İçeriğe Yönlendir

Arabamin Yakitinda Sorun Var.

Ümit Volkan Durmaz
Çözüme git Abdussamed Acar tarafından,

Recommended Posts

Ümit Volkan Durmaz

Merhabalar. Bugun basima bir olay geldi sabahtir dusunuyorum cozum bulamadim bakalim siz cozum bulacakmisiniz.

Sorunum su aracim polo 1.4 tdi 2015 model 2000 km de

Bugun baktim yakit gostergem yarima dustu bi bakayim nekadar yakti diye bp ye yanastim doldur dedim 3.82 den mazot aliyorum arkadas araba 146 tl yakit aldi ee bu araba yarim depoydu km 430 km olmus diger fulledigimden bu yana yaptigim km.araba 45 litre depoya sahip olduguna gore.araba 35 kurus yakmis hadi bunu kabullendik eee zaten 45 litre olan depo 22 litre mazot almaliydi

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Yedek depo vardır araçta.

Benzin depo ağızının içinde küçük bir düğme vardır. Pompacı ona basıp yedek depoyuda doldurmuştur.

Yorum bağlantısı
Ümit Volkan Durmaz

Bu yedek depo nasil bir olay

Araba 16 litre fazla yakit almis

Bu bp supeleniyorum.boyle bir uckagatcilik olabilirmi

Yorum bağlantısı
Volkan Turkmen

Yedek depo 7 litre değil mi ? Yedek depo doldurulmuş olsa dahi 27-28 kuruş yakmış ...yine de fazla ....

Yorum bağlantısı
Ümit Volkan Durmaz

Aynen sorunda burda onceden denemistim aracimi.yakit depo isigi yandi fulle dedim opetten 169 tl fuullendiydi.

17 kurus yakmisti.

Yorum bağlantısı
Salih Temel

arabanın hep başında mıydınız? yani markete gittiniz mi veya lavabo ne bileyim 

ayrıldınız mı doldurulurken? 

Yorum bağlantısı
Ümit Volkan Durmaz

Onceden denemistim bence bp biseyler yapti diycemde nasil yapcaklar hayatimda ilk defa bp den aldim yakitimi.birdaha almam

Yoo ben bp ye lavoboya girmek icin girdim lavoboda ultumate 45 km daha fazla yol yazan reklami gorunce lavobodan ciktim arabayi pompacinin oraya cektim her litresini kendim saydim

80 oldu simdi atar felan dedim ponpaciya sonra gittikce gitti adam hic oynatmadi tabancayi takti birakti

Yorum bağlantısı
Salih Temel

ilginç bi durum olmuş bi ara haberlere felan çıkmıştı arabaya koymuyorlar yakıtı ondan sordum 

çok garip  :unsure2:   :unsure2:   :unsure2:

Yorum bağlantısı
Ümit Volkan Durmaz

Hicbirsey anlamadim bu isten arabanin ibre arizali desem km ortada bence ponpada vardi sorun

Hani onceden denemesem cok yakiyor diycemde

Bu nasil is arkadaslar

Hic anlam veremiyorum

Yorum bağlantısı
Ümit Volkan Durmaz

Kesin ponpada sorun var insanlari resmen dolandiriyorlar.merak edenlere soyliyeyim.muğlanin milas ilcesindeyim ve sehir icindeki bp den aldim yakiti

Yorum bağlantısı
Canberk Eken

Benzer sayılabilecek bir durumu ben de marmaris bp de yaşadım. Marmarisde aldığım 60 tl lik benzinle ibre kımıldamazken, bodrumda başka bi istasyondan aldığım yine 60 tl lik benzinle 0 a yakın çizgiden yarım depoya fırladı ibre. Günahlarını almak istemedim ama mantıklı da bi açıklama yapamadım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

bu ara istasyonlarda sıkıntı var sanırım, opettede iki defadır benim başıma geldi, yine aynı opet'te motora aldığım benzindede yaşadım. şimdi bp den alıyorum sorun yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tamer Akkan

O kadar fark normal değil, bence bir daha o istasyondan yakıt almayın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Volkan Durmaz

Cozemedigim durum su adam ponpaya elini surmedi bende basindaydim nasil bir duzenek yapilaki doldurmadigi depoya litre ve fiyat yazacak.ayrica benim aracin plakasi 09 ben fulle diyince ponpaci deposu bunun 45 litre mazot 3.82x40 icinde 5 litre vardir diye dusunup 152 tl de durdurdu.48 plakalara yapmiyorlardir.yabanci plakalara yapiyorlar.

2 hafta once aydindan mazot isigim yandi opete girdim doldur dedim mazot 3.80 idi 146 tl dolmustu.bu sefer depo yarimdi.alsa alda tas catlasa 90 tl almaliydi.

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Benzer sayılabilecek bir durumu ben de marmaris bp de yaşadım. Marmarisde aldığım 60 tl lik benzinle ibre kımıldamazken, bodrumda başka bi istasyondan aldığım yine 60 tl lik benzinle 0 a yakın çizgiden yarım depoya fırladı ibre. Günahlarını almak istemedim ama mantıklı da bi açıklama yapamadım.

Bu dediğinizi bende yaşadım.

Her zaman aldığım Shell istasyonda durdum, araç start stop ile durdu ( elektronik devreleri kesilmedi ) ve 100 liralık mazot aldım. 

Benzin ışığım bile sönmedi. 1 gün boyunca gezdim arabayı stop ettim geri çalıştırdım düzelmedi. 

Akşam yine aynı istasyona gittim, durumu anlattım. Arabayı tam stop edip etmediğimi sordular. Daha sonra 100 liralık mazot daha al full olacak dediler. 

100 lira alırda yarım depoya gelirsa araç, karakolluk oluruz dedim. Yok abi sen 100 lira daha al full olacak dediler. 

Dedikleri gibi oldu 100 tl daha mazot aldım, 200 liralık kadar ibre gösterdi ve ona göre 200 liralık yol yaptım. 

Sizin dediğiniz olay benzer olabilir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Volkan Durmaz

Yok ben aracimi direk stop ettim anahtari aldim kapimida kitledim hatta zaten ben depomu fulledim.geriye sadece yedek bolumum benim 15 litre aliyor demekten baska carem kalmadi kendimi avutayim bari.

VW yapmis 15 litre yedek vay beee

Depoyu fullemeseydim tamamdi hadi neyse derdim.zaten her mazot alisimda basinda dururum ve hep fullerim dolarken birses geliyor doluyorum ben diye sonrasinda 2 sn sonra ponpa tak diye atar bu sefer o sesi duymadim.biranda ponpa tak diye atti bende dikkatli dinlemedim demistim.demekki bir dugme var ponpacida.bir duzenek bu bir hile

Bu gun bana yarin size arkadaslar.magdurumda magdurum :D

Yorum bağlantısı
Ümit Volkan Durmaz

Kafam bozuldu gittim petrole kardesim bu ne istir dedim.abi imkansiz dediler.iste hesap dedim.bakti kac km suan arac dedi 36 km yol yapmisim dedim.tamam ayni ponpaya yanas dedi yanastim doldur oglum dedi tamam doldurdu tik dedi 1.162 lt 4.43 tl tuttu fisi Yanimda hesaplarsam 4.43 bol 36 12.30 krs tam fabrika verisi bu ama hala supelerim var dedim depoyu gosterdi ponpanin ucu buraya carptiysa 80 tl fazla alir dedide pek inanmadim.arac 1.700 km

Yorum bağlantısı
  • Çözüm
Abdussamed Acar
(düzenlendi)

1- aracınızın deposunu ters konik şeklinde düşünebilirsiniz, deponun üst yarısı her türlü alt yarıdan daha fazla mazot alıyor

2- depo kapağını açınca yakıt deliğinin hemen sağında bi mandal görürsünüz, eğer yakıt tabancası o mandala basılı şekilde yakıt alırsanız rezerv/genleşme deposunu da doldurmuş olursunuz ki, boğaza kadar dolduğunda yaklaşık 7-8 litre fazla yakıt alması doğaldır. Ancak bu deponun, aslında fazla yakıt almaktan ziyade aşırı sıcak havalarda yahut kaza, darbe anında yakıtın genleşebilmesini sağlayarak yanma/patlama riskini aza indirmek gibi önemli bir görevi vardır. Ancak uzun yola çıktığımda farklı yerlerden yakıt almamak için doldurmayı tercih ettiğim oluyor...

Polo 1.2 TDI da yol bilgisayarı menzili 0 gösterip 50-60 km gittikten sonra ölçüsü güvenilir bir istasyondan 56 litre yakıt aldığını biliyorum...

Gaza gelip istasyona kızmayın, herşey normal... Detaylı bir inceleme yazısı yayınlamıştım epey önce, bizim foruma da koymuştum ama buradaki linki bulamadım başka bi forumdaki linkini koyuyorum;

http://forum.donanimhaber.com/m_82493224/tm.htm

tarihinde Abdussamed Acar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ümit Volkan Durmaz

1- aracınızın deposunu ters konik şeklinde düşünebilirsiniz, deponun üst yarısı her türlü alt yarıdan daha fazla mazot alıyor

2- depo kapağını açınca yakıt deliğinin hemen sağında bi mandal görürsünüz, eğer yakıt tabancası o mandala basılı şekilde yakıt alırsanız rezerv/genleşme deposunu da doldurmuş olursunuz ki, boğaza kadar dolduğunda yaklaşık 7-8 litre fazla yakıt alması doğaldır. Ancak bu deponun, aslında fazla yakıt almaktan ziyade aşırı sıcak havalarda yahut kaza, darbe anında yakıtın genleşebilmesini sağlayarak yanma/patlama riskini aza indirmek gibi önemli bir görevi vardır. Ancak uzun yola çıktığımda farklı yerlerden yakıt almamak için doldurmayı tercih ettiğim oluyor...

Polo 1.2 TDI da yol bilgisayarı menzili 0 gösterip 50-60 km gittikten sonra ölçüsü güvenilir bir istasyondan 56 litre yakıt aldığını biliyorum...

Gaza gelip istasyona kızmayın, herşey normal... Detaylı bir inceleme yazısı yayınlamıştım epey önce, bizim foruma da koymuştum ama buradaki linki bulamadım başka bi forumdaki linkini koyuyorum;

http://forum.donanimhaber.com/m_82493224/tm.htm

teşekkürler

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...