İçeriğe Yönlendir

Bu Motosikletin Modelini Bilen Var Mı?

Efe Özer

Recommended Posts

Efe Özer
Arkadaslar yaklasık 15-20 yıl once alınmıs hıc kullanılmamıs evın ıcınde duran bır motosıklet var.Bu nedır ne degıldır bılen var mı?Sadece 6 km yapmıs.Yaklasık 20 senedır hıc calıstırılmamıs bır motosıklet bu.Acaba calısır mı?Satsak para eder mı?Kaliteli bıseymıdır yoksa pıyasada 1000 tlye satılan uyduruk cın malı olanlardan mı?

Tesekkurler.

pg96Xm.jpg

kkJOGA.jpg

YBJgql.jpg

mP5241.jpg

Yorum bağlantısı
Gökhan Aksu
(düzenlendi)

Çok güzelmiş.Küçük bir bakımdan sonra süper olur ve binilir.

Neden kullanılmamış acaba :unsure2:

tarihinde Gökhan Aksu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serhan Kaya

Bu eskilerden bildiğiniz mobilet. Piyasa değeri nedir bilmem ama 20 yılda bir meta antika olmaz bunu biliyorum. Güneşli günlerde keyifle binilir. [emoji3]

Yorum bağlantısı
Gürkan Çakıroğlu

Mobylette iyi markadır.

Dandik Çin malı değildir. Bir ustaya götürüp çalıştırma işini öyle deneyin.

Satmak isterseniz para eder.

Yıllarca nasıl saklanmış bravo. O bir klasik artık.

Yorum bağlantısı

lise yıllarında kiralardık,,, kiralamacıda pejo ve mobilet vardı herkes mobileti isterdi  yazı tura atardık bunun için...:)

Yorum bağlantısı
Efe Özer
(düzenlendi)

Hocam ben mobilet filan pek anlamıyorum.Bunun yagı suyu neyse 20-25 yıldır degısmemıs.Calısır mı?Bu makınanın gucu kac beygır?Vıtesı flan var mı?Cok yakar mı?Ehlıyet ve plaka gerekır mı?Kullansak parcası bulunur mu?Kusura bakmayın cok soru sordum ama pek anlamıyorum bu ısten.(

tarihinde Efe Özer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İbrahim Halil Geloğlu

Hocam ben mobilet filan pek anlamıyorum.Bunun yagı suyu neyse 20-25 yıldır degısmemıs.Calısır mı?Bu makınanın gucu kac beygır?Vıtesı flan var mı?Cok yakar mı?Ehlıyet ve plaka gerekır mı?Kullansak parcası bulunur mu?Kusura bakmayın cok soru sordum ama pek anlamıyorum bu ısten.(

vitesi yok otomatik vitesde diyebiliriz. Çalıştırırken kontagı açık konuma alıp gazın altında jikle olması lazım oraya basılı tutup pedallıyorsunuz ateşleme bujilere gelince jikleyi bırakıp  gaza basıyorsunuz. Ehliyet şart. Ruhsat şart. Muayene şart. Vergisi yok. ayrıca parça bulabileceğinizi sanmıyorum.

Yorum bağlantısı
Sermet Gündoğdu

Mobiletin plipper modeli.Yağlı benzinle çalışır.Pedal çevirerek değil de ayakla marş sistemlidir.Vites yok şimdiki scooter lar gibi kayış tahrikli .Kullanması zevklidir.

Olsa da binsek :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cemal Cangöner

Gençken hepimizin hayaliydi. :) 

Arkadaşlarıma göre ben şanslıydım. Liseyi bitirdikten sonra sahip olabilmiştim.

Mobylette özgürlük demekti. Gidebildiğimiz yerlerin sınırı yoktu.

Oldukça sağlam bir motor ve şasiye sahiptir. Varyatör denen (CVT şanzımanlara benzeyen ) vites sistemi vardır.

İyi bir usta biraz temizleyip çalıştırabilir. Çok karmaşık motor yapısı yoktur. İki zamanlı 50 cc motoru var. Manyeto ve ateşleme bobinleri üzerindedir. 

Bujiyi söküp VD 40 ile volanı elle çevirerek silindirleri temizleyebilirsiniz. ( Eskiden bu işi gazyağı ile yapardık)

Karbüratörü de temizledikten sonra benzinini (yağlı benzin ) koyup çalıştırın.

Ancak ehliyet ve ruhsat gerekli tabii. Trafiğe kaydını yaptırabilmek için belge ihtiyacınız olacak. O kısımları araştırın.

İnternette meraklısını bulursanız 3000 TL fiyata satabilirsiniz. Ucuza kaptırmayın bence. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Vitesli değil ama pedallı da değil... Yani klasik mobiletlerin son serisi galiba bu... 

Güzel motormuş.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Karadeniz tarafında iyi para eder bu . sakın ha benzine yağ koymadan marş yapmayın özel 2 zamanlı yağ!

Yorum bağlantısı
Efe Özer
(düzenlendi)

Hocam bu yaglı benzın kolay bulunabılen bısey mıdır?Pahalımıdır?Özel yagmı gerekır?Bırde buna bınelım desek yedek parca bulabılırmıyız yanı herhangı bır arızada yedek parca bulamadıgımız ıcın cop mu olur?Ona gore bınmeyı yada satmayı dusunuyorum.Bırde bunun ıcınde bıldıgımız arabalardakı gıbı motor yagı var mı?Eger varsa bosaltalım kı zarar vermesın.Bırde pıyasası nedır?Eger parca sıkıntısından dolayı kullanamayacaksam satmak en ıyısı.

tarihinde Efe Özer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Akü yoktur... Parça bulursunuz.. Yağ her istasyonda bulursunuz... Oranını bilmiyorum ama, az oranda yağ karıştırılır benzine.. 

Yorum bağlantısı
Hakan Arslaner

Hocam bu yaglı benzın kolay bulunabılen bısey mıdır?Pahalımıdır?Özel yagmı gerekır?Bırde buna bınelım desek yedek parca bulabılırmıyız yanı herhangı bır arızada yedek parca bulamadıgımız ıcın cop mu olur?Ona gore bınmeyı yada satmayı dusunuyorum.Bırde bunun ıcınde bıldıgımız arabalardakı gıbı motor yagı var mı?Eger varsa bosaltalım kı zarar vermesın.Bırde pıyasası nedır?Eger parca sıkıntısından dolayı kullanamayacaksam satmak en ıyısı.

Yağlı benzin değil :) benzin aldığında depoya açık yağ ekliyorsun. İki zamanlı olduğu için ayrıca bir motor yağı yok.

Motor yağını aldığın benzinin içine karıştır, pedala bas... devammm :)

Yorum bağlantısı
Efe Özer

Tesekkur edıyorum herkese yardımınız ıcın.Pıyasası 2-3 lira edıyorsa satmam evde dursun arada severım :)

Suan hıc vaktım yok zaten bınmeyıde bılmıyorum yazın bos vaktım olunca yaptırıp kullanmayı ogrenrız artık :biggrin:

Ama trafıkde bunu kullanmak ıcın ınsanın aklını kacırmıs olması lazım anca bununla ekmek almaya bakkala gıderım artık ılerde :tongue:

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Antep, konya gibi iller bunları sever. Hastası denk gelsin 10 bini gözü kapalı verir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Efe Özer

Gercekten mi.)Cidden ediyorsa veririm.)Arabanın borcunu kapatıp birde collection jant takımı alırım valla.)

Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz

Çok güzelmiş, arasan bulunmaz böyle 0 km. 

Ege bölgesinde köylerde halen kullanılıyor bunlar. bu onlara göre lüks bile.

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

bu çok farklı bir şey, emminin dediği gibi pedal yok, vites yok, benzine yağ katılıp depoya konanlardan. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Çok güzelmiş, arasan bulunmaz böyle 0 km.

Ege bölgesinde köylerde halen kullanılıyor bunlar. bu onlara göre lüks bile.

Ege bölgesinde değil buralarda çok meşhur.

Hatta bunların bazı versiyonları tek silindir 140-150 ( yanlış yazmadım) ciddi paralara yarışa çıkıyorlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tuncay Arslan

Ege bölgesinde değil buralarda çok meşhur.

Hatta bunların bazı versiyonları tek silindir 140-150 ( yanlış yazmadım) ciddi paralara yarışa çıkıyorlar.

Sayın moderatörüm, bunların silindir-pistonu söker üzerine çentikler atardık yanmayı güçlendirmek için, yetmezse tornacıda silindiri çift silindir yapardık. Yarışları burda da yapılıyor halen hatta sürücüleri jokey misali kıymetlidir sırf sürmek için para alırlar.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Sayın moderatörüm, bunların silindir-pistonu söker üzerine çentikler atardık yanmayı güçlendirmek için, yetmezse tornacıda silindiri çift silindir yapardık. Yarışları burda da yapılıyor halen hatta sürücüleri jokey misali kıymetlidir sırf sürmek için para alırlar.

Abi genelde tek silindir yarışırlar. Çok fena çalışıyorlar. Üst komşumda vardı bir motor.

145 km hıza ulaşması için kaç defa motoru araca yükleyip yarış yerinde test ediyorlardı.

141-143-144-145 tamam dedi. Yarın yarış bizde derdi.

Bunlar için özel Sürücüler var Dediğiniz gibi.

Sürücü çok önemli hafif olacak [emoji23][emoji23]

Onlarda iyi para kazanıyor.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...