İçeriğe Yönlendir

Sedici Anahtarsız Giriş/ Çalıştırma Problemi

Misafir

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar.

Fiat Sedici Emotion 2008 model aracımda anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemi mevcut ancak bir sebepten dolayı sistem çalışmıyor. Bir çok anahtarcıya gittim ve sordum ancak hem anahtar çubuğunun yapısı, hemde kumandanın farklı olması sebebi ile yapılamıyor. Serkan Toker abimde yapılabilmesi için arabayı istedi Ankara ya.  :shok: Malum biraz imkansızın imkanı çerçevesinde zor gibi..  :D

Son çare Fiat Servis e gittim. Onlarda bilgisayara bağladılar aracı ve beyninde yada sistemde problem görünmediğini, anahtar kumandasının problemli olabileceğini, yenisini getirterek denenebileceğini ama çalışmayabileceğini söylediler. Yenisi işçilik dahil 1.000 Tl civarına mal oluyor. (550 çubuk anahtar+ 390 kumanda+ 100 işçilik) Sipariş vereceğim ama çalışmazsa boşuna 1.000 Tl harcamak istemiyorum. 

Aslında sorunum anahtarsız özelliği de değil. Araç yedek anahtarı yok ve şekil itibari ile oda yapılamıyor. (aşağıda resmi var) Oda kaybolursa geçmiş olsun olur..

Konu ile ilgili bilgisi olan var mı acaba? Bunun tamiri mümkün müdür? Yada daha uygun şekilde nasıl halledilebilir? Hiçbir forumda böyle bir konu yok. Araç aynı zamanda Suzuki Sx4 olarak da geçiyor. Suzuki servise de sordum. Bilgisayar bağlamak gerekli. Fiat Code kart ister. Biz yapamayız dendi.. 

Yardımcı olabilirseniz sevinirim. 

aZbMqVT.jpg?1

qTFHPn4.jpg?1

Kumanda içindeki anahtar çubuk ile kapıları açıp, aracı çalıştırıyorum. Üzerindeki özel yapım plastik kısmın yapısı itibari ile yedek yapmak imkansız gibi. İmmo var yanında. Ve kontak deliğinin içine komple plastik kısımla birlikte sokuluyor.

y9Y2jVk.jpg?1

GQTxDI8.jpg?1

MdURW9o.jpg?1

Kumandanın için,

uQOFmIc.jpg?1

2dJljfQ.jpg?1

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Yetkili servisin garanti vermemesi saçma olmuş. Bence parayı alabilmeleri için gerekli işlemler yapıldıktan sonra aracı sağlıklı bir şekilde çalışır şekilde teslim etmeleri gerekir. 

Yorum bağlantısı

Benim anlamadığım aracı bu şekilde satanın içi nasıl rahat oluyor. Sigortadan kalma alışkanlık, yedek anahtarsız aracım olmadı hiç. Yedekler babamla bendedir iki aracın.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı

Benim anlamadığım aracı bu şekilde satanın içi nasıl rahat oluyor. Sigortadan kalma alışkanlık, yedek anahtarsız aracım olmadı hiç. Yedekler babamla bendedir iki aracın.

Saygılarımla.

Abim, bu problem için 500 Tl düştüm aracın fiyatından. Ama 1.000 Tl masraf çıkartacağını tahmin edememiştim. Sıradan kumanda olur diye düşündüm. Yanılmışım. Bilinmeyen araç almanın dezavantajları.. 

Yorum bağlantısı

Ne kadar az elektronik o kadar az sorun dememişler boşuna, hep çekinirim şu anahtarsız giriş olayından. Geçmiş olsun abi ciddi rakamlar,servisin 1000TL alırız ama garantisi yok demesi de ayrı saçmalık

Yorum bağlantısı

Şimdi üstad, Benim micra da da böyle bir şey vardı sana sorularım:

Kumanda Aracı açıp kilitliyormu?

Ekranda herhangi bir işaret mevcutmu şuan?(Çalışmadığına dair)

Yorum bağlantısı

Ne kadar az elektronik o kadar az sorun dememişler boşuna, hep çekinirim şu anahtarsız giriş olayından. Geçmiş olsun abi ciddi rakamlar,servisin 1000TL alırız ama garantisi yok demesi de ayrı saçmalık

1.000 Tl alırız, garantisi yok. Ama yapana kadar uğraşırız. Çıkan masraflarda eksra olur dediler..

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Geçmiş olsun dostum :(

Buralardan yapılacak birşey varsa her daim ;) 

tarihinde Tolgahan Saglam tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Şimdi üstad, Benim micra da da böyle bir şey vardı sana sorularım:

Kumanda Aracı açıp kilitliyormu?

Ekranda herhangi bir işaret mevcutmu şuan?(Çalışmadığına dair)

Abim,

Kumanda hiçbir şekilde çalışmıyor. Sadece kumanda üzerindeki ışık yanıyor basıldığında. Araç algılamıyor kumandayı. Anahtarcı manyetik bir alet üzerine koydu kumandayı. Tuşlara basınca frekans yaymıyormuş.

Anahtarsız çalıştırma denendiğinde (kontak çevirerek oluyor bunda, Amerikan arabaları gibi) gösterge panelinde kırmızı bir anahtar resmi yanıyor. Kılavuza göre anahtar algılanamadı demekmiş.

Yani sorun %99 kumanda cihazında. Cihazın görevi, immonun frekansını yükselterek araca iletmekmiş.. Servis böyle dedi. 

Yorum bağlantısı

Aracın kaskosu varsa  :good1:

500 Tl muafiyetli kasko Erdem. Yani kalan 500 ü cepten ödemek gerekiyor ki, bu defada seneye olan hasarsızlık gidecek. Pire için yorgan yakmak oluyor şu durumda. Belki en son çözüm olur.. 

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Aracın kaskosu varsa  :good1:

Dosya açtırıp 2 adet anahtar yaptırırdım ben olsam. 

500 Tl muafiyetli kasko Erdem. Yani kalan 500 ü cepten ödemek gerekiyor ki, bu defada seneye olan hasarsızlık gidecek. Pire için yorgan yakmak oluyor şu durumda. Belki en son çözüm olur.. 

Abi 500'ü zaten adamdan kesmissin. Demek gidecek yeri varmış.. 

Yorum bağlantısı
Serkan Karadağ

Bence Ankara ya git Kerem, güzel Ankara döneri de yersin. Dostları ziyaret edersin.

Yorum bağlantısı

Pil yokmu bunlarda ?

Pil değişimi usülüne uygun yapıldımı ?

Pilli abi. Değişimde 2 defa el değmeden, otomatik makineler ile yapıldı. ;):p:D

Dediğim gibi pil 2 defa değişti. Farklı anahtarcılar tarafından. Biri kumanda içini açarak mekanizmaya direkt şase yaparak denedi. (öyle birşey dedi) Yien olmadı.

Kumanda içinde büyük bir sargı var. "Sanırım immodan aldığı frenansı çoğaltarak/ yükselterek araca iletiyor. Sorun onda olabilir, iyi bir elektronikçi halledebilir. Ama araca tanıtmak gerekirse yine yalan olur, servis yolu görünür." dendi.

Anahtar için muafiyet uygulanabildiğini bilmiyordum. Ben anahtar masraflarını tamamen karşıyor diye düşündüm :) 500 tl kaskodan kullanılsa seneye ne kadar fazla gelebilir ki? Yine de cebinden 1000tl çıkmamış olacak.. Çıkma olarak bu anahtar sistemi bulunamaz mı ?

Bu genel muafiyet Erdem. Ne yaparsan yap, 500 ü cepten kalanı kasko. Anahtar kayıplarında ise limit 1.000 Tl. Ama 500 muafiyetle yine 500 Tl ödeme kalıyor geri. Onunda garantisi yok dediğim gibi.

Bu modelden sahibinden.com da 17 adet satılık var zaten. Onlarında 2 adedi Emotion. ÖM gönderdim daha önce ama dönen olmadı. Çıkma bulmak imkansız gibi birşey anlayacağın..

Yorum bağlantısı

Abi 500'ü zaten adamdan kesmissin. Demek gidecek yeri varmış.. 

Kerem bu işte,sinekten yağ çıkarır  :D

Yorum bağlantısı

Abim,

Kumanda hiçbir şekilde çalışmıyor. Sadece kumanda üzerindeki ışık yanıyor basıldığında. Araç algılamıyor kumandayı. Anahtarcı manyetik bir alet üzerine koydu kumandayı. Tuşlara basınca frekans yaymıyormuş.

Anahtarsız çalıştırma denendiğinde (kontak çevirerek oluyor bunda, Amerikan arabaları gibi) gösterge panelinde kırmızı bir anahtar resmi yanıyor. Kılavuza göre anahtar algılanamadı demekmiş.

Yani sorun %99 kumanda cihazında. Cihazın görevi, immonun frekansını yükselterek araca iletmekmiş.. Servis böyle dedi. 

evet yüzde yüz kumanda dan.Benim micra da aynı sistem vardı anahtarsız kulağını büktünmü çalışıyor.

İhtimallere gelince:  Anahtarcı pilini değişip denedimi,Pilin voltajı yetmiyor olabilirmi(yanlış pil kullanılması pilin azalması vs...

içini söküp baktınmı gözle görünen bir kopma oksit vs varmı?

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Pilli abi. Değişimde 2 defa el değmeden, otomatik makineler ile yapıldı. ;):p:D

Dediğim gibi pil 2 defa değişti. Farklı anahtarcılar tarafından. Biri kumanda içini açarak mekanizmaya direkt şase yaparak denedi. (öyle birşey dedi) Yien olmadı.

Kumanda içinde büyük bir sargı var. "Sanırım immodan aldığı frenansı çoğaltarak/ yükselterek araca iletiyor. Sorun onda olabilir, iyi bir elektronikçi halledebilir. Ama araca tanıtmak gerekirse yine yalan olur, servis yolu görünür." dendi.

Kumandanın içindeki lehimler vs elden geçmeli. Islanma falan olmadıysa çalışmalı. E bay da falan yokmu ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Seninle takıla takıla Gayserililik bulaştı ben napam? :D

Yanlış yapmışsın,anahtarı eski sahibine değiştirtip öyle alacaktın bu aracı  :biggrin: Gayserilinin g'si bile olamazsın sen  :D

Yorum bağlantısı

evet yüzde yüz kumanda dan.Benim micra da aynı sistem vardı anahtarsız kulağını büktünmü çalışıyor.

İhtimallere gelince:  Anahtarcı pilini değişip denedimi,Pilin voltajı yetmiyor olabilirmi(yanlış pil kullanılması pilin azalması vs...

içini söküp baktınmı gözle görünen bir kopma oksit vs varmı?

Dediğim gibi çok anahtarcı baktı. Farklı 2 defa yeni pil denendi. Makine üzerine koyup bakıldı, şase yapılarak denendi vs.. Pilden kaynaklı değil. Üzerindeki tuşlara basınca ışık yanıyor zaten üzerinde. Aynı zamanda sökülüpte bakıldı. Ama ince işçilikli farklı bir sistem olduğundan kurcalamadılar. İyi bir elektronikçi belki halledebilir denildi. Ama anahtarın tek olması ve araca tanıtılma gerekliliği duyulabileceği için tehlike devam edebilir dendi. Elektronikçi bakmak lazım aslında. Zaten kumanda çalışmıyor. Olmazsa olmaz yani..

Kumandanın içindeki lehimler vs elden geçmeli. Islanma falan olmadıysa çalışmalı. E bay da falan yokmu ?

İçine bakıldı. Anlaşılabilecek birşey değil. Farklı ve ince işçilikli bir kumanda. Ama herhangi bir ıslanma yada gözle görülür problem yok. E bay yada Ali ekspres ile ilgili bir kullanımım olmadı daha önce. Çok bilmiyorum nasıl arayacağımı açıkçası. Bilen biri benim için bakarsa sevinirim. :flowers::)

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Dediğim gibi çok anahtarcı baktı. Farklı 2 defa yeni pil denendi. Makine üzerine koyup bakıldı, şase yapılarak denendi vs.. Pilden kaynaklı değil. Üzerindeki tuşlara basınca ışık yanıyor zaten üzerinde. Aynı zamanda sökülüpte bakıldı. Ama ince işçilikli farklı bir sistem olduğundan kurcalamadılar. İyi bir elektronikçi belki halledebilir denildi. Ama anahtarın tek olması ve araca tanıtılma gerekliliği duyulabileceği için tehlike devam edebilir dendi. Elektronikçi bakmak lazım aslında. Zaten kumanda çalışmıyor. Olmazsa olmaz yani..

içine kuzu düşmüş, gel yapak.:)

Bende anahtarcı mı bi arayayım.

tarihinde Erol Eser tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...