İçeriğe Yönlendir

Semih'in Garajı Gaziantep

Semih İzgi

Recommended Posts

Semih İzgi
(düzenlendi)

Değerli üyeler,

Bir Kxl garaj değil ama Köksal hocamızın yardımları ile gerekli malzemeler alındı ve ilk deneme bugün yapıldı.

Elimdeki çeyiz şu şekilde,

• Cat power 1300watt polisaj makinası
  • Autolgym Radiant Wax ( SRP'nin toptancı adı. yeni kimyasal formül ile köpürme ve tozlanma yok, makineye uygun)
  • Autoglym Liquid Hard Wax (aglm. Extra Gloss Protection ürünün toptancı adı. Tamamen aynı ürün)
  • Sonax Xtreme Polish&Wax no:2 NAT HYBRID  (Yeni hybrid teknolojisi ile ekstra tutunma ve daha düz yüzey)
  • Kil ve sprey
  • Sert orta ve yumuşak pedler. Befar+ marka
  • Formula 1 headlight Restorer (Umuzsuzca aldım fakat çok tatmin edici)

İşlemler, (ekleme)

• Yıkama
  • Kil
  • Far parlatma
  • Sonax  veya SRP uygulama ( Tavan ve çıtalar SRP)
  • Cam temizleme
  • Tüm kaporta ve camlara Liquid Hard Wax uygulama

Aracı yıkadım, çift kova yöntemi ile şampuanladım ve duruladım.  Kurulama yapmadan sprey yardımı ile tüm kaportaya kil uyguladım. Tek hatam kili biraz geç katlamak oldu, ekstradan harelere sebep oldum bazı noktalarda.

20150424111320.jpg
20150424111411.jpg

Aracın hareli ve kusurlu yüzeyi,

20150424113218.jpg
20150424113232.jpg
20150424113256.jpg

Solmuş farlarımızın temizliği. Hiç zımpara kağıdına dokunmadan direk Formula1 marka far parlatma ürününü kullandım. Bir nevi test etmek istedim ve sonuç çok şaşırtıcıydı. 

Turuncu renk olan sert ped ile uygulandı 

20150424120700.jpg

20150424121044.jpg

20150424121440.jpg

İşte sonuç :good1:
20150424121812.jpg

20150424121824.jpg

ÜRÜN KARŞILAŞTIRMA

Kaputun sol yüzeyinde (yolcu tarafı)  Sonax Xtreme,  sağ yüzeyünde (şoför tarafı) Autoglym SRP denendi.  Sonax biraz daha yüzeyi temizledi fakat autoglym in renge kattığı doygunluk biraz daha fazla.

20150424124744.jpg

SONAX TARAFI
20150424124802.jpg

AGLM SRP tarafı
20150424124842.jpg

20150424142427.jpg

20150424143815.jpg

ELDE EDİLEN SONUÇLAR

20150424163026.jpg

20150424171406.jpg

20150424171418.jpg

20150424171430.jpg

20150424175134.jpg

20150424175156.jpg

Çıkarılan sonuçlar;

• Çizik giderici içeren cilalar görevini güzel yapıyor fakat gerçek yüzey temizliği için adam akıllı pasta şart (meguiars ultimate compound almadığıma üzüldüm.)
  • Kil faydalı olduğu kadar zararlı, araç 2001 ve ilk kez kil yiyorsa her 30cm kare alanda bir yoğurulmalı. Yoksa hare izi yapıyor (neyseki çok yüzeysel)
  • SRP  sonax dan daha kolay temizleniyor.  Sonax ın kalıntılarını sökmek için 10 kişi lazım. Bu nedenle işin yarısı sonax yarısı SRP ile yapıldı.
  • Makine kullanmak zormuş, sağlam kollar ve sabır gerektiriyor.

Eğer tüm vücudum hamlamaz ise yarında hanımın Citröen C3 sizlerle olacak. 

Vakit ayırdığınız için teşekkürler.

tarihinde Semih İzgi tarafından düzenlendi
  • Beğen 16
Yorum bağlantısı
Basri Karadağ

Pasta yaparken kapının üstündeki siyah renkli çıtaları bantla kapatmışsınız ben daha önce yaparken kapatmamıştım hala beyazımsı duruyor :) onu nasıl halledebilirim illa boyanması mı lazım ?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

:nazar:

1. gri jant istiyor

2. her kil, kil değildir kilin de uygulama sıvısı gerekir.

Pasta yaparken kapının üstündeki siyah renkli çıtaları bantla kapatmışsınız ben daha önce yaparken kapatmamıştım hala beyazımsı duruyor :) onu nasıl halledebilirim illa boyanması mı lazım ?

bu tip yerelri ilk günkü haline kavuştırmak için meguiars vinyl rubber restore gibi bir ürünü vardır. sfırıdan farksız yapar

Yorum bağlantısı

Abi eline sağlık ilk uygulama için gayet güzel bence araç pembeden gerçek rengine dönmüş :)

Yorum bağlantısı
Semih İzgi

nasıl yaptınız son durum nedir. bende gaza geldim autoglym srp ve hard wax ürünlerini aldım . el pedi, microfiber bez ,kil falan aldım el ile bir şeyler yapmaya çalışacağım bakalım sonuç nasıl olacak .

Murat hocam burdan inceleyebilirsiniz :good1:

Yorum bağlantısı
Semih İzgi

İyi spor olmuş :) Peki jantlara ne zaman el atacaksın?

Sorma ya., yıka, kille, tekrar yıka, kurula, çizik gider, koruma uygula.. Kollarım tutmuyor şuan :)

Jantları ben böyle isli puslu çok seviyorum. (Lemans'ı anımsatıyor bana) O yüzden böyle is ve kir görüntülü bırakacağım sanırım :)

:nazar:

1. gri jant istiyor

2. her kil, kil değildir kilin de uygulama sıvısı gerekir.

Orjinal jantın kendi rengine kavuşması gibi bir gri mi yoksa şöyle birşey mi?

%5B5520904447340978%5DPDCHS.jpg

Kilim baya pislik topladı ama ben geç katladım biraz abi. Ama tabi bi meguiars kili ile bir değildir.  Sıvı olarak detailing spray'im yoktu, Oto şampuanım ve arıtma su ile solusyon hazırlayıp kullandım :good1:

Yorum bağlantısı

Jantlar gözümden kaçmış harbiden abi o ne öyle yarım sökülmüş plasti dip gibi olmuş :D ne marka balata kullanıyorsun öyle tozlu. Sonax yoğun temizleyici ile uzun süre uğraşmak gerekecek gibi duruyor

Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu

Jaguar halt etmiş, nerede o focus mk1 deki sürüş zevki. Özlüyorum gördükçe içim gidiyor.  :nazar:

Yorum bağlantısı
Anıl Akgül

Köksalın virüs enjekte ettiği detayzedelerden biri daha..

Detailing klübüne hoşgeldin kardeşim eline sağlık uygulamaların süper..

Sonax ve srp arasındaki fark sonax daha temiz bir yüzey sunarken srp rengi daha canlandırdı mı demek istedin ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Salih Temel

çok mükemmel bir sonuç olmuş elinize sağlık

maşallahhhhhh

Yorum bağlantısı
Semih İzgi

Köksalın virüs enjekte ettiği detayzedelerden biri daha..

Detailing klübüne hoşgeldin kardeşim eline sağlık uygulamaların süper..

Sonax ve srp arasındaki fark sonax daha temiz bir yüzey sunarken srp rengi daha canlandırdı mı demek istedin ?

Senin, Buğra Högül'ün ve Gürçay Hüseyin'in de yardımları var çok teşekkürler.

Beğenmene sevindim Anıl abicim, ilk denemede fena olmadı. Sonax ve srp yi orta sert ped ile uyguladım, belki cut ile uygulasam sonuç farklı olurdu ama cesaret edemedim. Gücüm yetse tüm aracı sonax yapardım çünkü pastası daha yoğun ama sökmek çok zor, tabi SRP de hare bırakmıyor memnun kaldım. SRP biraz daha rengi canlandırdı evet. Tabi aralarındaki fark %10 dan azdır, yan yana iken bile ayırt etmek zor oldu 

Yorum bağlantısı
Murat TAŞ

elinize sağlık . ben el ile 5 saat falan uğraştım .arabanın rengi değişti ama hareler kaldı bide bende 2 gün geçmeyen sırt ve ol ağrıları oldu . şimdi makine araştırıyorum. skil 1144 bakıyorum ama fiyatlar hergün değişiyor neredeyse. ben de makineyi bi alsam girişcem hemen.

Yorum bağlantısı
Semih İzgi

elinize sağlık . ben el ile 5 saat falan uğraştım .arabanın rengi değişti ama hareler kaldı bide bende 2 gün geçmeyen sırt ve ol ağrıları oldu . şimdi makine araştırıyorum. skil 1144 bakıyorum ama fiyatlar hergün değişiyor neredeyse. ben de makineyi bi alsam girişcem hemen.

Murat hocam çok dikkatli bakınca bende de ufak tefek hareler kaldığı görülüyor. Ama %90 ı gitti makine ile.  Eğer Meguiars UC kullanırsak hiç iz kalmaz ama oda biraz riskli, biraz tecrübeli olmak lazım.

Makine ile uygulamada bir hayli yorucu. 1 kişi makine kullanırken diğeri arkasından kalan malzemeyi silerse rahat olur ama hepsini tek kişi yapınca feci yorucu oluyor.

Şuan benimde sırtım ağrıyor :good1:  Ağrım olmasa hanımın arabasına girişecektim. Haftaya artık. :)

Yorum bağlantısı
Kadir Türkeli

Elinize sağlık, jant dışında çok iyi olmuş, özellikle far.

Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk27

Ellerine sağlık. Gençlik güzel şey. [emoji106]

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...