İçeriğe Yönlendir

Frene Basınca Devir, Rölanti Yükselmesi

Volkan Turkmen

Recommended Posts

Volkan Turkmen

Değerli forum üyeleri;

Sorun şöyle: Diyelim ki yolda gidiyorsunuz ilerde kırmızı ışığı gördünüz vitesi boşa aldınız, yaklaşınca frene bastınız. İşte tam o sırada rölanti 800'den 1200-1300'e çıkıyor ve yol bilgisayarı anlık tüketimi 0.4'ten 4-5'lere kadar yükseliyor. Dururken frene basmak rölantiyi etkilemiyor. Araç boşta değilken ama hareket halinde iken de aynı durum söz konusu. Mesela yokuş aşağı inerken ayağı gazdan çekiyorsunuz yol bilgisayarı anlık tüketimi sıfır gösteriyor, frene basıyorsunuz anlık tüketim 0.5 0.7 gidiyor. Bazen ışıkta beklerken falan da anlamsız rölanti yükselmesi oluyor. 800 den 1000e.

Alakası olur mu bilmiyorum ama problem öncesi ön tekerlerin porya bilya disk ve balatalarını yetkili serviste değiştirdim.

Yanıtlarınız için şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Fatih Karaoğlu

Anlattığınıza benzer durum bende de oluyor. Yalnız bende devir saatinde görsel bir yükselme olmuyor. Motor sesi de artmıyor. Seyir halinde iken vitesi boşa aldığımda anlık yakıt tüketimi motor sıcaklığına göre 0.3, 0.5 l/100 km taa ki ne zaman frene basmaya başlasam araç yavaşladıkça kademe kademe anlık tüketim artıyor hatta 8-9 litrelere çıkıyor. Araç durunca her şey yeniden normale dönüyor. Ama sizin anlattığınız gibi vitese takılı iken ayağımı gazdan çekince durana kadar 0 gösteriyor. Ya da ışıkta rölantide beklerken yükselme olmuyor hatta motor yeterince sıcaksa 0.2 l/h gösteriyor. Acaba sorunumuz aynı mı, acaba bu bir sorun mu?

Yorum bağlantısı
Volkan Turkmen
(düzenlendi)

Anlattığınıza benzer durum bende de oluyor. Yalnız bende devir saatinde görsel bir yükselme olmuyor. Motor sesi de artmıyor. Seyir halinde iken vitesi boşa aldığımda anlık yakıt tüketimi motor sıcaklığına göre 0.3, 0.5 l/100 km taa ki ne zaman frene basmaya başlasam araç yavaşladıkça kademe kademe anlık tüketim artıyor hatta 8-9 litrelere çıkıyor. Araç durunca her şey yeniden normale dönüyor. Ama sizin anlattığınız gibi vitese takılı iken ayağımı gazdan çekince durana kadar 0 gösteriyor. Ya da ışıkta rölantide beklerken yükselme olmuyor hatta motor yeterince sıcaksa 0.2 l/h gösteriyor. Acaba sorunumuz aynı mı, acaba bu bir sorun mu?

Eğimli bir yolda mesela 5. viteste ilerlerken ayağı gazdan çekin, yol bilgisayarı sıfır tüketim gösterene kadar bekleyin, sonra frene basın... yol bilgisayarı bende tüketim gösteriyor frene basınca. 

Bence bu bir sorun, çünkü daha önce yoktu, yeni başladı. Titiz biri olduğun için sürekli olarak anlık tüketim ekranı açıktır bende, her an takip ederim. İşin kötüsü bu tip sorunları teşhis edecek yetenekte servis bulmak neredeyse imkansız. Tek bildikleri deneme yanılma o da şansa kadere tesadüfen sorun kaynağı giderilir ise şanslısınız ...

tarihinde Volkan Turkmen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Altınoluk
(düzenlendi)

2012 tdci fiestam var.Alalı 3 ay kadar oldu.Bende de aynı sizin dediğiniz ola mevcut.Arkadaşta da 2011 i var dizel.Ondaki de aynı.Yani diyeceğim şudur ki hepsinde aynı sıkıntı mevcut.

tarihinde Fatih ALTINOLUK tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Volkan Turkmen

İşin garibi yeni başladı benim araçta, daha önce yoktu...

Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

ben hafif eğimli yolda arada boşa atıyorum kısa dönüşlerde bakıyorum tüketim 4-5 arası geziyor, durunca 0.2 L/h yakıyor :) acaba debriyaj balatası çok sıkı motorumu döndürüyor :)

Yorum bağlantısı
Volkan Turkmen

Servisten randevu aldım hiç umudum yok ama salı günü göstereceğim, sonucunu paylaşırım. 

Yorum bağlantısı
Fatih Altınoluk

Daha dün yağ bakımına girdim ve sorunu aktardım. Bana denilen fren merkezinin çalışması için devirin çıkması normalmiş. Bu arada 50 bin bakımı içinde 370 tl aldılar.

Yorum bağlantısı
Volkan Turkmen

Daha dün yağ bakımına girdim ve sorunu aktardım. Bana denilen fren merkezinin çalışması için devirin çıkması normalmiş. Bu arada 50 bin bakımı içinde 370 tl aldılar.

Palavra palavra palavra  :biggrin: Ajda Pekkan

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
enver volkan bayrakcı

aynısı bende de var servis ile görüştüm. onlarda normal birşey dedi. hatta gelin bizim test araçlarında da olur ddedi denicem ilk fırsatta

Yorum bağlantısı
Volkan Turkmen

Evet...Bu gün servise gittim ve derdimi anlatamadım tabii ki, onlara göre gayet normal bir durum, herhangi bir sorun yok. Açıklama şöyle yapıldı: Motor beyni tarafından bir çok veri değerlendirilip rölanti devri otomatik ayarlanıyor... Çözüm şimdilik bulamadım...

Yorum bağlantısı
  • 3 yıl sonra...
Tuncer Ay
On 26.01.2015 at 23:19, Fatih Karaoğlu yazdı:

Merhaba,

Akü değişiminden sonra aynı sorun bende de çıktı. Çözüm bulabildiniz mi? 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...