İçeriğe Yönlendir

Kuga Için Direct Liquimax Sistemi

Cemal Cangöner

Recommended Posts

Mustafa Tüfekçi

Mustafa motoru delip biçmeden, ayrı bir ECU ve enjektör takımı ile uğraşmadan, ayar kalibrasyon derdi olmadan benzin ile aynı tüketim litresine sahip böyle bir sistem istediğim için sordum.

Bu arada C32 Amg ne zaman denk gelir bilemem :)

ecü yine var. sadece benzin enjeksiyonunu kullanıyor ki bu standart  enjeksiyonda belki sıkıntı yaratabilir. çünkü sistem mantığı yüksek basınçla çalışan enjeksiyona göre

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Birebir benzinle aynı yakmıyor, %10 gibi bir fazla tüketim var.

+1.

Kalori hesabına göre en az %10 fazla yakmalı zaten

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

..

Aracın motor soğutma sistemi zaten ısıyı belli bir sıcaklıkta sabit tutuyor. Yanma sonrası siboplara gelebilecek aşırı ısının da zararı olabileceğini tahmin etmiyorum.

Bu ısı ölçülebilmiş değil - bu konuda sadece teoriler üretilmiş. Somut bilgiler varsa elbette o zaman bu bilgilere saygı duyarım.

niye yanıyor süpaplar?

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Cemal Bey bu işte bir anlamda öncü oldunuz, ben dizel 2.0 tdci Mondeo kullanıcısı olmama rağmen Ecoboost motorlara lpg montajını takip ediyorum. Normalde araçta hep orijinal yakıt kullanılmasından yanayım ; fakat bu sistemin alternatif yakıtı orijinalleştiren bir sistem olması ve araca özgün olması, en çok da ecu kalibrasyon vs derdi olmaması dikkat çekici. Açıkçası  2.0 ecoboost Mondeo selective, direct liquimax ile çok daha çekici gelmeye başladı...

Keşke 2,0 ecoboost'tada bu kit olsa iyi olurdu,ama şu anki prinsin listesinde maalesef yok. Belki ilerde dahil ederler...

Yorum bağlantısı
Cemal Cangöner

Cemal Bey, kiti hangi serviste monte ettirmiştiniz?

İzmir 1.sanayi sitesinde EFE LPG

Yorum bağlantısı
Cemal Cangöner

niye yanıyor süpaplar?

Mehmet Bey,

Merhaba.

Bu güne kadar yeni teknoloji ile üretilmiş süpap yakan aracı duymadım. Üniversitelerin yaptığı araştırmaları da okudum. Süpap yakma olayı sadece varsayım.

Süpap yakan araçlar var elbette. 80 li yıllarda üretilmiş olan Tofaş ve Renault araçlar. Metal yorgunluğu sebebiyle sadece süpap yakarak arıza vermeleri bile büyük şans. O araçları zamanında ben de satın alıp kullandım. O zamanlar lpg falan da yoktu. Normal kullanımla bile üst kapakları çarpılır, süpapları yanar, pistonları delinirdi.

Günümüzde üretilen araçlarla - onları aynı kefeye koyup Lpg zararlıdır diyemeyiz.

Hem bu arada ben herkes için deniyorum aracı.

İnanın en küçük bir olumsuzluk hissedersem öncelikle sizlerin haberi olur.

Yorum bağlantısı
Serhat Çerçi

yeni teknoloji ile üretilmiş süpap yakan arac...

Cemal Bey insignia turbolar var, lpg ile kisa zamanda subap yakıyorlar. BIr ara niyetlenmiştim ve bu yüzden vazgeçmiştim. Orijinal Magnezyum subapların yerine oem subap takmayı tavsiye ediyordu lpg ustaları. Ama Ford'da böyle sıkıntı olacağını zannetmiyorum; çünkü ecoboost motorun lansman etkinliğinde motorun lpg ile uyumlu olduğu bilgisi verildi yetkililerce.

Yorum bağlantısı
Cemal Cangöner

Keşke 2,0 ecoboost'tada bu kit olsa iyi olurdu,ama şu anki prinsin listesinde maalesef yok. Belki ilerde dahil ederler...

Fatih Bey,

Prins bu sistemi Türkiye'de geçen yıl başlarından beri satıyormuş. Öncelikle 130-140 Hp sportage ve IX 35 araçlara monte etmişler. Onlara takılan sistem Direct LiquiMax 2.0. - bana gelen kit 2.1 . Benim aracım için olan kit bile henüz çok yeni. Bence ecoboost 2.0 araçlar için de yakın bir gelecekte uyarlanır. Audi A6 2.0 araçlara yurt dışında montaj yapılmış.

Bu arada sabah ve akşam saatlerinde havaların serinlemesi nedeniyle yakıt sarfiyatım 2 litre kadar daha düştü.

Yeni ölçümlerde 30 TL / 100 km değerlerini yakalayacağım galiba :)

Yorum bağlantısı
Cemal Cangöner

Cemal Bey insignia turbolar var, lpg ile kisa zamanda subap yakıyorlar. BIr ara niyetlenmiştim ve bu yüzden vazgeçmiştim. Orijinal Magnezyum subapların yerine oem subap takmayı tavsiye ediyordu lpg ustaları. Ama Ford'da böyle sıkıntı olacağını zannetmiyorum; çünkü ecoboost motorun lansman etkinliğinde motorun lpg ile uyumlu olduğu bilgisi verildi yetkililerce.

Otokoç İzmir servis yetkilileri de bana Ford'un Lpg yi önermediklerini bildirdiler. :)

Üniversitelerin yaptığı araştırmalarda süpapların boğaz kısmında benzin kullanılması neticesinde oluşan karbon filminin süpapları yüksek ısıdan koruduğunu söylüyorlar. Ama ispatlanmış bir durum değil.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Fatih Bey,

Prins bu sistemi Türkiye'de geçen yıl başlarından beri satıyormuş. Öncelikle 130-140 Hp sportage ve IX 35 araçlara monte etmişler. Onlara takılan sistem Direct LiquiMax 2.0. - bana gelen kit 2.1 . Benim aracım için olan kit bile henüz çok yeni. Bence ecoboost 2.0 araçlar için de yakın bir gelecekte uyarlanır. Audi A6 2.0 araçlara yurt dışında montaj yapılmış.

Bu arada sabah ve akşam saatlerinde havaların serinlemesi nedeniyle yakıt sarfiyatım 2 litre kadar daha düştü.

Yeni ölçümlerde 30 TL / 100 km değerlerini yakalayacağım galiba :)

Yaptığınız işlem oldukça yeni bir araç için cesaret isteyen bir uygulama. Umarım istediğiniz neticeyi alırsınız. 2,0 ecoboost ile bu sistem çok ama çok zevkli olur :) Bende aracıma 3 sene önce remap yaptırdığımda araç çok zevkli gitmeye başlayınca ilk günlerde zevkini alana kadar biraz fazla haşin kullandığımda yakıt bayağı yükselmişti. Sizinde bir süre ucuz LPG ile ve yeni arabada fazla yakmanız gayet normal, sonraları eski kullanım tarzınıza dönünce yakıtta normale dönecektir. Bence 1-2 ay içinde siz arabaya araba size alışınca 10 litrelerin altına bile inersiniz. Güzel günlerde kullanın...

Yorum bağlantısı
Cemal Cangöner

Teşekkürler Fatih Bey,

Bu gün yaptığım ölçümde 304 km - 91 TL yakıt sarfiyatı olmuş. Bu defa aracı zorlamadan normal şekilde kullandım. Klima kapalıydı. Şehir içi - dışı karışık olarak kullandım. 120- 140 km hızları aşmadım.

Bu değer benim için çok iyi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

2005 crv aracım hem subap hemde kompresyon segmanlarını bozdu. Tek sebebi lpgnin yanma formunun bozukluğu. Olması gerekenden daha fazla lpg yanma odasına girince yine olması gerekenden fazla yanma ısısı oluştu. Bunlar sebep oldu. Düzgün kalibre olan lpg kolay kolay motor mekaniğine zarar vermez.

Yorum bağlantısı
Selim Avcı

Arkadaşlar bu iyi haber ben yeni üye oldum volvo s80 t4 ecobost motorlu aracım var araç 1670 kg ve yakıt baya var

Cemal bey gelişmelerden lütfen bizi haberdar ediniz bende ne zamandır araştıeıyordum ama cesaret edemedim sizi ilk olmanın verdiği cesaretle bu işi yapmanızdan dolayı kutlarım umarım fiyatlar 4000-4500 civarına iner

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Celil Gökçek

ben foruma henüz bugün katıldım. yazılanların tamamını okudum. ve zaten kaç zamandır düşündüğüm lpg dönüşümü konusunda cesaretlendim. eğer işlemi gerçekleştirebilirsem ben de bilgileri paylaşırım.

cemal bey'i cesareti ve ön ayak olduğu için tebrik ederim.

Yorum bağlantısı
V.Ceyhun Emir

Güle güle kullanın, LPG'nin benzinle aynı enjektörlerden püskürtülmesi gerçekten ilginç bir uygulama. 

Yakıt tankı nereye konuyor bu uygulamada? Klasik sistemler gibi bagaj ya da yedek lastik yuvası mı? Onu da benzin deposuna entegre edip bagaj kullanımını etkilemeyecek bir çözümleri var mı acaba?

Yorum bağlantısı
Kemal Büyük
ARKADAŞLAR MERHABA BENDE KUGA AİLESİNE YENİ KATILDIM İNTERNET TE  LPG İLE İLGİLİ ARAŞTIRMA YAPARKEN BÖYLE BİR YAZIYLA KARŞILAŞTIM BİLGİNİZE ??? Dikkat Direct LiquiMax Sistemini Satın Almamak İçin 10 Neden

1) Evet sistemin Direct Liqui Max Sistemi  yani: Prins firmasının çıkarmış olduğu Prins Direct Liqui Max Lpg kiti fiyatları bu sisteme istenilen 6300 Tl. lik rakam çok fahiş ve kazık bir fiyat birde ürünü kullanırken yaşayacağınız sorunlara kitin montajını yapan bilinçsiz yetkili prins servislerinin paralarını alana kadar yaptıkları şirinlikler ile vaadetikleri boş palavralarıda sorun yaşadığınız zaman, distiribütör firma olan ipragaz prins yetkilileride dahil olmak üzere, sorun halinde sizin yaklaşık olarak piyasada 70.000 Tl ye satılan bir araca üzerine 6300 TL ücret vermiş olmanız onları hiçte enterese etmiyor. Eee herşey köprüyü geçene kadar bu ülkede sizcede öyle değilmi..

2) Taktik olrak Öncelikle sistemin pazarlanması tüketicinin aladatılarak : Kesinlikle hiç benzin kullanmadan bu sistemi kullanıyorsunuz safsatası peki araç hiç benzin kullanmıyorsa neden ben sürekli benzin almak zorunda kalıyorum ?  1 depo benzin uçuyormu kendi kendine her seferinde Zaten kullanma kılavuzunda da benzin ile çalıştırılması gerektiğini yazıyor ama kullanma kılavuzu sistem takıldıktan sonra verildiği için yapacak bir şey kalmıyor eliniz kolunuz bağlandı bir kere…Eğerki yetkili servislerin bu köylü kurnazı taktiklerine aladanarak aracı tamamıyla Hiç benzin almadan Prins Direct Liqui Max Lpg sistemi ile kullanır iseniz çok kısa zamanda ortaya çıkacak astronomik pahalı tamir masraflarına katlanacaksınız. Aracın Garanti Dışı Olduğunu Unutmayın… Bu sistem benzin kullanmadan işe yaramıyor. Bu iddiaya inanmayanlar, Prins Direct Liqui Max Lpg kitini satın almadan önce kullanma kılavuzunu okumadan sakın satın almayın. ( Tabi yetkili servislerde bulabilirseniz) Sisteme 6.300 Tl istemeye gelince varlar ama sorun çıkınca yok oluyorlar. Onlar akıllı zaten ellerinde stok bulundurmuyorlar ” yok satmakta bir pazarlama taktiği ya ”  Gidip sorduğunuzda şu an kit kalmadı çok yoğun talep var siparişle getiriyoruz zaten çok yoğun zor geliyor diyede ekliyorlarki iştahınız iyice artsın….

3) Kia sportage Prins Direct Liqui Max Lpg kiti takıldığı andan itibaren araç arkasında sanki bir iş makinası çalışıyormuş gibi bir sese alışmanız gerekiyor sorduğunuzda lpg kitinin pompasın sesi olarak tanımlanıyor bu sese katlanabilirseniz ne ala… yada benim yaptığım gibi özel olarak ses izolasyonu yaparak kesmeye çalışacaksınız..

4) Kia sportage aracınıza lpg sistemi taktığınız andan itibaren araç yeni bile olsa garanti dışı oluyor km. si ne olursa olsun adeta lastiğinden ses gelse servise gitseniz aracınıza yetkili servistekiler sanki araç vebalıymış gibi bakarak her ne sorun olursa olsun lpg kitinden dir diye sizi ya başından savıyorlar yada ısrar ederseniz sorunu hallederiz ama cebinizden parasını öderseniz halletmeye çalışırız diyorlar. Hem 70.000 TL. ver araç al hemde tüm kia yetkili servislerinde zenci muamelesi gör…

5) Kia sportage 1.6 GDİ Araca Prins Direct Liqui Max Lpg sistemi takıldığında kronik olarak hill holder denilen yokuş destek sistemi kısa sürede arıza veriyor artık derdinizi anlatın anlatabilecek muhattap bulabilirseniz tabiii bulsanızda derdinize derman olamayacaklarını o zaman görürsünüz.

6) Kia sportage 1.6 GDİ Araca Prins Direct Liqui Max Lpg sistemi takılıpta sigorta kutusu yanan araçların bile olduğunu biliyormuydunuz desem buda aklınızda bulunsun Kia sportage aracınızda Battal boy büyük bir yangın tüpü bulundurun ne olur ne olmaz .. nede olsa koca bir tankı tüp olarak taktırdık ikinci tüpün zararı olmaz.

7) İyi olur umuduyla 6.300 TL. Para verilerek takılan bu sistemi bakmaya kıyamadığınız Kia sportage 1.6 GDİ arabanıza Prins Direct Liqui Max Lpg kiti takıldığında kaç yılda bu sistemin yakıt tasarrufu yaparak sistem doğru çalışsa bile ( zaten doğru çalışmıyor) kaç yılda amorti edeceğinizi bir hesaplayın isterseniz,  pc kullanabldiğinize göre hesap makineside kullanabilirsiniz sanıyorum:)

8) Montaj yapılan kia sportage 1.6 GDİ otomobillere Prins Direct Liqui Max Lpg takıldığında her ne kadar araç sıfır benzin tüketiyor iddiasına rağmen kısa zamanda benzin pompası yanıyor. Sizce hiç benzin tüketmeyen bir sistemin benzin pompası yakması normalmi ?

9) Sonuçta çok zor kazanarak elde ettiğimiz birikimleri bu kadar kolay olarak adeta aracının başına para vererek bela satın almak isteyenler hiç durmasın hemen koşa koşa kia sportage aracına Prins Direct Liqui Max Lpg sistemi taktırmakta geç kalmasın.

10) İnsanları keriz yerine koyan zihniyet eninde sonunda hakettiği yere bilinçli tüketiciler sayesinde gelecektir. Aldanmayın aldatmayın insanları para kazanmak uğruna kandırmayın ben yandım siz yanmayın arkadaşlar …  Sağlıcakla Kalın….

Kia sportage “Prins Direct Liqui Max Lpg” Taktırmak İsteyenler Kesinlikle Okuyun

Buraya kadar geldiğinize göre Kia sportage aracınız var yada almak üzeresiniz yada çoktan bir kia sportage 1.6 aldınız. Birde aracınızın yakıtı çok fazla olmasına rağmen hem araç tabiri caiz ise eşşek gibi gitmiyor üstüne üstlük deli gibi ocak söndüren cinsten yakıtı yakmıyor adeta yutuyor. Netten araştırdınız ve en sonunda Prins Direct Liqui Max Lpg sistemi hakkında araştırma yapıyorsunuz. Şimdi size neden Prins Direct Liqui Max Lpg sistemini kesinlikle taktırıp kullanmamanız gerektiğini maddeler halinde yazacağım. ( he bu kadar şeye rağmen bende ilk başta netten araştırma yaparken sistemden çok memnun olan uyduruk hesaplar ile açılmış lpg sistemi takan firmaların yazdığı uyduruk fake hesaplarla yaptığı olumlu yorumlara inanarak bu sistemi taktırdım adeta tuzağa düşürüldüm.  Eğer sizde onlara inanacaksanız gerisi size kalmış teklif var ısrar yok.)

Bu kadarını nerdenmi biliyorum ?  Benimde bir kia sportage aracım var ve ipragazın distribütörlüğünü yapmış olduğu: prins marka Prins Direct Liqui Max Lpg Kiti taktırdım tabi hiçbir tecrübe ucuz değil ben öğrendim bunu aşağıda yazılanları dikkatlice okuyunca zaten ne demek istediğimi anlayacaksınız.

“Öncelikle şunu ifade edeyim bu yazıyı yazarken saat gece şu anda 3.00 göstermekte bir markayı yada bir aracı sırf kötülemek adına dünyadaki hiçbir güç bana gecenin bu saatinde bu yazıyı yazdıramaz, Fakat insanın canı yanınca başkalarının da canını yakmak isteyen zihniyete karşı duyarsız kalmak ne insanlığıma nede karekterime yakışmayacağı için bu blogu oluştumanın sosyal bir sorumluluk olacağı düşüncesiyle bu blogu oluşturdum.”

1) Prins Direct Liqui Max Lpg kiti sistemine istenilen 6300 Tl. lik rakam çok fahiş ve kazık bir fiyat birde ürünü kullanırken yaşayacağınız sorunlara kitin montajını yapan yetkili prins servislerinin paralarını alana kadar yaptıkları şirinlikler ile vaadetikleri boş palavralarıda sorun yaşadığınız zaman, distiribütör firma olan ipragaz prins yetkilileride dahil olmak üzere, sorun halinde sizin yaklaşık olarak piyasada 70.000 Tl ye satılan bir araca üzerine 6300 TL ücret vermiş olmanız onları hiçte enterese etmiyor. Eee herşey köprüyü geçene kadar bu ülkede…

2) Öncelikle sistemin pazarlanması tüketicinin aladatılarak : Kesinlikle hiç benzin kullanmadan bu sistemi kullanıyorsunuz safsatası peki araç hiç benzin kullanmıyorsa neden ben sürekli benzin almak zorunda kalıyorum ?  1 depo benzin uçuyormu kendi kendine her seferinde Zaten kullanma kılavuzunda da benzin ile çalıştırılması gerektiğini yazıyor ama kullanma kılavuzu sistem takıldıktan sonra verildiği için yapacak bir şey kalmıyor eliniz kolunuz bağlandı bir kere…Eğerki yetkili servislerin bu köylü kurnazı taktiklerine aladanarak aracı tamamıyla Hiç benzin almadan Prins Direct Liqui Max Lpg sistemi ile kullanır iseniz çok kısa zamanda ortaya çıkacak astronomik pahalı tamir masraflarına katlanacaksınız. Aracın Garanti Dışı Olduğunu Unutmayın… Bu sistem benzin kullanmadan işe yaramıyor. Bu iddiaya inanmayanlar, Prins Direct Liqui Max Lpg kitini satın almadan önce kullanma kılavuzunu okumadan sakın satın almayın. ( Tabi yetkili servislerde bulabilirseniz) Sisteme 6.300 Tl istemeye gelince varlar ama sorun çıkınca yok oluyorlar. Onlar akıllı zaten ellerinde stok bulundurmuyorlar ” yok satmakta bir pazarlama taktiği ya ”  Gidip sorduğunuzda şu an kit kalmadı çok yoğun talep var siparişle getiriyoruz zaten çok yoğun zor geliyor diyede ekliyorlarki iştahınız iyice artsın….

3) Kia sportage Prins Direct Liqui Max Lpg kiti takıldığı andan itibaren araç arkasında sanki bir iş makinası çalışıyormuş gibi bir sese alışmanız gerekiyor sorduğunuzda lpg kitinin pompasın sesi olarak tanımlanıyor bu sese katlanabilirseniz ne ala… yada benim yaptığım gibi özel olarak ses izolasyonu yaparak kesmeye çalışacaksınız..

4) Kia sportage aracınıza lpg sistemi taktığınız andan itibaren araç yeni bile olsa garanti dışı oluyor km. si ne olursa olsun adeta lastiğinden ses gelse servise gitseniz aracınıza yetkili servistekiler sanki araç vebalıymış gibi bakarak her ne sorun olursa olsun lpg kitinden dir diye sizi ya başından savıyorlar yada ısrar ederseniz sorunu hallederiz ama cebinizden parasını öderseniz halletmeye çalışırız diyorlar. Hem 70.000 TL. ver araç al hemde tüm kia yetkili servislerinde zenci muamelesi gör…

5) Kia sportage 1.6 GDİ Araca Prins Direct Liqui Max Lpg sistemi takıldığında kronik olarak hill holder denilen yokuş destek sistemi kısa sürede arıza veriyor artık derdinizi anlatın anlatabilecek muhattap bulabilirseniz tabiii bulsanızda derdinize derman olamayacaklarını o zaman görürsünüz.

6) Kia sportage 1.6 GDİ Araca Prins Direct Liqui Max Lpg sistemi takılıpta sigorta kutusu yanan araçların bile olduğunu biliyormuydunuz desem buda aklınızda bulunsun Kia sportage aracınızda Battal boy büyük bir yangın tüpü bulundurun ne olur ne olmaz .. nede olsa koca bir tankı tüp olarak taktırdık ikinci tüpün zararı olmaz.

7) İyi olur umuduyla 6.300 TL. Para verilerek takılan bu sistemi bakmaya kıyamadığınız Kia sportage 1.6 GDİ arabanıza Prins Direct Liqui Max Lpg kiti takıldığında kaç yılda bu sistemin yakıt tasarrufu yaparak sistem doğru çalışsa bile ( zaten doğru çalışmıyor) kaç yılda amorti edeceğinizi bir hesaplayın isterseniz,  pc kullanabldiğinize göre hesap makineside kullanabilirsiniz sanıyorum:)

8) Montaj yapılan kia sportage 1.6 GDİ otomobillere Prins Direct Liqui Max Lpg takıldığında her ne kadar araç sıfır benzin tüketiyor iddiasına rağmen kısa zamanda benzin pompası yanıyor. Sizce hiç benzin tüketmeyen bir sistemin benzin pompası yakması normalmi ?

9) Sonuçta çok zor kazanarak elde ettiğimiz birikimleri bu kadar kolay olarak adeta aracının başına para vererek bela satın almak isteyenler hiç durmasın hemen koşa koşa kia sportage aracına Prins Direct Liqui Max Lpg sistemi taktırmakta geç kalmasın.

10) İnsanları keriz yerine koyan zihniyet eninde sonunda hakettiği yere bilinçli tüketiciler sayesinde gelecektir. Aldanmayın aldatmayın insanları para kazanmak uğruna kandırmayın ben yandım siz yanmayın arkadaşlar …  Sağlıcakla Kalın….

Yorum bağlantısı
Serhat Çerçi

Kemal Bey Kuga'daki duruma bakmak gerek. Burada taktıran Cemal Bey'in henüz şikayetini duymadik ve en net bilgileri kendisinden alıyoruz, takipteyiz.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Kusura bakmayında 70-80-100-.... kaatlık araba alma gücüm var ve buna tüp takıyorum, mantığını anlamadım yıllardır, o güçteysem ya baba bir dizel alırım yada yakıtı dert etmem zaten.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Araç zevki ile yakıt tüketimi ayrı şeyler. 80-100 bin liralık araba alan adamın az yakmak istemesi ama dizel almaması da anlaşılır.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Kemal Büyük

Bende beklemediğim inşallah sorunsuz bir sistemdir.

Yorum bağlantısı
Serhat Çerçi

Araç uzunca bir zaman dilimi içinde bir kez , yakıt ise sürekli alınır. Sürekli olan bir giderde tasarruf yapmak iktisadi ve mantıklı iştir, çünkü gelir ve kaynaklar her zaman sınırlıdır.

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Celil Gökçek

ben bir bayi ile görüştüm. aracı servise istediler bazı ölçümler yapılası gerekir dediler. ona göre kit siparişi vereceklermiş. zira bu sistem her araca, hatta her aracın da her modeline göre spesifik takılan bir şey anladığım kadarıyla. mesela suv tarzındaki sportage'de işe yaramamış iken kugada çok güzel fayda görülmüş olabilir. 

ama yazıyı okurken yazan kişinin biraz hissi şekilde ayrıntı vermeden ve bayi ile yaşadığı tartışmaların da gerginliği ile yazdığını düşünüyorum. üslubu biraz öyle andırıyor.

ancak yazıyı okuyunca bende de şüpheler olumadı değil. zira sistem yeni, daha ne olup ne olmadığı açığa kavuşmuş değil. yaygın kullanım olmadığından olası problemlerin ne olduğu hakkında fikir sahibi değiliz...

ne biliyim. hayat tuhaf vapurlar falan ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Kusura bakmayında 70-80-100-.... kaatlık araba alma gücüm var ve buna tüp takıyorum, mantığını anlamadım yıllardır, o güçteysem ya baba bir dizel alırım yada yakıtı dert etmem zaten.

Abi biz para hesabı yapmadan araba almıyoruz, 100.000 TL lik arabayı alan adamın çok çok uçuk bir geliri yoktur muhtemelen o yüzden yakıttan tasarruf edip, yakıta harcayacağı parayla başka şeyler yapabilir.

2014 S350 alıp tüp taktırsaydık dediğini anlardım, ama durum öyle değil.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...