İçeriğe Yönlendir

Explorer - 4X4 Konumunda Çıkan Ses Yardım

Selami Başer

Recommended Posts

Selami Başer
(düzenlendi)

Arkadaşlar merhaba ,aranıza katılalı iki ay kadar oldu.Yıllarca volvodan sonra Ford olmaz diyordum ama bal gibide oldu,exsplorerimden çok memnunum inanilmaz ama neredeyse 2000 cc volvom kadar yakıt tüketiyor.Ancak çamurlu bir alanda 4x4 e aldığımda direksiyon sağa yada sola çevriliyken ,küt diye bir ses geliyor ve sanki fren balataları sıkmış gibi araç zorlanıyor,tabiiki bir ustaya gideceğim ama tecrübeli arkadaşlardan bilgi alırsam iyi olacak.not olarak söyleyeyim normal şartlarda asvalt yada stablize yolda bu sesi yapmıyor.Şimdiden teşekkürler.

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Çağlar

4x4 e aldığınızda tam tur çevirmeyin direksiyonu sıkıntı yaşarsınız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İsmail Demir

Arkadaşlar merhaba ,aranıza katılalı iki ay kadar oldu.Yıllarca volvodan sonra Ford olmaz diyordum ama bal gibide oldu,exsplorerimden çok memnunuminanilmaz ama neredeyse 2000 cc volvom kadar yakıt tüketiyor.Ancak çamurlu bir alanda 4x4 e aldığımda direksiyon sağa yada sola çevriliyken ,küt diye bir ses geliyor ve sanki fren balataları sıkmış gibi araç zorlanıyor,tabiiki bir ustaya gideceğim ama tecrübeli arkadaşlardan bilgi alırsam iyi olacak.not olarak söyleyeyim normal şartlarda asvalt yada stablize yolda bu sesi yapmıyor.Şimdiden teşekkürler.

4*4 low konumunda  yaşadıkların normal.4*4 low komutunu yumuşak zemin haricinde kullanmayın ve tam tur direksiyon çevirmeyin*4 low durumunda çıkan ses ve aracın kasıyor gibi durması normal.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

4*4 low konumunda  yaşadıkların normal.4*4 low komutunu yumuşak zemin haricinde kullanmayın ve tam tur direksiyon çevirmeyin*4 low durumunda çıkan ses ve aracın kasıyor gibi durması normal.

+1

Yorum bağlantısı
Emre Olgum

Aracinizi alirken tam bilgi sahibi olmayip aldiginiz belli

Yoksa 4×4 low da bu sesin gelmesinin normal oldugunu bilmeniz gerekirdi

Bunun icin ustaya gitmeye gerek yok

Ustelik asla almam dediginiz ford explorer saglamlik acisindan 3 tane volvo eskitir

Cok boburlenme padisahim senden buyuk allah var

Volvo yu gozunuzde cok buyutmeyin ondan buyuk saab var

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İ. Halil Koç

Ben kullanamadım şu Off road modunu nasıl kullanıcım bilğisi olan varmı

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

szideki düğmede ki yazılar nedir farklı olmalı 5.0 da sürekli 4wd dir zaten?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
İ. Halil Koç

Geceden beri nete bağlanmaya çalışıyorum pardon. Evet Çağlar abi normal mod ve Off road mod U var sadece

Yorum bağlantısı
İ. Halil Koç

Normal sürüşe 4 çeker Off road da ağır dört çeker oluyordur tahminim ama nasıl aktif oluyor bilmiyorum hiç kullanmadım bu halinin maşllhı var bizde ağır 4 çeker halini merak ediyorum açıkcası :))

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Selami Başer

Teşekkürler arkadaşlar ama bu ses normal bir ses olamaz, birde tam tur yapmayın önerisi biraz düşündürdü,ford bu aracı yaparken bunu düşünmüştür sanırım.yinede teşekkürler ama ben ön difransiyeli bi açtırıp kontrol ettirsem iyi olacak galiba.

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Bayram Yazar

Abiler selamlar bende bununla ilğili konu açtım ama dönen olmadı bende 99 lıncon navıgator var araçda bıranda sağa sola dönerken aks yerınden cıkıp sonra yerıne oturuyormus gibi alttan bır ses gelıyor ses gelmeden once 4x4 ısıgı yanıp sonmeye basladı 45 dakka sonrada donuşlerde ses gelmeye basladı düz yolda hıçbirsey yok ses namına bugun bi ustaya gittim aks tekini söktü baktı bosluk yok sonra bilgisayara bagladı arabayı eskı versiyon oldunu soyledı bilgisayarın ama bilgisayar sanzımanın yanında bu mod ayarlama beynımı ne varmıs onu verdı arza olarak araba kendı kendıne arazı moduna almış yanı kendını ve cıkmıyor dedı ben düğmeyle hic oynamadım nasıl olurda kendı kendıne geçebilir sizce ustanın dediği dogru olabılırmı parcada cok pahalı 2000 tl iştiyolar birde ondan değilse param bosa gitcek nasıl cıkartabılırım bu arabayı arazı modundan duğmelerle oynuyorum alttan tık dıye ses gelıyor ama hepten düzelmiyor ses

Yorum bağlantısı
İsmail Demir
21 saat önce, Bayram Yazar yazdı:

Abiler selamlar bende bununla ilğili konu açtım ama dönen olmadı bende 99 lıncon navıgator var araçda bıranda sağa sola dönerken aks yerınden cıkıp sonra yerıne oturuyormus gibi alttan bır ses gelıyor ses gelmeden once 4x4 ısıgı yanıp sonmeye basladı 45 dakka sonrada donuşlerde ses gelmeye basladı düz yolda hıçbirsey yok ses namına bugun bi ustaya gittim aks tekini söktü baktı bosluk yok sonra bilgisayara bagladı arabayı eskı versiyon oldunu soyledı bilgisayarın ama bilgisayar sanzımanın yanında bu mod ayarlama beynımı ne varmıs onu verdı arza olarak araba kendı kendıne arazı moduna almış yanı kendını ve cıkmıyor dedı ben düğmeyle hic oynamadım nasıl olurda kendı kendıne geçebilir sizce ustanın dediği dogru olabılırmı parcada cok pahalı 2000 tl iştiyolar birde ondan değilse param bosa gitcek nasıl cıkartabılırım bu arabayı arazı modundan duğmelerle oynuyorum alttan tık dıye ses gelıyor ama hepten düzelmiyor ses

Akü bağlantısını söküp 30 dk bekleyip tekrar bağlamak faydalı olabilir. Explorer (97 model)  de bende fayda etmişti. :) denemekte fayda var.

Yorum bağlantısı
Bayram Yazar

Reset atmak gibi yani yarın ilk işim o olucak gerci bilgisayara bagladılar hatayı sildiler ama tekrardan yandı 4x4 ısıgı sızın araçda ne gibi sıkıntı vardı 

İsmail bey reset attımda neler etkilenir gaz falan var arabada onların beynini etkilemez dimi 

Yorum bağlantısı
İsmail Demir

Ben bir kez aynı sorunu bu yöntem ile halletmiştim.(veya zaten düzeleceği vardı :) ) Sorun bir daha tekrarlamadı. Lpg ve diğer ayarlarımda herhangi bir sıkıntı olmadı. Kolay gelsin inş. sorununuz çözülür.

Yorum bağlantısı
Bayram Yazar

ismail bey malesef düzelmedi sensör arzası veriyor sanzımancı makınaya bağladı anadolu yakasında bu araçlardan anlayan elektirikci varmı bildiniz acaba 

Yorum bağlantısı
Cem Işık
3 saat önce, Bayram Yazar yazdı:

ismail bey malesef düzelmedi sensör arzası veriyor sanzımancı makınaya bağladı anadolu yakasında bu araçlardan anlayan elektirikci varmı bildiniz acaba 

Bostancı sanayide jeep garage var, fiyatları biraz tuzlu olmasına rağmen işlerinde iyilerdir. Uğur usta(ortaklardan) selamımı söyleyin,yardımcı olur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir Ak

kilit modunda tam tur sağa ve sola çevirmek riskli. kilit modunda tüm tekerler eşit dönecektir siz direksiyonu kırınca ne tarafa dönülürse o taraf tekeri az dönmek zorundadır
çok çamurlu alanda bu şekilde yaptığınızda sorun olmaz teker bir şekilde kayar lakin yükte ise yada araç üzerinde yük varsa ve zemin sert ise aktarma organları kasılır zorlanır. ayna mahrutiye ciddi zarar verebilir.

misal off road araçları genelde kilitli diferansiyel kullanır. sıklıkla off roadcılardan kilidi parçaladım lafı duyarsınız. kilitli araç dönüşler çok zorlanır diferansiyel kilidine ve bir çok aktarma organına zarar verir.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Kilit modunda kalmış anlaşılan. Böyle fazla kullanmayın asfalt da dönüşlerde kütür kütür ses gelir. 

Yorum bağlantısı
Bayram Yazar

Defrensiyelın içinde kırıntı parcalar cıktı böyle 50 krs büyüklünde acaba ondanmı kaynaklı ses yoksa baska arzadan onlarımı kırdı suanda parca arayısındayız 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

model yıl, geçen km ler, aağırlığı ve kullanım şartları göz önüne alınınca, standart arıza aranmaz, stndart yorum yapılmaz , hedef şaşırtır bu tip suv larda. tranmisyon parçalarının zaman içinde bakımsız kalması dolayısı ile içeride metal hasar oluşmuş anladığım.

Yorum bağlantısı
Bayram Yazar

Çağlar abi kimse keşin birsey diyemiyorki ön aks dediler söktük saglam sanzımancı bilğisayara bağladi elektiriksel dedi gittim bi elektirikciye o amerıkancıya yolladı amerıkancı tur attı ya arazi sanzımanı dedı yada defrensiyel dün tanıdık biryerde actık arka defrensiyeli içinden 50 krş büyüklünde parca çıktı 3 adet ben orda olmadım için tam neyin parçasıda bilemıyorum ama merak ettim şu o kırık parcaları aldık içinden parça gelene kadar araç yatmasın diye yağını koyduk kapattık suanda dönüşlerde yine ses var acaba sorun başka yerde olupda omu kırdı onları yoksa sorun ordamı gerçekten 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

diferansiyeldeki herhangi bir dişli kırılmış ise o şejilkde kullanılması zararı büyütebilir. içi komple değişecekse başka

sesi genelde ara transfer kutusu yapar.

Yorum bağlantısı
Bayram Yazar

Abiler bildiniz 99 model arka defrensiyel varmı hurda içinden bana bilezik tarzinda bir parça lazım 

Yorum bağlantısı
Cem Işık
12 dakika önce, Bayram Yazar yazdı:

Abiler bildiniz 99 model arka defrensiyel varmı hurda içinden bana bilezik tarzinda bir parça lazım 

Bu konu @Serkan Toker abimizin uzmanlık alanında. Varsa bulur:)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...