İçeriğe Yönlendir

Mondeo Mk3 Ebc Spor Disk Modifiyesi

Süha Demirtaş

Recommended Posts

Süha Demirtaş

Servet Abiciğim daha önce yapanların hakkını yemeyelim bakınız Mehmet Mercan abiciğim de 2 sene önce yapmıştı aynı uygulamayı focusuna...

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/192294-focus-titanium-hb-f%C4%B1rt%C4%B1na-gri-2010/page-67#entry1548529

Bu arada Süha abicim hayırlı olsun fren disklerin benim tek korkum istanbul da sen bu frenlerle durursun da arkadaki dururmu onu bilmiyorum? 

Evet, gözlerden kaçmış ikinci en iyi modifiye diyelim :)

Zamanında Mehmet abiye de demiştim Focus için spor disk takmaya gerek yok, mondeo diski takılacak ve tüm dertler bitecek ;) Kimse ile birinci ikinci yarışında değiliz elbette ;) önce düşünüyoruz sonra hayata geçirmek için mücadele ediyoruz forumdaşlar faydalansın ;)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Hakan SARAYLI

Zamanında Mehmet abiye de demiştim Focus için spor disk takmaya gerek yok, mondeo diski takılacak ve tüm dertler bitecek ;) Kimse ile birinci ikinci yarışında değiliz elbette ;) önce düşünüyoruz sonra hayata geçirmek için mücadele ediyoruz forumdaşlar faydalansın ;)

Süha bey, arka fren disklerim deforme olmuş durumda ve değiştirmem gerek, aracım Makyajlı Mondeo 4, 2.0 TDCi ve Superchips yazılımı ile 176 HP - 423 Nm. ile güçlü bir araç oldu bu yüzden değişim yapmışken EBC performans frenlere geçmeyi düşünüyorum, taktırdığınız günden bugüne frenlemede fark, iyi-kötü gözlemleriniz nelerdir, hakkını veriyormu, tavsiye edermisiniz ?  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Süha bey, arka fren disklerim deforme olmuş durumda ve değiştirmem gerek, aracım Makyajlı Mondeo 4, 2.0 TDCi ve Superchips yazılımı ile 176 HP - 423 Nm. ile güçlü bir araç oldu bu yüzden değişim yapmışken EBC performans frenlere geçmeyi düşünüyorum, taktırdığınız günden bugüne frenlemede fark, iyi-kötü gözlemleriniz nelerdir, hakkını veriyormu, tavsiye edermisiniz ?  

Sizden de yazılım hakkında bilgi alalım müsait olduğunuzda Hakan Bey :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

EBC yi kesinlikle tavsiye ederim herhangi bir sorun yaşamadım. ilk 500-600 km ses yapma durumu vardı birbirlerine alışınca buda gitti. Parasını sonuna kadar hak ediyor diyebilirim.

Yatır artık kardo ;)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hakan SARAYLI

Konu frenle ilgili ama kısaca özet bilgi vermek gerekirse; Superchips soft ama dünya çapında en güvenilir yazılımlardan birisidir, yazılım değerleri +30 HP ve 103 Nm. tork  yükseltiyor. Burada can alıcı nokta +103 Nm. tork oldu, 423 Nm.  adeta koltuğa gömüyor. Yaklaşık 2 aydır kullanıyorum şehir içi sakin kullanırım ve bu sakinliğe bağlı olarak yakıt tüketimim de oldukça düştü yazılım öncesi şehir içi 620 km. menzili geçmeyen  aracım şuanda sakin kullanımla 700 km. yi rahatlıkla geçiyor.

Son olarak can alıcı iki nokta var, her ne kadar yazılım olsa da aracın düşük devirlerde toparlanmasında tatmin edici bir değişiklik olmadı, tork 2000 devirde patlıyor bu noktada imdadınıza Sprintbooster yetişiyor, ne yalan söyleyeyim Sprintbooster yazılımdan önce gelmesi gereken bir uygulama, aracın asıl karakterini değiştiren şey gaz tepkimesinin artırılması böylece güç ve torku her an ayak parmaklarınızın ucunda! emrinize amade hissedebiliyorsunuz, ikinci olarak yazılımla beraber K&N filtre yazılımın olmazsa olmazlarından. Şahsi fikrim ve şiddetle tavsiyem; yazılım yaptıracaklar bu üçünü bir arada almalı.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Konu frenle ilgili ama kısaca özet bilgi vermek gerekirse; Superchips soft ama dünya çapında en güvenilir yazılımlardan birisidir, yazılım değerleri +30 HP ve 103 Nm. tork  yükseltiyor. Burada can alıcı nokta +103 Nm. tork oldu, 423 Nm.  adeta koltuğa gömüyor. Yaklaşık 2 aydır kullanıyorum şehir içi sakin kullanırım ve bu sakinliğe bağlı olarak yakıt tüketimim de oldukça düştü yazılım öncesi şehir içi 620 km. menzili geçmeyen  aracım şuanda sakin kullanımla 700 km. yi rahatlıkla geçiyor.

Son olarak can alıcı iki nokta var, her ne kadar yazılım olsa da aracın düşük devirlerde toparlanmasında tatmin edici bir değişiklik olmadı, tork 2000 devirde patlıyor bu noktada imdadınıza Sprintbooster yetişiyor, ne yalan söyleyeyim Sprintbooster yazılımdan önce gelmesi gereken bir uygulama, aracın asıl karakterini değiştiren şey gaz tepkimesinin artırılması böylece güç ve torku her an ayak parmaklarınızın ucunda! emrinize amade hissedebiliyorsunuz, ikinci olarak yazılımla beraber K&N filtre yazılımın olmazsa olmazlarından. Şahsi fikrim ve şiddetle tavsiyem; yazılım yaptıracaklar bu üçünü bir arada almalı.

Güle güle kullanın, daha önce kendi kullandığım 2 aracımda vardı yazılım. 

Bende çok memnundum, Mondeo yazılımla nasıl diye merak ediyordum. 

Teşekkürler. Güle güle kullanın.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Murat Birinci

Konu frenle ilgili ama kısaca özet bilgi vermek gerekirse; Superchips soft ama dünya çapında en güvenilir yazılımlardan birisidir, yazılım değerleri +30 HP ve 103 Nm. tork yükseltiyor. Burada can alıcı nokta +103 Nm. tork oldu, 423 Nm. adeta koltuğa gömüyor. Yaklaşık 2 aydır kullanıyorum şehir içi sakin kullanırım ve bu sakinliğe bağlı olarak yakıt tüketimim de oldukça düştü yazılım öncesi şehir içi 620 km. menzili geçmeyen aracım şuanda sakin kullanımla 700 km. yi rahatlıkla geçiyor.

Bu işlemlerin hepsini kaça yaptırdınız?
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Ersin Alan
On 07.11.2014 at 17:47, Süha Demirtaş yazdı:

Ünlü İngiliz fren sistemleri üreticisi EBC nin spor disk ve yine spor balatası ile ön diskleri değiştirdim.

High carbon oyuklu fren diskleri aşağıdaki resimlerdedir. 300mm disk çapı ve 26.5mm kalınlığı vardır. Diskin özelliği ilk günkü performansını son güne kadar vermesidir. Bu tarz spor diskler yönlüdür sağ ve sol diskleri farklıdır.

mk4 mondeo diskinin çapı mk3 ile aynı fakat kalınlığı daha fazladır 28mm dir. Mk3 mondeo nun kaliper genişliği ise 27mm olduğu için malesef mk4 diskleri takılamıyor. Kaliper üzerindeki herhangi bir işlemde bize göre şeyler değil.  

Bu iki ürünün birbiri ile uyumu yani bir rodaj süresinden bahsediliyor oda 400km boyunca ani fren yapılmaması hususudur. Tabiki Çağlar abimizin bu konudaki engin bilgilerinide referans alıp işlem yapıyoruz. İlk takıldığı anda frenlemelerde atlamalar hissettim fakat balatalar diske alışınca bu durumda ortadan kalktı. 

f36c7a5ac455320b1e3dbf9bf4a95cef.jpg
0a8cec794b1433ca3cb5e0d85a4c5fb3.jpg
17fe7a56ad1ff3b54937fbfc7826b7fd.jpg

EBC Green Stuff 600 dereceye kadar dayanıklı 200hp e kadar araçlara takılabilen üründür.

ebc_brake_temp.jpg

1bfc24a90fe30cdd67523622e6e0517a.jpg
2d9ecba850946c8b0ce9c8e950ab36d1.jpg
f609e81be468db77a5234fa68384f492.jpg
1926a483ea9cd0eb50ad58eb1059c0c5.jpg

Şuanda bu işin piyasa maliyeti 900TL civarındadır. Bakalım test edip göreceğiz ilerleyen zamanlardaki performansına ve durumuna

Sadece disk vr balata takımını alıp değiştirmek yetiyor mu herhangi büyütme kesme biçme vs yapılıyor mu araçta mk3 mondeo için olan diski almak yeterli mi birde balataları da yeni ebc disk ile beraber değişmek gerekir mi eskilere devam etsek olur mu 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...