İçeriğe Yönlendir

Led In Zararları

Ahmet Özge

Recommended Posts

Ahmet Özge
(düzenlendi)

İçimiz dışımız led oldu desek yalan söylememiş olurum sanırım arabada, evde, el fenerinde, iş yerinde nerede bir lamba, ışık kaynagı görsek led ile degiştirme oluşumu içerisine girdik çok hızlı bir şekilde. Örnegin arabanın stop farına kart hazırlamak, sürücü devresi, sogutucususu, kesmesi, biçmesi cok fazla emek isteyen işler. Sonuç güzel göründü. Ya zararı varsa bu az bilinen ışık kaynağının insan sağlığına Dayanagı daha hoş görünüyor, daha az elektrik harcıyor (sanki arabaya elektrik faturası geliyor), az ısınıyor (!!) vs. Ne kadar hasretmişiz beyaz bir ışık kaynagına. Yıllardır mum ışıgında yaşamışız sanki. Akkor lambalardan normal florasana, kompakt floresan lambaya geçiş bu kadar ses gerirmemişti yanlış hatirlamıyorsam. Floresanın pabucu dama atıldı artık. Ya zararı var mıdır diye sorguladık mı hiç. Ne de olsa led diodun aydınlatma alanında kullanımı çok yeni. Link vermeye kaksam çok fazla bilgi var Google'da "LED in zararları" diye aratınca bi sürü bilgi çıkıyor. Bu şirin ışık kaynagına gönül verenlerce incelenmesi, varsa yanlış bilgi ustalar tarafından aydınlatılmamız faydalı olur kanaatindeyim...

tarihinde Ahmet Özge tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Hayrettin Gücin

Epey olmuş ama cvb vereyim

İnsan sagligi icin çok önemli bir madde, MELOTİNİN . bu msddeyi bryin salgılıyor ama salgılaması için uyudugunuz odanin zifiri karanlık olması gerekli diyor tıp dunyası.

Geçende okudugum bir yazı ise koridorda yanan led lambsnın beynin melatonin salgılamasına engel olmadıgını anlatıyordu icerik

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

LED ışıkların color rendering index'leri düşüktür. Bu nedenle lümen değeri yüksek bile olsa "yahu ben göremiyom" etkisi yapabilir. 

İnsan gözünde R G ve B alıcılar mevcuttur. TV sistemleri de bu nedenle RGB dir (ana renk diye birşey yoktur). Gözümüzdeki B alıcılar oldukça zayıftır.

Bu nedenle mavi ağırlıklı bir aydınlatmada aynı derece görmek için daha çok ışık basmanız gerekir.

Göze doğrudan bir zarar sözkonusu değildir. ancak görme kalitesi led ile daha geriye gider. bunu sağlığa zarar olarak düşünürseniz tabi o zaman zarar anlamı çıkabilir.

Aşağıda LED ve normal ampulun tayf değerlerini vereceğim. En kaliteli ışık halojen ampuldedir.

lightsourcesfigure3.jpg

beyaz ledi beyaz görürüz ama şekilde de görüldüğü gibi yeşil dalgaboyunda zayıftır. Oysa gözümüzdeki en duyarlı hücreler yeşildir. Bu nedenle ışığı güneş ışığı gibi beyaz görüyor olsak da aslında aynı bileşenlerden oluşmamaktadır. kırmızı ve mavi göz hücrelerine dayanarak beyazı oluşturmaktadır. Bu nedenle görme performansımız düşer. şekilde en üstteki günışığı gündüz ise görüldüğü gibi yeşilde maksimizedir.

tarihinde Mehmet Göktürk tarafından düzenlendi
  • Beğen 5
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

kombine yapabilirsiniz. ben avizeye 2 led 2 halojen taktım. yoksa görmemeye başlamıştım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

florsanlarda kel bırakıyor diye söylenti var dı.  :D

abi öyle olsa ben bilirdim ya,senelerdir floresan kullanıyoruz :fiuw::blush:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Led in forum üyelerine vereceği zararların aşağıdaki listeye mal edilmesi arz edilir.

Servet aydın

Emmi

Eren Erdoğan

Murat Sağdaş

Oktay Toker

Hep onların suçu[emoji14]virüsü yaydılar

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

kombine yapabilirsiniz. ben avizeye 2 led 2 halojen taktım. yoksa görmemeye başlamıştım.

Gün ışığı led iyisi

abi öyle olsa ben bilirdim ya,senelerdir floresan kullanıyoruz :fiuw::blush:

Kuaförü değiştir, ayna tutarken hile yapıyor
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

üretmez.

floresanda en çok radyasyon olur.

O zaman 'görme' dışında zararı neymiş kine ki.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

yok zararı.. dış mihraklar bastırıyor. çin tasarruflu ampul mafyası.

çöpe atılınca tasarrufluların zararı akıllara zarar...tabi çocuklarınız daha sakat doğmaya başlamadı. başlasa da kader denir geçer gider.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hayrettin Gücin

lede devam yaklaşık iki yıldır evde her tarafı led yaptım.

dikkat ettiğim kısım lümeni yüksek olanından seçiyorum . bende tasarruflu ampülde zaten görmede zorlanıyordum. birde radon gazı ve kanser ile ilişkilenince daha tırsar oldum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Halojen ülke ekonomisine zarar. Tasarruflu ve florasan zaten apaçık zararlı.

Lede devam.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Serhat

Yorumlardan sonra evdeki lambaları gaz lambasıyla değiştirmeye karar verdim. :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Halojen ülke ekonomisine zarar. Tasarruflu ve florasan zaten apaçık zararlı.

Lede devam.

göz kontrolü sonrası doğru gözlük candır.. Loş olsun oda. tv daha net oluyor halojen ile

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...