İçeriğe Yönlendir

Focus 2 - 110 Ps Dizel Yakıt Tüketimi

Erdal Aydın

Recommended Posts

Erdal Aydın
(düzenlendi)

Merhaba arkadaşlar yine bir problemim var yada bana mı öyle geliyor karar veremedim.

Sorun şu ki arabamı alalı 1 hafta oldu işe arabayla gidip geliyorum toplam 12 km sabah akşam toplam 10 dk kadar rölantide çalıştiriyorum yol bilgisayarında 6.6 litre gözüküyor fakat depoyu fulledikten sonra yaklaşık 110 120 km yol yaptım şu an 3/4 depo mazot var bana mı çok geliyor yoksa normali mi bu bir de aldığım adam 4 senede 16.000 km yol yapmış yani araba yatmış biraz bunun da etkisi olur mu bu duruma

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Yakıt ölçümü için uzun yolda Kullanım ve bu Kullanım 400-500 km yol yaptıktan sonra sağlıklı Ölçüm olur.

Şehir içi için bir kaç sefer depoyu doldurup bitene kadar yol gidip doldurup test ederek gerçek ölçüm yapmış olursunuz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bünyamin Göksu

Rölanti de 10 dk kadar çalıştırmak biraz fazla değil mi?

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

rolanti ilk start 1 dakikA , stop ederken 1 dakika yeterli .. uzun yol yapılmadıysa

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdal Aydın

Bilemiyorum ki abiler işin erbabı olan size soruyorum yanlış yaptığım bir şey var mi ya da arabada bir problem var mi bunu merak ediyorum 1/4 depo ile 110 120 km bana çok az geldi

Bir de eğimle isimin güzergahı biraz trafik olan bir yol yani 6 km yolu 15 dk gibi bir sürede gidiyorum ve araba tam olarak isinmamis oluyor yol bittiğinde çok yakmasina sebep olur mu bu

Yorum bağlantısı

Bilemiyorum ki abiler işin erbabı olan size soruyorum yanlış yaptığım bir şey var mi ya da arabada bir problem var mi bunu merak ediyorum 1/4 depo ile 110 120 km bana çok az geldi

Bir de eğimle isimin güzergahı biraz trafik olan bir yol yani 6 km yolu 15 dk gibi bir sürede gidiyorum ve araba tam olarak isinmamis oluyor yol bittiğinde çok yakmasina sebep olur mu bu

Soğuk motor dizelin ekonomisinin düşmanıdır. Aracın tüketiminin makul seviyeye inmesi ısınmanın çabuklaşmasımile olur. 10dk rolantide beklerken soğuk motorun ısınma süresi uzar. Bunun yerine 1dk yağlama şansını tanıdıktan sonra hareket ederseniz araç daha öabuk ısınır. Manuel klima ise; camlarda buz yoksa ve aşırı soğuk hissetmiyorsanız mümkünse hararet şbresi hareket ettiğinde, değilse 3-4 dk. Sonra havalandırmayı açın. Soğuk motorlu aracı devirsiz kullanmayın. Dizel en azından maksimum torkun devreye girdiği 1750d/d'den sonraki hızları sever. Bence ölçümleme şartlarıniçin kısa mesafedesiniz, bunun da etkisi vardır.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
murat nalbant

06 dizel focus  benimkide aynen senin dedigin gibi çeyrek depoyla 120 km gidiyor 1 lt=10 km yazin uzun yolda 240 gittigimi biliyorum fazla rolantide çalıştırma hic bi işe yaramiyor araç ısınana kadar sakin sakin kullan biraz artiyor soğuk hiç gelmiyor bu dizellere 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdal Aydın

Çok heves ederek aldığım araba 1 haftada canımı sıkmaya başladı ya. Peki bu durum bütün dizelleri mi kapsar yoksa focus ya da fordun dizellerine has bir durum mu? Bir de yol bilgisayarı zaten doğru değil bunu farkettim yol bilgisayrında yazdığı gibi 6.6 lt/ 100 km olsa bu arabanın 1 depo ile 750 km ye yakın yol yapması lazım şehir içinde deponun 55 lt olduğunu var sayarsak. Bir şey daha sizler farkettiniz mi bilemeiyorum bugün işe giderken hararet ilk çizgiye geldiğinde havalandırmayı HI konumunda 3 kademe açtım hararet 5 dk sonra 0 a düştü hayret ettim kapattıktan sonra da hızla yükseldi.

Yorum bağlantısı
Onur Oflaz

bu tum dizellerde boyle. can sikacak bir sey yok gonul rahatligiyla kullanin :) yaptiginiz olcumle dogru sonuclara ulasamazsiniz zaten. yukarida bahsedilen yontemle olcum yapin. klima 2004 mondeoda da ayni. cok isinmadan acinca hararette hafif dusme oluyor

Yorum bağlantısı
Erdal Aydın

Hayır yanlış anlaşılmasın benim amacım ölçüm yapmak değil bu arabanın çeyrek depo ile 110 120 km yol yapmasının benim arabamla ilgili bir problem mi yoksa herkeste mi bu şekilde olduğu yani özet geçersem

Bu araba şehir içi sabah akşam 6 km yi 15 dakikada gittiği bir kullanım ile çeyrek depo 110 120 km normal bir tüketim mi yoksa arabaya bakım mı yaptırmam gerekir sorunum tam olarak bu

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Çeyrek depo ile İstanbulda, ortalama 200km yol yapıyorum. 110km sonrası çeyrek depo harcaması ile 6.6lt harcaması bir soruna işaret. Yakıt verisi ile, depo göstergesi uyumsuz. Şamandıra ölçümü yanlış olabilir.

Yorum bağlantısı
Erdal Aydın

Servis yolu gözüktü anlaşılan masrafsız araba aldım diye seviniyordum ben de!

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Biraz daha takip edin. Tam depo yakıt verisine ve depo ölçümüne bakın.

Yorum bağlantısı
Erdal Aydın

Biraz daha bekleyim o zaman ilk mesajda belirttiğim gibi araba 4 seneden beri doğru düzgün yol görmedi yatmaya alıştı belki bunun da bir etkisi vardır.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Bence masraf etmeden bir süre daha kullanın hatta mümkünse uzun yol yapın. Depoyu fulledikten sonra ilk 100 km boyunca çok az oynar şamandıra. Rakamları atıyorum, 800 km yol yapacaksa ilk yarım depoyla 500 km gidiyor son yarım depo 300 km gidiyor. Şamandıra depo doluyken daha bereketli gösteriyor. Aracın periyodik bakımları en son ne zaman yapıldı?

Yorum bağlantısı
Erdal Aydın

Bence masraf etmeden bir süre daha kullanın hatta mümkünse uzun yol yapın. Depoyu fulledikten sonra ilk 100 km boyunca çok az oynar şamandıra. Rakamları atıyorum, 800 km yol yapacaksa ilk yarım depoyla 500 km gidiyor son yarım depo 300 km gidiyor. Şamandıra depo doluyken daha bereketli gösteriyor. Aracın periyodik bakımları en son ne zaman yapıldı?

Araba şu an 107.000 km de bakımı 102.000 km de yapımış

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Benim aracım da 110.000 km de yağı-filtreleri hepsi orjinal ile değişti, würth enjektör temizleyici attım bir kutu. 12 km lik yoldaki hız ortamalanız kaç km/saat? 6.6 lt bana pek yüksek gelmedi ama şamandıranın çabuk düşmesine takıldım.

Bir de motorda yağ kaçağı ve performans düşüklüğü tarzı bir durum var mı? Araçlarımız aynı ayarda sayılır benim metal intercooler borusunda çatlak vardı ve performans düşüklüğü vardı, bi kaynakla halloldu.

Yorum bağlantısı

Araba şu an 107.000 km de bakımı 102.000 km de yapımış

Süre olarak ne kadar geçti bir yılı doldu mu?
Yorum bağlantısı
Erdal Aydın

Şimdi arkadaşlar hız ortalamam bilgisayarda 26 KM performansında bir kayıp yok gibi araba çok atak gaza dokununca uzayıp gidiyor yağ kaçağı da gözlemlemedim bakımı da süre olarak tahminim 1 buçuk 2 yıl gibidir.

Yorum bağlantısı
Fedai Özoğlu

çeyrek depo ile ölçüm hatalı. Tam depo ile ölçün. Zaten kısa mesafe birde soguk motor ne olursa olsun çok yakar. dizelde kışın 0.5 lt fark ediyor ,bu lpg de 2,5 litreye kadar fark ediyor kısa mesafe için söylüyorum. Sabah 10 dk. rolanti çok uzun. Hiç gereksiz. Yağlama yaptıktan sonra yol alınabilir bence.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı

Merhaba. Ben de 07 dizel otomatik focus alali 1 hafta olmadi henuz. Sehir disindan aldigim arabayi getirirken 120-160 km/h araliginda 5 litre yakti. Gelince depoyu doldurdum ve 200 km yol yaptim sehir icinde. 1/2 ile 3/4 depo arasina (ortasina) indi gosterge. Benim de canim sıkıldı. Deponun bitmesini bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Erdal Aydın

Kışın kullanışlı değil demek ki bu dizeller !

Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

kışın hiç bir araç ekonomik değildirki :)  Lpgli araç ısınana kadar benzinde kullanılır sonra lpgye geçer . Benzinli araç ısınana kadar yüksek devir çalışır benzini içer

Yorum bağlantısı
Erdal Aydın

Arkadaşlar tekrar söylüyorum amacım ölçüm yapmak değil. Sorunum yol bilgisayarında 6.6 litre ortalama gösterip ibrenin hızla düşmesiydi yani şamandıra ile yol bilgisayarının uyumsuzluğu. Ancak dün akşam yol bilgisayarında ortalamayı sıfırladıktan sonra 14 litrelerde geziniyor ortalama, yani birbirleriyle uyum içine girdiler gibi. Şimdi bu arabanın şu şartlar altında 14 litre yakması normal mi anormal mi?

1.Soğuk 2.Trafik (dün akşam evime 1 saatte gittim yol 6 km)

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

1 saatte 6 km gidebildiyseniz normal bence, araç yakıtı giderken değil rölantide çalışırken yakmış.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...