İçeriğe Yönlendir

Mondeo 4 - Gizli Özellikler

Ebubekir Yaşar

Recommended Posts

Ebubekir Yaşar
(düzenlendi)

Arkadaşlar herkes bildiği gizli bir özelliği yazarsa aracımız hakkında daha çok gizli kalmış özellikleri öğrenebiliriz :)

Emniyet kemeri ikazı susturma

Kontak açılır ve 2 konumuna getirilir. (Start stoplu araçlarda starta basmanız yeterlidir) 1 dakika içerisinde 9 defa emniyet kemeri hızlı bir şekilde takıp çıkarılır.(Herhangi birini yapmanız yeterlidir ikisine de gerek yok) 9. kez yaptıktan sonra emniyet kemeri ışığı 3 defa yanıp söner. Artık ikaz sesi ötmeyecektir. Aynı işlemi tekrarlarsanız ikazı geri açarsınız.

Not: Ben kendi aracımda kullanmıyorum bu özelliği tavsiyem sizinde kullanmamanızdır. Çünkü emniyet kemeri hayat kurtarır!

Bilmeyenler için far yıkama

Far yıkamanın çalışması için farların yanması gerekiyor ve silecek suyunun seviyesi fazla olması gerekiyor. Yani yol bilgisayarında silecek suyu seviyesi az uyarısı olmamalıdır.

Başka şu an aklıma gelmiyor ama geldikçe konuya yazacağım ayrıca konu sabitlenirse muhteşem olur.

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
  • Beğen 5
Yorum bağlantısı
Cem Dilmen

Güzel ve faydalı bir başlık bence. Mesela emniyet kemeri işini ilk kez duydum. Gerçi dediğiniz gibi kullanmak doğru değil ama bilmekte fayda var. Teşekkürler.

Yorum bağlantısı

Emniyet kemeri uyarısı bildiğim kadarı ile zaten bu şekilde değiştirilemiyor, daha önce konusu geçmişti.

Gauge testi eklenebilir belki konuya.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Gürçay Hüseyin

1. Anahtarda acma tusuna bir defa bastiginizda sadece sofor kapisinin, iki kez basildiginda tum kapilarin acilmasi icin: acma ve kapama tusuna ayni anda basip 3 saniye kadar sinyaller yanip sonene kadar basili sekilde tutun. Deaktive etmek icin ayni proseduru tekrarlayin.

2. Arabanin icindeyken herhangi bir sebepten gosterge isigini kapatmak isterseniz : arabanin icerisindeyken sofor kapisindaki kilitlemeden kapilari kilitleyin.

3. Araba stop halindeyken sinyal kolunu saga veya sola dogru ittiginizde aracin farlari belli bir sureligine yaniyor. Follow me home ozelligi gibi birsey.

4. Arac kilitli iken sadece bagaj kapisini anahtardan actiginizda ve tekrar kapadiginizda arac alarmi otomatik olarak devreye giriyor.

5. 100 km veya uzeri hizda acil bir durumda ekstrem bir sekilde frene bastiginizda aracin dortluleri yanmaya basliyor. Bu ozellik sadece yetkili servis ekipmani veya modifiyeli ELM ile aktive edilebiliyor.

6. Sadece dizellerde:  "Yagi degistiririn" uyarisi su sekilde kaldiriliyor: gaz ve fren pedalina ayni anda basip, anahtari " II " konumuna ceviriyoruz  (motoru calistirmiyoruz) ve ekranda uyari yazisini goruyoruz. Eger 60 saniye icinde "OK" tusuna bastigimizda uyari kayboluyor.

7.  DPF'li dizeller icin: Eger aracinizin yaginizi degistirdikten sonra 5-7 bin km sonra " Yagi degistririn" uyarisini gorurseniz  ( yani yag degisim suresinden once ) bu DPF'nin rejenerasyon yaptigini ve bu sebeple yag kalitesinin dustugu anlamina geliyor. Yagi degisimi tavsiye ediliyor.

8.  -5 ve alti derecelerde araci calistirdiginizda on ve arka cam rezistansi otomatik olarak calisir. Bu ozellik kapatilamaz.

9. Sifdir aracta km gostergesini sifirlamak icin ( eger km degeri 30 km'den fazla degil ise ) direksiyondaki "OK" tusunu 7 saniye basili tutun. Bu sifirlama sadece 3 kez ve total sifirlanan km degeri 90 km'den az ise calisiyor.

10. Otomatik vitesli araclarda motoru "N" pozisyonda kapattiginizda muzik sistemi kapanmiyor.

11. Kapali motorda ( eger kapilar acilmadiysa ) anahtari cikarttiginizda elektrikli camlar hala calisiyor.

12. Acil durum tusuna basildiginda kemer ikazi calismaz.

13. Araca yaklasirken anahtardaki kapi acma tusunu 3 saniye basili tuttugunuzda arac camlarini acip kapatabilirsiniz.

14. Direksiyondaki "M" tusunu basili sekilde tuttugunuzda mp3, radio ve aux arasinda gezebilirsiniz.

15. On koltuklarin arkasinda monitorlu baslik takmak icin delikler bulunmakta. Bazi modellerde arka koltuklarin altinda koltuk isitma tesisati bulunmakta.

16. Makyajsiz kasada kemer ikazini kapatmak icin: kontak verip kemeri 8 kez sokup cikartiyoruz. 9. kez taktigimizda kemeri cikartmadan motoru calistiriyoruz. Kemeri cikartiyoruz. Gostergede uyari isiginin bir kez yanip sondugunu goruyoruz. 

17. Makyajli kasada kemer ikazini kapatmak icin yukaridi prosedurun aynisini yapiyoruz. Tek fark 8 kez degil, 6 kez kemeri takip cikartiyoruz. Yolcu koltugundaki kemeri icin de ayni prosedur uygulaniyor.

18. Bazi sunroof'lu modellerde ( GEM versiyonuna gore ) anahtarda acma tusuna bir defa basildiginda camlar, iki kez basili sekilde tutuldugunda sunroof acilabiliyor.

19. Global window opening/closing aktive etmek icin:

- cami sonuna kadar aciyoruz ve cam indirme tusuna 1 saniye aralikla 3 kez basiyoruz. Alt acma siniri aktive ediliyor.

- kapatma icin ayni proseduru tekrarliyoruz. Cami sonuna kadar kapatip 1 saniye arakila 3 kez cam kapama tusuna basiyoruz.

Aklima geldikce ekleme yapacagim.

-  

• Beğen 12
Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

Güzel bilgiler teşekkürler arkadaşlar,

benimde daha önce ki 2006 focusumda da oluyordu ama 2006 mondeo da olmuyordu fakat 2008 mondeom da oluyor şöyle ki emniyet kemeri ikazı öttüğü zaman sağa veya sola sinyal verdiğinizde veya dörtlü flaşörü çalıştırdığınızda  ikaz veriyor ama sesi kesiyor, tavsiye etmiyorum ama bazen kısa mesafelerde faydalı oluyor....

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Torpido kapağının aşırı yavaş açılmasını önleyecek bir yol var mı ?

Yorum bağlantısı
Ali Gürsoy

Emniyet kemerini bana alışkanlık haline getiren araba , mondeo'dur . Artık kemer takmadan bakkala bile gitmiyorum ...

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

Torpido kapağının aşırı yavaş açılmasını önleyecek bir yol var mı ?

Enjektörle delip biraz yağınımı azaltsak ne yapsak :unsure2::rolleyes::D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gürçay Hüseyin

Bu konuya arac sorunlarini karistirmasak iyi olur. Sonucta muhendislik hatalirini duzeltecek gizli ozellik yok. 

P.S. Arka kapiyi 10-15 sm acik birakip on kapiyi actiginizda iki kapinin birbirine surtmesi ve cizmesi olayi gibi mesela. :)

Yorum bağlantısı

Bu konuya arac sorunlarini karistirmasak iyi olur. Sonucta muhendislik hatalirini duzeltecek gizli ozellik yok.

P.S. Arka kapiyi 10-15 sm acik birakip on kapiyi actiginizda iki kapinin birbirine surtmesi ve cizmesi olayi gibi mesela. :)

Boyle bir olay en ucuz aracta dahi olmamali.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Semih Usluer

Malum mevsim kış heryerde kar var mondeo nun sileceklerini değiştirmek yada kaldırmak için kontak kapalıyken silecek kolunu en alta çekip 3 sn bekletince silecekler dik konuma kadar gelip kalıyor.. Saygılar

• Beğen 9
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Ali Gürsoy

Geçenlerde dediğin bu olayı bu sabah aklıma gelince denedim . Bakalım ne kadar doğru , Sonuç Şehir efsanesi oldu ... Kendin bizzat denedinmi ?

Yorum bağlantısı
Gürçay Hüseyin

Ali bey, forumda birsey yazarken illa bizzat mi denememiz lazim?

Araciniz nasil versiyon bilmiyorum ama Avrupa icin uretilen hatchback ve SW versiyonlarinda bu sorun mevcut. Ha, belki belli yil araliginda uretilen modellerde vardir sadece ona emin degilin. Ingiliz forumlarinda arastirma yaparsaniz resimli ornekler bile bulabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Misafir

Ali bey, forumda birsey yazarken illa bizzat mi denememiz lazim?

Araciniz nasil versiyon bilmiyorum ama Avrupa icin uretilen hatchback ve SW versiyonlarinda bu sorun mevcut. Ha, belki belli yil araliginda uretilen modellerde vardir sadece ona emin degilin. Ingiliz forumlarinda arastirma yaparsaniz resimli ornekler bile bulabilirsiniz.

Sonuçta ustalık gerektirmeyen bir deneyim. Ali Bey bizzat denemiş yok demiş, size denediniz mi diye sormuş ama siz denemenize ilişkin cevap vermeyip Avrupa'yı referans göstermişsiniz. Bizim için değerli olan bizzat deneyip bildirenin görüşüdür. Kendi aracında sorun olmayan kişiyi forumlarda sorun aramaya davet etmek doğru değil.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Gürçay Hüseyin
(düzenlendi)

Tamam, siz haklisiniz. Suc zaten zamanini harcayip bilgi paylasanda. Birdaha bu hatayi bu forumda tekrar yapmam merak etmeyin. :good1: Lutfen moderator arkadas bu konuda yazdiklarimi silsin. Tesekkurler.

Not: Bu yukaridakilarini baska yerlerden okumadiktan sonra kac kisi kurcalayarak ogrenebilir?

tarihinde Gürçay Hüseyin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)

Tamam, siz haklisiniz. Suc zaten zamanini harcayip bilgi paylasanda. Birdaha bu hatayi bu forumda tekrar yapmam merak etmeyin. :good1: Lutfen moderator arkadas bu konuda yazdiklarimi silsin. Tesekkurler.

Not: Bu yukaridakilarini baska yerlerden okumadiktan sonra kac kisi kurcalayarak ogrenebilir?

Siz ilk bu hatayı belirttiğinizde sizden alıntı alarak yorum yaptım. Bahsettiğiniz hata mühendislik hatası çünki ve basit değil, aracın tüm dinamiklerinde olabilecek bir hatayı işaret ediyor. Sizden bir yorum gelmedi, ta ki bizzat mondeo sahibi Ali Bey bu şekilde bir aksaklık olmadığına dair yorum yapana dek. O da zaten bende yok şehir efsanesi olabilir, siz denediniz mi demiş?

Bu basit soruya herşeyi denemek mi lazım diye soruyla yanıtlamışsınız? Mekanik basit bir işlem denenip sorun olmadığı ortaya çıkarsa sizin görüşünüz iddia(çünki bizzat denememişsiniz, okumuşsunuz) durumunda kalır. Bu foruma özgü birşey değil zaten.

Ben bu forumda bilgi verenin dışlandığına şahit olmadım. Herkes uzman değil, yanlış bilgi de verebilir. Bu nedenle birisi benim hatamı ispatlı bir örnek ile düzelttiğinde teşekkür eder, iddiamı geri çekerim. Sadece ben değil, bu forumun özelliği budur.

Sizi uzman kabul etmediğimize göre şahsım adına verdiğim cevap sizin bilgi birikimize değil, cevabınızdaki hiddete. Rahat olun, aileyiz burada. Biz bilgiyi değil, dostluğu puanlarız forumda.

Saygılarımla.

Saygılarımla.

tarihinde Evren İskent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Gürçay Hüseyin

Yorumunuz icin tesekkurler. Belki ben yanlis dusunuyorumdur. Neyse, bosverelim gitsin.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Misafir

Merhaba Gürçay Bey,

Yorumları tarafsız gözle okuduğumda herhangi bir gerginlik ortamı yaratacak mesaj yada ters bir durum göremedim. Silinecek yada suçlanacak bir olay yok.. Gayet güzel bir konu, gayet güzel katkıda bulunmuşsunuz.

Teşekkürler.  :flowers:

Yorum bağlantısı
Ali Gürsoy

Yorumunuz icin tesekkurler. Belki ben yanlis dusunuyorumdur. Neyse, bosverelim gitsin.

Bence'de . Sonuç olarak araçtan bende var . Sabah çocuğu koltuğuna oturturken aklıma geldi , denedim yazdığın gibi bir şey olmayınca burada paylaşıyım dedim  ;) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Kendi adıma paylaşımlarınızı okumaktan sevinç duyarım. Aynı noktadayız merak etmeyin.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Gürçay Hüseyin

Gereksiz yorumlar ile doldurduk burayi. Dedigim gibi, belki ben olayi yanlis anlamisimdir. Kusura bakmasin kimse. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Gürsoy

Gereksiz yorumlar ile doldurduk burayi. Dedigim gibi, belki ben olayi yanlis anlamisimdir. Kusura bakmasin kimse. 

Problem değil , bu tarz konularda genelde mangal dahi yapıyoruz biz :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...