İçeriğe Yönlendir

Focus Vites Topuzu Aydınlatması

Cihan Göllü

Recommended Posts

Cihan Göllü

Bir kaç zamandır aklımda olan çalışmayı nihayet dün bitirdim. Elimde fazladan bir vites topuzu vardı. Işıklandırmayı denedim. Bakalım olmuş mu:)

İlk olarak vites topuzunun üstündeki plastiği çıkardım ve mil yuvasına doğru delik açtım. Kesimin açısı dışa doğru. Huni gibi büyüyor. Her yere eşit ışık gitsin diye.

llSKNUS.jpg

Daha sonra plastiğin üstündeki boyayı zımparaladım. Komple şeffaf hale geldikten sonra reklamcıda kestirdiğim 1-2-3-4-5-R yazan stickeri yapıştırdım. Bu rakamlar bana kalıp olmuş oldu.

KhCTJIj.jpg

Sonra plasitiği siyah boya ile iki kat boyadım.

G6MsiGI.jpg

Rakamları itina ile çıkardım. Burası önemli çünkü rakamlar çok ufak olduğundan boya ile kalkabiliyor. Amaç rakamları düzgün kaldırıp altındaki şeffaf bölümün güzel olması. Işık orada olmuş olacak.

ZoDztMX.jpg

Üsteki plastiğin alt kısmını dikkatlice ışığın geçmesini istediğim boyutta kestim.

tUw2Z7p.jpg

Işık parlama yapmasın ve her yere eşit gitsin diye. Yağlı kağıt kullandım.

PzqfPJY.jpg

Bu topuzun bitmiş hali.

5HyYAa2.jpg

Bu da alttan görünümü. 

drFLnHM.jpg

Arabaya montaj aşaması. Elektriği teybin arka tarafından sigorta  panelinden aldım. 

6wxWGL7.jpg

Bu gündüz çekimi.

eN73wd7.jpg

Bu da gece çekimi

iOWjDp2.jpg

Bunlara ek olarak şunları da belirteyim;

Kullandığım  LED parlak led değil. Mat bir LED. Onun için fazla ışık olup da dikkat dağınıklığı yapmıyor. Zaten gösterge paneli ışığını kısınca bu da kısılıyor. İstediğim gibi açıp kısabiliyorum.

LED'in kablosunu topuzun içinde delik açarak körüğe indirdim. Ortada  kablo falan gözükmüyor.

Yapmak isteyen olursa yardımcı olurum. Saygılar

• Beğen 18
Yorum bağlantısı
Bekir Mızrak

Çok güzel olmuş, güle güle kullanın, bu çalışmaya benzer bişi yapacaktım ama elimde topuz yok fazladan.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkan Gültekin1

Harika olmuş bizim focus otomatik olmasa da bizde uğraşsak keşke :) Tebrikler..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihan Göllü

Çok güzel olmuş.

Helal olsun :nazar:

bravo bravo.tebrikler. :bravo:

Elinize sağlık harika olmuş...

Mükemmel olmuş elinize kolunuza sağlık. :good1:

Elinize saglik cok guzel olmus

Harika olmuş bizim focus otomatik olmasa da bizde uğraşsak keşke :) Tebrikler..

Elinize sağlık fikir mükemmel

Elinize sağlık,güzel olmuş.

Yorumlarınız için çok Tşk.ler arkadaşlar.

Çok güzel olmuş abi :bravo: güle güle kullan :)

Eyvallah kardeşim.:)

Çok güzel olmuş, güle güle kullanın, bu çalışmaya benzer bişi yapacaktım ama elimde topuz yok fazladan.

Tşk.ler.Ben de çıkmacılardan almıştım. Yolum düştüğünde bakarım isterseniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin

Ellerinize sağlık, güzel çalışma. Müsaade ederseniz bir ilave  yapayım çalışma yönteminiz için. Vites şemasını ters baskı yaptırıp şemayı hiç sökmenize ve yağlı kağıt kullanmanıza gerek kalmazdı. Boyama işlemeni alttan yapsanız  ele değen dış kısım daha şeffaf ve parlak bir görüntü verirdi hem de yapmış olduğunuz boyanın zamanla çizilip dökülme ihtimali ortadan kalkardı. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Cihan Göllü

Ellerinize sağlık, güzel çalışma. Müsaade ederseniz bir ilave  yapayım çalışma yönteminiz için. Vites şemasını ters baskı yaptırıp şemayı hiç sökmenize ve yağlı kağıt kullanmanıza gerek kalmazdı. Boyama işlemeni alttan yapsanız  ele değen dış kısım daha şeffaf ve parlak bir görüntü verirdi hem de yapmış olduğunuz boyanın zamanla çizilip dökülme ihtimali ortadan kalkardı. 

Celalettin Bey zaten rakamlar ayna modunda tersten yazıldı. O şeffaf parçaya alttan yapıştırıldı. Boyama da içten yapıldı.Fotolarda belli oluyor zaten. Yüzeyde boya yok. Orjinalinden fark yok kısacası.

Şema mecburen zımparalandı çünkü şema şeffaf değil. O parçayı komple içeriden zımparaladım. 1000-1200-1500 ve 2000 zımpara ile sırasıyla zımparadan sonra pasta ile parlattım.Sonra boya atıp rakamları kaldırdım. Böylelikle rakamların altı şeffaf kaldı

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tamer Yıldırım

Vites topuzuyla ilgili gördüğüm en başarılı çalışma olmuş, bende çok beyendim. Elinize sağlık.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin

Celalettin Bey zaten rakamlar ayna modunda tersten yazıldı. O şeffaf parçaya alttan yapıştırıldı. Boyama da içten yapıldı.Fotolarda belli oluyor zaten. Yüzeyde boya yok. Orjinalinden fark yok kısacası.

Şema mecburen zımparalandı çünkü şema şeffaf değil. O parçayı komple içeriden zımparaladım. 1000-1200-1500 ve 2000 zımpara ile sırasıyla zımparadan sonra pasta ile parlattım.Sonra boya atıp rakamları kaldırdım. Böylelikle rakamların altı şeffaf kaldı

Tamam o zaman aklın yolu bir sözünü idrak etmiş olduk :)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Batuhan Yüksel

abicim baya uğraşmışsın ama deymiş bence emeğine sağlık çok güzel olmuş

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...