İçeriğe Yönlendir

Mondeo IV - 1.6 Benzinli Tekleme Sorunu

Mustafa Özçelik

Recommended Posts

Mustafa Özçelik
(düzenlendi)

Aracım 2010 model benzinli 1.6 titanium 125PS LPG takılı araçta arabada 1. Vites ve 2. Viteste sabit hizla giderken düşük süratte garip bi tekleme yapıyor sanki araba öksürür gibi çok ciddi dışardan yada araç içinde oturan yolcu farkedecek kadar değilsede acemi bi şoförün ayağını debriyajda unutup erken kaldırması gibi bi tekleme Arabanın yüksek suretlerde yada yüksek sabit suretlerde ani yüklenmelerde falan hiç bir sıkıntısı yok bu konuda yardımcı olmanızı rica ediyorum. !!

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Soner Alp

Ateşleme ile ilgili sanki. Son yağ bakımında bujiler kontrol edildi mi?

Yorum bağlantısı
Kadir Pulat

buji ve buji kablolarını değiştirip bi dene muhtemelen sorun bundan kaynaklı

Yorum bağlantısı
Mustafa Özçelik

Ateşleme ile ilgili sanki. Son yağ bakımında bujiler kontrol edildi mi?

Bujileri değiştirdim

buji ve buji kablolarını değiştirip bi dene muhtemelen sorun bundan kaynaklı

Bujileri değiştirdim ama kabloları denemedim ins. Kablolardandir sorun :/ teşekkür ederim

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Arabanız kaç bin km'de şuan ve LPG li olarak ne kadar km'dir kullanılıyor.

En iyimser ihtimalle bobin veya bujidir.

Yada kötüsü sibop kesmiştir, bizimde başımıza gelmişti. 

Üst kapat açılıp sibop takımı değiştirilecek, üst kapak taşlanıp rektefiye olacak araç..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alper Taş
(düzenlendi)

Muhtemelen 3 ateşleme parçasını da değiştirseniz başlarda olmuş gibi görünüp sonra tekleme problemi yeniden olacaktır. Motorla alakalı bir problem büyük ihtimalle. Arıza ışığı yanıyor mu. Ben sübap diyorum. Önceki yazılarımı okursanız neden sübap dediğimi anlayacaksınız.

tarihinde Alper Taş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Özçelik

Arabanız kaç bin km'de şuan ve LPG li olarak ne kadar km'dir kullanılıyor.

En iyimser ihtimalle bobin veya bujidir.

Yada kötüsü sibop kesmiştir, bizimde başımıza gelmişti.

Üst kapat açılıp sibop takımı değiştirilecek, üst kapak taşlanıp rektefiye olacak araç..

Yok sibop olmadıgından eminim çünkü Aracim su an 110.000 km de 50.000 km de Subablar Değişti 90.000 km de komple motor yapıldı hatta İzmir'de yolda kaldım usta eller Sabri ustayla tanıştım Sağolsun çok yardımcı oldu o serviste komple motor yapıldı yani motor yeni diyebiliriz.

Muhtemelen 3 ateşleme parçasını da değiştirseniz başlarda olmuş gibi görünüp sonra tekleme problemi yeniden olacaktır. Motorla alakalı bir problem büyük ihtimalle. Arıza ışığı yanıyor mu. Ben sübap diyorum. Önceki yazılarımı okursanız neden sübap dediğimi anlayacaksınız.

Arıza lambası yanmıyor sibop olmadıgından eminim hatta olcturdum çünkü Aracim su an 110.000 km de 50.000 km de Subablar Değişti 90.000 km de komple motor yapıldı hatta İzmir'de yolda kaldım usta eller Sabri ustayla tanıştım Sağolsun çok yardımcı oldu o serviste komple motor yapıldı yani motor yeni diyebiliriz.

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Demek bizim araba 97 bin kmde subap keserek baya iyi gitmis. sizinkide cabuk patlamis.

Siboptan emin iseniz atesleme sisteminden olabilir veya bobin.

Gecmis olsun..

Yorum bağlantısı
Mustafa Özçelik

Demek bizim araba 97 bin kmde subap keserek baya iyi gitmis. sizinkide cabuk patlamis.

Siboptan emin iseniz atesleme sisteminden olabilir veya bobin.

Gecmis olsun..

97.000 km gittiyse süper valla ben ortalama her 40.000 km de bir yolda kalıyorum :)

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Sizinki cok erken olmus ama malesef, baska tanidigim duydugum mondeolarda 90 100 gidiyordu. Forumda da vardi 120 binde olup hic oynanmamis..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kadir Pulat

arkadaşlar bu nasıl bi istir mondeo bu kadar kötü bir motora mı sahip 50000 de subap kes 90000 de motor yaptır..

Yorum bağlantısı
Alper Bilici

arkadaşlar bu nasıl bi istir mondeo bu kadar kötü bir motora mı sahip 50000 de subap kes 90000 de motor yaptır..

Bu sekilde dusunmeyin olay tamamen lpg uyumsuzlugundan subap alasimindan kaynaklaniyor :) lpg de kullanim tarzi ve kit secimi bu sureyi uzatiyor yada kisaltiyor.

Yorum bağlantısı
Celal Altan

Sen hem fabrikasyon olmayan bir şeyi motora taktır. Motor sorun çıkarıncada mondeoya suç at. Önce orjinal şekilde kullanıcaksın ki sorun çıktığında araca söylenebilesin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kadir Pulat

celal bey böyle asabi bi şekilde cevabın beni gülümsetti doğrusu sana şu kadarını söyleyeyim ben otuz yaşında elinden on tane ford geçmiş biri olarak ve yorumlara göre bu değerlendirmeyi yaptım ve şu anda 2013 fiesta kullanıcısıyım ülkemiz şartlarında gerçek olan bişeyi unutuyorsun yakıt fiyatlarına göre lpg kullanımı kaçınılmaz artı bu araçların ve daha başka markaların daha önceki motorlarında kullanılan subapların tamamiyle çelik olduğu ve böyle bi sorun olduğunda subapların çelikleriyle değiştirildiği düşünülürse neden böyle alaşımlı bir şeye yöneldiklerini düşünmek lazım.....

alper bey bu konuda haklısınız ama yukarıdada belirttiğim gibi bu alaşımı kullanma gereği neden...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alper Bilici
(düzenlendi)

Kadir bey gercekten o konu tam bir muamma benim icinde tek mondeo da degil bilgim dahilinde cruze astra atmosferik 1.6 motorlar gibi bir kac arac daha var suanda unuttgum alasimli subab kullaniyorlar

tarihinde Alper Bilici tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Kadir Pulat

aynen öyle alper bey bu sadece mondeoya has birşey değil bn bununla ilgili olarak opel servisinde bilgi almak istediğimde bi cevap alamamıştım sadece isterseniz 2000 tl ye çelik subapla değişiriz denilmişti.. 

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
İlker Kazma

aynı sorun bende de vardı ve arabadan bıkmıştım ve sırf bu sorunun çözümsüzlüğü yüzünden satışa bile çıkarmıştım. arabamın boğaz kelebeğini temizlettirdim ve bujileri hafif açtırdım. anında kesti. şaşırıp kaldım ve aynı gün ilandan kaldırdım arabayı :) sizde bir deneyin büyük ihtimalle çözülecektir sorununuz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Suat Set

Kadir bey gercekten o konu tam bir muamma benim icinde tek mondeo da degil bilgim dahilinde cruze astra atmosferik 1.6 motorlar gibi bir kac arac daha var suanda unuttgum alasimli subab kullaniyorlar

Alper bey bildiğim kadarıyla euro5 motorlarda emisyonun düşmesi için kullanılması gereken şeylerden biri de alaşım sübaplar. Ama mondeoda olay sadece alaşım sübap değil ti-vct motorları incelerseniz bu motorların tek motorda 2 farklı motor var gibi hareket ettiğini görürsünüz ve lpg beyinleri buna bir çözüm bulamadı diye biliyorum ve motorda işeme diye bir olay oluşuyor ve sübap büzülmeye başlıyor. Lpg takılacak son araba mondeodur. 50binde ben de üst kapak açtırdım rektefe falan. Ha yine de kar ettim ama niye açılsın ki...
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alper Taş

Araştırmalarım sonucunda bu durumun bir nedeninin de EGR valfinden kaynaklandığını öğrendim. Ya temizlenecek yada değiştirilecekmiş deniyor. Sorunu anlamak için valfin fişini çekerek aracı kullanıp denemek gerekiyor. Arıza ışı yanıyormuş ama zaten benim neredeyse 1 senedir yanıyor. Subap için basınç testinden önceki son durak bu valf galiba. Ben tüm ateşleme elemanlarını değiştirdim. Sorun onlarda değil. Çünkü ateşleme sorununda keskin tekleme oluyor. Bunda sanki yakıt ara sıra az geliyor gibi bir durum. 1. 6 benzinli motorda EGR valfinin nerede olduğunu bilen arkadaşlar resimli yardımcı olursa deneyeceğim. Deneyince sonucu bildiririm.

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Araştırmalarım sonucunda bu durumun bir nedeninin de EGR valfinden kaynaklandığını öğrendim. Ya temizlenecek yada değiştirilecekmiş deniyor. Sorunu anlamak için valfin fişini çekerek aracı kullanıp denemek gerekiyor. Arıza ışı yanıyormuş ama zaten benim neredeyse 1 senedir yanıyor. Subap için basınç testinden önceki son durak bu valf galiba. Ben tüm ateşleme elemanlarını değiştirdim. Sorun onlarda değil. Çünkü ateşleme sorununda keskin tekleme oluyor. Bunda sanki yakıt ara sıra az geliyor gibi bir durum. 1. 6 benzinli motorda EGR valfinin nerede olduğunu bilen arkadaşlar resimli yardımcı olursa deneyeceğim. Deneyince sonucu bildiririm.

Lpg ayarlarını enjektörlerini kontrol ettiniz mi acaba ? 

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Alper Taş

Arkadaşlar araştırma yaptım. Bu silkelemeye motor contasının yanıp pistona su girmesinden de olduğu yazıyor nette. Tüm ateşlemeyi değişen biri olarak bunu da kontrol ettirmekte fayda olduğunu düşünüyorum. Bilginiz olsun.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...