İçeriğe Yönlendir

Reçine Lekesi Nasıl Çıkar ?

Ozan Şimşek

Recommended Posts

Köksal Yılmaz
(düzenlendi)

Geçenlerde detailturkey buluşmasında bi subarunun kaputunda işlemiş reçineler vardı, zımpara bile yaptık boyayı 100 mikrondan 60-65 lere kadar indirdik ama nafile, işlemiş boyaya çıkmadı. Siz siz olun fazla bekletmeyin.

Arkadaşlar bu illetten ben de nasibimi aldım. 2 noktada vardı birini hemen gördüm daha donmamisken sildim çıktı ama öbürünu 1 gün sonra gördüm o donmuş. Dün yikattim ama çıkmadı bu dediğiniz alkol kan falan alırken kolumuzu sildikleri alkol mü oluyor

Araç üzerinde ben izopropil alkol kullanıyorum. Kil varsa elinizde işe yarar. Gazyağı gibi çözücüler de boyaya işlememiş reçineye fayda edebilir.

tarihinde Köksal Yılmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Çok tırstım şimdi 2 gün oldu

2 günde işlemez ama biran önce temizlemekte fayda var malum havalar ısındı, kaporta oldukça sıcak bir hal alabiliyor. Olur da hiçbiyer bulamazsanız ben kartal dayım yardımcı olmaya çalışırım(kil var elimde).

Yorum bağlantısı
Erdal Aydın

Çok sağol köksal abi ama bugün yemek arasında arkadaştan mazot aldım sildim. Hiç bişey bırakmadı ama boyaya zarar vermez inşaallah

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Çok sağol köksal abi ama bugün yemek arasında arkadaştan mazot aldım sildim. Hiç bişey bırakmadı ama boyaya zarar vermez inşaallah

Hallettiysen süper, mazot toz çeker başka sıkıntı yapmaz. Boş bi vaktinde köpüklü güzel bir yıkama yaptır mazot da temizlensin ;)

Yorum bağlantısı
Ozan Şimşek

Arkadaşlar merhaba,

Aracınızı reçineli gördüğünüz an acil olarak orjinal kimyasal köpük kullanan kaliteli bir yıkamacıya gidin. El ile yıkatın, çıkıyor. Kil, tiner vs uğraşmanıza gerek yok. Benim aracımın her yanı akşam saatlerinde reçine olmuştu, sabah erken saatte aracı detaylı el ile yıkattım çıktı. 

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Akin Ozdeniz

Hayırlı akşamlar iyi forumlar fordclub ailesi geçen gün aracımı çam ağacının altına koydum sabah bi baktım aracın üzeri sanki toz şeker dökülmüş gibi elle silince siyah siyah lekeler çıkıyor bunu nasıl temizleyebilirim tavan sağ taraf ve kaput camlar reçine olmuş

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Hayırlı akşamlar iyi forumlar fordclub ailesi geçen gün aracımı çam ağacının altına koydum sabah bi baktım aracın üzeri sanki toz şeker dökülmüş gibi elle silince siyah siyah lekeler çıkıyor bunu nasıl temizleyebilirim tavan sağ taraf ve kaput camlar reçine olmuş

Konunuz burada akın Bey.. 

Yorum bağlantısı
Erdal Aydın

Ben üzerinden 2 gün geçmiş çam recinesini mazot ile kolayca cikarmistim.

Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
M.Fatih Yüce

Dün matkete girip çıkmam 4 dakika sürdü ve maalesef çam ağacı altına park etmişim farkında bile olmadan.Ön camda 10'larca toplu iğne başı kadar parlaklıklar oluşmuştu ve dikkatle bakınca neredeyse aracın yarısından fazlasında bu damlacıklar oluşmuş. Çözümünde mazot yada bulabilirsem izopropil alkol kullanacağım.Aracın tamamına silip temizlemem gerekiyor gibi görünüyor. Üzerinde wax var idi acaba silme işleminden sonra wax'ın etkisi gidermi ?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Seramik candır. Kaplat sonra 3 ay ağaç altına bırak yapışmıyor reçine

Yorum bağlantısı
Koray Demir
Dün matkete girip çıkmam 4 dakika sürdü ve maalesef çam ağacı altına park etmişim farkında bile olmadan.Ön camda 10'larca toplu iğne başı kadar parlaklıklar oluşmuştu ve dikkatle bakınca neredeyse aracın yarısından fazlasında bu damlacıklar oluşmuş. Çözümünde mazot yada bulabilirsem izopropil alkol kullanacağım.Aracın tamamına silip temizlemem gerekiyor gibi görünüyor. Üzerinde wax var idi acaba silme işleminden sonra wax'ın etkisi gidermi ?

Erken davranırsanız sıcak su ve bir bez ile ovunca çıkıyor en az zarar veren yöntem budur.
Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

İpa ile silerseniz Wax ın etkisi geçer. Yeni reçinelere elma sirkesi veya gazyağı etkili olur.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Fazla sertleşmeden aracı yıkatırsan genelde çıkıyor abi. Hele benzinliklerin köpükleri anında söküyor :)

Araç yeni waxlanmış anladığım kadarıyla sıkıntı çıkaracağını sanmam.

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Biraz önce çıkıp cilalı şampuan ile bir güzel keseleyip sabunladım bir şey kalmadı üstünde.Çok yeni olduğundanmı, şampuanmı kaliteliydı, koruyucu wax'tanmı bilemiyorum ama korktuğum gibi olmadı...4 dakikada o kadar çok ağaçtan üstüne nasıl damlacıklar yağdı hala kafam basmıyor.Büyük konuşmayayım ama bir daha ağaç heleki çam yanına yaklaşmaya tövbe ettim...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Wax ve reçine nin kurumasına fırsat verilmediği için kolay çıkmış. Kendi başına şampuan o güce sahip olmaz, olana şampuan denmez :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
51 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

Söğüt?

Odun deseydin bu kadar alınmazdım :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

İPA olsa 1 saniyede çıkar, yoksa kolonya ile silin geçin, 80 derece olsun ama, wax ta dert değil, o kısma yeniden sürersiniz...

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Sertaç Karginer

Köksal'ım benim arabanın üzerine kapalı garajın tavanınından birşeyler damlamış kaportadaki leke seramik kaplama olduğundan rahatça çıktı fakat ön camdakini çok uğraşmama rağmen çıkaramadım( tiner, ipa, wax denedim) önerebileceğin bir yöntem veya ürün varmıdır[emoji4]

dc32651ca65fea2ef5c43d926cd1cede.jpg

d630e31f0d6a763d42292e6af9128366.jpg

Wax ve reçine nin kurumasına fırsat verilmediği için kolay çıkmış. Kendi başına şampuan o güce sahip olmaz, olana şampuan denmez [emoji4]

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
On 31.05.2017 at 21:59, Sertaç Karginer yazdı:

Köksal'ım benim arabanın üzerine kapalı garajın tavanınından birşeyler damlamış kaportadaki leke seramik kaplama olduğundan rahatça çıktı fakat ön camdakini çok uğraşmama rağmen çıkaramadım( tiner, ipa, wax denedim) önerebileceğin bir yöntem veya ürün varmıdıremoji4.png

Abi harç suyu olabilir, boyada koruma olması iyi olmuş boya için oldukça tehlikeli bir durum(zımparaya kadar gider). Elinde pasta varsa onunla dene, istediğin kadar baskı yapabilirsin abi cama, oldukça serttir.

Not:Pasta kalın olsun mümkünse.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sertaç Karginer

Abi harç suyu olabilir, boyada koruma olması iyi olmuş boya için oldukça tehlikeli bir durum(zımparaya kadar gider). Elinde pasta varsa onunla dene, istediğin kadar baskı yapabilirsin abi cama, oldukça serttir.

Not:Pasta kalın olsun mümkünse.

Tamam bi deniyeyim bakalım inşallah çıkarırım[emoji4]
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
41 dakika önce, Gökhan Albayrak yazdı:

Kil? 

Güzel noktaya parmak attın :)

Kil, pastaya göre daha uygun olur(boya için) ancak cam hem aşırı sert hem de lekenin kurumuş olmasını düşenerek direkt sonuç odaklı düşündüm. Aynı şey boyada olsa önce kil denenebilir(hafif çözümden ağıra doğru gitmeli). Kalın pastayla bilecamın ancak tozunu alabileceğimiz için sıkıntı olmaz ;)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...