İçeriğe Yönlendir

Mondeo IV - Dizel Güncel Yakıt Tüketimi

Serhat Çerçi

Recommended Posts

Serhat Çerçi

Merhabalar. Geçtiğimiz hafta mk3 tdci aracımı bırakıp yerine mk4 2.0 tdci düz vites aldım. Yeni aracım 2. el, tamamen yetkili servis bakımlı, ford 2. elden aldığım için de gerekli bütün bakımlarını yapıp öyle teslim ettiler. Yaklaşık 2000 km yol yaptım, uzun yol ve şehir içi ölçüm yapma şansım oldu. Ancak aynı karakterde kullanmama rağmen , hatta daha yumuşak, yakıt tüketimi önceki aracımdan daha yüksek çıkmakta. Şehir içi (mersin) sakin kullanımda 9 litre(klima açık ) , şehirler arası sakin kullanımda (Karaman-Afyon arası, düz yol ,100-120 arası hızla, klima yolun 3'te birinde açıktı) 6.5 litre yakıt tüketimi hesapladım. Bu değerler önceki aracımda daha performanslı kullanmama rağmen sırasıyla 7 litre ve 5.5 litre civarıydı. Kıyaslanan araçların yük durumu ve yakıt alınan istasyon, hatta pompa, hepsinde aynı. Ancak tüketim farkı oldukça fazla. Durumu yetkili servise ilettim ve aracımın motorunda hiç bir sorun olmadığını söylediler. Ama bu tüketim katalog verilerinden de bir hayli uzak. Yeni aracın lastik ölçüsü 235/45/17. MK3'te bu 205/55/16 idi. Acaba fark sadece bundan kaynaklanabilir mi?

Yeni kasa Mondeo düz vites 2.0 tdci kullanan arkadaşlar yakıt tüketimi verilerini paylaşırlarsa sevinirim. Buna göre bir kıyaslama yapıp gerekli önlemleri almayı düşünüyorum. Saygılarımla...

Yorum bağlantısı
Sinan Yalçın Durmuş
Merhabalar. Geçtiğimiz hafta mk3 tdci aracımı bırakıp yerine mk4 2.0 tdci düz vites aldım. Yeni aracım 2. el, tamamen yetkili servis bakımlı, ford 2. elden aldığım için de gerekli bütün bakımlarını yapıp öyle teslim ettiler. Yaklaşık 2000 km yol yaptım, uzun yol ve şehir içi ölçüm yapma şansım oldu. Ancak aynı karakterde kullanmama rağmen , hatta daha yumuşak, yakıt tüketimi önceki aracımdan daha yüksek çıkmakta. Şehir içi (mersin) sakin kullanımda 9 litre(klima açık ) , şehirler arası sakin kullanımda (Karaman-Afyon arası, düz yol ,100-120 arası hızla, klima yolun 3'te birinde açıktı) 6.5 litre yakıt tüketimi hesapladım. Bu değerler önceki aracımda daha performanslı kullanmama rağmen sırasıyla 7 litre ve 5.5 litre civarıydı. Kıyaslanan araçların yük durumu ve yakıt alınan istasyon, hatta pompa, hepsinde aynı. Ancak tüketim farkı oldukça fazla. Durumu yetkili servise ilettim ve aracımın motorunda hiç bir sorun olmadığını söylediler. Ama bu tüketim katalog verilerinden de bir hayli uzak. Yeni aracın lastik ölçüsü 235/45/17. MK3'te bu 205/55/16 idi. Acaba fark sadece bundan kaynaklanabilir mi?

Yeni kasa Mondeo düz vites 2.0 tdci kullanan arkadaşlar yakıt tüketimi verilerini paylaşırlarsa sevinirim. Buna göre bir kıyaslama yapıp gerekli önlemleri almayı düşünüyorum. Saygılarımla...

215-50-17 olması lazımdı lastik ölcüleri biraz geniş taban takılmış ve yanak daha düşük

tek artısı yol tutuşu olmuştur

ufak performans kaybı ve yakıt artışıda eksisi olmuştur

ben mersinde şehir içi klima açık 8-8.5 arası yakıyorum aracım c-max 1.6 tdci 2005 model

lastik 205-50-17 var

lastikleriniz ömrünü tamamladıgı zaman 215-50-17 alırsanız yakıtınız düşer biraz ama şu anda bence masrafa hiç gerek yok pek bi fark olmaz arada bence

Yorum bağlantısı
Serhat Çerçi
215-50-17 olması lazımdı lastik ölcüleri biraz geniş taban takılmış ve yanak daha düşük

tek artısı yol tutuşu olmuştur

ufak performans kaybı ve yakıt artışıda eksisi olmuştur

ben mersinde şehir içi klima açık 8-8.5 arası yakıyorum aracım c-max 1.6 tdci 2005 model

lastik 205-50-17 var

lastikleriniz ömrünü tamamladıgı zaman 215-50-17 alırsanız yakıtınız düşer biraz ama şu anda bence masrafa hiç gerek yok pek bi fark olmaz arada bence

Sinan Bey bilgi paylaşımınız için teşekkür ederim. Kılavuzda inceledim, aracın üzerindeki jant lastik normalde 2.2 st tdci araçlara takılıyormuş, bu dediğiniz gibi bir miktar yakıt tüketimini arttırabilir.

Eski Mondeo nuz otomatik miydi_?

Çağlar Bey önceki Mondeo da düz vitesti. Her iki aracın da ölçümlerini olabildiğince eşit şartlar altında yaptım. Bu arada serviste yapılacak herhangi bir yazılım güncellemesi fazla yakıt sorununa -eğer motor aksamında bir sorun yoksa- çözüm olabilir mi?

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Serhat Çerçi

Yeni kasa mondeo 2.0 dizel düz vites kullanan ve yakıt tüketimi verilerini paylaşmak isteyen arkadaşların mesajlarını bekliyorum. En son ve gene yakıt tüketimine duyarlı kullanımla şehirler arası 700 km yol yaptım, ortalama hızım 120 civarıydı, çoğunluğunda klima kapalıydı ve 6,95 litre /100 km yakıt tüketimi gerçekleşti, sizdeki değerler nasıl olmaktadır?

Paylaşımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Serhat Çerçi

Merak eden arkadaşlara fikir vermesi açısından bir yakıt tüketimi verisini daha paylaşmak istiyorum. En son ölçümümde 1260 km yol yaptım, mazotun litresi 3.71 tl şu anda burada, ve 305 tl'lik yakıt harcadım. Bu durumda kilometrede yaklaşık olarak 24 kuruş yakıyor. Yaklaşık 500 km klima açık kullandım. Toplam kilometrenin yarısından fazlası şehir içi, ayrıca 200 km'si yayla yolları. 120'yi hiç geçmedim. Veriler şu anda böyle. Araca alıştıkça yakıt tüketimi aşağıya doğru iniyor.

Saygılarımla...

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Aktaş Murat

konuyu hortlatmak gibi olmasın ama bende merak edenler için yakıt tüketimi mi paylaşayım. 2007 mk4 2.0 tdci titanyum 140hp düz vites olan model. balıkesirden aldıktan sonra aracın deposunu doldurdum. istanbula gelene kadar 120yi geçmedim sayılır. toplam 500km de ortalama 5.6lt yaktı daha sonra istanbulda 300km kullandım ortalama 6.3 lt çıktı. ortalamayı sıfırladıktan sonra istanbul şehir içinde şuan oratalama 8.4 lt ama çok ciddi trafikte kullandım.

Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Serhat Çerçi

Konuyu açtıktan sonra yaklaşık 80bin km yol yaptım Mk4 2.0 tdci aracımla. Alışkanlık olarak depo doldurma-km sıfırlama-yarım depo kadar gidip tekrar doldurma-yakıt tüketimi hesaplama işlemlerini her seferinde yapıyorum. Bu aracımın sağlığını da takip etmemi kolaylaştırıyor. Benim kullandığım yollarda  (~%75 şehir içi- %25 şehirler arası, çok yoğun olmayan trafik, vites değiştirme 2500 devir civarı, uzun yolda ortalama hız 120 km ) aracım ortalama olarak 6 ile 6.5 litre arası mazot tüketiyor, klima sürekli açık yaz kullanımında ise bu değerle 6.3 lt ile 6.8 lt arası oluyor. Performanslı kullandığım ya da tamamı şehir içi olan zamanlarda ise 7 lt'nin yukarısını görmedim. Bu yönüyle kasasının 1.6 tonluk ağırlığı ve performansına rağmen TDCI Mondeo  oldukça tutumlu bir araç.

Yorum bağlantısı
Fatih Keskin

Tam üstüne denk geldi.

Gece yaz şenliğinden döndüm 1200km ye yakın mesafe gezdim.

Bunun 400km klima açık vaziyette idi ortalama 5,6lt yaktı aracım.

Şehir içi kullanımında ise 7,3lt civarlarında geziyorum.

Serhat beyin dediği gibi bu ağırlığa ve performansa göre gayet az yakan bi araç.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhat Çerçi
(düzenlendi)

Fatih Bey tüketim değerleri gerçekten iyi. Bu arada bir kaç ay önce Konya  Ford yetkili servisinde en güncel motor yazılımını yüklettim. Bundan sonra aracın hem performansı hem de tüketim değerleri hissedilir şekilde iyileşti. Resmi yazılım güncellemeleri işe yarıyor.

tarihinde Serhat Çerçi tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
  • 3 ay sonra...
Furkan Şimşek

Ben de paylaşayım. geçen yaz izmire giderken ölçtüm 90-110 civarı hızlarla giderken arabada da 5 kişiydik. 4.6lt yaktık. klima da yarı yolda açıktı.

şehir içinde de 7.5-8 arası yakıyor. ama gaza gelir yüksek devirli kullanırsam10 u görüyorum :D 

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
mehmetsönmez

serhat bey size bir önerim olacak

- ş dişi 90 km hıza sabıtleyıp c.c ile yol alarak olçum yapın. pompacıda moralınız acaip düzelir. yanlız sabır şart: )

ben 1390 kg 1.6 tdci ile ankara da ş.içinde( %70 açık yollar % 25 lkasık şiçi) cc ile 80 km geçmeksizin 4.55 lt  görüp 1 depo ile her defasında 1000-1050 km yapabiliyorum : mazot 4.008 tl , 18krş / km

bu benım rekorum.

her defasında da tekraralayabiliyorum bu rekoru.

aracım 2004 ve 195.000 km de bu arada

90 km  yerine 120 ile yol almak extra %30 tüketim artışı demek unutmayın

Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...

2008 mk4 dizel otm. Istanbul ş.içi sürekli dur kalk veya kısa sürüşler motor ısınmadan. 720 km.de pompaya girdim. 3.82 den doldurdum. 242 tl.ye fulledim. 34 Kuruş civarı yakıyor. Bence iyi değerler gibi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gürsoy

2008 mk4 dizel otm. Istanbul ş.içi sürekli dur kalk veya kısa sürüşler motor ısınmadan. 720 km.de pompaya girdim. 3.82 den doldurdum. 242 tl.ye fulledim. 34 Kuruş civarı yakıyor. Bence iyi değerler gibi.

Cüssesine göre oldukça güzel değerler veriyor mondeo , ilk kullanmaya başladığımda 9 , 9.5 lt arası yakıyordum şuanda 8.2 lt oldu benimde ortalamam. Aynı güzergah'ta eski aracım accord 16 lt civarı yakıyordu.

Yorum bağlantısı

Cüssesine göre oldukça güzel değerler veriyor mondeo , ilk kullanmaya başladığımda 9 , 9.5 lt arası yakıyordum şuanda 8.2 lt oldu benimde ortalamam. Aynı güzergah'ta eski aracım accord 16 lt civarı yakıyordu.

Ali bey 8.2 litre gösteriyor bilgisayar fakat pompa değeri 9 litreye yakın. Uzun yolda çok az yakacak gibi.
Yorum bağlantısı
Ayhan Sırtıkara

Şehirçi 9 lt çok iyi, 1.4 araba aldım o bile 10 lt'den aşağı yakmıyor. İstanbul'da trafik çilemiz.

Yorum bağlantısı

Şehirçi 9 lt çok iyi, 1.4 araba aldım o bile 10 lt'den aşağı yakmıyor. İstanbul'da trafik çilemiz.

Ayhan bey bundan önce bende mk4 lpg düz vites vardı. Lpgde bu kadar ancak yakıyordu ve düz vitesti. Sübap eritti bir de:) üst kapak açıldı falan. Ama dizelin de ileride enjektör tamiri ya da değişimi kaçınılmaz oluyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Bence o sınıfta bir araç için normal. :good1: Ben bile otomatik 2014 megan ile  bütün gün şehir içinde   7,5lt altına düşemiyorum .

Yorum bağlantısı

Cüssesine göre oldukça güzel değerler veriyor mondeo , ilk kullanmaya başladığımda 9 , 9.5 lt arası yakıyordum şuanda 8.2 lt oldu benimde ortalamam. Aynı güzergah'ta eski aracım accord 16 lt civarı yakıyordu.[/

Ali bey tiptronik pek kullanmıyorum ama daha mı az yakar tiptronikte bilginiz var mı

Yorum bağlantısı
Ali Gürsoy

Cüssesine göre oldukça güzel değerler veriyor mondeo , ilk kullanmaya başladığımda 9 , 9.5 lt arası yakıyordum şuanda 8.2 lt oldu benimde ortalamam. Aynı güzergah'ta eski aracım accord 16 lt civarı yakıyordu.[/

Ali bey tiptronik pek kullanmıyorum ama daha mı az yakar tiptronikte bilginiz var mı

10 senedir , otomatik vites araç kullanıyorum . Kolay kolay D dışında kullanmadım , düşük torklu motorlarda yeri geldimi manuel olarak değişim hissi alabiliyor insan ama , mondeo'da ona'da ihtiyaç yok . Daha az yakacağını sanmam , 1 lt bile fark olmaz .

Bu arada şehirler arası Samsun - istanbul arası yazın klima hep açık 130-140 ortalama hız ile 5,5 - 5,8 lt arası yakmıştım .

• Beğen 3
Yorum bağlantısı

10 senedir , otomatik vites araç kullanıyorum . Kolay kolay D dışında kullanmadım , düşük torklu motorlarda yeri geldimi manuel olarak değişim hissi alabiliyor insan ama , mondeo'da ona'da ihtiyaç yok . Daha az yakacağını sanmam , 1 lt bile fark olmaz .

Bu arada şehirler arası Samsun - istanbul arası yazın klima hep açık 130-140 ortalama hız ile 5,5 - 5,8 lt arası yakmıştım .

Teşekürler Ali bey. Tüketim süper. Yüksek hızda biraz rüzgar alıyo gibi
Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar
(düzenlendi)

Fitillere bi bakin...

tarihinde Hasan Basri Bayraktar tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı

Fitillere bi bakin...

Fitiller eski gibi Hasan bey. Çözüm nedir. Değiştirmek çok etkiler mi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...