İçeriğe Yönlendir

2006 Mercedes E 200 Kompressor Mü Yoksa Sıfır Passatmı

Melih Duyar

Recommended Posts

Furkan Avcı

Furkan hocam Mercedes te D segmenti araç hangisidir?

C serisi ;)

Mercedesin model Harfi ile karıştırmamak gerekiyor :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Emre

Arabalar ikiye ayrılır, Mercedes ve diğerleri... :yes:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Arabalar ikiye ayrılır, Mercedes ve diğerleri... :yes:

Fatih hocam senin araç değişti mi? Araç kısmında 97 mondeo yazıyor  :unsure2:

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

C serisi ;)

Mercedesin model Harfi ile karıştırmamak gerekiyor :)

Tesekkurler, c serisini c segmenti saniyordum(ici D segmenti gibi gelmemisti).

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Tesekkurler, c serisini c segmenti saniyordum(ici D segmenti gibi gelmemisti).

Bu segment meselesinde bir çok detay var sanırım, diz mesafesinden, araç dingil aralığına A B ve C sütunu mesafelerine kadar sanırım.

Mercedes C serisi boyut itibari ile D segmentin en küçüğü sanırım ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Emre

Bende  1997 MK2 Mondeo, 2001 C200 ve 1990 Ford Taunus var. Araçları babamla ortak kullanıyoruz. :) Hangisini yazayım?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Çoşkun

bence ikisinide deneyin ve içinize sineni yani E200 komp. ü alın  :good1: hafızalı koltuğu,ısıtması,önündeki yıldızı.

bu balık sırtı denilen kasalar çok hoş.motor şanzuman ve LPG olaylarınada iyice bakın.aklınıza yatar bence.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Bu arada konuya donecek olursam kompresor hayali olan biri olarak gozum kapali merso derim

Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu

Passat' bırakın Golf' mü deseniz Golf derdim, sonuçta sıfır araç, alacağınız Mercedes 9 senelik olacak. 2 elin riski falan derken hiç girmezdim.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
(düzenlendi)

c: compact, e:excecutive, s:super; sl:super light, g: arazi nin alamancası :)  diye biliyorum.

Passat' bırakın Golf' mü deseniz Golf derdim, sonuçta sıfır araç, alacağınız Mercedes 9 senelik olacak. 2 elin riski falan derken hiç girmezdim.

10 diyelim artık. 

tarihinde Evren Erakçora tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Misafir

1991 model Mercedes kullanmış biri olarak kalite konfor işçilik mühendislik kat ve kat daha üstün olan Mercedes i tercih ederim. En basit Örneği ile 91 model aracımın cam ve far yıkama ünitesinde 3 yerde ısıtma mevcut idi. Bir depo ikincisi fıskiyelere giden hortumlarda üç fıskiyelere olmak üzere tasarlanmış. Bu Ankara gibi soğuk memleketlerde su donmasını dert ettirmiyordu. Koltuk konforu yani Sürüş için önemli olan etken kapı kenarındaki düğmelerle ayarlayarak şu an çoğu araçta koltuk altından ileri geri için ayrı zahmet diklik ayarı için sol kolunda mücadele etmek gibi derdi olmuyordu. Direksiyon ayarı içim bile elektrikli ayar yapabildiğin bir teknolojiyi almak çok daha mantıklı geliyor. En nihayetinde Yıldız seyrederek yolculuk yapıyorsun. :)

Yorum bağlantısı
Misafir

Aracın alım koşulları çok önemli bu gibi durumlarda. Sıfır araçta hiçbir sorun yok zaten. Sonuçta garantili bir şekilde alınıyır. Peki bu sıfır araçtan 9 sene eski bir aracı almayı arzu ettirecek duygu nedir?

- Prestij: aslında araç alırken en büyük mesele bu. Evde iki veya daha çok araç varken büyük araç ailenin prestiji ve gelirine bağlı statüsünü temsil eder. Mercedes ile Vw arasında statü farkı var mı? 9 senede passat statü olarak bence benzeşir, prestiji yıkamacı ve valelerde 9 senelik mercedesin prestiji bahşiş beklentisine paralel olarak yüksek olur sadece.

- Konfor: Eğer bir boş, biri dolu aracı karşılaştırmıyorsak, 9 senelik fark araç dünyasında çok uzun bir süre. Passat zaten bu yönden referans araçlardan. Muadili araçlara göre daha konforlusu var mı diye tartışılabilir ama kendisinden 9 sene eski araçtan çok geri kalmaz.

Alışkanlıklar: daha önceden hep mercedes kullanıcıysa kişi, beklentiler, aradıkları passatta olmaz doğrudur. Mesela ayak freni, diraksiyonun sağında kol olmaması, arkadan itiş. Bunları passat veremez ve kişi alışkanlıklarını kaybettiği için pişman olabilir. Ancak avrupa önden çeşkişli araç kullananın da alışkanlığı passattan yanadır.

Güvenlik: yine 9 seneden bagsediyoruz. Mercedes birçok güvenlik donanımını diğer rakiplerinden önce fiyatın da etkidiyle sunar doğrudur. Rakipleri 3-5 sene geriden gelir ama passat ile mercedes arasındaki yaş farkı 9 yaş eski araçtan daha geride güvenlik önlemi hele passat sınıfında olmaz. Üstelik araç dünyasında abs, esp gibi donanımlar patent nedeniyle isim değiştirebilir ama kimsenin tekelinde değildir. 10 sene önce e segmenti s500'deki diz hava yastığı şu anda Fiat'ın b sınıfı puntosunda var ve avrupa güvenlik standardı dacia'ya bile lastik sensörü koyduracak kadar katı srtık.

Sağlamlık: 10 seneye yaklaşan bir araç ne kadar sağlam olsa da sorun çıkarır. Bunu ben değil, kullanım klavuzu söylüyor. Elektronik Parçaların ömrü on senedir diye. Bununla beraber diyelim ki arıza yok, çok bakımlı. Rakibi sıfır araç olunca bunun bir anlamı yok. Sıfır alanın aracı 2 senede bozulsa, sorun öıkarsa arızalansa çoğu garanti kapsamında. Passat dediğimiz araç en az 10 yıl sağlam hizmet edecek kalitede olduğuna göre ve 5 sene sonra araç değişecekse evladiyelik mercedes zaten önceki sahibine hizmet ettiği sorunsuz 10 yılı geride bırakmış olacak ve önündeki 5 sene en iyi ihtimalle arıza sorun çıkarmayarak rakibi ile Eşit mertebede olacatır

Güç: Burası kişiden kişiye değişir. Çok büyük fiyat avantajı olmadıktan sonra büyük motor araçlar günümüzde verdiği güce göre müsrif ve maliyetli. Eskiden atmosferik motorlara mahkum olduğumuzdan büyük ve bir de kompresör olması çok ilgi çekiciydi. Turbo çıktı mertlik bozuldu ama keyif benim, para benim ben büyük motor istiyorum diyene aksini zorla kabul ettiremeyiz.

Fiyat/performans: aynı fiyata biri sıfır, diğeri ikinci el alınacaksa her türlü sıfır olanın garanti şartları ve hükümleri de her mal/hizmet alımında önemli etkendir. Otomobil gibi yürüyen bir malda garanti önemli bir etkendir.

Sonuç: babanız, dedeniz yakın arkadaşınız garajında tuttuğu 50.000km'deki mercedesi satıyorsa, durup düşünülür. Bugüne kadar çok araca bindim, sıfır da dahil olmak üzere ama hayalim mercedesti ve artık 50 yaşındayım, elimdeki memblağ ile artık bu seviyedeyim denirse durup düşünülür, etrafta sahibi bilindik çok temiz bir S serisi var, bir daha bu fırsat ele geçmez, satsam zaten zarar etmen denilirse düşünülür, parayla pulla işim olmaz, zevk adamıyım alır beğenmezsem satarım denilirse düşünülür. Diğer haller benim gözümde passat lehinedir.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Kısaca, dediğim gibi, Merso temizse , Merso alınmalıdır, emin olmadığınız araçta sıkıntı yaşarsınız, bu arada passat tı 0 aldınız kurtuldunuzmu? hayır. dsg yeter zaten, ben uzun süre kullanan bir sürücüyüm mesela, en az 10 yıl, passat dsg hala sorunluysa beni delirtirdi, garanti yada iyi niyet falanda dinlemezdim, daha ilk dsg arızasında para iadesi isterdim, kronik dert olmayacak, bile bilede lades demem şahsen.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Bu arada 2006 E nin parası ne kadar, sıfır bahsettiğiniz passat ne kadar?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Niçin derken abi

Yani işe gitmek için mi hafta sonu kullanmak için mi? Güzergahınız ne? İşiniz araba gerektiriyor mu? Prestijli araba ne türlü olmalı? Girdiğiniz yollar nasıl? Parkettiğiniz ortam nasıl? arabaya binenler kimler. nerelere gidiliyor vs vs. Burda LPG bile önemli. Sonra yakacağı yakıt da önemli.

Sözüm forum üyesi arkadaşlara değil çünkü bizler araçları seviyoruz ama genel imaj ve prestij olarak baktığımda mersedeslerde çeşitli olumsuz prestij örnekleri görüyorum. Daha çok (tekrar ediyorum forum üyeleri araç sevdikleri için bu dediğimin dışında)  parayı çalışarak kazanmamış, hızlı zengin olmuş ve en pahalı neyse onu alayım diye yola çıkmış ya da eskiden beri zengin ve başka şeye binmem diyen bir imaj çiziyor. Biraz daha eskidiğinde ise erişebilen sınıf değişiyor ve mersedes imajını ve imajın getirdiklerini yakalamaya çalışan bir kişilik göstergesi ortaya koyuyor. Bunu mesela emlakçılarda mobilyacılarda müteahhitlerde görüyorum.  Alması gerektiği için alıyor aracı. Sevmekle felan ilgili değil. Özellikle CLA serisinde hep bir anormal prestij ve tip gözlemliyorum. 

Bu bağlamda prestij olarak BMW'yi biraz daha önde tutuyorum ama o da kısmen yenileri. Camlar da karartılmamş olacak.

Passat/Opel/Avensis  gibi araçlar ise daha çok çalışılarak kazanılan ve aktif olarak yaptığı işle prestiji olan, parasıyla prestij sağlamaya çalışmayan bir imaj oluşturuyor benim gözümde. Biraz karıştırmış olabilirim ama Mersedes'i gerçekten severek almayıp da prestij sağlamak için alanlar o kadar çok ki gerçekten severek alanları bu olumsuz etkiliyor. Keza ben şimdi çok severek bir şahin alsam temiz baksam vs yine de diğer şahinlerden imajım etkilenir.

Bu bağlamda alternatif passat ise passat alınabilir derim. Çünkü passat prestij arabası değil. Bu da bence asıl prestij. Arabası ile prestij sağlamaya çalıştığını "belli eden" bir görüntü oluşturmuyor. Arabayla prestij sağlanmaz demiyorum. Sağlanır, etkendir hatta çok önemlidir. Ancak karşı tarafa bunu sağlamaya çalıştığınızı belli ediyor ise o zaman bir felaket.

Bu nedenle, Passat, SMAX, Mondeo, orta boy SUV araçlar genellikle olumlu itibar bırakıyor bende.  Mersedes (trimine modeline ve camların rengine de bağlı),  S60, Range Rover, konvertible araçlar (Pejo mesela) olumlu imaj bırakmıyor. Özellikle 10 yaşını geçen mersedeslerin imaj amacı ile kesinlikle kullanılmadığı ve buna yol açacak modifikasyonların yapılmadığı bir yaklaşım olursa ancak mersedes mantıklı. Ayrıca mali yönden de mersedes her halukarda daha pahalı olur. Ama olsun sonuçta bunların ikisi de araç. 

PAssat için DSG diye çok düşünmeyin, DSG o kadar artık eskidi ki tamir de edilir hale geldi. Edilmese bile 5 yılda bir birkaç bin lira şanzımana harcamak büyük risk değil.

Mersedes alır mıydım. Temiz ise alınabilir. Ama fazladan para verdiğinizi, bu paranın ise aslında ilk ödenen ÖTV nedeniyle olduğunu, aracın aslında o kadar pahalı olmadığını bilin.

Mesela Fatura değerinde  GLK250 4Matic ile C180 arasında çok çok büyük fark yok. Eski bir GLK aldığınızda ödediğiniz para ilk ödenen ÖTV nin ikinci ele yansımış hali. Aracın gerçek değeri değil. 

madem 80K-100 K arası para harcayacaksınız gönlünüzden  geçeni alın. bence 3 serisi BMW düşünün.

Bu arada 2006 E nin parası ne kadar, sıfır bahsettiğiniz passat ne kadar?

Evet yani 2006 E sanki daha ucuzdur. Temiz araç ise "sevildiği için" düşünülebilir.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

........

madem 80K-100 K arası para harcayacaksınız gönlünüzden  geçeni alın. bence 3 serisi BMW düşünün.

Evet yani 2006 E sanki daha ucuzdur. Temiz araç ise "sevildiği için" düşünülebilir.

Düşününce haklısınız vallahi, bmw konusuda doğru bu arada, hele birde dizel olursa  :)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Eğer 1.6 Motorlu mersedes bulunabiliyorsa o da bence olur. Ama altını vurup duruyor kasislerde otopark çıkış tümseklerinde.. ÖTV bence büyük etken arkadaşlar.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Düşününce haklısınız vallahi, bmw konusuda doğru bu arada, hele birde dizel olursa  :)

1.6 benzinli turbo olmalı.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

1.6 benzinli turbo olmalı.

3 serisi GT nasıl? sadece dizelmiş ama...

BMW_3series_wallpaper_11_612x383.jpg

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

3 serisi GT nasıl?

Seviyorsan tamam hocam ama biraz X6 havası var ve pek olumlu değil (sosyal açıdan). Çok göze batıyor.

Durumum uygun olsa bu şartlarda sanki 4 serisi sedan daha iyi.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Seviyorsan tamam hocam ama biraz X6 havası var ve pek olumlu değil (sosyal açıdan). Çok göze batıyor.

Durumum uygun olsa bu şartlarda sanki 4 serisi sedan daha iyi.

x6 konusunda haklısın, fazlada göze batmasın, anladım ...

Hayırlısı artık...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...