sistemi taktırırım. Hem ekonomik hem Full performanslı olur.

Aracın orjinal yakıt sistemini kullanması çok büyük avantaj bence.

Yakıt karışımı yüzünden yanmayan arıza lambası da süper.

Kullanım yorumlarını merakla bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Ayhan Sırtıkara

Büyük yenilik zamanla da rekabete bağlı fiyatı makul seviyelere gelir umarım. Güle güle ve keyifle kullanın aracınızı.

Yorum bağlantısı
Serhat Çerçi

Hem de nasıl: )

Yorum bağlantısı
Cemal Cangöner

Sen mi ben mi:)) s500L bile alınır Furkancım.

Öncelikle hayırlı olsun. Bu tip sıvılaştırılmış lpg sisteminde aracınıza ekstra bir yakıt sistemi takılmıyor, aracınızın orjinal yakıt sistemi lpg'yi kullanacak hale getiriliyor. Zaten bu yüzden pahalı. Sıvılaştırılmış lpg'nin pratikte anlamı lpg'yi benzinleştirerek motora uygun hale getirmek de diyebiliriz.

Bu tip sistemlerin avantajı;

Aracın motoru lpg'den kaynaklı arıza yaşatmaz. Araç arıza lambası yakmaz, yakıt tüketimi diğer lpg'ler gibi benzin tüketiminden %20 fazla değil, benzin tüketimi ile aynıdır. Yani lpg%20 pahalansa dahi sizin aracınız klasik lpg'lilerle aynı değeri yakıyor olacak:) Yine bu sistemde araç ekstra bir ecu yazılımına gereksinim duymuyor, aracın kendi yazılımı ile hareket ettiği için performans kaybı, gaza tepkisizlik, mevsimsel değişikliklerden etkilenme gibi olumsuzluklar yaşanmıyor. Araçta tesisat gözükmüyor. Yanlız benim bildiğim birşey sizinle çelişiyor, aracın benzine ihtiyacı olmaması lazım. Bu sistemin dezavantajı, gözünü karartıp alınabilecek kadar ucuz bir sistem olmaması ve 6000tl'yi amorti edebilmek için yaklaşık 40.000km kullanım gerekmesi. Siz güzel bir karar vermişsiniz. Hayırlı olsun.

Saygılarımla.

Tüketim değerlerini ölçüp sonuçları göreceğiz hep beraber.

Aracın gerçekten de benzine ihtiyacı yok. İlk start ve kullanım LPG ile. Ben sadece denemek için benzin ve lpg geçişleriyle oynadım.

Dediğiniz gibi kontrol sistemlerinin tamamı aracın sistemleri. Bu nedenle sistem tak-çalıştır özelliğine sahip. Herhangi bir ayar gerekmiyor. Amortisman süresi 20.000 km olarak hesapladım ben. Şu an benzin tüketimim 100 km de 11-12 lt.

Amortisman için bir katkı da Ford servislerine gidemeyecek olmam :) böylece daha ucuza periyodik bakımları yaptıracağım. Bu güne kadar yaklaşık 12-13 tane 0 araç aldım. Hiçbiri garanti süresince arıza yapmadı nasılsa ;)

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Aracın illaki turbolu olması mı gerekiyor?

Atmosferik ama büyük hacimli motorlarda problemsiz, ekonomik ve performanslı bir çözüm olarak kullanılamaz mı?

Yorum bağlantısı
Cemal Cangöner

http://www.cargas.de/car-gas/produkte/direct-liquimax-20-system.html

Bu liste araç modelleri açısından daha güncel.

Atmosferik ama büyük hacimli motorlarda problemsiz, ekonomik ve performanslı bir çözüm olarak kullanılamaz mı?

Bu sistem sadece yüksek basınçlı direct enjeksiyonlu motorlar için tasarlanmış.

Sistem sadece yakıt besleme sistemidir.

Tüm kontrol ve yakıt püskürtme aracın kendi ECU su ve enjektörleri ile yapılmaktadır.

Atmosferik beslemeli motorlar için maalesef uygun değil.

Yorum bağlantısı

2.0 ecoboost almak icin bir neden daha:) Ben ama direk 2.0 almam. 1.6'dan baslarim. Heyecan hemen bitmesin:) 1.6'da kabaran turbonun keyfi, 2.0'da dev dalgalara donusur:) Sonrasinda zaten hangi arac tat verir bilmiyorum:))

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı

O zaman bana V6 ecoboost lazım :)

Bu mercedes seni cok degistirdi coook:)Sen mondeocuydun, eski askin seni cagiriyor:))

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Mondeo yeni kasa çok hoşuma gidiyor ama daha gelmedi.

Taurus 3.0 ecoboost muş bu arada :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...