İçeriğe Yönlendir

Mondeo IV - Dizel Güncel Yakıt Tüketimi

Serhat Çerçi

Recommended Posts

Metin Uzunoğlu

Yaz tatilinde Gürcistan Batum'da sınıra yakın bir noktada depoyu fulleyip Türkiye'ye doğru yola çıktım. Sınırda 3-4 defa dur kalktan sonra curise kontrolu 90 km ye ayarlayıp yola çıktım. Hopa şehir içinde bir kez durup hemen hareket ettim. 125 km sonunda Rize'ye vardığımda  yol bilgisayarı 100 km ortalaması olarak 4,6 lt mazot tüketimini gösteriyordu. Gümrükte ve Hopa'da oyalanmam olmasa çok rahatlıkla 4,4 veya daha altını görebilecektim. Karadeniz sahil yolundan Düzceye geldim. Samsunu çıkıncaya kadar yollardaki radar kameralarından nasiplenmemek için hız limitlerini hiç aşmadım. Samsundan sonra 110-120 km/h aralığında geldim. 1232 km yol sonunda 66,5 lt mazot aldım. Yol bilgisayarı ile aynen tuttu 100 km de 5,4 lt mazot. Araçta iki yetişkin, iki çocuk ve tam dolu bagaj vardı. Curise kontrolu ne kadar çok kullanırsak yakıt sarfiyatı o oranda azalıyor. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı

Yaz tatilinde Gürcistan Batum'da sınıra yakın bir noktada depoyu fulleyip Türkiye'ye doğru yola çıktım. Sınırda 3-4 defa dur kalktan sonra curise kontrolu 90 km ye ayarlayıp yola çıktım. Hopa şehir içinde bir kez durup hemen hareket ettim. 125 km sonunda Rize'ye vardığımda yol bilgisayarı 100 km ortalaması olarak 4,6 lt mazot tüketimini gösteriyordu. Gümrükte ve Hopa'da oyalanmam olmasa çok rahatlıkla 4,4 veya daha altını görebilecektim. Karadeniz sahil yolundan Düzceye geldim. Samsunu çıkıncaya kadar yollardaki radar kameralarından nasiplenmemek için hız limitlerini hiç aşmadım. Samsundan sonra 110-120 km/h aralığında geldim. 1232 km yol sonunda 66,5 lt mazot aldım. Yol bilgisayarı ile aynen tuttu 100 km de 5,4 lt mazot. Araçta iki yetişkin, iki çocuk ve tam dolu bagaj vardı. Curise kontrolu ne kadar çok kullanırsak yakıt sarfiyatı o oranda azalıyor.

90la nasıl gidiyorsunuz. Ben denedim bunaldım.
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Nuri Balcı

Merhabalar, geçen hafta memlekete gittim geldim. 2 depo mazotla 2060 km yol yaptım. bunun 150-200 km si şehir içi. gidişte 3 kişiydik. dönüşte 5 kişi ve bagaj full çakılıydı. ortalama hızda 110-140 arası. tabi şehir merkezlerinde 70 hızla geçildi. ve şuandada 70km göstermekte kalan yakıt miktarı. yakıt tüketimi ortalamasıda 7.2 lt. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Kürşat Gönüllü

İyi günler iyi çalışmalar. Güncel Yakıt tüketimi hak. bir mesaj da ben paylaşmak istedim.

10 gün önce gidip bu gün döndüğüm "Fethiye - İstanbul" arası 1600 km yaptım. (Istanbul'a varışta park edip dönene kadar hiç yerinden kaldırmadım)

Araç 2011 1.6 dizel 81bin de. 2kişi bagaj yok denecek kadar az. Fırsat buldukça 150 ye kadar çıksam da genelde 110-120, hız sınırlamalarında 70-82 ile kullandım.

Giderken ortalama yakıt 100km de 5.6 litre

Dönüşte                            "             4.8 "      Ben ce çok iyi.. Selamlarımla..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Suat Set

İyi günler iyi çalışmalar. Güncel Yakıt tüketimi hak. bir mesaj da ben paylaşmak istedim.

10 gün önce gidip bu gün döndüğüm "Fethiye - İstanbul" arası 1600 km yaptım. (Istanbul'a varışta park edip dönene kadar hiç yerinden kaldırmadım)

Araç 2011 1.6 dizel 81bin de. 2kişi bagaj yok denecek kadar az. Fırsat buldukça 150 ye kadar çıksam da genelde 110-120, hız sınırlamalarında 70-82 ile kullandım.

Giderken ortalama yakıt 100km de 5.6 litre

Dönüşte " 4.8 " Ben ce çok iyi.. Selamlarımla..

Ne güzel yaaa. Ben uzun yolda bile enfazla 930 km gittim. 8 lt yAkıyor benim 2.0 tdci otm
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Erkut Altıntaş

Aracım 2011 model 2.0 tdci otomatik ankarada sabah ve aksam trafiğinde kullanıyorum sadece 9.0 litre tüketim gösteriyor araç bilgisayarı.

Yorum bağlantısı
Mehmet Zeki Akgün
(düzenlendi)

Ne güzel yaaa. Ben uzun yolda bile enfazla 930 km gittim. 8 lt yAkıyor benim 2.0 tdci otm

Merhaba Suat Bey,

Sizde Kürşat Bey'in kullandığı şekilde kullanırsanız ( Fırsat buldukça 150 ye kadar çıksam da genelde 110-120, hız sınırlamalarında 70-82 ile kullandım.

Giderken ortalama yakıt 100km de 5.6 litre Dönüşte " 4.8 " Ben ce çok iyi..), emin olun sizin araçta ancak o kadar yakacaktır. Tabi sabredebilirseniz :)

Not: Ben geçenlerde sabredemedim ve hem yakıt artışı, hemde radarın selamı (412 tl) ile sabırsızlığımın bedelini ödedim :)

tarihinde Mehmet Zeki Akgün tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Merhaba Suat Bey,

Sizde Kürşat Bey'in kullandığı şekilde kullanırsanız ( Fırsat buldukça 150 ye kadar çıksam da genelde 110-120, hız sınırlamalarında 70-82 ile kullandım.

Giderken ortalama yakıt 100km de 5.6 litre Dönüşte " 4.8 " Ben ce çok iyi..), emin olun sizin araçta ancak o kadar yakacaktır. Tabi sabredebilirseniz :)

Not: Ben geçenlerde sabredemedim ve hem yakıt artışı, hemde radarın selamı (412 tl) ile sabırsızlığımın bedelini ödedim :)

Benim enjektörler sıkıntılı. Çünkü Söke'ye 120 ile gittim 6.2 ortalama gösterdi ama pompa 8 litre dedi... sabah titreme yapıyor 15 sn kadar. Bakalım tamir olayına giricem yakında. 1400 tl ye kadar masraf çıkar dediler. Ayrıca turbo tamiri de önemli. Çok ıslık çalıyor...
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Suat Set

İstanbul-Uludağ oradan söke toplam 720 km. 270 tl mazot. 37.5 kuruş. Araç 2 yetişkin 1 çocuk bagaj ful. Hız ort. 72 km/h. Pompa değeridir. Bilg. 6.6 gösterdi. Bence çok yakıyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer Türkşanlı
İstanbul-Uludağ oradan söke toplam 720 km. 270 tl mazot. 37.5 kuruş. Araç 2 yetişkin 1 çocuk bagaj ful. Hız ort. 72 km/h. Pompa değeridir. Bilg. 6.6 gösterdi. Bence çok yakıyor. 

Kesinlikle çok Ankara şehiriçi 39krş yakıyorum.
4.9 ile İzmitten geldim.
Yorum bağlantısı
Suat Set
5 saat önce, Ömer Türkşanlı yazdı:

Kesinlikle çok Ankara şehiriçi 39krş yakıyorum.
4.9 ile İzmitten geldim.

Hızınız kaçtı

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Derviş Dursun

Millet boşuna dizele dünya para bayılıyor. Bu değerlerle dizelin hiçbir anlamı yok bence. Uzun yolda 5 6 lt demek günümüz mazot litre fiyatlarıyla nerdeyse 25 kuruş demek. Üstelik 90 100 ile kriz geçirerek (devasal uzun yol arabasıyla sıkıntıdan patlamak) 

Yorum bağlantısı
Rifat Lüleci
(düzenlendi)
On 15.02.2017 at 18:17, Suat Set yazdı:

İst.-Antalya 35 litre mazot ortalama sürat 120-115 km. 2.0 163 hp. Otomatik,kesinlikle hava filtresi ni değiştir, şehir içinde bile o kadar yakmaz.

tarihinde Rifat Lüleci tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Suat Set
(düzenlendi)
On 01.04.2017 at 02:30, Rifat Lüleci yazdı:

İst.-Antalya 35 litre mazot ortalama sürat 120-115 km. 2.0 163 hp. Otomatik,kesinlikle hava filtresi ni değiştir, şehir içinde bile o kadar yakmaz.

Antalya'yı Ankara gibi okumuşum?

tarihinde Suat Set tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ahmed Bertan Gülsu
(düzenlendi)

Valla ben hiç uzun yolda 90'la gitmedim, gidebilirim gibi de gelmiyor. Ama 2006 2.0 manuel Mondeo ile 120 sabit hızla uzun yolda 4 litreyi bile gördüm. Şehir içi ortalamam da hiç bir zaman 6 litreyi geçmedi. YB 5.7 gösteriyordu ama pompa verisi biraz daha yüksekti o da 6'yı hiç geçmedi.

1.6 Caddy Mondeo'dan çok daha fazla yakıyor şu anda.

tarihinde Ahmed Bertan Gülsu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
ilhami Gülbitti

İstanbul şehir içi 9.2 lt/100km

Şehirler arası 1 defa gördüm 120km aşmadım 4.8 lt/100km

Tamamen sürüş tarzımızla ilgili 

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
İstanbul şehir içi 9.2 lt/100km
Şehirler arası 1 defa gördüm 120km aşmadım 4.8 lt/100km

Tamamen sürüş tarzımızla ilgili 

Aracınız otomatik mi?
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Ahmet ilbasan

2012 Mondeo 2.0 tdci otomatik aracımda ortalama tüketim 8.7 lt gösterirken pompa değeri yaklaşık 10 lt. Araç 160 binde enjektör bakımı bir düşüş sağlayabilir mi sizce?  Aracın ilk çalışması gidişi falan çok iyi görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim. 

Yorum bağlantısı
Ayhan Sırtıkara
3 saat önce, Ahmet ilbasan yazdı:

2012 Mondeo 2.0 tdci otomatik aracımda ortalama tüketim 8.7 lt gösterirken pompa değeri yaklaşık 10 lt. Araç 160 binde enjektör bakımı bir düşüş sağlayabilir mi sizce?  Aracın ilk çalışması gidişi falan çok iyi görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim. 

163 ps yeni motorda 9 lt'leri görebilmiştim. 140 ps eski motor kullanıyorum şuan kısa mesafede 10 lt üzerinde. Bence İstanbul için normal, arıza yapmadıktan sonra enjektör revizyonunu tavsiye etmem, mevcut halinden daha iyi olmuyor maalesef.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet ilbasan
6 saat önce, Ayhan Sırtıkara yazdı:

163 ps yeni motorda 9 lt'leri görebilmiştim. 140 ps eski motor kullanıyorum şuan kısa mesafede 10 lt üzerinde. Bence İstanbul için normal, arıza yapmadıktan sonra enjektör revizyonunu tavsiye etmem, mevcut halinden daha iyi olmuyor maalesef.

Yol bilgs . İle pompa değeri arasında epey bir fark olunca kafama takıldı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Emiroğlu

Aynı dertten bende muzdaribim.
2011 6 ileri Aisin Şanzıman benim aracımda.
Şöyleki ne kadar sakin kullanirsam kullanayım yolbilgisayarı 7.5/8LT civari gosterirken pompa değeri 9.5/10LT çıkıyor.
Bendeki 2LT fark bence çok fazla fakat bulunduğum yerde.
Ortalama hızım genelde 24km
10lt ile resmen kamyonetler minibusler geziyor.
Noname osman ustaya gösterdim.
Enjektörü elletme dedi
Neden baska bu kadar fark çıkabilir
Kullanan arkadaşlardan ve ustalardan yardım rica ediyorum
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet ilbasan
4 saat önce, Emre Emiroğlu yazdı:

Aynı dertten bende muzdaribim.
2011 6 ileri Aisin Şanzıman benim aracımda.
Şöyleki ne kadar sakin kullanirsam kullanayım yolbilgisayarı 7.5/8LT civari gosterirken pompa değeri 9.5/10LT çıkıyor.
Bendeki 2LT fark bence çok fazla fakat bulunduğum yerde.
Ortalama hızım genelde 24km
10lt ile resmen kamyonetler minibusler geziyor.
Noname osman ustaya gösterdim.
Enjektörü elletme dedi
Neden baska bu kadar fark çıkabilir
Kullanan arkadaşlardan ve ustalardan yardım rica ediyorum

Aynen ben de o kadar sakin kullanıyorum ki eco moda baktığımda çok iyi eco şampiyon diyor. :-D ama gelgelelim 8.4 lt gösteren yol bilgisayarına rağmen en az  10 lt tüketim var. Biraz sert kullansam demek ki Yandık. 

Yorum bağlantısı
Emre Emiroğlu
Aynen ben de o kadar sakin kullanıyorum ki eco moda baktığımda çok iyi eco şampiyon diyor. :-D ama gelgelelim 8.4 lt gösteren yol bilgisayarına rağmen en az  10 lt tüketim var. Biraz sert kullansam demek ki Yandık. 

Acaba tüm kullanıcılarda durum aynımı yoksa bizim araçlarda problemmi var
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...