İçeriğe Yönlendir

Kuga Için Direct Liquimax Sistemi

Cemal Cangöner

Recommended Posts

Cemal Cangöner

Hiç bilmiyorum. Bence Prins le görüşün. Onlar size yetkili bayi tavsiye edebilir. Benim İzmir'de montaj yaptırdığım bayi Kuga için ilk defa montaj yapıyordu. Prins resimli çok güzel bir doküman hazırlamış. Kullanılacak tüm vidalara kadar ambalajdan çıkıyor. Bayinin ek bir katkısı yok. Klavuza göre yorum yapmadan montaj yaparlarsa en küçük bir sorun bile çıkmadan marşa basıp yola devam edersiniz.

Yorum bağlantısı
Kemal Büyük

Birde valvecare katkı maddeside taktırmak gerekiyor herhalde

Yorum bağlantısı
V.Ceyhun Emir
(düzenlendi)

opel.de adresine bakacak olursanız LPG seçeneği var orada.

http://www.opel.de/fahrzeuge/modelle/personenwagen/astra-limousine/konfigurator.html#engine

Türkiye dünyada LPG'nin en çok kullanıldığı ülke yanılmıyorsam, neden bir distribütör LPG ile banttan çıkmış aracını getirmez anlayamıyorum. Opel dışında Ford, Volvo ve Renault'un da benzer modelleri vardı, dizele çok da iyi alternatif olabilirler aslında.

tarihinde V.Ceyhun Emir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Cemal Cangöner

Meğer siz zaten bahsedilen sistemi uygulamışsınız, tebrik ederim

Teşekkürler Emre Bey.

Bu sistemi araştırıp denemeye karar verdim. Yaklaşık 6000 km oldu LPG takalı. Şu ana kadar en küçük bir sorun yaşamadım. Ancak denemeler devam ediyor :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Ford Otosan genel müdürü Haydar Bey (gerçek genel müdür)  ile cuma günü yaklaşık 10 dakika bu konuyu konuştum. Ecoboost için LPG garantili takılma konusunda çalışmaları varmış. Nereye gider bilemem çok renk vermedi ama ben içimi boşalttım. Ayrıca Aygaz Müdürü de LPG yi övdü övdü ikisi bir aradayken peki iyi de ecoboost a garantili lpg takılacak mı dedim. Çünkü Haydar Bey de ecoboost u övmüştü 10 dakika arayla. 

Bu işi yapamazlarsa 3-4 sene sonra LPG takacak araç kalmaz dedim.

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Cemal Cangöner

Arkadaşlar Merhaba.

Aracım bu gün 8.500 km oldu. Bu kullanımın 6.500 km si LPG ile.

Ortalama yakıtım 13.6 Lt LPG (LPG yi hangi fiyattan alırsanız ona göre karşılaştırma hesabı yapabilirsiniz)

Kullanım: Şehir içi %65 Şehirdışı:%35

Kullanım süresince ekonomi adına herhangi bir sürüş yapmadığım gibi pek çok defa aracın performansını denemeye çalıştım.

Herhangi bir arıza sinyali almadım. Geç çalışma - boğulma - tekleme - gaz yememe - silkeleme ile ilgili en küçük bir problem yaşamadım.

Bu gün aracı Türkiye'nin en iyilerinden biri olan KaStyle 'ın MAHA LPS 3000 PKW dynamometresine bağladık.

Sonuçlar :

Corrected Power:  PNorm    161,6 BHP /118,9 kW

Engine Power     :  PEng      162,4 BHP /119,5 kW

Wheel  Power     :  PWheel   110,3 BHP / 81,1 kW

Drag  Power       :  PDrag         52,1 BHP / 38,3 kW

Max power at      4945 rpm /134,7 km/h

Torque  MNorm  261,1 Nm

Max torque at 2450 rpm /66,7 km/h

Max attained RPM 5445 rpm /135,7 km/h

Aracın tork değerleri 2000 -2450  devir arası yükselip - 2700 devire doğru düşüşe geçiyor daha sonra  5400 devire kadar nedeyse sabit. 

Elde edilen bu değerler LPG kullanımı için oldukça tatmin edici.  

Diğer yazılarımda da belirttiğim gibi LPG kullanımında motor ve LPG sistemine bağlı olarak % 30 a varan güç kaybı oluşması beklenir.

Araç yazılımında yapılacak küçük değişikliklerle kayıpmış gibi görünen % 10 luk güç kaybı kazanılabilir.

Ka Style ile yaptığım görüşmede bunun çok daha üstünde güç sağlamanın mümkün olduğunu belirttiler.

Ancak şehir içi ve şehir dışı kullanımımda aracın performansı oldukça tatmin edici. Bu nedenle şimdilik araçla ilgili herhangi bir değişiklik yapmadan kullanmayı düşünüyorum.

Kontrol amaçlı bağladığımız diagnostik cihazında da en ufak bir anormallik görülmedi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

%32 lik 52 hp lik kayıp için yorum yapılmadı mı? otomatik miydi sizdeki araç?

Yorum bağlantısı
Cemal Cangöner

%32 lik 52 hp lik kayıp için yorum yapılmadı mı? otomatik miydi sizdeki araç?

Çağlar Bey,

Araç otomatik ve AWD 

Dyno ölçümü sırasında 4 tekerlekten çekiş yaptı araç.

O nedenle bu güç kaybı son derece normal görünüyor.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

awd ise kayıp gayet yerli yerinde. motor 180ps olması lazım o zaman?

Yorum bağlantısı
Cemal Cangöner

awd ise kayıp gayet yerli yerinde. motor 180ps olması lazım o zaman?

Motor 180 Hp 

Ölçümdeki güç kaybı eksik yakıt miktarından geliyor.

Pompa basıncında yapılacak küçük bir arttırım gerekli gücü verir. Turbo basıncıyla ilgili sorun yok nasılsa. Gerekli havayı turbo fazlasıyla karşılayabiliyor.

Ancak bu değişikliği henüz yapmıyorum - araç bu haliyle oldukça iyi gidiyor zaten :)

Şu an motorda %10 gibi bir emniyet payı var görünüyor ;)

Yorum bağlantısı
Misafir

Ben yaşlanmışım sanırım. Konu nerdeyse 2 ay olmuş anca gördüm daha.

LPG sisteminin benzin olmadan çalışması mümkün mü acaba. Bi arkadaşımın teziydi bu ve lpg benzin olmadan çalışmıyor diye biliyorum. Hatta yolda kalan araçların çalışmadığını - yada çok çok zor çalıştığını duymuştum.

Ayrıca sadece lpg ile çalışıyor demeniz ; önce benzinle çalışıyor motor ısınınca lpg ye geçiyor anlamında mı, yoksa yakıt karışımının digerleri gibi 7/8 lpg - 1/8 benzin oranında olmaması mı ?

Benim C-Max şu anda 7,6 lt yakıyor. Sakin kullansam 7,2. Çokta şehir içi sayılmaz şu anda  36 - 37 kuruş yakıyor. Yılda 10.000 zar zor yapıyorum. 6000 lira vermeye değmez benim için...

Yorum bağlantısı
Cemal Cangöner

Ben yaşlanmışım sanırım. Konu nerdeyse 2 ay olmuş anca gördüm daha.

LPG sisteminin benzin olmadan çalışması mümkün mü acaba. Bi arkadaşımın teziydi bu ve lpg benzin olmadan çalışmıyor diye biliyorum. Hatta yolda kalan araçların çalışmadığını - yada çok çok zor çalıştığını duymuştum.

Ayrıca sadece lpg ile çalışıyor demeniz ; önce benzinle çalışıyor motor ısınınca lpg ye geçiyor anlamında mı, yoksa yakıt karışımının digerleri gibi 7/8 lpg - 1/8 benzin oranında olmaması mı ?

Benim C-Max şu anda 7,6 lt yakıyor. Sakin kullansam 7,2. Çokta şehir içi sayılmaz şu anda  36 - 37 kuruş yakıyor. Yılda 10.000 zar zor yapıyorum. 6000 lira vermeye değmez benim için...

Necati Bey,

Merhaba.

Direct Liquimax sisteminde araç  benzine hiç gerek kalmadan doğrudan LPG ile çalışıyor. Isınmasına falan gerek yok. Yakıt yüksek basınç pompasına ve oradan da aracın kendi enjektörlerine likit olarak geliyor. Aracın benzin enjektörlerinden püskürtülüyor.

Bu nedenle yanma yönetimi tamamen aracın kendi sensörleri ve ECU su tarafından yapılıyor.

Ecoboost motorların bir özelliği var. Tek bir çevrim içerisinde birden fazla enjeksiyon ( çoklu enjeksiyon) yapabiliyor. Belli güçler için emiş zamanlamasında yanma havasını emip sıkıştırmaya başladığında yakıt enjeksiyonu yapılıyor. Sıkıştırma tamamlanıp ateşleme yapılacağı anda tekrar yakıt enjeksiyonu yapıyor.

Geniş band O2 sensörü ve değişken kam zamanlamasıyla hatasız yanma sağlıyor. 

Ecoboost motorlara farklı bir LPG sisteminin uygulanması ile gerçek anlamda sonuç alınamaz. Motor çalışır çalışmasına - ama nasıl çalışır ?  :)

Ben yıllık 30.000 km yol yapıyorum.

Onun için yakıt sisteminde yaptığım değişiklik benim için büyük avantaj. 

Aracım 180 hp AWD ve otomatik. Benzin tüketimi 11-12 lt/100 km.  LPG ile tüketimim 13,6 lt/100 km. (şu an için 34-35 TL/100 km).

Az yol yapıyorsanız LPG dönüşümü yaptırmanıza gerek yok gerçekten.

Yorum bağlantısı
Gurkan BORKLU
(düzenlendi)

Cemal Bey oncelikle aracinizi iyi gunlerde ve problemsiz kullanmanizi diliyorum.

Elde ettiginiz teknik veriler ve yakit sarfiyat verileri mukemmel calistigini ispatlamakta. Benzin sistemi ile ilgili birkac tecrubemi sizinle paylasmak isterim.

Aynen soylemis oldugunuz uzere sistem lpg ile calisir ve hic benzin kullanmaz. Bu esnada deponuzdaki benzin buharlasmakta ve ufak miktarlarda motora gonderilmektedir. Bu onemsenecek bir miktar olmasada bir sarfiyat olarak bazi kullanicilarin dikkatini cekmistir. Cesitli markalarin benzinleri degisik miktarda buharlastigi icin farklilik arzedebilir.

Asil size onerim/uyarim ise benzininizi 2 ay dan sonra bitirip tekrar yeni benzin almanizdir. Benzin deposunun icinde bulunan alcak basinc benzin pompasi 2-3 ay bekleyen ve buharlasan benzinin artik malzemeleri ile katranlasan bir yapiskan ile tikanmakta ve yanmaktadir. Benzin deposunu her iki ayda bir yenilemeniz durumunda benzin sisteminde en ufak bir sorun cikmayacaktir.

Yuksek basinc benzin pompasi (commmon rail pump) lpg kullaniminda da calismakta oldugu icin onun hakkinda bir uyarim olamayacak, zira uzun sure calisan bir ecoboost lpg motoru henuz incelemedim.

Saygilar / Ing klavyeden oturu ozur dilerim

tarihinde Gurkan BORKLU tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Cemal Cangöner

Merhaba.

Aracım 10.000 km yi doldurdu.

Çalışmasında hiçbir sorun yok. Sabah ilk çalıştırma da buna dahil.

Yakıt tüketimi ise 13-14 lt LPG.

Arada benzine alıp bir müddet öyle kullandım ve depodaki ilk benzini bitirdim.

Yeniden benzin aldım - 2-3 ay sonra da o benzini kullanıp bitiririm.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Maşallah, tek farkla hep böyle devam etsin, o da tüketim azalsın.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Furkan Avcı

Furkan Avcı bey bu prıns sıvısistem montajı yapabildiğimiz Araçların listesi servislerimizde mevcut bu listenin motor Kodları uymayan Araçlara sıvısistem LPG uygulayamıyoruz efendim maalesef

Bilgilendirme için teşekkürler, eğer olsaydı ciddi olarak düşünürdüm.

Yorum bağlantısı

Ben teşekkür ederim sizlere yardımcı olmak bizim Görevimiz efendim

Şu an icin Konuyla ilgim yok ama nazik cevaplariniz ve forumca her zaman ovundugumuz karsilikli saygi prensiplerimize katki sagladiginiz icin kendi adima tesekuur ederim.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu

Konuyu yeni gördüm ve baştan sona okudum. Aslında ben hiçbir şekilde lpg taktırmayı düşünmüyorum. Zaten 7 litreleri hiçbir ortalamamda görmedim 30 bin km boyunca :) 

Kafama takılan konu; bu sistemde lpg sıvı halde benzin enjektörlerinden püskürtülüyor anladığım kadarıyla, acaba benzin enjektörleri lpg püskürtmesi nedeniyle bozulabilir mi, fiyatlarını hiç araştırmadım ama ecoboostların benzin enjektörleri pahalıdır diye düşünüyorum. Sonuç olarak; benzin enjektörleri için bir risk var mı? 

Yorum bağlantısı
Cemal Cangöner

Konuyu yeni gördüm ve baştan sona okudum. Aslında ben hiçbir şekilde lpg taktırmayı düşünmüyorum. Zaten 7 litreleri hiçbir ortalamamda görmedim 30 bin km boyunca :)

Kafama takılan konu; bu sistemde lpg sıvı halde benzin enjektörlerinden püskürtülüyor anladığım kadarıyla, acaba benzin enjektörleri lpg püskürtmesi nedeniyle bozulabilir mi, fiyatlarını hiç araştırmadım ama ecoboostların benzin enjektörleri pahalıdır diye düşünüyorum. Sonuç olarak; benzin enjektörleri için bir risk var mı? 

LPG nin yoğunluğu daha düşük. Sürtünme daha az olur. LPG de benzin gibi bir hidrokarbon  karbon ve hidrojen moleküllerinden oluşuyor. Kimyasal yapısı da farklı değil.

Benim aracım 14.000 km oldu. Bir değişiklik yok.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selim Avcı

Yusuf bey aracım 2011 volvo s80 t4 ecobost yani cemal beyin aracının motoruyla aynı motor kodum B4164T4 ancak prins internet sitesi aracılığıyla yazdığım mailde gelen cevapta takılmadığımı öğrendim ayrıca bayilerdeki listede bulunasn ve lpg takılabilen v40 araçla motor kodum aynı sizin yorumunuz nedir

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Merhaba.

Aracım 10.000 km yi doldurdu.

Çalışmasında hiçbir sorun yok. Sabah ilk çalıştırma da buna dahil.

Yakıt tüketimi ise 13-14 lt LPG.

Arada benzine alıp bir müddet öyle kullandım ve depodaki ilk benzini bitirdim.

Yeniden benzin aldım - 2-3 ay sonra da o benzini kullanıp bitiririm.

Cemal Bey merhaba, size bir sorum olacak. Gerçi İzmir çok fazla soğumamıştır ancak soğuk havalarda aracın çalışmasında herhangi bir değişiklik var mı? 

Yorum bağlantısı
Cemal Cangöner

Cemal Bey merhaba, size bir sorum olacak. Gerçi İzmir çok fazla soğumamıştır ancak soğuk havalarda aracın çalışmasında herhangi bir değişiklik var mı? 

Ben de merak ediyordum. Geçtiğimiz hafta İzmir -6 dereceleri gördü.

Çalışmasında hiçbir problem yok.  Start butonuna dokunduğum anda çalışıyor.  

Soğuk çalıştırmada LPG benzinden daha iyi. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...