İçeriğe Yönlendir

Mondeo 4 - Direksiyon Hidrolik Pompası Arızası

Cem Dilmen

Recommended Posts

Cem Dilmen
(düzenlendi)

Arkadaşlar merhabalar. Malum bayram tatili için memlekete falan gittik geldik. Aracı aldığımdan beri 1 kez daha olmuştu ama son 2 gündür arttı. Aracı çalıştırınca özellikle sabahları motor aksamından garip bir gıcırtı sesi geliyor. Sanki kayış sürtmesi gibi. Motor sesinden ayrı olarak geliyor. Araç devri yükseldikça artıyor ve araç tamamen ısınınca neredeyse kayboluyordu. Araç boşta iken gaz vermeyle de olunca şanzıman olmayacağına kanaat getirdim ve sonra direksiyon hareketlerinden artıp azaldığını farkettim. Dikkatli dinleyince pompadan gelebileceğini düşündüm. Bu gün de sabah aracı gönderdim. Tahmin ettiğim gibi onların tabiri ile POWER (sanırım hidrolik pompası olsa gerek) arızası var dendi.

Malum Çankırı'dayız ve bunun tamirinin burada mümkün olmadığını düşünüyorum. Ustaya göre ses dışında çok bir sıkıntı yapmaz dedi. Direksiyon sertleşir falan dedi. Bu şekilde biraz binebilirsin dedi. Sizce biraz bineyim mi. Şu an ciddi bir sorun yok gibi direksiyon sertliği normal. Biraz ısınınca zaten hiçbir sorun yok ama sabahları ötüp duruyor işte.

Bunun tamiri falan mümkün olurmu acep yada sıfırı çok pahalı mıdır.

Bu arada araç 2012 mondeo 2.0 ecoboost benzinli otomatik.

Teşekkürler...

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Volkan Doğrular

Arakadaşlar merhabalar. Malum bayram tatili için memlekete falan gittik geldik. Aracı aldığımdan beri 1 kez daha olmuştu ama son 2 gündür arttı. Aracı çalıştırınca özellikle sabahları motor aksamından garip bir gıcırtı sesi geliyor. Sanki kayış sürtmesi gibi. Motor sesinden ayrı olarak geliyor. Araç devri yükseldikça artıyor ve araç tamamen ısınınca neredeyse kayboluyordu. Araç boşta iken gaz vermeyle de olunca şanzıman olmayacağına kanaat getirdim ve sonra direksiyon hareketlerinden artıp azaldığını farkettim. Dikkatli dinleyince pompadan gelebileceğini düşündüm. Bu gün de sabah aracı gönderdim. Tahmin ettiğim gibi onların tabiri ile POWER (sanırım hidrolik pompası olsa gerek) arızası var dendi.

Malum Çankırı'dayız ve bunun tamirinin burada mümkün olmadığını düşünüyorum. Ustaya göre ses dışında çok bir sıkıntı yapmaz dedi. Direksiyon sertleşir falan dedi. Bu şekilde biraz binebilirsin dedi. Sizce biraz bineyim mi. Şu an ciddi bir sorun yok gibi direksiyon sertliği normal. Biraz ısınınca zaten hiçbir sorun yok ama sabahları ötüp duruyor işte.

Teşekkürler...

Garantisi devam ediyor mu ? Ford servisinde  bakımları yaptırdıysanız servisle görüşüp iyi halden garanti şartlarını zorlayabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Cem Dilmen

Garantisi devam ediyor mu ? Ford servisinde  bakımları yaptırdıysanız servisle görüşüp iyi halden garanti şartlarını zorlayabilirsiniz.

Garanti malesef bitti 2 ay önce. Son bakımını da özel serviste yaptırmıştım. :(

Yağ değişimi yapılsa ?

valla sanırım yağ değişimi sorunu çözmeyecek zira yağ eksiltme gibi bir durum görünmüyor. Yağ kaçağı da saptanmamış. Bakalım beklemedeyim şimdilik.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Yağ kaçağı yoksa bu şekilde bir süre daha kullanılabilir. Hatta yağ kaçağı varken de kullanılır ama arızayı büyütür bu durum..

Yorum bağlantısı
Fatih Taktak

Sanki aynı durum bende de var. Direksiyon motorundan tiz bir ses geliyor ve sağa sola çevirdikçe ses seviyesi değişiyor. Ve direksiyon da biraz sert gibi geliyor. Ama ustaya gösterdiğimde sıkıntı yok yağ seviyesi uygun ve direksiyon sertliği normal dedi. Ses için de birkaç ay önce Sabri ustaya gittiğimde sormuştum anormal bir durum yok demişti. Şimdilik kullanıyorum.

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Sanki aynı durum bende de var. Direksiyon motorundan tiz bir ses geliyor ve sağa sola çevirdikçe ses seviyesi değişiyor. Ve direksiyon da biraz sert gibi geliyor. Ama ustaya gösterdiğimde sıkıntı yok yağ seviyesi uygun ve direksiyon sertliği normal dedi. Ses için de birkaç ay önce Sabri ustaya gittiğimde sormuştum anormal bir durum yok demişti. Şimdilik kullanıyorum.

Direksiyon hidroliği değişince sesin ve direksiyonun farkını görürsünüz..Araçtan çıkan hidroliğin nasıl çamurumsu bi hal aldığının resmini de buraya koyarsınız..

Mobil atf 320 ..haznedeki hidroliğin rengi berrak oluncaya kadar ilave edilip boşaltılır bu esnada direksiyon sağ sol yapılarak pompanın devir yapması sağlanır..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Taktak

Direksiyon hidroliği değişince sesin ve direksiyonun farkını görürsünüz..Araçtan çıkan hidroliğin nasıl çamurumsu bi hal aldığının resmini de buraya koyarsınız..

Mobil atf 320 ..haznedeki hidroliğin rengi berrak oluncaya kadar ilave edilip boşaltılır bu esnada direksiyon sağ sol yapılarak pompanın devir yapması sağlanır..

Galiba ben de yağı değiştireceğim durum onu gösteriyor. Geçen hafta baktırdığım usta bana da yağı ve seviyesini göstermişti. Seviye normaldi ve renk de normal görünüyodu. (ustaya göre tabi). En iyisi değiştirmek, araba 2008 model ve şimdiye kadar değişmemiş. Dediğiniz gibi bir de öyle farkı görmek lazım

Yorum bağlantısı
  • 3 yıl sonra...
Fatih Aslan
On 09.10.2014 at 12:29, Cem Dilmen yazdı:

Arakadaşlar merhabalar. Malum bayram tatili için memlekete falan gittik geldik. Aracı aldığımdan beri 1 kez daha olmuştu ama son 2 gündür arttı. Aracı çalıştırınca özellikle sabahları motor aksamından garip bir gıcırtı sesi geliyor. Sanki kayış sürtmesi gibi. Motor sesinden ayrı olarak geliyor. Araç devri yükseldikça artıyor ve araç tamamen ısınınca neredeyse kayboluyordu. Araç boşta iken gaz vermeyle de olunca şanzıman olmayacağına kanaat getirdim ve sonra direksiyon hareketlerinden artıp azaldığını farkettim. Dikkatli dinleyince pompadan gelebileceğini düşündüm. Bu gün de sabah aracı gönderdim. Tahmin ettiğim gibi onların tabiri ile POWER (sanırım hidrolik pompası olsa gerek) arızası var dendi.

Teşekkürler...

şuan birebir aynı sorunu yaşıyorum. 20 ecoboost. yağını değiştim düzelmedi. pompayı değişecem direksiyon pompasının bir seri numarası varmı. tam uyanını nasıl bulurum.

Yorum bağlantısı
Cem Dilmen
12 saat önce, Fatih Aslan yazdı:

şuan birebir aynı sorunu yaşıyorum. 20 ecoboost. yağını değiştim düzelmedi. pompayı değişecem direksiyon pompasının bir seri numarası varmı. tam uyanını nasıl bulurum.

Fatih Bey o dönem için pompa üst kapağı değiştirtince arıza tamamen geçmişti. Tüm pompayı değiştirmeye gerek kalmamıştı. Bir de kullanılan yağ olarak kaliteli değişik bir yağ koymuşlardı ama adını hatırlamıyorum... 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Aslan
57 dakika önce, Cem Dilmen yazdı:

Fatih Bey o dönem için pompa üst kapağı değiştirtince arıza tamamen geçmişti. Tüm pompayı değiştirmeye gerek kalmamıştı. Bir de kullanılan yağ olarak kaliteli değişik bir yağ koymuşlardı ama adını hatırlamıyorum... 

bunuda belirtirim ustaya çok saol.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...