İçeriğe Yönlendir

Kablosuz Sinyal Aktarıcı 5 Ghz (çalıştırıldı)

Aydın Akdeniz

Recommended Posts

Aydın Akdeniz

süper online kullanıyorum tarifem sabit ücretle birlikte hız 8 mb 54 tl . evde ortak kullanıyorum komşunun internetini ttnet hız 16 mb tarifem 60 tl . orayada 30 tl ödüyorum . süper online işyerimdeki internet için 16 yı desteklemiyor dedi . ttneti aradım 16 için sabit ücretle birlikte 61 tl dedi . süper online cama bedeli 116 tl çıkarıyor. dükkandaki internet günde maximum 6-7 saat aktif ve fatura tek bana ait. dükkanımı ttnete geçirip hızımıda yükselttirip evdede kullanma gibi çılgın bir projem var :D

evle dükkan arası kuş bakısı 830 mt. çatılara resimdeki alıcı vericiyi kurup sinyali eve basmak istiyorum . daha önce kullanan oldumu . videolarını izledim sakıncası yok gibi . satışını yapanlarda ürüne güveniyor. ainternet sinyalini aktardığı gibi kamera görüntüsünüde aktarabiliyor. 

pRuXJOx.jpg

0xdr99p.jpg

https://youtu.be/Am4aHG8Hz9Q

https://youtu.be/X7bUch2q8dA

aletin özellikleri , 5 km menzilli 

Ubiquiti AirMax NanoStation M5 - High Performance CPE for 5G 

Ubiquiti NanoStation M5 70+ Mbps gerçek iletişim hızı (throughput ) ve 5km iletişim mesafesi 2x2 MIMO 16 dbi anten kamera sistemlerinde ve Noktadan Noktaya - Noktadan çoklu noktaya uygularamarda kullanmak için 2 adet RJ-45 portuna sahip bir ürün

Operation mode AP, Client, WDS
Frequence 5,4 - 5.725 GHz
DHCP yes
Transmission speed 300 Mbps
Standards 802.11a/n
Chipset Atheros
TX Power regulation yes
Max.output power 27 dBm
Sensitivity -96 dBm
Modulation OFDM
Encryption WEP 64/128/152, WPA, WPA2, 802.1X
LAN port 2x RJ45 10/100 Mbps
Default IP 192.168.1.20
Default name ubnt
Default password ubnt

Power supply 15 V, 0,8 A
Operational temperature -30 - 80 °C
Dimension 294 x 80 x 30 mm
Interface LAN, WiFI
Supported OS AirOS V
Polarization H/V
Radiating angle - H 43°/41°
Radiating angle - V 15°
Procesor MIPS 24KC, 400 MHz
RAM 32 MB
NAND 8 MBRF Operation Mode: AP, Station, WDS
Weight: 0.4 kg 
Transmition rate: 300 Mbps 
Chipset: Atheros 
Antenna Connector: no 
Antenna gain 14.6 - 16.1dBi 
Yorum bağlantısı
Mesut Eyibil

Muhtemelen çok sağlıklı olmaz ama deneyip yapanlar vardı, adam çatısına wifi anten koyup 1km ilerde kullanıyordu. Denemekte fayda olursa 2 kullanıcı tek fatura güzel olur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aydın Akdeniz

ürün 250 lira gibi alınıyor. evde kablosuza çevirmek ve 50 metre cat6 kabloyla 300-350 lira gibi malolacak. ttnette 24 ay sözleşme olacak . sinyal kaybı ihtimali haricinde mantıklı geliyor bana . aleti alıp deniyecem bugün yarın . 

Yorum bağlantısı
Ünal Doğar

Aydın abi fikrin olabilirliği mevcut.Tek dikkat etmen gereken sinyal trafiği ve yoğunluğu kentlerde çok fazla bağlantı kalitesi ve seviyesinde uygun değerleri yakalasan da aynı frekansta yayın yapan diğer kablosuz sinyalleri olayı karıştırabilir.Wifitürk sitesinde konuyla ilgili örnekler var.Benim basit birkaç çalışmam olmuştu , 400 metreye kadar çıkabilmiştim.

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

ara mesafe uzak gibi görünse de aslında yapılabilir bir proje... dikkat edilmesi gereken evin çatısı ile işyerinin çatısının bir birini paralel olarak görüyor olması.. arada sizin binanızdan yüksek bir bina veya binalar varsa sıkıntı çıkartabilir...şunu da göz önünde bulundurmak lazım aradaki binaların yayacağı diğer sinyaller sizin sinyal alış verişinide sıkıntı çıkartabilir... deneme yanılma yöntemi devreye girer denenebilir...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aydın Akdeniz

arada 1-2 bina var yüksek . deneyecez . sipariş verdim. çorumda kullanan ve internet satan yerler çıkmaya başlamıştı . 25-30 tl ye komle binalara kuruyorlardı . demekki bu sistemmiş :)

Yorum bağlantısı
Murat Dere

ben bi çatıya çıkıyım :)

Mart bitmedi daha, çıkabilirsin. :hahahoho:

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Kadir Pulat

umarım sağlıklı olur ama biz 1. kat ve 3. kat aralığında buna benzer bir cihaz kullanıyoruz tabi daha zayıf bir cihaz çok fazla kesinti oluyor sağlıklı bir bağlantı maalesef olmuyor umarım projeniz başarılı olur

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mesut Eyibil

Fikir vermesi açısından bahsettiğim arkadaş antenin etrafına çanak benzeti küçük bir tencere kapağı vs yapmıştı, sinyali iyi alması ve vermesi için denenebilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aydın Akdeniz

basit modemlerde folyolu kağıt gibi şeyler yapılıyordu yansıtsın diye :)

Yorum bağlantısı
Aydın Akdeniz

Mart bitmedi daha, çıkabilirsin. :hahahoho:

efsane geri döndü :D

yoktun abi uzun zamandır . yada alanlarımız değişti . hiç denk gelmiyoruz konularda :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin

Yüksek mahallelere su mu basıyosun kardeş:)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

olabilir. yönlü anten olması şart. daha pahalı birşey de olabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Konuyu iki açıdan inceleyelim. Teknik ve resmi olarak.

Ubiquiti'yi kullandık ve kullanıyoruz. Ancak doğru ürün bu değil. Bunlar bi kere indoor yani ev içi kullanım için uygun ürünler. Outdoor ve çatıdan çatıya olacak aktarımlar için çok daha büyük ürünleri mevcut. Onlardan alınması gerekiyor. Ürünlerin birbirlerini görmeleri de gerekiyor. Yani ona uygun demir aksam da yaptırmak gerekecek.

5km mesafe indoor ürünlerde hep belirtilen teorik mesafedir. Arada hiç bir duvar, telefon, telsiz aygıt vs olmadan alınabilecek maksimum değerdir. Doğru için görüşmeniz gereken adres http://www.mnsbilisim.com/dir.

Gelelim ikinci duruma:

Bu yapacağınız iş yasal değildir. İki adreste bulunan kişiler firma ise ancak mümkündür. Firmanın resmi olarak iki şubesi olmalı, bir şubesinden diğerine aktarım gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Aksi halde bu internet paylaşmaya girer, noktadan noktaya ISP lisansınız yok ise yasal olarak suç işlemiş olursunuz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aydın Akdeniz

burda kullananları biraz araştırdım . aynı üründen iş ev arası kullananlar var . mesafeleride benim kullanacağım alanın 2 katı . sorunsuz kullanıyorlarmış . yasal boyotunu bilmiyorum . 112 merkez istasyonu başka mahalledeki istasyonuna merkezden internet gönderiyor . mesafesi yaklaşık benimkinden 3 kat fazla . yasal olarak satanlar var aylık 30 tlye satıyorlar. benimki ticareti olmadığı için sorun olacağını sanmıyorum . çünkü kamera görüntülerinide aktaracağım . internet yanında çerez olacak . sıkıntı olacağını düşünmüyorum . evde binada kullanabilirim . fakat ordanda başka yere aktarmam için 1 çift daha alıcı verici ihtiyacım olacak . 

en büyük sorunum , tabi inşallah olmaz çekim olacak . 

Yorum bağlantısı
Murat Dere

efsane geri döndü :D

yoktun abi uzun zamandır . yada alanlarımız değişti . hiç denk gelmiyoruz konularda :D

Çok işim var Aydın'ım ya... ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

burda kullananları biraz araştırdım . aynı üründen iş ev arası kullananlar var . mesafeleride benim kullanacağım alanın 2 katı . sorunsuz kullanıyorlarmış . yasal boyotunu bilmiyorum . 112 merkez istasyonu başka mahalledeki istasyonuna merkezden internet gönderiyor . mesafesi yaklaşık benimkinden 3 kat fazla . yasal olarak satanlar var aylık 30 tlye satıyorlar. benimki ticareti olmadığı için sorun olacağını sanmıyorum . çünkü kamera görüntülerinide aktaracağım . internet yanında çerez olacak . sıkıntı olacağını düşünmüyorum . evde binada kullanabilirim . fakat ordanda başka yere aktarmam için 1 çift daha alıcı verici ihtiyacım olacak . 

en büyük sorunum , tabi inşallah olmaz çekim olacak . 

Sanmıyorum demek maalesef mümkün değil. Kanun çerçevesinde konuşuyorum :) Kamera da paylaşsanız, msn de yapsanız diğer taraf interneti kullanacağı için ve de farklı adres / firma / şahıs olacağı için iş yasa dışıdır.

Bu cihazlarla aktarımda sorun yaşamamanız mucize olur. Zaten cihazlar indoor kullanım. Suyu gördüğü an bozulacaklar maalesef.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aydın Akdeniz

anladım dediğinide bu cihazların asıl amacı kamera aktarımı . internetle çalıştığı içinde , işimize geldiği kısmını kullanıyoruz mesele bu :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

evet yasa dışı. ama yasa kalmadığı için memlekette epeyce bir süre daha böyle gidebilecektir.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ercan Ayas

kullanığınız internet hızı 100 mbit ise sizin eve gelene kadar 2 mbit e düşecektir bu gibi ürünleri yurt dışında çok kullandım kurdum bunların çanak anten şeklinde olan ürün ile libya da iki şantiye arasında (52 km) mesafede internet paylaşımı yapmıştım fakat onu sadece muhasebeci şirket mailleri ve hesapları için kullana bildi ayrıca biz şantiyelerimizde uydu net kullanıyorduk ve hızımız 100 mbit değerlerindeydi 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
  • 1 yıl sonra...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...