İçeriğe Yönlendir

Youtube Videolarımızı Sürekli Kopyalıyorlar

Furkan Avcı

Recommended Posts

Furkan Avcı

Geçen akşam bizim forumdaki videoları da toplayıp "Türkiye'de Araç Kamerası Kaza Kayıtları" videoları hazırlayan "Türkiye Ekranı" kullanıcısının son videosunu benim de videomu izinsiz olarak eklediği için Youtube'a şikayet ettim, telif hakkı nedeniyle kaldırıldı.

Siz de kendi videonuzun izinsiz olarak kullanıldığını farkettiğinzde, tek sayfalık basit bir form ile durumu bildirebiliyorsunuz. Kendi videonuzun linki, kullanıldığı videonun linki ve hangi zaman diliminde kullanıldığını bildirmeniz yeterli oluyor.

Bu videoları hazırlayan arkadaşın bu sayfayı da sürekli izlediğini biliyorum. Benim kendi videolarımdan bir kazanç düşüncem yok, ancak bu forumda paylaşılmış görüntüleri kullanacaksa eğer, videonun başında Ford Club Türkiye'ye teşekkür etmesi gerektiğini düşünüyorum. Bunu yapmadığı sürece ben kendi videolarımı gördüğüm anda tekrar şikayet edeceğim.

Mustafa hocam;

mesajınızı buraya taşıdım.

Bende zamanında şikayet ettim, youtube 10 günlüğüne tedbiren videoyu askıya alıyor, 10 gün içinde yerel mahkeme vs gibi bir resmi yazıyla video hakkındaki şikayetinizi belgelemenizi istiyor. Belgelemez iseniz askıyı kaldırıyor ve video tekrar yayınlanıyor...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

Mustafa hocam;

mesajınızı buraya taşıdım.

Bende zamanında şikayet ettim, youtube 10 günlüğüne tedbiren videoyu askıya alıyor, 10 gün içinde yerel mahkeme vs gibi bir resmi yazıyla video hakkındaki şikayetinizi belgelemenizi istiyor. Belgelemez iseniz askıyı kaldırıyor ve video tekrar yayınlanıyor...

Teşekkürler Furkan Bey, ben bu başlığı farketmemişim. Aynen dediğiniz gibi 10 günlüğüne video askıya alındı. Yayınlayan arkadaşımız Youtube'a "fair use / adil kullanım" kanununa uygun olarak alıntı yaptığı cevabını iletmiş. Ben de kanunlara baktım ve "adil kullanım" kanunu Amerika için geçerli gözüküyor. O durumda bile videoyu alıntılayıp yayınlayan kişinin kesinlikle bu işten reklam vs. gibi bir gelir elde etmemesi gerekiyor. Sonuç olarak ben konuyu mahkemeye taşımayacağım, ilgili arkadaşımızın bu başlıkları takip ettiğini düşünüyorum, toplama videosunun başında Ford Club'a teşekkür ettiği sürece benim açımdan bir problem kalmaz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Gürsoy

Teşekkürler Furkan Bey, ben bu başlığı farketmemişim. Aynen dediğiniz gibi 10 günlüğüne video askıya alındı. Yayınlayan arkadaşımız Youtube'a "fair use / adil kullanım" kanununa uygun olarak alıntı yaptığı cevabını iletmiş. Ben de kanunlara baktım ve "adil kullanım" kanunu Amerika için geçerli gözüküyor. O durumda bile videoyu alıntılayıp yayınlayan kişinin kesinlikle bu işten reklam vs. gibi bir gelir elde etmemesi gerekiyor. Sonuç olarak ben konuyu mahkemeye taşımayacağım, ilgili arkadaşımızın bu başlıkları takip ettiğini düşünüyorum, toplama videosunun başında Ford Club'a teşekkür ettiği sürece benim açımdan bir problem kalmaz.

Benim şikayet ettiğim video ile alakalı geri dönüş yapılmış . Sizin dediğiniz gibi 10 gün süre verilmiş benim şikayetime'de birde öğretim amaçlı alınmıştır deniyor . 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

Adil kullanım hakkında Youtube'un kendi yayınladığı bilgiler şu şekilde :

Adil kullanım, telif hakkıyla korunan materyali belirli koşullar altında telif hakkı sahibinden izin almadan yeniden kullanabileceğinizi belirten yasal bir ilkedir.

Telif hakkı sahibinin izni olmadan materyal kullanmanın uygun olduğu durumlar için geçerli kurallar ülkeden ülkeye değişmektedir. Örneğin, ABD'de yorum, eleştiri, araştırma, öğretim veya haber sunma çalışmaları adil kullanım olarak kabul edilebilir. Diğer ülkelerdeyse farklı şekilde işleyen adil davranış adlı benzer bir düşünce olabilir.

Mahkemeler her bir vakanın olgularını dikkate alarak olası adil kullanımları analiz eder. Telif hakkıyla korunan materyal içeren videolar yüklemeden önce bir uzmandan yasal tavsiye almak isteyebilirsiniz.

Adil kullanımı belirleyen dört etken

ABD'de adil kullanım hakim tarafından belirlenir. Bu hakim, adil kullanımı belirleyen dört etkenin belirli bir vakada nasıl geçerli olduğunu analiz eder.

1. Kullanımın, ticari amaçla mı yoksa kâr amacı gütmeyen eğitim için mi yapıldığı dahil olmak üzere amacı ve şekli

Mahkemeler genellikle kullanımın "dönüştürücü" olup olmadığına bakarlar. Örneğin, ilgili kullanımın orijinal çalışmaya yeni bir anlam veya ifade katıp katmadığı ya da yalnızca orijinali kopyalayıp kopyalamadığı değerlendirilir. Ticari kullanımların adil olarak kabul edilmesi daha düşük bir olasılıktır, ancak bir videodan para kazanırken adil kullanım savunmasından yararlanmak mümkündür.

2. Telif hakkı alınmış çalışmanın mahiyeti

Aslen gerçeğe dayanan çalışmalardaki malzemelerin kullanımı, tamamen kurgusal çalışmaların kullanımına göre daha yüksek olasılıkla adil kullanım sayılır.

3. Bütün olarak telif hakkı alınmış çalışmanın kullanılan kısmının miktarı ve önem derecesi

Orijinal bir çalışmadan çok küçük bir bölümü ödünç almak büyük bir bölümü almaya göre daha büyük olasılıkla adil kullanım sayılır. Yine de, kullanılan küçük parça, çalışmanın "kalbini" oluşturuyorsa, küçük bir parçanın alınmış olması bile adil kullanım değerlendirmesine olumsuz etki edebilir.

4. Kullanımın, potansiyel pazara veya telif hakkıyla korunan çalışmaya etkisi

Telif hakkı sahibinin kendi orijinal çalışmasından kâr elde etme olanağını olumsuz etkileyen kullanımlar, daha az olasılıkla adil kullanım olarak değerlendirilir. Mahkemeler bazen parodi içermesi durumunda, bu etkende istisna yapabilmektedirler.

https://www.youtube.com/yt/copyright/tr/fair-use.html#yt-copyright-four-factors

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Teşekkür ederim, bir soru daha sorabilir miyim? Ekran kaydı yaparken bunu nasıl 1080 veya 720p olarak kayıt ettiniz. Hangi program varsa hangi ayarlar gerekli?

Rica ederim. :) Görüntüde 2.30. dakikada "render" yaptığım yerde çözünürlük seçiyorsun. Kullanılan program Sony Vegas Pro 13. İlk kayıt yapılırken ise çözünürlük araç kamerasının ayarlarından yapılıyor. ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Hüseyin Turan

benim özel videolarım hariç araç kamerası görüntülerinin tamamı herkese açık, yayınlıyorum, hatta bir çok video da aracımın plakasıda yazıyor. ben pek sakınca görmüyorum doğrusu, sonuçta videoları izleyip kimileri ibret alsın kimileride hataları görsünler, hatta bazı videolar var kanalımda hata yapan ışık ihlali yapan araçlara ait o videoları kısaltıp online ihbar bölümünde EGM ye gönderiyorum ama sonuç ne oluyor bilmiyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben de çok fazla olayla karşılaşıyorum ama arabadan hafıza kartını almaya üşeniyorum. :(

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Ben de çok fazla olayla karşılaşıyorum ama arabadan hafıza kartını almaya üşeniyorum. :(

Ben genelde kartı çıkarmayı unutuyorum. Sonra da üşeniyorum gidip almaya. :D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...