İçeriğe Yönlendir

Kuga Için Direct Liquimax Sistemi

Cemal Cangöner

Recommended Posts

İbrahim Bark

Turgay bey iyi akşamlar,

LPG tankının içinde yüksek basınç pompası var dolayısı il duyduğunuz ses standart, az da olsa benzin pompasının da hafif ıslık sesine benzer bir sese katlanmak durumumdayız.

Forumda Cemal beyim be Yusuf ustamın bilgilendirmelerin bakabilirseniz epeyce malumat mevcut. 17 litre çok gibi görünüyor. Benim ortalaman 12 ila 14, nadiren 15 lt. Olarak gerçekleşiyor. Malesef Kuga ağır ve performanslı bir araç konforuna katlanıyoruz.

Hayırlı sürüşler dilerim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Arkadaslar 7500 TL ye bugun icin montaj olmuyor.burda paylasmak gereken bir konu da su fiyatlar avro cinsinden yani 1.5 eko icin 2200 avro 1.6 ekobus icin 2150 avro fiyati Turkiyenin.her yerinde gecerli bir fiyat yani gunluk.kuru takip.etmek.gerek ben.6.200 TL.iken fiyat montaj yapacaktim.sonra vazgectim bir ara 7200 pazarligim bitti tamam.dedim.bir ay bekledim.7500 oldu.haa su an.7700 diye biliyorum sorun cok pahali herkese katiliyorum.35 bin.de cikar parasi aslinda 35 bin.den.sonra cikacak diyelim ...

100km de 10litre benzin yakarken  12 litre lpg ye geçiş >>>   10x5=50 lira   12x3=36 lira      14 lira tasarruf 100kmde

1000km de 140, 10bin km de 1400,  100bin km de 14bin lira.   

55bin km de başabaş geliyorsunuz. 2 sene sonra felan.   (7500 liranın 2 senede faizi 9000 olur onu saymadım o zaman 65000 olur)

tarihinde Mehmet Göktürk tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Bu formdaki arkadaslardan daha once yazdigim olumsuz prin elestrisi ile.ilgili cevap alamadim sadece Ibrahim.bey daha once cevap var diyor baktim taa 2014 lere kadar benim yazdiklarimla ilgili birsey.bulamadim ve sanki bir elestiri.begenmezlik var ve bu arada arabam 17 litre yakiyor yani benzinle.ayni ustam km yap dedi.yapiyorum ve burda lpg litresi 2.90 civari ayrica depodan gelen.ses ilk isitma sonrasi devam.ediyor ses rahatsiz edici.buna.da cevap istiyorum belki bir hata mi var montaj yapilirken degerli arkadaslar yorum.yapalim lutfen.

Turgay Bey,

söylediğiniz tüm eleştirilerin cevapları daha önceki sayfalarda var. bende bu sisteme geçmeden buradaki tüm sayfaları 3-4 kez okudum. Siz biraz hızlı geçmişsiniz herhalde.

tarihinde Güçlü Şimşek tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Gokhan Arslan

Turgay bey, forumda yazılanları dikkatli okumamışsınız söylediklerinizin hepsi burada yazıldı çizildi. Sırasıyla cevaplamaya çalışayım;

1.) O aracınızdan sökülen parça yüksek basınç pompasıdır ve benzine göre dizayn edilmiştir. O parça sökülerek prinse gönderiliyor ve prins o pompayı benzin ve lpg ye uyumlu hale getiriyor. Daha sonra sizin pompanızı başka bir kitin içine koyuyor. Böyle bir döngü oluşturmuşlar.

2.) Depodaki pompadan aracın kapısını açtığınız anda yüksek bir vınlama sesi gelir fakat bu 15- 20 saniye kadar sürer, yakıt hattını lpg ile sıkıştırana kadar, daha sonra marşa bastığınızda bu ses azalır motorun sesiyle belli belirsiz duyuluyor benimkinde. Hatta seyir halinde tekerlek sesi onu fazlasıyla bastırıyor hiç duymuyorum diyebilirim.

3.) Deponun bagajda potluk yaptığı defalarca yazıldı hatta resimleri bile kondu. Döşemecide nasıl bir parça eklenerek daha iyi hale getirildiğinin resimleri Yusuf koparan tarafından konuldu. Artık lüks sınıf araçlarda bile yedek lastik yok onun yerine bir tamir köpüğü birde pompa koyacaksınız araca. Lastiğim yarılırsa napıcam derseniz, mutlaka kaskonuz vardır bütün kaskolar yol yardım hizmeti veriyor en yakın lastikçiye çektireceksiniz.

4.) Araç kesinlikle benzin tüketmiyor eğer tüketiyorsa mutlaka bir montaj hatası vardır. Kalan menzilin düşmesi normal araç kendini benzinde gidiyor sanıyor ve o yüzden menzil azalıyor fakat kontağı kapattığınızda tekrar başa dönüyor.

5.) İlk depo ölçümü sizi yanıltır hemen çok yakıyor diye paniklemeyin. Aracı ilk doldurduğunuzda atıyorum depo 95 TL ye dolduysa ikinci depo 75 TL ye dolacaktır. Çünkü sisten yaklaşık bir 15 litre LPG yi depoda tutuyor bir nevi sabit dara yapıyor. Yani bu 15 litre sizin deponuzda duruyor onu uçtu gitti sanmayın. Aracınızın deposu 50 litredir fakat maksimum alacağı 36 litre olacaktır. Ben bu litre ile İstanbul şehir içi 220~230 km   şehir dışı 310~330 km yapıyorum.

6. ) Son olarak dolum ağzı aparatını hiç duymamış olmanıza şaşırdım. Benzin dolum yerinde ne kadar yer var ki oraya birebir dolum ağzını takabilsinler??? Bence dolum ağzı bu şekilde çok şık oldu. İstasyona girince pompacı yerlerde sürünmüyor , etraftaki arabalardan tut her pompacı bir kere soruyor abi bu fabrikasyon mu diye. Herkesin ilgisini çekiyor.

Son olarak şunu söyliyeyim bu kitin amorti ücreti bulunduğun şehire göre değişir. İstanbul da LPG 2.30 civarında. Buraya göre 30-32 binde amorti ediyor. Ben bu kiti taktırdığımda EURO 3,19 du  ve LPG 2 liraydı.O şartlarda 25.000 km de amorti ediyordu. Şu an için Euro yüksek lpg pahalı bu yüzden cazip gelmeyebilir insanlara fakat ben sistemden çok memnunum iyiki taktırmışım diyorum. Artık ne yakıyor diye hiç hesap bile etmiyorum. Şu anada C segmenti dizel tam otomatik bir araçla aynı yakıyor diyebilirim.

LPG kışa girildiğinde uluslararası pazarda bulunması zorlaşır dolayısı ile fiyatı artar şu anda yaşanan artışta ondandır.Yaza doğru tekrar ucuzlamaya başlar.

LPG çevrecidir, birde hükümet avrupadaki gibi düşük emisyon indirimi uygulasa tadından yenmez valla :)  :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Rahmi Ozçiftçi
(düzenlendi)

100km de 10litre benzin yakarken  12 litre lpg ye geçiş >>>   10x5=50 lira   12x3=36 lira      14 lira tasarruf 100kmde

1000km de 140, 10bin km de 1400,  100bin km de 14bin lira.   

55bin km de başabaş geliyorsunuz. 2 sene sonra felan.   (7500 liranın 2 senede faizi 9000 olur onu saymadım o zaman 65000 olur)

Yıllar önce lpg li araçlar yaygınlaşmaya başladığında görsel basında hergün yollarda yanan lpg yüzünden kaza yapan araç görüntüleri yayınlanırdı.Ne olduysa bu görüntüler birkaç ay yayınlandı sonra bıçakla kesmiş gibi yayınlar ortadan kalktı.Sanırım Mehmet Göktürk bey bu görüntü ve yayınlardan çok etkilenmiş.Hiç lpg li araç kullanmışmı?Lpg fiyatı nedir biliyormu.litresi 3 tl lpg yi nereden almış?2 yıl önce sıfır aracıma 5600 tl ye lpg taktırdım.şu anda aracım 37000km ve çoktan amorti ettim.Bundan sonrada kaZANÇ HANEME YAZACAĞIM.Şunuda belirtmek isterim.Aracı 2 yıl sonra satacaksanız niçin lpg taktırmaya çalışıyorsunuzki.Ayrıca araçtan gelen ses konusu iyibir yalıtımla çözülüyor.Bagaj daki potluk kısmını yine iyibir döşemeci tarafından metel ayaklarla oluşturulan  7 cm yüksekliğine kafes yapılarak çözülüyor.ve aradaki boşluklarada araçta bulunması gereken sağlık, trafik setleri depolanabiliyor.1996 yılından buyana lpg li araçlar kullanIrım lpg ile hiçbir sıkıntı yaşamadım.şu anda 2 tane aracım var 2si de lpgli.

tarihinde Rahmi Ozçiftçi tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Acaba Rahmi Özçiftçi bir önceki mesajda lpg fiyatının 2.90 yazıldığını benim okuduğumu biliyor mu?

2.90x12  = 34.8

4.90x10 =  49.0

fark :  14.2

sizi mi kıracağım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Kullanmayı geç kullandım bana ait olmayanları da benzincide çalışırken Corvette araca LPG doldurdumdu.

Yorum bağlantısı
Rahmi Ozçiftçi

Bu formdaki arkadaslardan daha once yazdigim olumsuz prin elestrisi ile.ilgili cevap alamadim sadece Ibrahim.bey daha once cevap var diyor baktim taa 2014 lere kadar benim yazdiklarimla ilgili birsey.bulamadim ve sanki bir elestiri.begenmezlik var ve bu arada arabam 17 litre yakiyor yani benzinle.ayni ustam km yap dedi.yapiyorum ve burda lpg litresi 2.90 civari ayrica depodan gelen.ses ilk isitma sonrasi devam.ediyor ses rahatsiz edici.buna.da cevap istiyorum belki bir hata mi var montaj yapilirken degerli arkadaslar yorum.yapalim lutfen.

Depo üzeri daha özenli yalıtılmalı.sanırım Lpg yi opetten alıyorsanız katkılı lpg önerilmiyor vede pahalı oluyor.Ancak lpg nin alındığı istasyonları kaliteli ve depo temizliğinin düzenli yapılıyor olması gerekir.Aksi durumlarda valfler tıkanıyor ama kolayca temizlenebiliyor.Bugüne kadar aracım ortalama 11 litre lpg ortalamasını geçmedi.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

katalitik ısınıncaya dek post injection olayı var. bu tüm yeni nesil araçlarda yakıtı yükseltir. bu nedenle mesafe kısa ise 17 litre normal olabilir. Güzergah nasıl?

Yorum bağlantısı
Rahmi Ozçiftçi
(düzenlendi)

Acaba Rahmi Özçiftçi bir önceki mesajda lpg fiyatının 2.90 yazıldığını benim okuduğumu biliyor mu?

2.90x12  = 34.8

4.90x10 =  49.0

fark :  14.2

sizi mi kıracağım.

Mehmet bey beni kırmayın yaşadığınız şehirde birkaç akaryakıt istasyonuna uğrayın lpg ve benzin fiyatlarına bakıp hesabınızı tekrar yapın.Ben lpg montaj firması sahibi yada satıcısı değilim.Ancak araçlarımda kullanıyorum.Sizin bu forumdaki yazılarınızı 2 yıldır takip ediyorum ısrarla lpg karşıtı görüşlerinizi okuyorum.Sanırım bütün yorumlarınız lpg ve benzin fiyatı hesabı yaptığınız gibi yapıyorsunuz.Turgay beyin forumdaki yazılarını da takip ediyorum.Forumu takip etmeye başladığında sistem 6000 tl ye takılıyordu ve lpg benzin fiyatınınyarısı fiyata satılıyordu.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Kırmayayım da zaman harcayıp hesabı doğrularsanız memnun olurum.

doğrusunu lütfen yapınız.

Yorum bağlantısı
Turgay Yaralı

Ben tum yorumlara tesskkur ederim hakikaten faydalı ve eminim ki birçok kişi okuyor bu yorumları sadece  yanlış bilgi vermemek adına soylediklerim aynen yasadıklarımı yansıtıyorum böylece ilk alan ve kullanan biri bunları bilsin diye sanki biraz beklemede kalayım biraz ve km yapayım bende yeniden yazarım tum tavsiyelere uymaya calısacağım .Bagaj yalıtımı yaptırayım ve LPG yı shell den almaya calısacağım sanki tavsiyeler o dogrultuda yukarıda okudugum tum yorumlara tesekkur edıyorum herkese selamlar.

Bu arada arabalarımız ciddi deger kazandı bu son ÖTV den biraz ben yaptığım harcamaları amorti ettim gibi bakıyorum bu aracı sıfır almak artık kolay değil gibi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Rahmi Ozçiftçi

Ben tum yorumlara tesskkur ederim hakikaten faydalı ve eminim ki birçok kişi okuyor bu yorumları sadece  yanlış bilgi vermemek adına soylediklerim aynen yasadıklarımı yansıtıyorum böylece ilk alan ve kullanan biri bunları bilsin diye sanki biraz beklemede kalayım biraz ve km yapayım bende yeniden yazarım tum tavsiyelere uymaya calısacağım .Bagaj yalıtımı yaptırayım ve LPG yı shell den almaya calısacağım sanki tavsiyeler o dogrultuda yukarıda okudugum tum yorumlara tesekkur edıyorum herkese selamlar.

Bu arada arabalarımız ciddi deger kazandı bu son ÖTV den biraz ben yaptığım harcamaları amorti ettim gibi bakıyorum bu aracı sıfır almak artık kolay değil gibi. 

Turgay bey pişman olacağınızı sanmıyorum.İlk zamanlar tedirginliğiniz olacak bu normal.genel kullanım kurallarına uyarsanız sıkıntı olmaz.1:depo turuncu yandığı zaman deponuzu doldurun.2:lpg aldığınız istasyon depo temizliğini düzenli yapıyor olamlı.ayrıca katkılı lpg yi gereksiz görüyorlar bu araçlar için hem pahalı hemde lpg pompasını tıkaya biliyormuş.tıkanıklığı açmak sorun olmuyor 2 dakika içinde temizleniyor.sistem hassas olduğu için birkaç bölgeye valfler koymuşlar.

Yorum bağlantısı
Rahmi Ozçiftçi
(düzenlendi)

Kırmayayım da zaman harcayıp hesabı doğrularsanız memnun olurum.

doğrusunu lütfen yapınız.

2.50x12=30     49-30=19   %25  sizin hesabınız arasında fark oluşuyor.buda çok önemli bir fark bence.Araç uzun süre kullanılacaksa oldukça avantajlı.Bir kaç yıl içinde aracınızı satmak istiyorsanız bu kadar uğraşmaya vede bu kadar ince hesap yapmayada gerek yok zaten.

Yorum bağlantısı
Turhan Onat

Aksarayı baz alırsak

2.50x12=30     49-30=19   %25  sizin hesabınız arasında fark oluşuyor.buda çok önemli bir fark bence.Araç uzun süre kullanılacaksa oldukça avantajlı.Bir kaç yıl içinde aracınızı satmak istiyorsanız bu kadar uğraşmaya vede bu kadar ince hesap yapmayada gerek yok zaten.

2,50 lpg nerede var ki?   Benzin de 4,95 seviyesinde, lpg 2,85 seviyesinde gün itibarı ile ( shell fiyatlarıdır)

Yorum bağlantısı
Serhat Çerçi

Lpg li kuga ile c segmenti dizek otomatiklerin benzer miktarda yaktığını yazmış bir arkadaş, bunu teyit edebilecek bbaşka kullanicilar var mi? D segmenti 1650 kg lik s60 dizel otomatik ile mersinde ortalama 5.5 litre /100 km civari tuketiyorum , ortalama 25 kuruşa geliyor , yani lpg li kuganin bu değeri yakalamasi için güncel fiyatlarla 8.5 litre/100 km yi yakalamasi gerekiyor lpg de, kaldıki benzinde bile bunun cok mümkün oldugunu düşünmüyorum. 10 litrenin altina indiremediklerini söylüyor Mersinde görüştüğüm birkaç kullanıcı arkadaş , bu da lpg de 12 lt civari tüketim demek., arada neredeyse %50 fark var dizel ootomatik ile.

Yorum bağlantısı

Aracta gazı tamamen bitirdim 44 lt gaz aldım. Gazı 2.56 dan aldım ve tam 400 km yol yaptım.bunun 150 km'si şehir içi kalanı Malatya Elazığ arası 100-110 km hız ile

Yorum bağlantısı
Rahmi Ozçiftçi

Aksarayı baz alırsak

2,50 lpg nerede var ki?   Benzin de 4,95 seviyesinde, lpg 2,85 seviyesinde gün itibarı ile ( shell fiyatlarıdır)

Turhan bey merhaba.Aksaray da ve Adana da LPG 2,50 Ankarada daha ucuz sanıyorum.kış mevsimi olmasından doloyıda lpg fiyatlarında yükselme oldu.sanırım nisan mayıs gibi bir dönem 2 liranında altına inmişti.

Yorum bağlantısı
Atakan Ulusoy

2.50x12=30 49-30=19 %25 sizin hesabınız arasında fark oluşuyor.buda çok önemli bir fark bence.Araç uzun süre kullanılacaksa oldukça avantajlı.Bir kaç yıl içinde aracınızı satmak istiyorsanız bu kadar uğraşmaya vede bu kadar ince hesap yapmayada gerek yok zaten.

Benim bu baslikta daha *** küfür *** gordugum rakamlar

Lpg=13-14lt

Benzin=12litre

Sanmiyorum bu rakamların altını yakalayan oldugunu. Sadece belirli bir güzergah üzerinde gidilen yolun ortalaması aracın ortalamasını vermez. Önemli olan karma ortalama o da benm yukarıda yazdığım rakamları görüyorum bu başlıkta daha sık.

Tavsiye:1.5Tdi :)

Yorum bağlantısı
Turhan Onat

Benim bu baslikta daha *** küfür *** gordugum rakamlar

Lpg=13-14lt

Benzin=12litre

Sanmiyorum bu rakamların altını yakalayan oldugunu. Sadece belirli bir güzergah üzerinde gidilen yolun ortalaması aracın ortalamasını vermez. Önemli olan karma ortalama o da benm yukarıda yazdığım rakamları görüyorum bu başlıkta daha sık.

Tavsiye:1.5Tdi :)

2015 model 1,5 awd araç sahibiyim. İlk 4000 km sonrası aracımın  göstergesi daha 10 lt karma tüketimi görmedi.  YB1 ve YB2 de aynı durumda.Yer İzmir.

Yorum bağlantısı
Atakan Ulusoy

2015 model 1,5 awd araç sahibiyim. İlk 4000 km sonrası aracımın göstergesi daha 10 lt karma tüketimi görmedi. YB1 ve YB2 de aynı durumda.Yer İzmir.

Anlayamadim sizin karma ve sehir ici ortalamaniz kaç Turhan Bey.
Yorum bağlantısı
Turgay Yaralı

Rahmi.bey.Sayin.OZCIFTCI simdi.soyledikleriniz ve diger arkadaslarin soyledikleri aynen dengeye geldi yani yakit denemem.aynen.soyle 100 Tl LPG aldim Aytemiz den 2.50 tl sanirsam katkisiz lpg ve digerleri.2.80 civarinda burda ucuzdu ve 330 km yaptim bence tatmin.edici ve benzin gostergesi hareket etmedi aynen duruyor ama.km sayaci rakam dustu.Bu arada yakit i 90 km sehir ici yaptim.

Benim.su an tek.sorunum bagaj a nasil bisey yapagim.da guzel.gorunsun varsa foto atabilirmisiniz siz ve diger arkadaslar dosemeciye yaptirtayim gorurse fikir.edinir .Tesekkurler herkese selamlar...

Yorum bağlantısı
Turhan Onat

Anlayamadim sizin karma ve sehir ici ortalamaniz kaç Turhan Bey.

Şu anda 9,5 lt ortalama veri ile dolaşıyorum.10 derken kendime yanılma payı da koydum.( Millet 12-13 lt tüketiyorum deyince kendimizden şüphelenir olduk) Güzergahım %75 şehir içi %25 şehir dışı gibi kabul edilebilinir. esasında şehir dışı dediğimde öyle uzun yol sayılmaz. ( İzmir merkez- Balıklıova )                  Yalnız 140 km sürat üstüne nadir çıkarım. Ortalama 90-120 arası kullanımım var. Şehir içinde ise trafik  şartları neyse o zaten. Agresif kullanmamaya özen gösteririm. Araç ivmelendikten sonra az yakıyor zaten.

Şehir dışı uzun yol ( İzmir -Ankara ) 7,5-7,8 tüketimim oldu. 7,2 altına kesinlikle indiremedim aracı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Harun Alp

Aracıma nisan ayında prins sıvı sistem lpg taktırdım ve yakıt olarak km de 30-32 kuruş yakıordu lpgde çorlu tamamen şehir içi eşimin kullanımında.Fakat soğuklar başlayınca son iki aydır falan aracın yakıtı anormal derecede arttı.Ölçümlerimde 50-55 kuruş civarı yakmaya başladı.Kışın lpgli araçların fazla yaktığını birçok yerde okudum ve o zmandan buyana lpgye yaklaşık 50-60 kuruş zam geldi ama bu kadar yakması bana yine de çok gibi geliyor.Eşim evle okul arasında kullanıyor arabayı genelde; 3-4 km ev okul arası ve aracın ısınamaması da yakıtta etkilidir die düşünüyorum ama yinede lpgli kullananlardan bi yorum bekliyorum;bu tüketim normal mi sizce?tşkler şimdiden

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

3-4 km kullanımda en az yakan 4.0 Range Rover olur atmosferik.

Dolmuştan ucuza gelir her halukarda.

not: katalitik ısınana kadar çift enjeksiyon olduğundan az yakması olanaksızdır.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...