İçeriğe Yönlendir

Citroen C5 - Start Stop Sorunu

Murat Karahan

Recommended Posts

Murat Karahan

Merhaba.

Focus aracımı eşime verdikten sonra 1 ay önce kendime citroen c5 e-hdi dynamique model araç aldım.

Alalı 1 hafta olmuştu ki pazar günü akü bitmiş. Rica minnet arabayı takviye sayesinde sanayiye çektik. Sıradan bir akü taktım. 4-5 gün sorunsuz olan aracımda birden start stop çalışmamaya başladı. Herhangi bir uyarı vermeden kırmızı ışığa geldiğimde frene dokunduğumda araç stop ediyor, yeşil yanınca ayağımı frenden çektiğimde araç marşa basmaya çalışıyor ancak sanki yetersiz güçten stop ediyordu. Sorun devam edince ufak bir araştırma yaptım. Arabaya sıradan akü bağlanmıyormuş. Bulunduğum ilçede servis dışında start stop özellikli akü bulamadım ( serviste 720 tl) 110 km yol yapıp başka şehirden 70 amper 760 marş gücünde start stop özellikli mutlu akü aldım.tekrar bunduğum ilçeye geldim. Start stop hala çalışmıyor aynı sorun devam ediyor.araç sanki biraz gürültülü çalışmaya başladı. Normal marşta problem yok start stop çalışmıyor.ben de yola çıkmadan eco yu devre dışı bırakıp öyle sürüyorum. Sorun hakkında bir fikri önerisi olan varmı acaba.

Teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin

Arkadaşım da aynı araçtan aynı sorunu yaşadı. Aldığınız markanın AGM aküsü start-stop konusunda başarılı değil.  Şu markanın sorun çıkarmadığını söylemişti bir akü bayisi.

Yorum bağlantısı
Murat Karahan

Varta akü yü çok aradım ama maalesef bulamadım ancak sorunun aldığım aküden kaynaklandığını düşünmüyorum. Çünkü aldığım ilk akü bilinmeyen bir marka olmasına rağmen start stop çalışmıştı. Sonradan sorun oluştu. Oysa ki yeni aldığım start stop özellikli agm akü ile 1 defa olsun start stop devreye girmedi. Sanırım sorun, aldığım ilk akünün doğru akü olmamasından dolayı aracın bir parçasına zarar vermiş olmasından kaynaklanıyor. Tabii bu benim fikrim. Merak ettiğim ise neye nasıl zarar verdiği.

Yorum bağlantısı
Ahmet Çankaya

start stop devreye girmesi gereken durumlarda göstergedeki yeşil eco ışığı 3-4 kez yanıp sönüyormu?

Yorum bağlantısı
Murat Karahan

Işığa yarın dikkatlice bakarım. Yavaşlayınca yeşil eco ışığı beliriyor ve durma pozisyonunda normal bşr şekilde start- stop devreye giriyor. Her şey olması gerektiği gibi. Sorun ayağımı frenden çekince motorun çalışması gerektiği yerde araç marş basıyor ancak sanki güç yetmiyormuşcasına zorlanıp stop ediyor. Ben de mecburen tekrar anahtarla marş basıyorum. ( bu arada araba otomatikleştirilmiş şanzıman. MCP diye geçiyor)

Yorum bağlantısı
Murat Karahan

Bugün kontrol ettim. Duracağım zaman eco yeşil yanıyor.yanıp sönme yok.

Yorum bağlantısı
Ahmet Çankaya

Murat Bey aynı araçtan bende kullanıyorum.

bu araçlarda dediğiniz gibi en güzeli start stop a uygun akü kullanmak.

varta nın buna uygun bir aküsü var. ancak sizin sorununuz aküden kaynaklanmıyor gibi.

tam emin olmamakla beraber normal akü dışında start stop için kullanılan başka bir jel akü kullanılıyor diye biliyorum.

bazen jel akü şarj olmadığında sistem kendini devreye sokmuyor.

yalnız yeşil eco ışığının devamlı yanmasına rağmen stop etmemesi sistemsel bir arızaya işaret.

servise yada anlayan birine göstermeden önce start stop u anahtarın üst kısmında ki düğmesinden devre dışı bırakıp birkaç gün ya da 100 km kadar kullanmayı da deneyin. bu sırada sistem kendini şarj edecektir. çalışmıyorsa mecburen servise gösterin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Karahan

Murat Bey aynı araçtan bende kullanıyorum.

bu araçlarda dediğiniz gibi en güzeli start stop a uygun akü kullanmak.

varta nın buna uygun bir aküsü var. ancak sizin sorununuz aküden kaynaklanmıyor gibi.

tam emin olmamakla beraber normal akü dışında start stop için kullanılan başka bir jel akü kullanılıyor diye biliyorum.

bazen jel akü şarj olmadığında sistem kendini devreye sokmuyor.

yalnız yeşil eco ışığının devamlı yanmasına rağmen stop etmemesi sistemsel bir arızaya işaret.

servise yada anlayan birine göstermeden önce start stop u anahtarın üst kısmında ki düğmesinden devre dışı bırakıp birkaç gün ya da 100 km kadar kullanmayı da deneyin. bu sırada sistem kendini şarj edecektir. çalışmıyorsa mecburen servise gösterin.

Ahmet Bey merhaba,

aracımın yeşil eco ışığı yanıp stop ediyor. stop etmesinde problem yok. problem stop ettikten sonra ayağımı frenden çektiğimde start olmaması.

Aküyü taktığımda 120 km yol yaptım ve eco düğmesini kapattım. ancak yine aynı sorun.

Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz

Kolay gelsin umarım sistemde herhangi bir sorun yoktur. Daha çok yazılımsal birşey olduğundan önemli birşey yoktur diye düşünüyorum.

Start-Stop yeni nesil araçların çoğunda olan bir özellik. Ancak 200 TL yerine 750 TL akü takmak zorunda olmak, marş motoru vs uzun vadedeki olası problemler benim kafamda hal soru işareti açıkçası.

Yorum bağlantısı
Ahmet Çankaya

Ahmet Bey merhaba,

aracımın yeşil eco ışığı yanıp stop ediyor. stop etmesinde problem yok. problem stop ettikten sonra ayağımı frenden çektiğimde start olmaması.

Aküyü taktığımda 120 km yol yaptım ve eco düğmesini kapattım. ancak yine aynı sorun.

Murat Bey merhaba... yazılım güncellenmek suretiyle çözülür çok problem olmaz gibi görünüyor.

Balıkesir'de olsan servise gitmeden çözülürdü büyük ihtimal.

sanayide servisten ayrılma bir arkadaş var ve bu konularda gayet kendini yetiştirmiş...

bu arada bende aracı 27 Kasımda aldım. yaklaşık aynı zamanlarda almışız.

aracınız için konu açmadınız herhalde görmedim. nereden aldınız kaça maloldu...

Yorum bağlantısı
Murat Karahan
(düzenlendi)

Mardin de bir öğretmenden aldım.2011 model dynamique full olan modeli .otomatik-triptonik e-hdi 78000 km de ve 51000 tl ye aldım.

tarihinde Murat Karahan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Çankaya

Mardin de bir öğretmenden aldım.2011 model dynamique full olan modeli .otomatik-triptonik e-hdi 78000 km de ve 51000 tl ye aldım.

benimki 2011 confort. ancak araçta tam deri koltuk mevcut. lastik basınç sensörü var. bana göre tek eksiği sunroof.

ayrıca bluethoot yok. sanırım exclusive de var.

dynamique modeli şu an donanım seviyesinde bulunmuyor. dynamique ve confort farkı tam olarak ne bulamadım.

bazı sitelerde dynamique modelinin eski 112 beygir motor olduğu söyleniyor ancak benim bildiğim e-hdi ların hepsi 115 beygir yeni motor.

Yorum bağlantısı
Murat Karahan

Hocam sunroof var.bluetooth var. Usb girişi var.dediğiniz gibi 112 beygir.lastik basınç sensörü yok. Direksiyondan vites değiştirme var. Gerisi aynı herhalde.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Karahan
(düzenlendi)

Arkadaşlar sorunum galiba çözüldü. Citroen servisine gittim ve durumu anlattım. Önce yazılım atmak gerekir dediler, bende evet mantıklı deyip kabul ettim ama şart koştum. Yazılımdan sonra düzelmezse bana bahane uydurmayın dedim. Yazılıma 150 tl istediler. Ben böyle konuşunca usta gelip test sürüşü yapsın dedi. Beraber binip tura çıktık. 150 metre gidip frene bastı. Araç güzelce stop etti. Ayağını frenden çekince araç komple stop etti. Usta, sorun anlaşıldı deyip servis alanına çekti. Kaputu açıp bana gösterdi.alternatör gergileri ve kayışı değişecek dediler. Fiyat olarak ta 380 tl istediler. Tamam dedim. Elimizde parça yok 10 gün içinde gelir dediler. Aracı bu şekilde 10 gün sürebilirmiyim diye sordum. Eco düğmesini kapatıp sürebilirsiniz ancak patinaj yapmasın araç yoksa kayış kopabilir dediler. Benim içim rahat etmedi. Diyarbakır citroen servisine telefon açtım ve parçaların ellerinde mevcut olduğunu söyleyip 2 gergiye 160 tl fiyat verdiler.arkadaşın arabasıyla 110 km uzakta olan d.bakır servisine gidip parçaları aldık. Sanayide bulunan ustama parçaları verip taktırdım. Eco ışığı olması getektiği gibi yanıp sönmeye başladı. Biraz şarj olması gerekir sadece. Motordaki vızıltı gitti bu arada. Mardin citroen 2 gergi ve 1 kayışa 380 tl istedi. Diyarbakır citroen 2 gergiye 160 tl istedi takmak için ise indirimli 100 tl toplam 260 tl. Ben ise 160 tl ye gergi. Sanayideki ustama da 20 tl verdim. ( tanıdık olduğu için fazla talep etmedi) ve sorundan kurtuldum.( ustam kayışın değişmesine hiç gereknyok diyince bende değiştirmedim.)

Başınıza böyle bir durum gelirse bilginiz olsun. Yorumlarıyla destek olan arkadaşlara teşekkür ediyorum. İyi forumlar...

tarihinde Murat Karahan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Çankaya

geçmiş olsun Murat Bey...

sorunun çözüldüğüne sevindim...

Yorum bağlantısı
Murat Karahan

Teşekkürler Ahmet Bey. İnanın psikolojim bozulmuştu. An itibariyle aküde şarj tamam. Start stop sağlıklı çalışmaya başladı.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...