İçeriğe Yönlendir

Motosiklete 12V Çıkışı Ve Navigasyon Montajı

Önder Özcan

Recommended Posts

Önder Özcan

Merhaba arkadaşlar.uzun zamandır aklımda olan motosiklete 12V elektrik çıkışı (hem telefon şarjı hem navigasyon aleti için) projesini nihayet hayata geçirdim.

önce sanayiden (adına priz diyelim-çakmaklık değil çünkü) priz almaya gittim,girdiğim ilk iki dükkan bana bildiğin çakmaklık vermek istedi.üçüncü dükkanda nihayet aradığım şeyi buldum.3 adet de küçük fiş ve plastik korumalığı,işlem tamam 10 tl.

evin otoparkında işe başladım.önce gidondan aküye kadar kablo çektim.gidon kısmındaki uçlarına plastik korumalarıyla beraber fişleri taktım.fişleri prizin soketlerine geçirdim.prizi de ne olduğunu aşağıda göstereceğim u harfi şeklindeki iki ucu açık 15 cm kadar uzunluktaki sert plastiğin içine oturttum.siyah bantlada tamamen bantlayıp kısadevre ihtimalini kaldırdım.plastiğin boşta kalan alt kısmına  fren borularını da oturtup gidon demirine plastik kelepçe ile sıkıca sabitledim.sonra akünün + kutbuna yıllar önce bir teypten söktüğüm 12V sigortayı bağladım,sigortanın diğer ucunu elimde bulunan anahtara bağladım,prizden gelen kablonun + ucunu da anahtarın çıkış ucuna bağladım.tabi ki prizden gelen (-) kablo da akünün (-) kutbuna bağlandı.prize şarj aleti takıldı,sistem ve anahtar kontrol edildi,perfect.sonra anahtarı da plastik kelepçe ile şaseye sabitledim,son kontrollerden sonra kapağı kapadım. maalesef yaparken resimleyemedim ancak bitmiş halini çekebildim. :(

4s1zkm.jpg

289hd1k.jpg

eq5gki.jpg

2r7r7ug.jpg

2dkg5k7.jpg

1zch0nb.jpg

316td3b.jpg

29ux1na.jpg

bu iş bitince navigasyonu nasıl monte ederim diye düşünmeye başladım.yukarda bahsettiğim sert plastiğin kalanını alıp,ne yapabilirim diye düşünürken,plastiği gidona dayamamla çözüm kendiliğinden gelmiş oldu.

söz konusu sert plastik aşağıda :blush:

2iih35g.jpg

prizi monte ederken plastiğin bir ucunu,kıvrım yeri başlangıcından kesip kullanmıştım,kalan parçayı da kıvrım kısmını kısaltıp gidonun alt demirine oturttum,plastiğin ağzı açık yan yüzü,demire cuk diye oturdu.plastik kelepçe yine burda imdadımıza yetişti.

sonra nav. cihazını  tutturduğumuz arka kapak gibi parçaya,bu bu plastiğin yuvarlak ağzını (o harfinden u harfine gelecek şekilde kestikten sonra) geçirdim.vidasını sıktım o da halloldu.

anlatmak yapmaktan daha zormuş :)

2lmlxrt.jpg

4q0xt4.jpg

72qa3d.jpg

2diq1qe.jpg

kbuc0l.jpg

foksi0.jpg

anlatım sorunlu oldu farkındayım ama fotoğraflar belki aydınlatıcı olur.bu da böyle bir pazar günü etkinliği idi işte :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı

Eline sağlık abim. :good1: Yalnız navigasyon sarsıntıdan düşebilir. Daha sağlam şekilde tutacağa monte etmekte fayda var.  ;)

:fiuw:

lAkrRIl.jpg?1

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Eline sağlık abim. :good1: Yalnız navigasyon sarsıntıdan düşebilir. Daha sağlam şekilde tutacağa monte etmekte fayda var.  ;)

:fiuw:

lAkrRIl.jpg?1

navigasyonun arka parçasını kelepçe ile tutturdum,ayrıca vidaladığım yer de çok sağlam.cihazın kendisi bu parçayı 3 adet çıt çıt geçmeli yerden tutuyor.gerisi kader kısmet.

yalnız çok ciddi söylüyorum en başta ben de düşmesinden korkmuştum ama düşündüğüm kadar sarsıntı olmuyor.çukur mukur farketmiyor,montajdan sonra 150 km kadar kullandım şehiriçi.ilkten tedirgindim ama sonra rahatladım.

deli Emini neden koydun,pisikletten dolayı mı  :crazy:

..

abi burda ilgini çekebilecek birşey var :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

navigasyonun arka parçasını kelepçe ile tutturdum,ayrıca vidaladığım yer de çok sağlam.cihazın kendisi bu parçayı 3 adet çıt çıt geçmeli yerden tutuyor.gerisi kader kısmet.

yalnız çok ciddi söylüyorum en başta ben de düşmesinden korkmuştum ama düşündüğüm kadar sarsıntı olmuyor.çukur mukur farketmiyor,montajdan sonra 150 km kadar kullandım şehiriçi.ilkten tedirgindim ama sonra rahatladım.

deli Emini neden koydun,pisikletten dolayı mı  :crazy:

abi burda ilgini çekebilecek birşey var :)

Yok, tutacak sağlam olmuş. O düşmez de, cihaz sarsıntıdan tırnaklardan kurtulabilir diye düşündüm. Arabada daha önce cep telefonu düşmüştü tutacaktan.

Mucitlik anlamında koydum Deli Emini.  ;) Güzel düşünce, faydalı icat.. :good1:

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
(düzenlendi)

Yok, tutacak sağlam olmuş. O düşmez de, cihaz sarsıntıdan tırnaklardan kurtulabilir diye düşündüm. Arabada daha önce cep telefonu düşmüştü tutacaktan.

Mucitlik anlamında koydum Deli Emini.  ;) Güzel düşünce, faydalı icat.. :good1:

mucitlik konusunda deli Eminin eline su dökemem,adam ayakkabıdan radyo yapmış  kardeşim :p

tarihinde Önder Özcan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Birde Makgayvır vardı bizim zamanımızda. Adam tahtadan tüfek, keçi pokundan fişek yapardı.  :D

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Birde Makgayvır vardı bizim zamanımızda. Adam tahtadan tüfek, keçi pokundan fişek yapardı.  :D

adam bir keresinde delik radyatörün içine yumurta beyazı koymuştu,sıcaktan pişen yumurta nedense sadece delik kısımları kapatmıştı :p

Yorum bağlantısı

adam bir keresinde delik radyatörün içine yumurta beyazı koymuştu,sıcaktan pişen yumurta nedense sadece delik kısımları kapatmıştı :p

Yalnız bu doğru. Sadece deliği kapatıyor. Bizde burada forkliftlerin radyatörün pul biber koyuyoruz delindiğinde. Kısa süreli çözüm.  ;) Devirdaimi tıkayacak kadar büyük parçalar olmuyor. 

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Yalnız bu doğru. Sadece deliği kapatıyor. Bizde burada forkliftlerin radyatörün pul biber koyuyoruz delindiğinde. Kısa süreli çözüm.  ;) Devirdaimi tıkayacak kadar büyük parçalar olmuyor. 

uff,azıcık da kekik ve zeytinyağı,tadından yinmez :D

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Önder abi navigasyon quatro galiba. Isınınca ses gitmesi problemi yaşıyor musun ?

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Önder abi navigasyon quatro galiba. Isınınca ses gitmesi problemi yaşıyor musun ?

Tahir cihaz Piranha-Avatar. quatro değil.bir sorun yok,2010 veya 11  den beri kullanıyorum.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Güle güle kullanın, mahalleden bir abim yamaha r1 in ön camına ogs yapıştırmıştı, çukurda düşüp direksiyonu kilitledi ve kazaya neden oldu(çok şükür kendisine bişey olmadı). Başlığı görünce uyarmak istedim ama sizin montaj kısmı daha güvenli.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Güle güle kullanın, mahalleden bir abim yamaha r1 in ön camına ogs yapıştırmıştı, çukurda düşüp direksiyonu kilitledi ve kazaya neden oldu(çok şükür kendisine bişey olmadı). Başlığı görünce uyarmak istedim ama sizin montaj kısmı daha güvenli.

uyarı için teşekkürler.her zaman beklenmeyeni beklemek gerek.ister araba olsun ister motor.dediğiniz gibi,nav.cihazı çıt çıtlarından atıp rüzgardan savrulsa ve zincirin arasına girse  -girer mi girer-  Allah bilir neler olur.

zaten o cihaz orada sarsıntıdan daha fazla,rüzgardan etkileniyor.motorda inanılmaz rüzgara maruz kalıyorsunuz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu
(düzenlendi)

Önder elllerine sağlık, güzel çözüm olmuş.

ben bundan sipariş vermiştim abim 10 güne gelir herhalde.

147530368e8i.jpg

burada 108 tl. ben 11.54 dolara almıştım. 

not: navi ile motorun km. göstegesi arasında kaç km. fark ediyor Önder.

tarihinde Lokman Ceritlioğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Önder elllerine sağlık, güzel çözüm olmuş.

ben bundan sipariş vermiştim abim 10 güne gelir herhalde.

147530368e8i.jpg

burada 108 tl. ben 11.54 dolara almıştım. 

not: navi ile motorun km. göstegesi arasında kaç km. fark ediyor Önder.

abi bu çok güzelmiş.herşeyi hazır al tak :)  bizimki hem hobi hem eldekini değerlendirme. 5 volt nerde gerekiyor acaba.

abi km ile navigasyon sanıyorum ki 7 veya 8 km fark ediyor.yani ben bugüne kadar boşa havaya giriyormuşum 110 la gidiyorum diye,103 müş o :p

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Güzel olmuş. Sadece usb çıkışı olsa daha pratik olur sanki ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Güzel olmuş. Sadece usb çıkışı olsa daha pratik olur sanki ?

sadece usb olsa,12V ile çalışan başka cihazlarda işe yaramaz.mesela benim 12V ile çalışan fenerim var.gerçi motorda ne kadar lazım olur ama :)

12V universal giriş ya,o sebep :)

ama lokman abininki güzelmiş,2 in 1

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Geçen cebimin şarjı yolda bitti. Aslında ttec bataryam vardı ama yanıma almamışım. Gidona kadar uzanmasına bile gerek yok, akünün ucundan idareten alıyım yeter, usb soketini :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Çıplak

Vallaha hocam elinize sağlık çok güzel bir çalışma olmuş..

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

...

su geçirmez navigasyon :)

hahaha,çok iyiymiş.yanına kahvaltılık bile konur.

senin mi bu Mert

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...