İçeriğe Yönlendir

2. El Dizel Focus Mu Benzinli Sıfır Opel Astra Mı?

Tayfun Özcan

Recommended Posts

Tayfun Özcan
(düzenlendi)

Arkadaşlar herkese merhabalar.

2008 dizel hb ghia aracımı 1 hafta önce satıp yeni araç arayışına girdim. Aklımdaki ilk model yine Focustu, ve 2010-2011 dizel Focus bakmaya başladım. Titanyumdan başka bir donanım seviyesini almayı düşünmüyordum. Ama piyasada o kadar çok uçuk fiyatlar var ki 3 yaşındaki, 50 bin km’yi geçmiş arabalara neredeyse 50 bin TL isteyen adamlar var. Bunları görünce sıfır araç alayım diye düşündüm ve zaten kasa olarak hoşuma giden Opel Astra çok makul gelmeye başladı. 1,6 litre benzinli, 115 beygir düz vites araç kampanya fiyatı ile aşağı yukarı 48 bin liraya geliyor. Araçta öyle bomboş değil. Sanıyorum Opel’in garanti verdiği lpg kitleri de mevcutmuş.

Alırsam ilk sıfır arabam olacak, sizin konu ile ilgili görüşlerini merak ediyorum.

tarihinde Tayfun Özcan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Emrah Altun

Hocam 3 ay once buna benzer bir ikilemde ben kalmistim. Arkadasim bayiden sifir astra aldi. Inan benim 8 yasindaki aracim sifir opelden hem malzeme hem de motor kalitesi olarak kat be kat ustun. Benim arac lpg li ustelik. Isyerindeki arkadaslarim bile senin araban daha iyi diyor. Tabiri caizse teneke gibi astra. Siz focustan sasmayin. Tavsiyemdir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Süleyman Çetin

Yeni kasa Astra ise alınır derim. Focus da kullandım, Astra da kullanıyorum. Yol tutuşu Astra bi tık önde, iç kalite olarak öyle plastik sesi falan yok, Focus a göre iç hacim dar. 1.6 motor performans arayana göre yaramaz. Ağır kalıyor. Bana göre sıkıntı yok. Bence Focus'u aratmaz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Erkan

Yeni kasa ( J ) Astraya ilk binişimde Focus aracıma göre iç hacmi oldukça dar bulmuş ve açıkçası pekte beğenmemiştim. Ancak geçtiğimiz hafta sonu Opel bayisinde tekrar incelediğimde araç baya baya hoşuma gitti . Öncelikle Hb kasanın fiyatın 49 binden başlaması ( Pazarlıkla 48 e rahat alınır ), metalik renk farkının olmaması, sahip olduğu donanım beni feth etti. Hoşuma gitmeyen başlıca özellik ise jantlarının 17 inç olması ( Fazla yakıt tüketim ve yenileme masrafının yüksek olması ) Ayrıca çok fazla takıntılı olduğum trimler - plastik kalitesi beni hiç rahatsız etmedi, sanki H kasaya göre plastik kalitesi daha iyi geldi gözüme.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sedat Oral

focus 1.6 trend x benzinlinin fiyatları da o civarda yakıt tüketimi hangisinde daha iyidir?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman Bilgin

Araba kullanımınız da titizseniz hangi marka/model olursa olsun dizeli seçiniz... 0 olmuyorsa da 1 yaşında 10 bin km civarı bir şeylerde olabilir...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tayfun Özcan
(düzenlendi)

Yorumları ile fikir veren herkese teşekkür ediyorum öncelikle.

İkinci el araç piyasası tabiri caizse allak bullak bu ara. İşin komik tarafı sıfırı 48 bin lira olan Astra’nın başlangıç seviyesi için ikinci elde 60 bin lira isteyen adamlar var =)) Keza düşük km’li dizel araçlar sıfır km’ler ile yarışıyor. Birde benim elimdeki parayı başka bir yerde değerlendirme durumum var. Aynı zamanda arabasız kalma gibi bir lüksüm yok. Her gün yaptığım km 8 ama araç olmadan ulaşım imkanım yok. Dolayısı ile aracın neredeyse tamamına kredi çekip alacağım. Yatırım işim olmaz ise krediyi ödeyip kapatacağım.

Sıfır araç kredi faizlerinin düşük olması, ne olursa olsun sıfır km bir araca binecek olmak beni cezp ediyor. Çok performanslı araç kullanan biri değilim 115 beygir yeterli olur diye düşünüyorum.   ABS,  Radyo/CD/MP3 Çalar, Cruise Control, Direksiyondan kumanda sistemi, ESP. Yol bilgisayarı gibi birçok opsiyon ile astra çok makul bir seçenek gibi duruyor. Tek arayacağım olmazım park sensörü ki onuda serviste taktırırız diye düşünüyorum. Yılbaşı sonrası olası bir zam ile 2. El fiyatlarının daha da yükselebileceği ihtimalide beni korkutuyor.

Yorum bağlantısı
Hasan Ekci

2008 focusu satıp 2010 model aynı kasa araç almak hatadır. 2008 neden satıldı? Astra sıfır bile olsa benzinli, lpg ile uyumsuz magnezyum alaşım subaplar varsa hala dizel focus tavsiyemdir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emrah Altun

2008 focusu satıp 2010 model aynı kasa araç almak hatadır. 2008 neden satıldı? Astra sıfır bile olsa benzinli, lpg ile uyumsuz magnezyum alaşım subaplar varsa hala dizel focus tavsiyemdir.

XR ile başlayan motor kodu LPG ile uyumlu bildiğim kadarıyla. O da eski kasalarda - H Kasa- var.

Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu

Yeni kasa Astra'yı 1.5 sene kadar kullandım 0 almıştım çok yakmasını dışında çok güzel arabadır.Bende o sebepten dolayı sattım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

yakınımın 1.6 lpg li aracı var. bir sürü sorun yaşamaya devam ediyor. 80 bin km de araç yeni kasa 1.6.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cemal Cangöner

Tayfun Bey,

Merhaba.

Yeni araç arayışı her zaman zor. Kolay gelsin size.

Astra J 1.4 Turbo 140 HP aracı 2010 yılında aldım. Aracın yakıt tüketimi 10 lt/100 km nin altına düşmedi. Yaklaşık 8 ay kullandıktan sonra satıp 1.3 95 hp dizel olanını aldım. 3 yıl kullandım dizel aracı.

Yol tutuşu - donanımları - aksesuarları oldukça tatmin edici. Kullanırken araçla boğuşmak zorunda kalmıyorsunuz. 95 hp aracın performansı bile oldukça iyiydi - sizin düşündüğünüz 115 hp fazlasıyla yeterli.

Ecotec 1.6 motor daha önceki vectra aracımdaki motorla aynı özelliklere sahip. O aracı da yaklaşık 4 yıl kullandım. Motor hiç bir sorun çıkartmadı. Yakıt tüketimi de 10 lt nin altına düşmedi :)

Bana göre 0 araç tercihiniz yerinde bir karar.

Ancak 1.6 Ecotec motorlarda LPG sorun olabilir. Opel Almanya da 1.4 ecoflex motorları LPG li olarak satıyor.

Günlük 8 km kullanacağınızı belirtmişsiniz. Zaten sırf bu nedenle LPG takmanıza gerek yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
V.Ceyhun Emir

1.6 TDCI sonrası 1.6 atmosferik Astra, hele ki o ağırlığı ile, hiç gitmiyor gibi gelecektir.

1.2 TSI Golf veya Leon bakardım ben olsam. Leon 51.400 TL, donanımı da daha zengin (bluetooth, katlanır ayna vs.). 2. elde daha uygun fiyatlara da bulunabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tayfun Özcan
(düzenlendi)

Sonunda dün nihayete erdirdim olayı. Tercihimi Şantiye günlerimde kullandığım doblo’dan bildiğim 1.3 dizel motora sahip Astra'dan yana kullandım. Sanıyorum Türkiye’de son kalan 1.3 dizellerden birini aldım. Bütçemi biraz aştım ama çok büyük bir indirim yakalayınca kaçırmak istemedim. Liste fiyatı 69.078 TL olan enjoy active paket aracı 59.500 TL’ye aldım. Bu doluluk ve kalitede başka bir araç bulma şansım yoktu sanıyorum. Plakanın araca takılması akşam saat altıyı buldu, gece Antalya’dan Muğla'ya döndüm. 2007 yılındaki 1.3 dizele göre motor çok daha canlı geldi bana. O yıl motor 90 beygirdi, şimdi 95, belki tork konusunda geliştirmişlerdir motoru; o kasaya gayet yeterli. Antalya Muğla arasındaki yayla yolunu bilen arkadaşlar ne demek isteyeceğimi anlayacaktır, araç hiç tıkanmadı. Dizellerin turbonun açılması sonrası yarattığı acı kuvvet genelde beni rahatsız eder, benzinin konforu başka derim ki sanıyorum piyasada benzine en yakın performans gösteren motor bu.

Araç donanım olarak gayet tatminkâr, yol tutuş için kıyaslama yapmak için Yeni focus’u  yeteri kadar kullanmadım ama 2008 focustan daha iyi olduğu kesin. İşin en iyi yanıda henüz rodajını tamamlamamış motorun O virajlı inişli çıkışlı yolda 5 litre yakması.Focus ile 5.8-6 arası bir değer elde ediyordum aynı yolda.

Yorumları ile fikir veren herkese teşekkürler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu

O motorun sıkıntısı zaten kalkışta 2 ye attıktan sonra sorun yok güle güle kullanın , iyiki 1.6 atmosferik olanı almadınız hem gitmiyor hem yakıyordu.

Yorum bağlantısı
Tayfun Özcan

Hayirli olsun. Resimleri bekliyoruz.

Teşekkür ederim, en kısa zamanda yüklerim inşallah

O motorun sıkıntısı zaten kalkışta 2 ye attıktan sonra sorun yok güle güle kullanın , iyiki 1.6 atmosferik olanı almadınız hem gitmiyor hem yakıyordu.

Sağolun. Dediğiniz gibi kalkıştan sonra gayet canlı.

Yorum bağlantısı
Cemal Cangöner

Hayırlı olsun.

Ecoflex 1.3 2010 yılı Eylül ayında aldım. Tam olarak 4 yıl kullandım. Şehir içi ve dışı performansı oldukça tatminkar. Sattığım güne kadar en küçük sorun çıkarmadı. Yol tutuşu ve frenlemesi mükemmel. Ergonomisinden dolayı uzun yolda da yormuyor.

Araç 1000 km ye geldiğinde arkadaşlarımın muhalefetine rağmen Race Chip taktım. Kalkışlardaki yavaşlık böylece ortadan kalktı. Race Chip üzerindeki ince ayarlarda yaptığım birkaç denemeden sonra aracın hızı 200 km ye kadar çıktı. Yakıt sarfiyatında en küçük olumsuzluk yaşamadım. Aracı 80.000 km de sattım.

Yorum bağlantısı
V.Ceyhun Emir

Hayırlı olsun, iyi yapmışsınız dizeli almakla. Güle güle kullanın.

Yorum bağlantısı

Hayırlısı olsun. Güle güle kullanın. Güzel bir tanıtım yaparsınız artık. Bol fotolu..  ;)

Yorum bağlantısı
Tayfun Özcan

Hayırlı olsun.

Ecoflex 1.3 2010 yılı Eylül ayında aldım. Tam olarak 4 yıl kullandım. Şehir içi ve dışı performansı oldukça tatminkar. Sattığım güne kadar en küçük sorun çıkarmadı. Yol tutuşu ve frenlemesi mükemmel. Ergonomisinden dolayı uzun yolda da yormuyor.

Araç 1000 km ye geldiğinde arkadaşlarımın muhalefetine rağmen Race Chip taktım. Kalkışlardaki yavaşlık böylece ortadan kalktı. Race Chip üzerindeki ince ayarlarda yaptığım birkaç denemeden sonra aracın hızı 200 km ye kadar çıktı. Yakıt sarfiyatında en küçük olumsuzluk yaşamadım. Aracı 80.000 km de sattım.

Teşekkür ederim. İlk izlenimlerim gayet olumlu. Umuyorum sonrasında da dediğiniz gibi üzmez.

Hayırlı olsun, iyi yapmışsınız dizeli almakla. Güle güle kullanın.

Teşekkür ederim

Hayırlısı olsun. Güle güle kullanın. Güzel bir tanıtım yaparsınız artık. Bol fotolu..  ;)

Sağolun. Hafta sonu fotoğraflarını çekip yüklerim.

Yorum bağlantısı
Mustafa Gökmen

Hayırlı olsun,güle güle kullanın.Alah kaza bela göstermesin...

Yorum bağlantısı
Tayfun Özcan

Hayırlı olsun,güle güle kullanın.Alah kaza bela göstermesin...

iyi dilekleriniz için teşekkür ederim

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...