İçeriğe Yönlendir

2011 Fiesta Trend 1.4 Tdci Cruise Control Hikayesi

Tuna İşgören

Recommended Posts

Tuna İşgören

Arkadaşlar Uzun zamandır uğraş verdiğim cruise control yapımını sonunda tamamladım . Bu konuda bana bilgi konusunda yardımcı olan Galip KANDEMİR abime sonsuz teşekkür ederim ..

Benim için olmazsa olmaz donanım cruise controldü bu işi iyice kafaya takmıştım . Uzun zamandır direksiyon çerçevesi arıyordum en sonunda malum sitede titanyum direksiyon ilanı buldum ve 275 tl'ye direksiyon ve çerçevesini aldım ..

Vakit kaybetmeden Montaj için eskiden beri gittiğim bi ustamın dükkanına gittim hem montajı yapacaktık hemde ids ten aktif etmeyi deneyecektik

394AAO.jpg

yPOVNa.jpg

Deri direksiyonda ufak bi deforme var ama göz ile fotodaki kadar net gözükmüyor ışık açısı fazla deforme göstermiş . Genede 275 tl titanyum direksiyonu ve çerçeve için çok uygun bir fiyat .

6Zzm9W.jpg

Direksiyon montajından sonra ids ile bağlandık fakat aracın yazılımı parametreyi açmaya izin vermedi hız sabitleyici yok yazıyor ve hiçbir şekilde değişmiyor .. Araçta sis farı yok menüsünü sis farı sınırsız yapabiliyoruz tesisat varmış tampona bant ile yapışık uçları .

Galip abiye gitmekten başka çarem yoktu fakat istanbula gitmek beni çok yoracaktı ve tekirdağda bu işi çözmek hem yorucu olmayacaktı hemde maliyet olarak beni yormayacaktı . İlk gün yaptığımız deneme başarısız olmuştu ve o şekilde kalmıştı . ama bu işi kafaya takmıştım .

Bugün Çorluda özel bir ford servisini aradım durumumu izah ettim cruise control tesisatımın var olduğunu direksiyon montajı yaptırdığımı ve parametre düzeltmek için kodlama yapılması gerektiği anlattım .. Sağolsun konuştuğum usta Lüleburgazda bi arkadaşının olduğunu ve bu işleri yaptığını söyledi ve numarasını verdi . Bende kendisini aradım durumu anlattım bi araştırma yapması gerektiğini ve bugün çok zor olacağını söyledi telefonu kapadık iyice ümidi kesmiştimki 15.25 da telefonum çaldı usta trendlerde bunun açılamadığını sistem izin vermediğini Myfiesta yazılımından gem modülü için program çekilerek kodlama yapabileceğimizi söyledi . hemen gel dedi bende 2 dakika içinde bastım marşa 60 km yolu 30-35 dakikada gitmişim heyecandan :) biraz kendimi tehlikeye attım çünkü baya bi yağmur vardı . saat tam 16:00 da burgazdaydım . Usta aldı aracı ids ile bağlantı kurdu gem modülü izin vermedi hız sabitleyici yok ibaresi var ve değiştiremedi daha sonra my fiesta nın gem modülü yazılımını benim araca yükledi sonra tekrar parametre menüsüne döndü ve hız sınırlayıcı var olmuştu ordaki ibare :) kontağı kapatıp açtığında test ışıklarında cruise control işareti geldi sonra teste çıktık ve sistem çok güzel çalışıyordu .. Dünyalar benim olmuştu sanki :) bazı arkadaşlar şimdi pehh ne hız sabitleyiciymiş diyebilir ama benim için olmazsa olmazdı ve azmin zaferinin mutluluğunu yaşıyordum :)

Jpg3mE.jpg

rgbElB.jpg

Aracıma böylelikle bir özellik daha katmış oldum .. İlk işim lazerli tavan lambasıydı 2.si cruise control oldu şimdi sırada mercekli titanyum farları var .. yavaş yavaş titanyuma doğru gidiyor haydi bakalım hayırlısı :)

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Fırat Önal

Hız sabitleyici benim içinde olmazsa olmaz bir özellik. Epeyce uğraşmışsınız ama değmiş. Hayırlı olsun.

Yorum bağlantısı
Misafir

Hız sa bitleyici icin yapilacak her ugraşa hak veriyorum. Olmazsa olmaz bir ozellik benim icin de. Cok şükür son 3 aracimda bu ozellikten mahrum kalmadim.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Tamer Terzi
(düzenlendi)

İyi gunlerde kullanın.

Bana gore de hız sabitleyici, uzun ve sıkıcı yolları, kısa ve zevkli hale getiren bir icad, :)

Yaşadığınız mutluluğu anlıyorum, bende benzer bir süreç yasamıştım, bu da benim konum : http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/264066-g%C3%BCn-sonunda-h%C4%B1z-sabitleyici-li-cruise-control-diresiyonum-oldu/

tarihinde Tamer Terzi tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

iyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim .. kesinlikle çok büyük rahatlık 8 haziranda kuşadasına tatile gidicem gidiş dönüş 1350km yol cruise control olmadan gitmeyi gözüme kestirememiştim insanın ayağı kaskatı kalıyor :) geçen yıl clio ile gitmiştim CC ile rahat etmiştim ama ondan önceki sene polo ile işkence olmuştu ..

Parametrelerde bir çok şeyin alt yapısı var ve açmaya izin veriyor yağmur sensörü otomatik yanan far .. CC işini yapan usta alt yapısı araçta olduğunu yağmur sensörünü araca takarak aktif edebileceğinide söyledi gerçi çok maliyetli olur ön cam değişecek cama yağmur sensörü eklenecek vs..

Yorum bağlantısı
Volkan Turkmen

Ben tembel olduğum için direk titanyum almıştım...:)

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Tokgöz

Aracıma böylelikle bir özellik daha katmış oldum .. İlk işim lazerli tavan lambasıydı 2.si cruise control oldu şimdi sırada mercekli titanyum farları var .. yavaş yavaş titanyuma doğru gidiyor haydi bakalım hayırlısı :)

Lazerli tavan lambası dediğiniz nedir acaba ?

Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

Gem'e atılan programın parça nosunu biliyormusunuz

Valla parça numarasını bilmiyorum ama Etisin sitesinden myfiesta şase nosu ile bağlanıp Gövde Kontrol Modülü (BCM) indirildi sonra benim araca yüklendi .. sanırım bu modüldü yanlışta söylüyor olabilirim . tam emin değilim

Lazerli tavan lambası dediğiniz nedir acaba ?

FiestaUpdate1.jpg

Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

yada Güç Aktarma Organları Kumanda Modülü (PCM) indirildi ve araca yüklendi

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

harika.... müsadenizle bilgi kutusuna taşıyalım bu konuyu. yapan ustanın da iletişim bilgilerini yazar mısınız

Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

çağlar abi konu nerde faydalı olacaksa oraya tabikide taşıyabilirsiniz.. Ustayla bir görüşeyim açık iletişim bilgisi vermek isterse onuda paylaşabilirim

Yorum bağlantısı
Kadir Türkeli

Hayırlı olsun istediğinize kavuşmuşsunuz. Allah ağız tadıyla kullanmak nasip etsin.

Yorum bağlantısı
Ahmet Taşkın

Benim fiestada kendi aracımın yazılımı var ve CC de var. Kendi arabamın AS_built dosyasını çekip parametreyi elle değiştirip araca tekrar kalibrasyon yaparak çözdüm. Yani serviste aracı cihaza bağladıklarında kendi şasi numaralı orjinal ecu görünüyor. Başka bir arabadan kılonlanmış olmuyor.

Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

Benim aracin asbuilt dosyasini cektik fakat ondada degistirmeye izin vermedi malesef hiz sabitleyici yok diyor baskada birsey demiyor , baska nerden degistirebiliriz parametreyi ?

Yorum bağlantısı
Misafir

206 ya yapabilecek varmi;p

Ismail aracin ecusu sagem marka degilse yapabiliyorlardi sanirim. Genelde 206+ veya bu model yilina yakin araclarda daha kolay. Bizim babamin arac 2006 model otomatik, ecu sagem bizimkine de ekstra kablo vs ile yapabiliriz demislerdi. Donanimhaberde konusu var. Peugeot 206'ya hiz sabitleyici diye. Aracin sase nosunu ozelden bildirince olup olmadigini soyluyordu ilgilenen kisi.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

Galip abi cok tessekur ederim gercekten cok yardimsever bir insansin herkes uğraşmaz bu şekilde ,, 

Yorum bağlantısı
Fatih Altınoluk

Galip abi cok tessekur ederim gercekten cok yardimsever bir insansin herkes uğraşmaz bu şekilde ,, 

Tuna Bey keşke bu kadar uğraşana kadar biraz daha para koyup titanium alsaydınız.Benim kriterle sizden daha fazla idi.Beyaz olacak,titanium oolacak,boyasız olacak,ilk sahibinden olacak,km en fazla 50 bin olacak.Ben bile bulduysam sizde bulurdunuz titanium :)

Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

Fatih bey , aracimi satip ayni gun araba almak zorundaydim bu fiestayi adam ilana koyduğu gibi bulduk ve orjinal 40.000 kmde doktordan tertemizdi ve fiyati cok uygundu bu denk geldi bunu aldik , benim icin hiz sabitleyici olmasi yeterli fazlasini istemem doğrusu , 2011 titanyumlarin piyasasina bakmistim 37 38 yazmislardi ve  dusuk kmli yoktu varsada hep degisenliydi birde krediye girmek istemedim cebimdeki para ile bu araci aldim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Altınoluk

Fatih bey , aracimi satip ayni gun araba almak zorundaydim bu fiestayi adam ilana koyduğu gibi bulduk ve orjinal 40.000 kmde doktordan tertemizdi ve fiyati cok uygundu bu denk geldi bunu aldik , benim icin hiz sabitleyici olmasi yeterli fazlasini istemem doğrusu , 2011 titanyumlarin piyasasina bakmistim 37 38 yazmislardi ve dusuk kmli yoktu varsada hep degisenliydi birde krediye girmek istemedim cebimdeki para ile bu araci aldim

Allah kaza bela vermesin inşallah. Şahsi fikrimdir 30 bin küsür para sayıp arka camları kol ike açılan araca asla binmezdim. Sakın yanlış anlamayın. Baştada dediğim gibi şahsi fikrimdir.
Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

:))) tabiki haklisiniz ama b segment olduğu icin cokta takilmiyorum boyle seylere hic 4 cam otomatik aracim olmadi , polo , clio4 ve fiesta hem camlari kolluydu , eger birgun c segmentine gecersem o zaman o zevki anlayabilirim :)

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Tokgöz

Allah kaza bela vermesin inşallah. Şahsi fikrimdir 30 bin küsür para sayıp arka camları kol ike açılan araca asla binmezdim. Sakın yanlış anlamayın. Baştada dediğim gibi şahsi fikrimdir.

Siz 30 bin saymışsınız ben 51 bin para saydım arka camlar kolla açılıyor :D

Ama ne yapalım faizsiz olsun istedik o yüzden Titanium alamadım :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...