İçeriğe Yönlendir

Focus Ii Göğüs Tıkırtısı Ve Cam Titremesi (Videolu)

Canberk Eken

Recommended Posts

Misafir

Motor takozu patlaksa her yerden ses verebilir. benimde sağ kapı içinden gibi geliyordu ses hatta dikiz aynası titreşimden bulanık gösteriyordu. Araç kaç km de 100 bini geçtiyse motor takozu yıpranmış olabilir. Kaputu açıp kuvvetli bir şekilde yukarı asılıp takozdan bi bakın sese ve titreşime. Takoz çok önemli Dizellerde

Takoz bozuldugunda titresim her yere sirayet edebilir. Ayarsiz torpido, kapilar ve encok da aynalar hareketsizken gaz verilip birakildiginda devir dusme esnasinda ziriltilar ve titresimler yaratir. Benim gozlemim takozun vibrasyonunun hareketsizken etki yaptigi yonunde. Göğüsten gelen sesleri çözmek cok kolay degildir. Dis agrisi gibi sesin geldigi sanildigi yer genelde kaynak ile ayni yer degildir. Kalin sungerlerle once estetik dusunulmeden şüpheli bolgeler yalitilacak ve ses kesilirse ince iscilige gecilecek. Torpido kapagi cep gorevi goruyorsa kapagi cikarip alttan calismak daha kolay. Ozellikle sicak soguk etkisi nedeni ile etkilenen kalorifer plastik borularini alttan desteklemek ise yarayabilir.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Müslüm Koçak

160 bini geçti araç, yarın kontrol edicem, teşekkürler

Bir de nerde olur bu motor takozu? Foto üstünden gösterebilirseniz harika olur.

Takoz bu  yCICoz9.jpg

Radyatör suyu deposunun hemen yanında resimde kırmızı halka içine aldım.

krTFFPn.jpg

Kesinlikle orjinal olmayan parça almayın çünkü içindeki lastik amartisör çok önemli bişey. Orijinal olmazsa kısa sürede eski haline döner. Mümkünse servisten yada orijinal parça satan sitelerden tedarik edin 350 TL civarı fiyatı. Servisten alıpta o kadar çok para verip hakkını veren tek parça benim için :) Bu üst kulak yada takoz diye geçiyor. İki tanede şanzımanın bağlandığı alt ve üst kulak var ama onlar çok sıkıntı yapmaz yinede kontrol ettirin. Bu parçanın içinde amortisör gibi bir yapı var dikkatlice bakınca motor titreşir şaseye vermez emer titreşimi ama özelliğini kaybettiyse bağlı olduğu yerleri dolayısıyla tüm şaseyi titretir. özellikle ilk çalıştırmada gözle bakıp anlayabilirsiniz ne durumda. Daha önce dediğim gibi yukarı doğru kuvvetli bi şekilde elle tutup kaldırın motor bağlantısı yerinden titreşimde azalma olursa takoz bitmiştir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Emre Şimşek

Ben tıkırtılardan birinin nedenini bugün buldum. Kalorifer. Açınca sürücü tarafı havalandırma deliklerinden rolantiyle birlikte tıkırtı alıyorum. Kalorifer sistemini kapatınca ses de kesiliyor. Arabamda dijital klima var, sesin tam olarak neresinden geldiğini bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Yusuf Ağırbaş

ilgili sesin yerini dün aksam bende buldum devamlı kafamı karıştırıyordu.  :biggrin:  Gögüsün ortasındaki iki havalandırma çıkışndan yolcu tarafındaki havalandırmanın çercevesi yerinden çıkmış. Onu tutunca ses gidiyor. Hafta sonu onu söküp kontrol ederek yerine otutturduğumda ses birdaha gelemeyecektir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Hüseyin Maviş

Benim araçta da aynı ses oldu kış boyunca. Bugün torpidoyu söktüm, arabayı çalıştırdım ve göğüs kısmını elimle kontrol ettim. Tam üst ortada metalik bir depo gibi bir şey var (göremedim) altıda iki tane metalik boru var, onları oynatınca o tıkırtı sesinin kesildiğini fark ettim. Aralarına iki yumruk büyüklüğündeki süngeri sıkıştırınca ses kesildi. Demek ki o borular birbirine değince ses yapıyormuş. Ne borusu olduğunu da araştırma gereği görmedim. Belki de kalorifer borularıydı. Çünkü motor 10-15 dakikada ısınınca o ses kesiliyordu. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Benim araçta da aynı ses oldu kış boyunca. Bugün torpidoyu söktüm, arabayı çalıştırdım ve göğüs kısmını elimle kontrol ettim. Tam üst ortada metalik bir depo gibi bir şey var (göremedim) altıda iki tane metalik boru var, onları oynatınca o tıkırtı sesinin kesildiğini fark ettim. Aralarına iki yumruk büyüklüğündeki süngeri sıkıştırınca ses kesildi. Demek ki o borular birbirine değince ses yapıyormuş. Ne borusu olduğunu da araştırma gereği görmedim. Belki de kalorifer borularıydı. Çünkü motor 10-15 dakikada ısınınca o ses kesiliyordu. 

Abi aynı sesler aracı ilk çalıştırıp/stop ederken de oluyor mu? Bende bu anlarda bir metal sürtme sesi geliyor.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Maviş

Abi aynı sesler aracı ilk çalıştırıp/stop ederken de oluyor mu? Bende bu anlarda bir metal sürtme sesi geliyor.

Sadece motor soğukken geliyordu benim araçta. Motor ısındıktan sonra kesiliyordu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Hocam,Fotoğraf çektiniz mi ?

Yorum bağlantısı
Hüseyin Maviş

Hocam,Fotoğraf çektiniz mi ?

Maalesef Hakan bey. El yordamıyla sesin geldiği yeri buldum.

Yorum bağlantısı
Misafir

Maalesef Hakan bey. El yordamıyla sesin geldiği yeri buldum.

Torpidoyu komplemi söktünüz Hocam ?

Yorum bağlantısı
Hüseyin Maviş
(düzenlendi)

Torpidoyu komplemi söktünüz Hocam ?

Toplam 7 adet yıldız alyan vidası var. Onları sökünce komple çıkıyor yerinden. Yalnız işiniz bitip torpido yuvasını yerine takarken önce alt taraftaki tırnakları yerine oturtup yerleştirirseniz problem olmaz. (Torpido kapağını sökmenize gerek yok.)

tarihinde Hüseyin Maviş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Canberk Eken

Toplam 7 adet yıldız alyan vidası var. Onları sökünce komple çıkıyor yerinden. Yalnız işiniz bitip torpido yuvasını yerine takarken önce alt taraftaki tırnakları yerine oturtup yerleştirirseniz problem olmaz. (Torpido kapağını sökmenize gerek yok.)

Bu kısmı söktünüz değil mi, doğru mu anladım?

o2EO5b.jpg

Yorum bağlantısı
Hüseyin Maviş

Aynen öyle.  :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Müslüm Koçak
(düzenlendi)

aux girişinin yanındakileri sökmenize gerek yok sanırım onlar torpidoya bağlı kapak kilidinin karşılığı. Ayrıca eğer soğutma girişi var ise onu dikkatli sökün takması çok sıkıntılı. Bende torpido lambasını led yapmak için 2 kez söktüm. bence sökmüşken o lambayıda değiştirin :) hiç ışık vermiyor torpidoya

tarihinde Müslüm Koçak tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Canberk Eken

Aynen öyle. :)

Bugün torpidoyu söktüm, elimin girebildiği her noktayı yokladım ama maalesef bulamadım. Sesin geldiğini tahmin ettiğim sağ köşe cam birleşim yerine yakın göğüs altında bir yer gibi, ona da yapabilecek bir şeyim yok. Havalar ısınıyor nasıl olsa kışa kadar rahatım.

Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...
Hakan Küçükkılıç

hortlatayım konuyu. çözüm kulakta mı? yoksa titreşim yapan kısım bulundu mu?

Yorum bağlantısı
Kadir Yavuz

Aynı ses bende de vardı. İlgisi var mı bilmiyorum ama egsoz spirali değiştikten sonra kalmadı o ses ona benzer farklı devirlerdeki sesler.

Yorum bağlantısı
Canberk Eken

Yeni gördüm k.bakmayın, sese çözüm bulamadan satıldı araç.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

motor kulağına öncelikle baktırın.

Yorum bağlantısı
Hakan Küçükkılıç

1 senede yan sanayi motor kulağı bozulur mu? 1 sene önce ustaller de değiştirmiştim. 

Yorum bağlantısı
Aydın duygu

iyi günler, benim aracimda da benzer sesler mevcut. Çektiğim videolarin linklerini paylaşıyorum.Benim aracimda bu sesler yalniz belirli devirlerde geliyor.1000 devirde tıkırtı ses gelirken ayni zamanda direksiyonda titreme oluyor. 3000 devire yaklaştigimda ise yine ön taraftan zırıltı geliyor. Soruna çözüm bulundu mu? Fikri olan arkadaşlar paylaşabilirse sevinirim.

https://youtu.be/S5TZj9_YIJQ

https://youtu.be/22XPUKXvM8A

Yorum bağlantısı
Canberk Eken

iyi günler, benim aracimda da benzer sesler mevcut. Çektiğim videolarin linklerini paylaşıyorum.Benim aracimda bu sesler yalniz belirli devirlerde geliyor.1000 devirde tıkırtı ses gelirken ayni zamanda direksiyonda titreme oluyor. 3000 devire yaklaştigimda ise yine ön taraftan zırıltı geliyor. Soruna çözüm bulundu mu? Fikri olan arkadaşlar paylaşabilirse sevinirim.

https://youtu.be/S5TZj9_YIJQ

https://youtu.be/22XPUKXvM8A

Sizin seslerin ikisi de benimkilerle aynı. Ben deneyemedim ama yapılan yorumlardan sonra 100 devir civarı gelip, gaza basmanızla düzelen sesin en büyük şüphelisi motor kulağı galiba. 3bindeki zırıltı için de birisi sileceklerin altındaki plastikle cam arasına sıkışan taştan demişti, o da bana mantıklı geldi.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Hakan Küçükkılıç

motor kulağını orjinali ile değiştirdim. sorun çözüldü arkadaşlar bilginize...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...