İçeriğe Yönlendir

1.6 Dizeller

Evren Erakçora

Recommended Posts

Evren Erakçora

Autoshow(autobild) dergisine göre 1.6 dizel kompaktlar karşılaştırılmış. Her zamanki gibi malum araç birinci olmuş. :)

Araçlar focus 1.6, opel 1.6 110hp, pejo 308 1.6 , reno 1.5 110hp, golf 1.6 110hp

esneklik değerleri şöyle: 60-100 km(5.vites)

ford: 10.9s

opel:12.4s

pejo: 13.6 s

reno: 14.7s

golf: 15.2

burada ford ara hızlanmada gerçekten çok iyi, araçların 6 vites, golf hariç. Bu yüzden golf epey geri kalmış.

tüketimler:

ford: 5.1

opel:5.4

pejo:5.0

reno:4.9

vw:5

burada hemen herkesin söylediği dci motorlar çok az yakıyor sözü doğru olduğu.

frende:

ford: 37.7

opel:36.8

pejo:36.2

reno 36.5

vw 35.1

ford un frenleri zayıf.

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
(düzenlendi)

Vw 1.6 Tdi değerleri doğru değil. 110hp  versiyonu sadece Golf Sportsvan'da kullanılıyor. O araç da zaten Cmax tarzı bir aile aracı 1420KG. Golf de kullanılan motor Cayc kodlu motor. Normal Golf ile kıyaslamaları doğru olur.

tarihinde Mert Yeldan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arif Görkem AKTAŞ

Fren mesafesinin ağırlıkla değişeceğini unutmamak lazım. Fren mesafelerinde o kadar önemli bir fark yok gibi. Aralarında kıyaslayınca en ideal araba Ford.  :)

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

testteki normal golf 1.6 tdi. 110 hp.

ağırlıklar şöyle:

ford: 1371

opel:1528

pejo:1336

reno:1327

vw:1344

opel çok ağır , en büyük kusuru bu zaten.

testte golf 5 vites. ülkemizdeki versiyonları bilmiyorum. bizde 6 vitesi var mı?

Yorum bağlantısı
Sevgin Yılmaz

Ara hızlanmalardaki değerlerin böyle çıkması bana tuhaf geldi.Acaba atladığımız birşeymi var?

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
(düzenlendi)

testteki blue evet.

4. vites başlaması lazımdı bence Tdi'ın. 5. vites 60km/h da ölüdür o.

Ekleme: 1050-1100d/d'da 5. vites 60km/h hakkaten ölüymüş :)

tarihinde Mert Yeldan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

4.vites ara hızlanmalar-60-100km

ford 7.9s

opel 8.3s

pejo 8.5s

reno 8.8s

vw 9.5s

Ara hızlanmalardaki değerlerin böyle çıkması bana tuhaf geldi.Acaba atladığımız birşeymi var?

ford un vites oranları muhtemelen daha kısa bu yüzden ara hızlanmalarda daha canlı.

Yorum bağlantısı

Ford 1-2 hatta 3 de yok. 4den sonra başlar :) 1.6 105lik jetta kalkista aliyor hp olarak az ağırlık fazla ama daha sonra 70den sonra direk boy boy açıyorum arayı 170lere kadar

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Esneklik değeri nedir?

bir aracın ara hızlanması, vites değiştirmeden alt devirden orta devire çıkış rahatlığını gösterir. Sollamalarda rahatlık kısaca.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serkan Karadağ

bir aracın ara hızlanması, vites değiştirmeden alt devirden orta devire çıkış rahatlığını gösterir. Sollamalarda rahatlık kısaca.

Teşekkürler önemli bir şeymiş.

Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Evren ellerine sağlık abi, kullandığımız araçlar hakkında birkaç bilgi daha edinmiş olduk, ama benzinlide bu tablonun biraz daha değişeceğini düşünüyorum. En azından hızlanma veya yakıt durumunun...

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Ford 1-2 hatta 3 de yok. 4den sonra başlar :) 1.6 105lik jetta kalkista aliyor hp olarak az ağırlık fazla ama daha sonra 70den sonra direk boy boy açıyorum arayı 170lere kadar

Tam tersi olmasın. Yazılımlı Ford'ar mesala 1 2 3 süper 4 5 evde yok.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Tam tersi olmasın. Yazılımlı Ford'ar mesala 1 2 3 süper 4 5 evde yok..

Yok benim tam tersi ya obd ile ölçtük göksel abi ile

0-100 10.9

100-160 7 sn civarında

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Vw ciler daha iyi bilir ,bmt lerde normal golf göre daha uzun vites oranı var diye biliyorum, araç cimri olsun diye. Bu yüzden ara hızlaması zayıf görünüyordur.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Yok benim tam tersi ya obd ile ölçtük göksel abi ile

0-100 10.9

100-160 7 sn civarında

Senin araçta vites aralığı kısa, Focus'a bak mesela, devir olduğu halde 5. viteste ne kadar çevirebiliyor.

Yorum bağlantısı

Senin araçta vites aralığı kısa, Focus'a bak mesela, devir olduğu halde 5. viteste ne kadar çevirebiliyor.

Aynen bu durum fiestada geçerli biraz. Vw yazılımlaninca 1 ve 2 cok iyi oluyor ama cok uzun aralık
Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu
(düzenlendi)

Dci gerçektende az yakıyor benim Nisssan Note'un uzerinde 1.5 dci 90 var  18 km ortalama hız ile şehir içi 5,6 yakıyor.Yani 25 krş yapıyor.

Uzun yol is su ana kadar 3 kere uzun yol yaptım, 120 km sabit hız, klima açık ben ve 2 yetişkin hiç kasmadan 3.5 litre. :) 16 krş yapıyor.

Tabi bu başarılı yakışta Note'un 1100 kg olmasının avantajı büyük.

tarihinde Hakan Gürsu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...