İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Hava Üfleme Izgaraları Açma-Kapama Ve Ayar Düğme Tamiratı

Ertan Çabuk

Recommended Posts

Ertan Çabuk
(düzenlendi)

Başlamadan önce şunu ifade etmeliyim ki; başlıkta ki düğme ifadesi içime tam sinmedi ama aklıma da başka bir şey gelmedi, önerilere acigim [emoji4]

Gelelim soruna ve çözümüne;

Daha Önce tk201 de de karşılaşmıştım bu sorunla. Kalorifer ayarı çalışmıyor düğme tam dönüyordu. Hatta çok dönünce arkadaki lastiksiz kısmı dahi çıkıyordu piyasaya.

Hazır arabanın yarısını sökmüşken bunu da halledeyim dedim ve başladım ise

1. Önce teyp ve vites çerçevesi nı çıkartıyoruz. Daha sonra aşağıdaki resimde işaretli vidaları ve teyp boşluğunun her iki yanındaki 4 vidayı çıkartıyoruz.

5c8d694fcc1321a8f4154e06bf667aa5.jpg

2. Daha sonra saat, 4 lu flaşör ve resistans tuşlarının panelini aşağıdaki gibi söküp

8b7f8e83fa66a70a86eec1c89f41370b.jpg

İşaretli yerdeki vidaları da söküyoruz .

95a9e58379a186e069b8c76dce5f06f0.jpg

Trim sökme aparatı ile göğsü komple çıkarıyoruz.

d40e5fc97e455ec1c0b03d08cad9f906.jpg

3. Problemin birinin kaynağı burda okla işaretli kolun yuvadan çıkması. Bu yuvadan çıkınca ızgara içinde yönlendirme panellerini kontrol edemiyorsunuz. Bu kolu yerine takmak kolay iş. Önce kumandanın tam dönmesini halletmek lazım.

Sebebi küçük bir plastik.

5d541e4719aeda900bfb342269f10bd5.jpg

Bu plastik kirilinca düğme tam tur atıyor ve içerdeki kolu da kastiriyor ve yerinden çıkmasına sebep oluyor. Ayrıca lastiksiz arka kısımda çirkin görünmesine sebep oluyor.

Bu küçük plastiği yerine yapıştırdım ama yerine takip ufak bir zorlama da geri kırıldığını görünce daha sağlam bir çözüm düşündüm. Bu plastiğin geldiği yeri matkap ile deldim. Gemide kullanmak üzere sakladığım, su tesisat tamiratından kalma plastik bir çubuk vardı ancak kalın bir çubuk. Bunu mat kapa bağlayıp minik bir torna gibi plastik çubuğun kalınlığını yaklasik 2mm ye kadar indirdim.

Daha sonra uygun boyda kesip delikten geçirdim ve arkadan kuvvetli yapıştırıcı ile sabitledim. Daha kırılmasına imkan yok

31c8323bbac3ba988baab67528e0526b.jpg

d0e754ec693e1d2116a4486e665662eb.jpg

Sonra herkesi yerli yerine koyup ayar kolunu da taktıktan sonra işlemi bitirdim.

Kolay gelsin...

tarihinde Harun Kocaçalışkan tarafından düzenlendi
  • Beğen 9
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Abi süper ya. Bu herkesin başındaki dert ve çözüm yolu. Eline sağlık.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Baysal

Tebrik ederim, kendin pişir, kendin ye olmuş tam. Ben hayatta cesaret edip o kadar sökme-takma yapamam, el yatkınlığım sıfır :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Abi süper ya. Bu herkesin başındaki dert ve çözüm yolu. Eline sağlık.

Eski aracımda da vardı bu sıkıntı. Ufacık bir plastik, kırılması çok doğal ve basit. Bu şekilde ömürlük olur herhalde [emoji12]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Eski aracımda da vardı bu sıkıntı. Ufacık bir plastik, kırılması çok doğal ve basit. Bu şekilde ömürlük olur herhalde [emoji12]

Eline sağlık abi.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tayfun Kalcı

Benim arabaninda sol ızgarasında var aynı sorun,elinize sağlık

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İrfan Aşcıoğlu

Kenarlardaki sorunları hallettim ama ortadakilere ellemeye cesaret edememiştim. Neyse yazın yapılacaklar listesine ekliyeyim. Ellerinize sağlık...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

Ellerine sağlık Ertan, güzel bir paylaşım....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İrfan Aşcıoğlu

Kenardakiler basit. Kenarlarından kastırınca çıkıyor sadece zedelememek lazım. 4 bir tarafından eşit olarak çıkartmayı deneyin.

Yorum bağlantısı
Halil Ersan

Teşekkür ederim.

Kenardakiler basit. Kenarlarından kastırınca çıkıyor sadece zedelememek lazım. 4 bir tarafından eşit olarak çıkartmayı deneyin.

Yorum bağlantısı
Cengiz Aratemur

Araç sevgisi böyledir işte..... kötü hava koşullarına aldırış etmeden,böyle zahmetli işlere kalkışman, takdire şayan  :bravo:   eline sağlık Ertan abi.... :good1:  iç aydınlatma ışık renkleri, baya hoş ve janjanlı olmuş  ;)  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Oktay Temiz

Elinize sağlık çok başarılı bir iş çıkarmışsınız

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
  • 3 ay sonra...
Mehmet Orhan

ellerin dert görmesin, 1 haftadır ön konsolu nasıl sökerim diye arıyordum. Aynı sorun bende de var 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Hüseyin Demir

Geçen yaz başında aynı sorundan dolayı bi girişmiştim arabama

yaklaşık 3 saatimi almıştı yanlış hatırlamıyorsam.

Ufacık bir plastik için tüm orta konsol inmişti aşağıya

Elinize sağlık.

Bu Mondiler insana sabırlı olmasını öğretiyor  :unsure2:

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Hamdi Gökhan Atasoy

benim kaloriferin ızgarasının oturduğu yuvarlak tırnak kırılmıştı yerine küçük hortumdan kestiğim parçayı yapıştırdım süper oldu

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Murat Yenigül

Ellerinize sağlık gerçekten sabır gerektiren bir iş. Bende sökmüştüm özellikle Plastik trim aleti olmayan sökmesin bu seferde verilen zarar göze batmaya başlar

Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...
Anıl  Osman Marlalı

Ertan bey merhaba, suanda sizin cozumunu anlattiginiz havalandirma izgaralari acma kapama tuslarinin kirilmis yada yerinden cikmis olmasi sorununu bende yasiyorum , cozumu okudum elinize saglik yapip anlatmissiniz .Bende ayni islemi izmirde yaptiracagim ancak mesaj iceriklerindeki resimler gorunmuyor , yaptiginiz islemlerin adimlarina  ait resimler herhangi bir yerde varmidir elinizde acaba.

Adim adim aciklamak ve anlatmak uzere ustaya bana mail atma durumunuz olurmu?

Birde 2007 mk3 mondeolardaki sony 6 cd changer teyplerin sokumu icin gerekli aparatlarin temin edilebilecegi bir yer varmidir turkiyede biliyormusunuz? 

Yurtdisi alisverisleri kapattiklari ve izmirdede cok anlayan olmadigi icin size danismak istedim tesekkur ederim simdiden.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...