İçeriğe Yönlendir

Aracı Stop Etmeden Rölantide 2 Dk Kadar Çalıştırma Hakkında

Koray Kahraman

Recommended Posts

Çağlar Bayur
4 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

düşük devirlerde gelmiyor mu?

yooo... yan yan hatta griyorum her gün sokağa

2 dakika önce, Mert Gülkokan yazdı:

2 dk çalıştırın diye uyarı vardır

yokmuş yanlış bilgi bol bol stop et yolda duruken

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
2 dakika önce, Mert Gülkokan yazdı:

geçen ay

teknoloci gelişti 2 ay uzun süre :) stop et marş yap stop et marş yap

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Var, yarın foto çeker atarım. Bir arkadaşım halen etiketli folyolu naylonlu geziyor

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
8 dakika önce, Mert Gülkokan yazdı:

Valla uzun zamandır kiaların dizellerinde sürücü kapısında stop önceden önce aracı rölanti devrinde 2 dk çalıştırın diye uyarı vardır

Ona rağmen 200.k giden turbosunu görmek nasip olmadı

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
4 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

yokmuş yanlış bilgi bol bol stop et yolda duruken

Konumuz standart otomobiller ve sürücüleri.

Supradan, Celicadan ve pilotlarından bahseden ayrı bir konu ihtiyacı hasıl olmuş anlaşılan. :f1:

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
1 dakika önce, Mert Yeldan yazdı:

halen etiketli folyolu

kötü müşteriğ ne o öyle.... bol stop marş şart. çimenleri koruyalım

Şimdi, Önder Özcan yazdı:

Celicadan

konumuz lastik yakma ise :wub:

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
10 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

Niye bizden gizledin bu vidyonu? Hesap ver şimdi

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
2 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

gizledin

yutup yok zamanı .... benzeri olmuştu lem :rofl: ilerde benzer arabaya el koymuşlardı üzüldük ama...  maslakta mövenpick oteli zamanları istinyeye yokuş aşağı kaçardık

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

J turn nün tersi gibi bişi bu durum.

1 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Dökülmeye

ne içtiysem öhöhhh.... kpatatlım kuzum bu mevzuyu

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
2 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

ne içtiysem

Var bişeyler belli :D

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
ev yapımı mı :superman:
Dilek'in kuzeni yapmış
Var bişeyler belli [emoji3]
Hastanede şu an. Artık ne verdiler ise orada
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
1 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Hastanede

Narkozcu tanıdık mı,duble vermiş galiba :tongue:

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Ben de beklerim tam dakika tutmasam da, hatta sokaktan çıkınca yokuş aşağı yol var orda boşta giderim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yüksek hız veya zor şartlar sonrası stop etmem gerekiyorsa bekliyorum.. 

Bunun dışında, asla beklemiyorum atmosferik gibi kullanıyorum. 

İlk çalıştırmada zaten gerek ev gerekse iş otoparkı çıkışı sonrası rolantide yürüyorum. Bu sebeple ilk harekette de beklemiyorum. Gerek görmüyorum. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Aytac Sakal
(düzenlendi)

Konuyu Hortlatıyorum kusura bakmayın Turbo Dizel acemisiyim ve öğrenmeye çalışıyorum...

Konuyu baştan sona okudum ve sürekli fikrim değişti :)

Bu işin doğrusu ne ; bende şehir içinde eve gelirken neredeyse arabayı rölantide getiriyorum en az 2 ışık bekliyorum 1 dk kadar , iş yerine ulaşırkende yaklaşık 60-80 km hızdan düşüyorum ve stop ediyorum.Uzun yolada çıkıyorum 1100 km yol gidiyorum aynı günde burada arabayı bir kaç saat 100-130 km aralığında kullanıp mola veriyorum.

Benim uygulamam yaklaşık 30 sn çalıştırıp motoru stop etmek.

Başlıktan anladığım mantıkta yorumlara dayanarak aracı şehir içi kullanımda çok zorlamazsak rölantide beklemeye gerek yok , ki ben yinede bir süre bekleyeceğim :)

Uzun yolda yada Hızlı kullanım sonrası ise Turbonun soğuması için kesinlikle yaklaşık 30 sn kadar  bekleyeceğim.

Uygulama hakkında düşünceniz yada doğrusu nedir ? 

tarihinde Aytac Sakal tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin

Sadece duyumlara dayanarak bildiğim kadarıyla yüksek devirde kullanılan turbo dizel araç 2 dakika rölantide kalmalıymış. Yoksa turboyu eline alırsın deniliyor. Bence belli bir süresi yok ama muhakkak turbonun ömrünü uzatacaktır. Kısa mesafelerde ise gerek yok diye biliyorum. 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
(düzenlendi)

benzin yada dizel fark etmeksizin turbonun dönen pervanesinin yük bindirdiği burç/rulman ısındığı için soğuması amaçlanıyor. ısınan yağ inceliyor yağlama yeteneği azalıyor vb.

öncelikle yüksek ısıya dayanabilen türde iyi bir motor yağı kullanmak lazım. sonrasında, normal şartlarda insan gibi kullanılan araçlar sözkonusu ise, 15 20 sn beklemek yeterli olur. uzun yol yada şehir içi pek fark etmez.

bizim sanayiden iş çıkışında kaçarcasına uzaklaşan, emanet ve belliki kiralık/şirket arabası olan, plasiyer araçlarının ömrünün neden kısa olacağını bilmek için mekanik dehası olmaya gerek yok bu nedenle. konu dışı tabi da aynı cevherleri mesai başlangıcında da görmek isteriz.

tarihinde Dogan Arsiray tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

start stoplu arabaları satan bir bayiye sorulabilir?

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal

Benim aracın manueli kayıptı netten indirmiştim , incelediğimde motoru durdurma sekmesinde herşeyi net biçimde yanıtlanmış...

Manuele göre Yağ basıncı kontak kapanana kadar devam ediyor eğer gaza basarsak  turbo daha devirli döneceğinden Turbo palleri durana kadar yağlama için kontağı kapatmamak gerekiyor yani dönmeye devam eden turbonun yatakları Stop sonrası yağsız kalıp hasar alabiliyor. Bunu engellemek için rölantiye düşüp (Turbo devride düşüyor) yağlama devam ederken kontağı kapatmak gerekiyor.

Benim Manuelden çıkardığım sonuç bu , en azından Turbo basınçlı Ford araçlar için.

Birde benim eski araçta arabayı çalıştırdığımda rölanti devri motor ısınana kadar yüksek seyredip ısınınca düşüyordu stop ederken nasıldı hatırlamıyorum.

Yeni aracımda durum nasıl bakacağım.

nfWgHA.jpg

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

nfWgHA.jpg

Ne güzel anlatmış.
Motor devri rölanti devrine düşünce stop edin demiş
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Bizim VW araçlarda yağ sıcaklığı göstergesi var.

rampalı ciddi sıkıştırmalı yollarda bir süre sonra 115-120 lere doğru yağ sıcaklığı çıkıyor. Bunun inmesi için 2 dakika rampa sonrası sakin gidilirse yahut rölantide beklenirse 85-88 dereceye düşüyor. Söylenmek istenen budur. Böyle bir yola gitti iseniz yolun sonuna doğru sakin sürmeye başlayın durunca da kapıları eşyaları ayarlayıncaya kadar araç çalışsın manevranızı sakin yapın. sağa sola bakın telefonunuzu alın sonra kapatın.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...