İçeriğe Yönlendir

Reçine Lekesi Nasıl Çıkar ?

Ozan Şimşek

Recommended Posts

Ozan Şimşek

Arkadaşlar selamlar,

Diğer çoğu forumda bu konu halen daha belirsizliğini korumakta. Güncel bu olayı yaşadığım için konuyu canlandırmak istedim.

Dün bi ağacın altında kalan aracımın tavanı, arka camı ve bagaj bölümü reçine içinde kaldı. Bugün uğraşacağım bakalım nasıl çıkaracağım.

Mevcut Yöntemler ;

- Kil

- Gaz Yağı

- Sıcak Su

Tavsiyelerinizi beklemekteyim, bugünkü uğraşlarımı da tekrardan buraya aktaracağım.

Yorum bağlantısı
Cemal Cangöner

Aksesuarcılarda 15-25 TL arası fiyatlarla satılan reçine çözücüler var.

Üzerine sıkıp az bekledikten sonra siliyorsunuz.

Boyaya zarar vermediği gibi sizi de uğraştırmıyor.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Biraz atas resinol, biraz basınçlı su yeterli ;)

DSCF0754.jpg

DSCF0755.jpg

DSCF0756.jpg

DSCF0757.jpg

DSCF0758.jpg

DSCF0759.jpg

DSCF0760.jpg

DSCF0762.jpg

resinol+basınçlı su sonrası

DSCF0765.jpg

DSCF0766.jpg

DSCF0767.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Mazotu beze değdirin bezle silin. [emoji106][emoji106]

Tecrübe ile sabit.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Mazotu beze değdirin bezle silin. [emoji106][emoji106]

Tecrübe ile sabit.

+1

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hakan Türkoğlu

aynı olay dört gün önce başıma geldi ıslak mendil sıcaksu tırnak yardımı hiçbirisi işe yaramıyor git nalburdan 6 tl ye sentetik tiner al ben öyle yaptım reçine çıktı sonrada aracı komple iç dış yıkattım ilk günkü gibi oldu

iki çeşit tiner var birisi boyaya zarar vermeyen sentetik olması lazım yinede araştırın diğeri ise boyayı söker dikkat edin

Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin

Biraz atas resinol, biraz basınçlı su yeterli ;)

alk-ol (<-- resin-ol : resin : reçine,  ol:alkol)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

alk-ol (<-- resin-ol : resin : reçine,  ol:alkol)

Abi italyancayı çözmüşsün :bravo:  :good1:   (atas made in italy)

Yorum bağlantısı
Ozan Şimşek

Az Önce Eskişehir'de Esparadus die sonax ayarında bir yere gittim, sağ olsunlar ilaçladılar yağladılar sütlediler bişiler yaptılar çıkardılar. Araç da iç dış temizlenmiş oldu. Maliyet : 40 TL. Eskişehir'deki arkadaşlarıma öneririm.

Gari aracı ağaç altı değil dal atına bile koymuyorum ; )

Yorumlarınıza ve ilginize teşekkürler,

Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin

Abi italyancayı çözmüşsün :bravo:  :good1:   (atas made in italy)

Latince, Fransızca, İtalyanca ve İspanyolcanın babasıdır. Üçünde de ortak genler vardır. Mesleğimin de Fransızca öğretmeni olduğundan ister istemez sözcükleri tanıyorum. Alıntıladığım sözcükteki linke bakarsan görürsün  :biggrin:

Not: 13-16 yaşlarımda ağaç işleriyle muhtelif şeyler üretip çam sakızı / reçine alıp ispirto ile karıştırmak suretiyle doğal vernik yapar bu ağaç işlerini parlatırdım. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Latince, Fransızca, İtalyanca ve İspanyolcanın babasıdır. Üçünde de ortak genler vardır. Mesleğimin de Fransızca öğretmeni olduğundan ister istemez sözcükleri tanıyorum. Alıntıladığım sözcükteki linke bakarsan görürsün  :biggrin:

Not: 13-16 yaşlarımda ağaç işleriyle muhtelif şeyler üretip çam sakızı / reçine alıp ispirto ile karıştırmak suretiyle doğal vernik yapar bu ağaç işlerini parlatırdım. 

Senden öğrenecek çok şeyimiz var abi :thank_you2:

Yorum bağlantısı
Öner Gündoğdu
unnamed.jpg

Tersanede gemi boyalarının araca pigment halinde yagmasından dolayı duzenli kil ve cila yaparım aracıma. Hic zorlanmadım biraz bilek kası yaparsınız o kadar.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Mazot candır can.  :)  :good1:

İşe yaramaz :)

Reçine= İPA izopropil alkol

taze reçine silme süresi= 1-2 sn.

aylarca beklemiş taş olmuş reçine silme süresi 2-3 sn.

reçineyi alkol anında çözer, boşa para haracamayın, hatta yüksek dereceli bir kolonya bile iş görür.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Uymaz

koray abi bu atas resinolü nerede bulabiliriz birde uygularken neye dikkat etmeliyiz nasıl uygulamalıyız çok teşekkürler :)

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

koray abi bu atas resinolü nerede bulabiliriz birde uygularken neye dikkat etmeliyiz nasıl uygulamalıyız çok teşekkürler :)

Kardeş, oda olur ama ne para harcamana ne suya sabuna ihtiyacın var, alkolü bir beze damlat, bezi daha reçineye sürdüğün an yokolduğunu göreceksin, hatta kolonya bile iş görür, kalite kolonya olsun yeter :)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Uymaz

Kardeş, oda olur ama ne para harcamana ne suya sabuna ihtiyacın var, alkolü bir beze damlat, bezi daha reçineye sürdüğün an yokolduğunu göreceksin, hatta kolonya bile iş görür, kalite kolonya olsun yeter :)

tamamdır abi çok teşekkürler :) bi eczaneden saf alkol alayım olmadı en hakikisinden kolonya :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Erdem boya veya detailing dükkanında olabilir. Ben distributorunden aldığımda daha buralarda yoktu.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Uymaz

Erdem boya veya detailing dükkanında olabilir. Ben distributorunden aldığımda daha buralarda yoktu.

teşekkürler abi :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Ali abi bi 35 lik yeter mi? [emoji16]

Sana yetermi ondan haber ver  :D

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Erdal Aydın

Arkadaşlar bu illetten ben de nasibimi aldım. 2 noktada vardı birini hemen gördüm daha donmamisken sildim çıktı ama öbürünu 1 gün sonra gördüm o donmuş. Dün yikattim ama çıkmadı bu dediğiniz alkol kan falan alırken kolumuzu sildikleri alkol mü oluyor

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...