İçeriğe Yönlendir

Passat 2.0 Tdi(Cr) Dsg 170Hp Yakıt Tüketimi

Abdussamed Acar

Recommended Posts

Abdussamed Acar

Aracımızda tüketimle ilgili bir sorun var, çok az yakıyor 3.0 TDI 280HP gibi bi makineye geçmek lazım...  :D

Bazen fabrika verileri tutmuyor diyen arkadaşlara şaşırıyorum, hava ve yol şartları gereği gerçekten sakin kullanmak zorunda olduğum Ocak ayındaki bir seyahatimde 2.0 TDI 170 beygir DSG aracımla fabrika verilerinin dahi altında tüketim yakaladım... Depomu (rezerv dahil) silme doldurdum ve Sivas'tan Ankara'ya vardığımda karşılaştığım durum; 

ARAÇ: 2009 model bakımları aksatılmamış ve herhangi bir modifiye yapılmamış orjinal Volkswagen Passat 2.0 TDI (CBBB Kodlu CR Motor) 170 Hp DSG Comfortline, 96 Bin Km de.. 

Gerçekleşen Tüketim: 3,9 Litre/100 Km 
Güzergah: Sivas - Ankara (436 Km) 

Hava & Yol & Yük Durumu: Sıcaklık -5 / +5 derece aralığında, genellikle 0 derece civarında... güzergahın %30 kadarı sisli ve kar yağışlı... asfalt duble yol, güzergahın tamamında buzlanma riski, araçta sadece şöför var, yolcu ve bagaj yok, yakıt deposu tamamen dolu, araç üzerinde kışlık lastikler takılı 
Hız ve kullanım şekli; Kar ve sis sebebiyle yer yer (%20-30) 60-80 Km/h aralığında, ancak genelinde (%70-80) 90 Km/H hızda hız sabitleyici ile ekonomik ve sakin şekilde seyredildi.. 

Ahanda videosu:

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Ertan Alptekin

Bu hızlarda gayet normal değerler bence. Ben de bir kere böyle deneme yapmıştım. Focus benzinli bile 5 civarı litre arası gösterdi. Ama bir daha denemedim...

Not: Ben de 170 beygir aracı varken 90 km/h saat hızla giden arkadaşlara şaşırıyorum...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

bende 90 ile deneme yapmak istemiştim ama hanım 400km böylemi gideceğiz dedi ve test bitti :)

• Beğen 12
Yorum bağlantısı
Ümit Volkan Durmaz

VW bu degerler normal.adamlar performansi ve ekonomiyi ayni anda sunuyorlar.isteyen performansi sonuna kadar hisseder isteyen ekonomiyi sonunakadar gorur.o bir passat.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gürsoy

Normal değerler , hacim büyük olunca sıkıştırma azalınca az yakıyor .  İstanbul - samsun yolunda hiç ekonomi yapmadan klima hep açık 130 140 arası hızlar ile istanbuldan çıkışta dilovasına kadar da durkalk trafikte ilerleyerek,  5.6 lt gibi bir değer yakalamıştım . Ama şehir içi 9 ll'nin altına düşüremedim :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

Bir tabuyu yıktığınız için sizi tebrik ediyorum. 

- Abi 2000 motor çok yakar...

Hep bunu derler ama bilmezler ki motor güçlü olunca aracı toplamak daha kolay olur, yakıt daha ekonomik değerlerde seyreder taa ki gaza basana arabayı sıkıştırana kadar. 1.8 civic'ler 1.6 olanlardan sakin kullanımda daha az yakar ama malesef ki millet büyük motor=çok fazla yakıt mantığında.

Yakaladığınız değerler normal değerler. Benim aracım her zaman fabrika verilerinin altında yakıyor. Fabrika verisi 9,9lt/100km (ş.içi) benim değerim 8,7-8,8.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Semih İzgi

Abicim seni özledik :flowers:  İddaya varım ki sen bu arabayla Antebe gelemezsin!   :fiuw:   :nazar:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

büyük motor çok yaktığı için değil genelde vergisi çok olduğu ,için tercih edilmiyor. aynı yaş 1,6 aracın vergisi yıllık 412 lirayken 2,0 motor olunca yıllık 1.189 lira oluveriyor  :shok:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ramazan Altıntaş
(düzenlendi)

chip box iyi olmuyor en güzeli direk yazılım daha sağlıklı oluyor

ben her zaman çevreme demişimdir küçük motor büyük kasalı araçlarda çok yakar diye işte ispatı :)

tarihinde Ramazan Altıntaş tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Abdussamed Acar

Bu hızlarda gayet normal değerler bence. Ben de bir kere böyle deneme yapmıştım. Focus benzinli bile 5 civarı litre arası gösterdi. Ama bir daha denemedim...

Not: Ben de 170 beygir aracı varken 90 km/h saat hızla giden arkadaşlara şaşırıyorum...

Yol şartlarına göre hızlıydım bile... :)

Boş kuru yolda sürekli 200 ile gitsen bu arada 6,8 litre yakar bence bu araç :)) böyle kurallara aykırı gittiğimden değil tahmini söylüyorum :p

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Dsg tüketim açısından çok başarılı bir şanzıman. Arıza olasılığı bir kenara bırakılınca araç tercihinde çok önemli bir kriter. 

Yorum bağlantısı
Abdussamed Acar

N'apalım? Yakalım mı fordumuzu? Bunu mu istiyorsun? :p:D

Artık yakarmısınız, satarmısınız bilemem :)) Bence sen yeni mondeo hesapları yapmaya başlamış bile olabilirsin :)

Yorum bağlantısı
Abdussamed Acar

Yapardım yapmasına da, s-max'ten sonra insan araba beğenemiyor. Kimseye tavsiye etmem :kihkih:

Doğru SMax ten sonra muhtemelen otobüs felan bakmak lazım :)))

Yorum bağlantısı
Ertuğrul Büber

Yol şartlarına göre hızlıydım bile... :)

Boş kuru yolda sürekli 200 ile gitsen bu arada 6,8 litre yakar bence bu araç :)) böyle kurallara aykırı gittiğimden değil tahmini söylüyorum :p

200km ile gitseniz tahmini 10 lt yakar diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Abdussamed Acar

200km ile gitseniz tahmini 10 lt yakar diye düşünüyorum.

Sabit hızda gittiğiniz ve sürekli fren gaz yapmadığınız sürece çıkmıyor oralara, zaten 200 de gazı kapatmanıza ihtiyaçta duymuyor :)

Yorum bağlantısı
Ali Gürsoy

Mondeo o şişman cüssesine göre hakkatten uzun yolda şaşırtıyor . Ekonomi yapmak istemeseniz bile o kendi işini biliyor :)

Yorum bağlantısı
Abdussamed Acar

Eşit yol, sürüş şartlarında 2.0 dizel mondeoya kıyasla çok rahat %20 avantajım var diye düşünüyorum...

Yorum bağlantısı
Abdussamed Acar

Hocam madem Sivas lisiniz.bende sivasliyim.[emoji16] .Sivas -Yıldızeli arasi yapildi bu yol.110 km /h ile sabitlemeli.deneme imkaniniz olursa hepimiz bilgilenmis oluruz.[emoji6] .Saygılar.

Makine 2.0 tdci ise 110 km/h sabit hızla daha fazla tüketmesi lazım ki zaten fotoğraflarda gözüken ortalama hız 63 km/h...
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

Güzel, atışmaya doğru gidiyor konu. Varmı başka 2.0 dizel :)

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

110 km/h hız için devir çok iyi yalnız. Rölantide araç zorlanmadan gidebiliyor mu? Ya da aynı yolu tersten de gelmek lazım. 

Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

Ford un şanzuman oranları beni bitiriyor. 5. vites, 90 km/h, yaklaşık 1750dd. Müthişti. E bu araba yakar mı?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...