İçeriğe Yönlendir

Mondeo IV - Dizel Güncel Yakıt Tüketimi

Serhat Çerçi

Recommended Posts

Bizim Mondi Kendini Aşti Arkadaslar

Ortalamayı 400km de tekrar 0layıp bu rakamı aldımmm araç 2.0tdci

Cem Bey,

Konunuz birleştirilmiştir.

Saygılarımla,

Yorum bağlantısı
Cem Demirkesen

Hayır tabiki Hayrettin kardesim 80ve 100arası bu rakamı tutturdum 40la giderken bu rakamı alıcagımı hic zannetmiyorum [emoji4]

Bu fotoğrafı İstanbul'a girdiğimde çektim istasyona giderken o yuzden hızımız 40

Yorum bağlantısı
Cem Demirkesen

Hamza kardesim valla bende kastım yani 2kisiydik bagajda bavullar fln doluydu biraz ve 3.7den geldi buraya cünkü yol çalısması vardı biraz dur Kalkıp yapmak zorunda kaldım teşekkür ederim bu araç icin cok keyifli bi ortalama [emoji5]️

Yorum bağlantısı
Ali Gürsoy

4 yetişkin 2 çocuk full bağaj Samsun Kastamonu üzerinden İstanbul'a 130-140 km hız ile 5,5 lt - 6 lt arası geldim Geneli tırmanma şeklindedir o yolun . Bence bu motor kombinasyonu ile en alt limitlerde gitmeye çalışmayın . Araca yazık ediyorsunuz  ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel

c43cffa2ca8d427f1e723d69c6e46e25.jpg

Bu gün Kayseri den gelirken yolun bir kısmında bu litrelerde 5-10 dk boyunca geldim.Klima açık 3 yetişkin hız sabitleme 110 km/h sıcaklık 31 derece.Yokuş aşagı değildi düz yoldu.Bir anlık bende şaşırdım ama olay bu.Genel ortalamam 4.5 litre Yol bilgisayarına göre.

Hamza ben kesinlikle yol bilgisayarına guvenmiyorum. Mk4 mondeo da kesinlikle tutmuyor. Fabrika verisi bile 2.6 lt değil düşün artık. Eğer öyle olsa hemen tekrar mk4 mondeo alirdim[emoji1]
Yorum bağlantısı
Şafak Ertürk

Kayserinin yolları gelirken düz gibi gelse de rampadır. 

Misal Ankara'dan giderken Kayseri'ye rampa çıkarsınız ama tam tersi inersiniz. Bu yanıltır. Rakım farkı.

2.0 dizel güzel yakar ama şehir içinde yakar. Uzun yolda 1.6 dan az yakar.

Yorum bağlantısı
Konuralp Aracı

2012 2.0 dizel Euro V motor powershift kombinasyonu  kullanıyorum. Şehir içinde(Tekirdağ)  7,5-8 litrenin üstüne çıkmıyor. Klima her daim açık (oto modda). 

Uzun yolda ise çok rahat 5 litrenin altına düşürülebiliyor. Geçtiğimiz yaz Mersinden Tekirdağa bir depo ile gelmiştim (1200 km civarı idi yanlış hatırlamıyorsam depo 64 litreye tekrar dolmuştu). Yolun büyük kısmı otoyol genelde 130-140km/h ortalama, kısa sürelerle de 200 üstü süratler, yaklaşık 100-150 km si de Sakarya da şehir içi.

Ben genelde yumuşak ama süratli kullanırım ve tüketiminden çok memnunum. Kullanımınız sertleştikçe, özellikle şehir içinde hızlı kalkışlarla ve ani hızlanmalarla ortalama tüketiminizi çok rahat 2 litre arttırabilirsiniz  :)

Bundan öncede 2011 model euro IV klasik otomatik kombinasyonlu modelini kullanıyordum, onun tüketimi bu değerlerden yaklaşık 1-1,5 lt daha yüksekti. Bu güç, bu ağırlık için gayet makul.

Yol bilgisayarı gerçeğe çok yakın ölçüyor, her hesaplama yaptığımda, bilgisayar rakamı pompa rakamına göre  0,2 lt yüksek çıkıyor (bence makul bir fark). 

Diğer arkadaşların da dediği gibi özellikle uzun yolda pek çok 1,6 - 1,4 hacimli motordan daha az yakıyor.

Ancak daha az tüketeceğim diye arabanın olanaklarından yararlanmamak da olmaz  :biggrin:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Demirkesen

Benm ortalamamla hemen hemen tutuyor

Tekrar fulledim pompa attıktan snrada koydum tam 150 Aldı 710 km yol Yaptım

Yorum bağlantısı
Cem Demirkesen

Tabikide şehir icinde böle yaksa zaten dünyanın en iyi 2.0secilir bence [emoji1]

Yorum bağlantısı
Cem Demirkesen

2.0tdci içinde 20kurus hic bise yani mk4 biniyosan sana kalite sunuyorsa yolda hacim in kahrını cekicen[emoji1]

Yorum bağlantısı
Erdem Çağla

TP mazot 3,70TL'den 170TL mazot (3 parça halinde alındı biraz zarar olmuştur) 630km, 26 kuruş. Depoyu aynı yerden fullesem net 25 kurus yakıyor. Uzun yolda da 5,5 civarı yakıyor o da 20kurus.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
TamerErdoğan
(düzenlendi)

Öncelikle Merhaba.

Aranıza yeni katıldım geçen hafta 2008 2,0TDCİ MK4 sahbii oldum....Aracı Bursa'dan aldım100 TL mazot aldım ama depo ısıktan sonrada kullanılmış..dipti yani mazot,  karayoluyla geldim 290 km ortalama 110 120 km 'ye denk geldi 325 km'de  ışık yaktı. ortalama 5,8 idi, istanbulda 100 TL aldım ortalama 6.3 -6,.4 seviyelerinde şehiriçi rakamı tabii bunlar..1 haftada 300 TL mazot ortalama 950 km de ışık yaktı.

Bundan önce 1 sene corsa cdti kullandım sanırım aradaki fark beklediğim kadar büyük olmayacak.

Bu arada arabanın bakımları yaklasık 7000 km geçmişti onuda halletim belki daha da düşer oranlar

tarihinde TamerErdoğan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Erdem Çağla

Öncelikle Merhaba.

Aranıza yeni katıldım geçen hafta 2008 2,0TDCİ MK4 sahbii oldum....Aracı Bursa'dan aldım100 TL mazot aldım ama depo ısıktan sonrada kullanılmış..dipti yani mazot,  karayoluyla geldim 290 km ortalama 110 120 km 'ye denk geldi 325 km'de  ışık yaktı. ortalama 5,8 idi, istanbulda 100 TL aldım ortalama 6.3 -6,.4 seviyelerinde şehiriçi rakamı tabii bunlar..1 haftada 300 TL mazot ortalama 950 km de ışık yaktı.

Bundan önce 1 sene corsa cdti kullandım sanırım aradaki fark beklediğim kadar büyük olmayacak.

Bu arada arabanın bakımları yaklasık 7000 km geçmişti onuda halletim belki daha da düşer oranlar

hayırlı olsun aracı kaç binde aldınız? Motorda KM'den kaynaklı yıpranma, çekişte düşüklük vs. var mı?

1.6 dizel mondeo ile aynı yakıyor maşallah. Tek sorun vergi gibi...

Yorum bağlantısı
TamerErdoğan

Merhaba araç 149000 de aldım..1300 km gibi yapmışım 1 haftada %65 -70 i şehir dışı..Suana kadar aldığım değerler memnun edici, şehir dışında  ortalama 110-120 km ile  5,5-5,8 arası yakıyor görünüyor.100 TL yani 26 lt  ile 400 km  net gidiyor ışık yanana kadar ki km  bu.gösterge 100 km daha gider diyo.şehir içinde 100 lira ile 330-360 km yapıyor..

Ben araçlarımı genelde çok zorlamam sakin kullanırım acelem yoksa 120-130  max hızdır benim için. ve yol bukdupum an cruse kullanıyorum daha öncede  sondan başa doğru 2012 megane 15 dci sport tourer-2011 seat leon tdi dsg- 2009 Honda Accord oto.-2005 kia sorento dizel oto.  hepsinde cruse kullandım yakıt olarak tasarrruf ettim..şimdi benim için bir alışkanlık oldu. MK4 den önce 1 sene 1,3 corsa cdti kullandım ancak iri bir adam oldugum  için sıkıntılı geçen 1 sene oldu neyse ki kendime uygun aracımı buldum :)

Dün sabah Tekirdağa gidip aksam döndüm. giderken bazı yerlerde hızlandım 120-180 arası çok ama cok atik olduğunu farkettim bu kadarını beklemiyordum..memnun kaldım yani,,Tek sorun vergi ama her gülün bir dikeni var öyle bakmak lazım

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
TamerErdoğan

Merhaba

2008 MK4 kullanıyorum hergün işe gelmek için 43-44 km yapıyorum aynı sekilde aksam eve dönüş

Ev: Zekeriyaköy  İş: Bostancı

3 seferde alınmış 300 TL mazot ile 950 km yol yaptım ( Işık yanana kadar olan km) hala 115 km gidebilceğini yazıyor gösterge.. şehiriçi ortalamam 6,7

Genelde trafikte geçiyor zamanım..İstanbulda aynı aracı kullananlar ne kadar yakıyor merak ettim

Yorum bağlantısı

Merhaba

2008 MK4 kullanıyorum hergün işe gelmek için 43-44 km yapıyorum aynı sekilde aksam eve dönüş

3 seferde alınmış 300 TL mazot ile 950 km yol yaptım ( Işık yanana kadar olan km) hala 115 km gidebilceğini yazıyor gösterge.. şehiriçi ortalamam 6,7

Genelde trafikte geçiyor zamanım..İstanbulda aynı aracı kullananlar ne kadar yakıyor merak ettim

Merhaba Tamer Bey,

Konunuz birleştirilmiştir.

Saygılarımla,

Yorum bağlantısı
Erdem Çağla

Merhaba

otomatik miydi aracınız?

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
taner secer
(düzenlendi)

ben köln de yasiyorum . 2007 model. 2.0 litrelik  tdci diezel  140 ps  1. el 119 binde motor  normal fites  bir depo ile  1080 km  yol yaptim. yarisi  sehir ici yarisi  otoban.  otobanda  normal sakin klullanim.  depo  69 litre aliyor.  tekrar  fulladigimda  67 litre diesell aldi

tarihinde taner secer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Erdem Çağla

205 TL mazot > 921 km de ışık yaktı

üstüne geçici olarak bilmediğim yol üzeri istasyondan 20 tl aldım, sıfırlamadım

1020 kmde ışık yaktı tekrar.

22 kuruş yapıyor mazot 3,50 den.

cliolar 15 kuruş yakıyor galiba :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

205 TL mazot > 921 km de ışık yaktı

üstüne geçici olarak bilmediğim yol üzeri istasyondan 20 tl aldım, sıfırlamadım

1020 kmde ışık yaktı tekrar.

22 kuruş yapıyor mazot 3,50 den.

cliolar 15 kuruş yakıyor galiba :)

MEsajınız taşınmıştır bilginize.

Saygılarımla.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Çınar

2012 1.6 tdci %70 soğuk motor ve kısa mesafe yoğun trafik işe gidiş geliş 7.6 lt

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...