İçeriğe Yönlendir

Mondeo 1.6 Ecoboost Ve Prins Direct Liquimax Uygulaması Hakkında

Hakan Aydin

Recommended Posts

Cemal Cangöner

LPG ye karşı bu denli ön yargılı yaklaşılması çok basit sistemlerle araçların dönüştürülmüş olmasıdır.

Ancak burada konu Ecoboost ve Directliquimax sistemi uyumudur.

Sizler karşı çıksanız da 20 bin km de bunu kendi aracımda test eden biri olarak ben uyumludur diyorum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Servis maliyetlerinde fark olmaz, yağ filtrem 10 tl, hava 25 tl. mazot 65 tl. yağ 75 tl. ahanda bakım :) mazot filtresinde 30 binde bir değişirim yani nerdeyse 2 senede bir... Sağlam bir dizel düzgün kullanım ve bakımla zaten arıza zor yapar, arabadan bıkarsınız o bozulmaz.

turbo benzinli motor arızasında masraf dizelden bile fazla olabilir, sizin sistemi tam bilmiyorum, ama klasik lpg sistemi motorun ömründen yer, sonradan yağ ekleyen sistem falan uydurmuşlar ama hepsi hikaye bence, sizdekinin detayını bilmiyorum yalnız...

Bence yakıt masrafı dışında lpg nin ne faydası nede başka bir artısı yok ne yazıkki...

Tek zararı subap yakma. O da bahsettiğin hikaye Dediğin yağlama sistemi ile subap yakma süresini uzatır. Subap maliyeti 1000 TL civarında. 100 bin km yapacağım kar rahat 25 bin TL olacağı için 1000 TL Önemi yok. En azından kucağımda motor çalışmıyor. [emoji106]

Ne olursa olsun lpg sistemlerinin en teknolojik ürünü bile şu an ki motor teknolojisinin 10 sene gerisinde, dolayısıyla kısa vadede "motora tam anlamıyla uyumlu, hiçbir zararı yok" diyemeyiz bence.

Fatih bey 10 sene gerisi Dediğiniz sistem yeni çıkan motor yapısına göre yeni kitler üretiliyor. Mesela sportage için prins 1 yıla yakın AR-GE çalışması sonrası kit üretti. Biraz ön yargılıyız sanırım.

2002 Mondeo çok rahat 235 görüyorsa ve 160 bin km ve motora anahtar değmemişse ve 100 bin km den fazla LPG ile kullanılmışsa. LPG motor ömrünü yiyor demek biraz ön yargı.

Yukarda da belirttim subap zarar Görüyor o da yeni motorlarda.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu

Tek zararı subap yakma. O da bahsettiğin hikaye Dediğin yağlama sistemi ile subap yakma süresini uzatır. Subap maliyeti 1000 TL civarında. 100 bin km yapacağım kar rahat 25 bin TL olacağı için 1000 TL Önemi yok. En azından kucağımda motor çalışmıyor. [emoji106]

Fatih bey 10 sene gerisi Dediğiniz sistem yeni çıkan motor yapısına göre yeni kitler üretiliyor. Mesela sportage için prins 1 yıla yakın AR-GE çalışması sonrası kit üretti. Biraz ön yargılıyız sanırım.

2002 Mondeo çok rahat 235 görüyorsa ve 160 bin km ve motora anahtar değmemişse ve 100 bin km den fazla LPG ile kullanılmışsa. LPG motor ömrünü yiyor demek biraz ön yargı.

Yukarda da belirttim subap zarar Görüyor o da yeni motorlarda.

Ön yargım var evet, çünkü çok sorun hem kendim yaşadım hem de yaşayanları gördüm. Yüksek hızlara çıkamaz demiyorum ben, motor beyninin verdiği hızlı tepkilere, sürücünün kullanımını kaydederek sürüşü proglamlamasına ve ayar istemeden binlerce km yol gidebilmesine karşılık en iyi lpg sistemlerinin bile bunları yapamadığını düşünüyorum. Evet sorunsuz kullananlar da var ancak ayarı bozuluyor fark etmiyorsunuz ve bir yerine zarar veriyor.

Hepsi bir yana sorun çıkarmasa bile sorun çıkarma potansiyelinin yarattığı stres bile çok önemli bir avantajı olmayacaksa tercih edilmeme sebebi olabilir.

Yorum bağlantısı
Cemal Cangöner

Ön yargım var evet, çünkü çok sorun hem kendim yaşadım hem de yaşayanları gördüm. Yüksek hızlara çıkamaz demiyorum ben, motor beyninin verdiği hızlı tepkilere, sürücünün kullanımını kaydederek sürüşü proglamlamasına ve ayar istemeden binlerce km yol gidebilmesine karşılık en iyi lpg sistemlerinin bile bunları yapamadığını düşünüyorum. Evet sorunsuz kullananlar da var ancak ayarı bozuluyor fark etmiyorsunuz ve bir yerine zarar veriyor.

Hepsi bir yana sorun çıkarmasa bile sorun çıkarma potansiyelinin yarattığı stres bile çok önemli bir avantajı olmayacaksa tercih edilmeme sebebi olabilir.

Sistemi inceleyecek olursanız düşündüklerinizin tamamen yanlış olduğunu göreceksiniz.

Bu sistem yakma yönetimini aracın kendi ecu suna bırakıyor. Aracın kendi enjektörlerini kullanıyor.

Yakıt pompası, benzin yerine sıvı fazdaki LPG yi gönderiyor.

Sistemi kullanan biri olarak sorun çıkarması gibi bir endişe de taşımıyorum.

Parasal anlamda % 35 in üzerinde bir tasarruf ta bence önemli bir avantaj.

Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu

Sistemi inceleyecek olursanız düşündüklerinizin tamamen yanlış olduğunu göreceksiniz.

Bu sistem yakma yönetimini aracın kendi ecu suna bırakıyor. Aracın kendi enjektörlerini kullanıyor.

Yakıt pompası, benzin yerine sıvı fazdaki LPG yi gönderiyor.

Sistemi kullanan biri olarak sorun çıkarması gibi bir endişe de taşımıyorum.

Parasal anlamda % 35 in üzerinde bir tasarruf ta bence önemli bir avantaj.

İnşallah sorun yaşamazsınız, bu sistem aracın kendi beyninden gelen komutlarla püskürtme yapıyor kabul, bu durumda da aklıma acaba benzin püskürtmesi için üretilmiş enjektörler lpg püskürtünce zarar görür mü sorusu geliyor, bir de lpg nin yanma sıcaklığı ile benzininkinin farklı olmasının bir sorun oluşturup oluşturmayacağı durumu var :) galiba ben önceki araçlarımın hepsi lpg li olmasına rağmen hakkaten lpg ye karşı iyice ön yargılı olmaya başlamışım. Hatta lpg yi tanımlamak için kendim bulduğum bir söz var : ekonomik illet. :) düşünün artık gerisini, tekrar edeyim umarım sorun yaşamazsınız da bende taktırıp km de 15 kuruş falan yakarım inşallah.

Yorum bağlantısı
Misafir

İnşallah sorun yaşamazsınız, bu sistem aracın kendi beyninden gelen komutlarla püskürtme yapıyor kabul, bu durumda da aklıma acaba benzin püskürtmesi için üretilmiş enjektörler lpg püskürtünce zarar görür mü sorusu geliyor, bir de lpg nin yanma sıcaklığı ile benzininkinin farklı olmasının bir sorun oluşturup oluşturmayacağı durumu var :) galiba ben önceki araçlarımın hepsi lpg li olmasına rağmen hakkaten lpg ye karşı iyice ön yargılı olmaya başlamışım. Hatta lpg yi tanımlamak için kendim bulduğum bir söz var : ekonomik illet. :) düşünün artık gerisini, tekrar edeyim umarım sorun yaşamazsınız da bende taktırıp km de 15 kuruş falan yakarım inşallah.

Bahsedilen sistem su an orjinal gercek lpg'li araclarin sistemi Fatih Bey. Bu sistemde araca sonradan yeni bir yakit sistemi minte edilmiyor tam aksine aracin kendinyakit sistemini lpg yakacak hale getiriyor. Lpg'yi sıvılaştirip benzin muadili haline getiriyor ve sistem sivi lpgyi benzin gibi yakiyor. Bu nedenle;

- Ariza ışıği yakmiyor

- Ayri bir ecu kullanmadigi icin aracin tepkimeleri degismiyor.

- Sirali sistem lpgye gore daha ekonomik yakiyor(belki dusuk hizlarda anlasilmaz ama yuksek hizlarda sirali sistemde kaybolan ekonomiyi bu sistemde bulmak mumkun)

- Motor iki yakitla calismak zorunda kalmadigindan ve lpg de benzin ayarinda motora puskurtuldugunden lpg kaynakli ariza yasanma riski yok(bunun dogrulugunu kullanici yorumlarindan anlayacagiz)

- Hatta bu konuda o kadar iddiali sirali sistem gibi once bezin sonra lpg kullanmali gibi bir zorunluluk yok. Ister bezinle ister sadece lpg ile kullanabilirsiniz.

Kendi aracima lpg taktirmayan biri olarak eger hayatimin aracini bulduysam ve dizel secenegi yoksa; mesela t4 motor Volvo, 2.0 ecoboost gibi ben bu sisteme sicak bakarim. Ancak fark fiyati ikinci elde benzinli bir arac yerine dizel arac almaya denk oldugundan dizel muadili olan bir arac varsa benzinlisini tercih etmem.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Hakan Aydin

LPG ye karşı bu denli ön yargılı yaklaşılması çok basit sistemlerle araçların dönüştürülmüş olmasıdır.

Ancak burada konu Ecoboost ve Directliquimax sistemi uyumudur.

Sizler karşı çıksanız da 20 bin km de bunu kendi aracımda test eden biri olarak ben uyumludur diyorum.

Merhaba Cemal Bey aracın motor sesinde bir artış bir değişim hissetiniz mi LPG ile çalışırken ya da LPG daha yüksek oktanlı olduğu için motoru daha yüksek ısılarda çalıştırıyor bununla ilgili herhangi bir problem, farklı bir koku hissediliyor mu? Aracın tepkilerinde bir değişiklik olmuyor mu? Yakıt tasarrufunuz tam olarak ne kadar yani % olarak?

Yorum bağlantısı
Cemal Cangöner

Merhaba Cemal Bey aracın motor sesinde bir artış bir değişim hissetiniz mi LPG ile çalışırken ya da LPG daha yüksek oktanlı olduğu için motoru daha yüksek ısılarda çalıştırıyor bununla ilgili herhangi bir problem, farklı bir koku hissediliyor mu? Aracın tepkilerinde bir değişiklik olmuyor mu? Yakıt tasarrufunuz tam olarak ne kadar yani % olarak?

Merhaba Hakan Bey,

LPG daha yüksek oktanlı olduğu için,  motor sesi benzine göre daha düşük. Oktan yükseldikçe vuruntu eğilimi azalır.

LPG ve Benzinin yanma sıcaklıkları hemen hemen aynıdır ve hiçbir değişiklik olmaz.

Aracın DYNO sonuçlarını Kuga ile ilgili konuda paylaşmıştım. Hiçbir değişiklik yok.

Yakıt tasarrufu şu an için net % 35 (parasal olarak). Bu değer sadece şehir içi. Yaz geldiğinde şehir dışı kullanımım da olacağı için oran artar. Enteresandır klima kullanımı yakıt tüketimini çok fazla etkilememişti.

Sistem bu günkü fiyatlarla ancak 35 bin km kullanımda kendini amorti eder.

Bu sistem yurt dışında  ana veya yardımcı yakıt sistemi olarak adlandırılıyor.

Kullanımda hiç bir zaman benzine ihtiyaç yok.

Yorum bağlantısı
Hakan Aydin

Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için Cemal Bey. 2016 Ocak benim arabanın muayene zamanı o zamana kadar beklemeyi düşünüyorum bu esnada araştırmaya devam edeceğim. Belki kit fiyatları da biraz düşer fakat benzin fiyatlarının yerinde durmayıp artacağı kesin. Keşke benzinin litre fiyatı 3 tl altı olsa da biz de hiç kendimizi lpg için yormasak. Ama maalesef dünyada benzini en pahalı kullanan ülkeyiz.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...

1.5 sene olmuş. Konuyu hortlatma zamanı gelmiş :vampir:

2.0 ecoboost mondeo eski kasa veya 1.5 ecoboost mondeo yeni kasa için LPDI sistemi, direct Liquimax çıktı mı?

Aslında ben de merak ediyorum. Prinsin uluslararası sitesine baktım motor kodlarını vermiş 1.5 ecoboost için. Ama hatchback yazıyor. Bizdeki Mondeolar sedan. Orasını anlamadım
Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Rıdvan Araman

Merhabalar. Biraz önce 1.6 Ecoboost 160 PS olan mondeo'daki yüksek basınç pompasının delinemediğini öğrendim. Çok moralim bozuldu. 1.5 Ecolar için varmış sanırım bu sistem. Doğru mudur ? Bir bilginiz var mı acaba ?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...