İçeriğe Yönlendir

Kuga Için Direct Liquimax Sistemi

Cemal Cangöner

Recommended Posts

Mehmet Göktürk
On 7/27/2017 at 18:31, Bekir Taşdemir yazdı:

Arkadaşlar merhaba;

Aracım 80.000km de ve motor arıza lambası yanıyor. Cihaza takıldığında arıza kaydı "Çok Fakir Karışım" diyor ve "Sürekli" olarak açıklama gösteriyor. Serviste aynı arıza açıklaması yapıyor ve LPG den diyor. Ama sonuç ve çözüm önermiyor. BoschCar servise gittiğimde bu durumun oksijen sensörlerinden kaynaklanabileceğini ve bu yüzden arıza kaydının araç hafızasından silinemediğini söyledi. Açıklama olarak da; yanma odasındaki sıcaklığın benzindekine göre yaklaşık 1,5-2 kat fazla olduğu için zamanla bu şekilde arızalar verebildiği yönünde. Bu şekilde bir durum yaşayan var mı acaba?

Bu bilinen bir sorundur. Sorunun kaynağı oksijen sensörü değil LPG dir. Oksijen sensörünü zamanla yemektedir. değiştirip devam edilebilir. aracınız çok yakmaya da başlamıştır.

On 7/27/2017 at 21:40, Servet Aydın yazdı:

Benzim ile kullanımda arıza sönmüyor ise oksijen sensörü bozuldu demektir. İvedi şekilde değilim yapılmalı. Şu an hava yakıt oranı sabit ve araç direk zengin karışım ile yürüyor. Buda motoru öldürmeye yeter

zenginliğin olumsuz yanlarından biri

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Bekir Taşdemir
On 01.08.2017 at 19:25, Mehmet Göktürk yazdı:

Bu bilinen bir sorundur. Sorunun kaynağı oksijen sensörü değil LPG dir. Oksijen sensörünü zamanla yemektedir. değiştirip devam edilebilir. aracınız çok yakmaya da başlamıştır.

zenginliğin olumsuz yanlarından biri

Bu arada Sivas Prins Bayisi ile görüştüğümde kesinlikle oksijen sensörlerini ilk iş olarak düşünmemek gerektiğini öncelikle enjeksiyonları temizletmemiz gerektiğini (ultrasonic olarak) belirtmiştir. Bu şekilde sorunun çözüleceğine dair bilgi verdi. Tatil dönüşü onu bir değerlendirmeye almaya karar verdim. Haklı olabilir... Ayrıca sensörlerin yanlış/dikkatsiz/hatalı montajından kaynaklı çok fazla arıza ile karşılaşılabileceğini beyan etti. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bekir Taşdemir
On 03.08.2017 at 17:49, Mehmet Göktürk yazdı:

lpg enjektörü mü? niye ki?

LPG istasyonlarından alınan kötü yakıtın enjeksiyon sistemini tıkayabileceği için temizlenmesi gerektiğini belirtti.

Yorum bağlantısı
Turgay Yaralı

Bir soru sormak istedim buradaki uzmanlara aracta prıns lpg takılı ise kullanılan yağ motor yağı ne olmalıdır.Garanti den çıktığı için motor yağı nı servis dışı kullanmak istiyorum bu durumda sizce hangi motor yağı ve numara bana yazarmısınız teşekkurler.,

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
LPG istasyonlarından alınan kötü yakıtın enjeksiyon sistemini tıkayabileceği için temizlenmesi gerektiğini belirtti.
Yakıt filtresi bu günler için var. Her LPG sisteminde mutlaka tortu oluyor. Filtre zamanlı değişim yapılıyor ise firmanın tepesine çökmek gerekir.
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
11 saat önce, Turgay Yaralı yazdı:

Bir soru sormak istedim buradaki uzmanlara aracta prıns lpg takılı ise kullanılan yağ motor yağı ne olmalıdır.Garanti den çıktığı için motor yağı nı servis dışı kullanmak istiyorum bu durumda sizce hangi motor yağı ve numara bana yazarmısınız teşekkurler.,

http://www.mobiloil.com.tr/Turkey-Turkish-LCW/carengineoils_which-oil.aspx

Burayı takip ederek, aracınıza uygun yağı bulabilirsiniz..

Ben olsam hiç araştırmadan Mobil Esp koyardım..  

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
İbrahim Bark

Sevgili formdaşlar, uzun bir aradan sonra bir sorum var. Benim Kuganın Prins Liquimax LPG sistemini taktıralı iki yılı doldu, bu iki yıl içinde yaklaşık 25.000 km yol yaptım çok şükür herhangi bir sorun yaşamadım. Sorum şu: Söylenenlere göre TÜVTÜRK muayenede LPG tankından enjektörlere giden bakır boruların içinden geçtiği spiral plastik borunun sökülmesini, bakır boruların çıplak olarak görülebilir olmasını istiyormuş. Aksi takdirde "ağır kusur" sayıyormuş. Tabi sonrasında LPG montaj servisine oradan da tadilat onayı için MMO / TSE gitmek gerekiyor.

Bu hususla ilgili tecrübesi olan ya da bilgis olan arkadaşımız varsa paylaşabilir mi? Paylaşım olursa memnuniyet duyacağım. Zira muayene için TÜVTÜRK'den  29.08.2017 tarihine randevu aldım.

Teşekkür eder, tüm formdaşlara kazasız ve huzurlu yolculuklarla hayırlı bayramlar dilerim.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
İbrahim Bark

Sağlık olsun, ben cevaplayayım. Aracın muayenesini  29.08.2017 de yaptırdım. Tabi muayeneden önce tanıtan enjektörlere giden bakır boruları ve elektrik kablolarının içinden geçtiği plastik spiral hortum LPG servisinde çıkarıldı. Bu arada Serviste  bu helozon hortumları sokturmediği için TUVTURK ağır kusurlu olarak rapor edile muayeneden geçemeyen üç vatandaşlada tanışmış olduk. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
10 dakika önce, İbrahim Bark yazdı:

Sağlık olsun, ben cevaplayayım. Aracın muayenesini  29.08.2017 de yaptırdım. Tabi muayeneden önce tanıtan enjektörlere giden bakır boruları ve elektrik kablolarının içinden geçtiği plastik spiral hortum LPG servisinde çıkarıldı. Bu arada Serviste  bu helozon hortumları sokturmediği için TUVTURK ağır kusurlu olarak rapor edile muayeneden geçemeyen üç vatandaşlada tanışmış olduk. 

Bilgilendirme için teşekkürler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gokhan Arslan

İbrahim bey aracınızı muayene ettirirken fren testi aşamasında sırasıyla arka ve ön tekerleklerin altına roller denilen aparattan konuldu mu? Bu konu forumlarda çok tartışılıyor, özellikle sürekli 4 çeker araçların çekiş sistemine zarar verdiği söyleniyor. Ben en son geçen sene muayene ye gitmiştim benim araca da roller konulmadı fakat araçta da bir arıza gariplik hissetmedim. Şimdi evham yapıyorum bundan sonra da mutlaka isteyeceğim. Bu konu hakkında bilgisi olan varsa paylaşsın lütfen.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
49 dakika önce, Gokhan Arslan yazdı:

İbrahim bey aracınızı muayene ettirirken fren testi aşamasında sırasıyla arka ve ön tekerleklerin altına roller denilen aparattan konuldu mu? Bu konu forumlarda çok tartışılıyor, özellikle sürekli 4 çeker araçların çekiş sistemine zarar verdiği söyleniyor. Ben en son geçen sene muayene ye gitmiştim benim araca da roller konulmadı fakat araçta da bir arıza gariplik hissetmedim. Şimdi evham yapıyorum bundan sonra da mutlaka isteyeceğim. Bu konu hakkında bilgisi olan varsa paylaşsın lütfen.

orta diferansiyel mevcut olan araçlarda vites boşta olursa zarar vermemesi lazımdır.

Yorum bağlantısı
İbrahim Bark

Gökhan bey muayenede her hangi bir aparat/cihaz konulduğunu görmedim. Benim aracın ikinci muayenesi oldu, uzun yol ve şehir içinde bit sorunum şimdilik yok. Söylediğiniz hususta bilgi sahibi değilim, ben de araştırayım.

iyi günler dilerim.

Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu

Ben de RAV4 le muayeneye girdim. Herhangi bir aparat dikkatimi çekmedi.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Gokhan Arslan

Ford otosan dan alımnan bilgiye göre kuga araçlar için roller e gerek yokmuş.

Yorum bağlantısı
Arif Şahin

Selamlar

Istanbulda bu sistemi kullananlar var mi? Montaji nerede yaptirdiniz. Tavsiyeniz neresi olur.

Tesekkurler

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Orçun Deniz

Herkese iyi günler. Şunu itiraf etmeliyim ki; hayatımda ilk defa bir forumda bu kadar uzun istişareyi okudum. Sıkılmadım c.tesi gece geç saatlere kadar sanki sürükleyici roman gibi okumayı bırakamadım.Keşke bu forumu daha önce okusaydım. 

Geçen sene sıfır Kuga alacaktım 1.5 ecoboost en dolusunu çok yakıyormuş diye sıfır Mondeo 1.6 dizel aldım.  Yıllardır arazi araçları kullanıyorum. İşim hobim doğa ve dağlardı. Radikal bir karar ile offraod hobisini bıraktım. Aslında yeni yaptığım Blizzzard L200 kamyonetimi satmaya karar verdim. Sattığımda da 2016 Kuga 1.5 ecoboost olabildiğince full  bir araç almayı düşünüyorum

2001 senesinden beri hiç benzinli aracım olmadı hep dizel kullandım. Hep dizel tercih ettim. Lpg bana hiç çekici gelmiyordu. 1 haftadır araştırma yapıyorum ikna olmak için. Yavaş Yavaş sempatik gelmeye başladı :) 

Sizce mahsuru da yoksa güncel yakıt ve referans bilgilerinizi öğrene bilir miyim. Hem de konu canlanmış olur...

Herkese saygılarımı sunuyorum...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Orçun bey selamlar. Yıllarca off-road ve doğa ile iç içe birini yakaladık bırakmayız. Off-road konusunda da değerli fikir ve yorumlarınızı bekleriz. Ben ve bir kaç arkadaşım fırsat buldukça dağa taşa vuruyoruz kendimizi.

Yorum bağlantısı
Orçun Deniz
2 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Orçun bey selamlar. Yıllarca off-road ve doğa ile iç içe birini yakaladık bırakmayız. Off-road konusunda da değerli fikir ve yorumlarınızı bekleriz. Ben ve bir kaç arkadaşım fırsat buldukça dağa taşa vuruyoruz kendimizi.

Servet Bey bence dünyanın en huzur ve keyif verici aktivitesi doğada olmak. Aklımın yettiğince öğrenip tecrübe ettiğimce herşeyi sizlerle bu platformda istişare etmekten keyif duyarım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
fırsat buldukça dağa taşa vuruyoruz kendimizi.

Benim de tamponu vurdurmuştun. [emoji23]

Koca taş var orda.
Gel gel gel diyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Orçun Deniz

Kuga da LPG kullanan abilerin son durumları ne alemde? Cemal bey Tiguan a geçmiş galiba

Yorum bağlantısı
Rıfat Hasar
Daha önce patronumun 4×4 Q7 sini muayeneye götürmüştüm Haraçcı istasyonuna fren testlerini istasyonun arka tarafındaki boş alanda yaptılar sorduğumda 4 çekerleri bu şekilde yapıyoruz demişlerdi. Aradan 4 sene geçti şimdi nasıl yapılıyor bilemiyorum.
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
5 saat önce, Rıfat Hasar yazdı:
On 19.09.2017 at 14:51, Gokhan Arslan yazdı:

fren testlerini istasyonun arka tarafındaki boş alanda yaptılar sorduğumda 4 çekerleri bu şekilde yapıyoruz demişlerdi. Aradan 4 sene geçti şimdi nasıl yapılıyor bilemiyorum.

Yani yapamıyorlardı..

Benimkini içeride yaptılar ama zaten sürekli 4 çeker değil, Quattrolar sürekli 4 çeker onun içindir belki diyeceğim ama.. 

Yine de ilk defa duydum.. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Daha önce patronumun 4×4 Q7 sini muayeneye götürmüştüm Haraçcı istasyonuna fren testlerini istasyonun arka tarafındaki boş alanda yaptılar sorduğumda 4 çekerleri bu şekilde yapıyoruz demişlerdi. Aradan 4 sene geçti şimdi nasıl yapılıyor bilemiyorum.
Makara olmayanlar müsait yerde deniyor. Araç içinde bir cihaz konuluyor, sanırım g kuvvetine göre fren kabiliyeti ölçülüyor. Benim bütün 4x4 araçlarımda öyle test yapıldı
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Gokhan Arslan

Geçen hafta içi Otokoç tan aradılar ve aracınızın soğutma sisteminde bir revizyona gidilmesi gerekiyor aracı en kısa sürede getirin dediler.Hatta 1 hafta sonra müsait im deyince olmaz mutlaka gelin diye ısrar ettiler. Ford avrupa, soğutma sistemi su kaçağı, hararet ve bazı motor yangını şikayetleri artınca bülten yayınlamış ve geri çağırmalar başlamış.Benim gibi 2013 modellerde 4 lü değişim dedikleri kapsamlı değişim oluyor. Su deposu, hortumları, termostat ve araç bilgisayarı programlama yapılıyor bilgisayara su seviyesi sensörü tanıtılıyor.Artık suda herhangi bir eksilme olursa araç uyarı verecek ve gücü kesecekmiş.Araç serviste 1 tam gün kalacak dediler ama 1.5 gün kaldı.Programlama kısmının zor ve zaman alıcı olduğu söylendi.Bu dediğim revizyon 1.6 modeller için geçerli sanırım 1.5 lerde böyle bir güncelleme yok.Değişim ücretsiz yapılıyor.İstenirse ikame araç sağlıyorlar.Aracı aldıktan sonra araçta bir değişim hissettim.Sanki daha seri oldu vites geçişlerinde mi desem gaz yemesinde mi desem anlam veremediğim bir ataklık oldu. 

Buradan herkese duyurulur özellikle aracınız 2013 model ise servislere sorun şase numarasından baksınlar.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...