İçeriğe Yönlendir

Bmw 320D Comfort (2010) - Mondeo Selective 2.0 Ecoboost (2012)

Saim Ulaş Yılmaz

Recommended Posts

Saim Ulaş Yılmaz

Merhaba,

Aracımı değiştirme durumum gündemde. Araştırdıkça aklım karışıyor karıştıkça daha çok parametre çıkıyor. Parametreler çoğaldıkça da karar vermek daha da zorlaşıyor. 

1.6 ecoboost mondeo derken 2.0 olsun fikri aklıma geldi. Sonra 2.0 fiyatları malum temizini bulmak isterseniz 65-70 bandına çıkmanız gerekiyor. Sonra birden bir ampul belirdi. O fiyat seviyesine çıkıyorsam neden BMW-Mercedes e bakmıyorum dedim.

2010 model 77.000 km de BMW 320d beyaz bir comfort buldum Antalya'da. Gidip baktım arabanın değişeni var, boyası var ancak hiçbiri gözüme görünmedi. Kendi aracım boyasız olsun diye 4,5 senedir neler çektim ne kadar titiz davrandım anlatamam. Ancak bu araç boyalı değişenli olsa bile binicisine uzun yıllar hizmet eder gibi geldi.

Kıyasladığım diğer model ise Mondeo 2012 Selective 2.0 Ecoboost 240 hp, bir de tekno paket var üzerinde. Donanım olarak yok yok desem az söylemiş olurum. BMW'de hız sabitleyici bile yok düşününce. Mondeo özellikle tekno paketten sonra uzay mekiği teknolojisine sahip oluyor. 

Forum ahalisine danışmak istediğim konu, tıka basa dolu mondeo mu, boş 320d mi tercih edilmeli ?

Yaptığım/yapmayı planladığım iş dolayısıyla BMW tercihi ağır basıyor gibi. Bu konuda değerli yorumlarınızı esirgemezseniz çok sevinirim.

Yorum bağlantısı
Ali Gürsoy

Dizel olmadığı sürece , mondeo almazdım ben . Bmw daha mantıklı geldi bana .

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Ünsal

Lüks araçlarda değişen ve boya olunca değer kaybı yüksek oluyor diye biliyorum.bmw değerinin altındaysa alınabilir.ama dediğiniz gibi karşısında da uzay mekiği gibi mondeo var.

Ben olsam mondeo alırdım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Yakıt yönünden bir sıkıntınız yoksa Mondeo Ecoboost'u tercih ederdim. BMW dolu olsaydı yine bir düşünürdüm ama, hız sabitleyici bile olmayan BMW pek kafama yatmadı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Yakın zamanda Bahsettiğiniz model ve donanımda bmw yi gıdıklamıştım,,, Bmw de çok şey bekliyorsunuz ama bence hayal kırıklığı 0-100 hızlanmasını viraj kabiliyetini beğenmedim, o paraya güzel bir dizel volvo alınır ;)

Yorum bağlantısı
Erkut Uysal

Boş olsun Bmw olsun... Mekaniğinde sıkıntı yoksa ben olsam Bmw tercih ederim+ dizel... e daha ne olsun... :)

Yorum bağlantısı
Osman Ozturk

Bu konular biraz insanların hayata bakış açıları ile alakalı ben bmv'yi dizel olduğu için almazdım ama benzinli olsa kafam karışırdı.Turbo beslemeli bir araca binme hevesim var mondeo bana daha çekici geliyor.(Mondeo'da almazdım otomatik vites Focusa zaten biniyorum alırsam bari c-max ecoboost alayım :) )

Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

İlginç bir ikilem. Ben olsam şu iki seçenek arasında Dolu Mondeo 'yu tercih ederdim. Ama şunu da belirteyim, 80-85 bandında 320d Premium bulunabiliyor. Biraz daha bütçe zorlamasına gitmenizi tavsiye ederim eğer ki BMW diyorsanız.

Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel

Bmw 3.20 d arka koltuğuna binin birde mondeoya binin ozaman zaten mondeo alacaksınız. Kalite anlamında 2010 bmw 320 çok kalitenin altinda

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mükremin Aktuğ

Teknik ve donanım bakımından kıyasladığınızda mondeo,BMW den çok daha iyi

Lakin diğer taraftada BMW...zor bi seçim

Yorum bağlantısı
Mustafa Şimşek

Dizel olmadığı sürece , mondeo almazdım ben . Bmw daha mantıklı geldi bana .

- neden ?

Yorum bağlantısı
Oktay Demirağ

Ben şahsen arka koltuğuna kendimin sığamayacağı bir otomobil almak istemezdim ve BMW ye bakmazdım Mondeo gibi araba varken. Şekil, yıldız,böbrek gibi dizaynlar sizi bir süre o araca bindiriyor ve sonra şikayetler başlıyor, ancak kullanışlık olması uzun vadede o aracın halen daha tadını çıkartıyor oluyorsunuz. 5 Serisi olsaydı tabikide bende BMW derdim :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel

Ben bu sonuçta bile ne kadar şekilci olduğumuzu anlıyorum. Bmw yakıt dizel olmasından başka hiçbir artısı yok arkadaşlar. Oda dizel olması. Yoksa artı değil. Benim ortakta vardı 2012 3.20d adam 6 ay zor dayandı. Sıfır almıştı. Tek artısi motoru. Zaten oda 2.0 ecoboost daha iyisi var.

Yorum bağlantısı
Saim Ulaş Yılmaz

Kendimce bir kıyaslama yapar ve puanlama yaparsam,

Vergi: BMW 1 adım önde model yılından dolayı seneye 7-11 yaş aralığına girecek. 2015 senesi için eşitler. BMW **** , Mondeo ***

Yakıt: BMW açık ara önde neredeyse 100 km de 3-3,5 litre fark var  BMW *****, Mondeo ***

Konfor: Açık ara Mondeo önde BMW ***, Mondeo *****

Tasarım: Göreceli BMW ****, Mondeo ****

Teknoloji: Açık ara Mondeo önde BMW *** Mondeo *****

Prestij: Açık ara BMW önde BMW ***** Mondeo ***

2. el satış: Açık ara BMW önde BMW ****, Mondeo **

yıldızları toplayınca BMW 25 yıldız, Mondeo 22 yıldız topluyor. Kendi hesabıma göre BMW ağır basıyor gibi.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Bence de Mondeo..Ben bütçeye göre alınabilecek en genç arabayı almayı daha mantıklı buluyorum. Mondeo hem daha genç hem daha donanımlı. Genç ve full araç yakalamışsam onu tercih ederdim..

Yorum bağlantısı
Serhat Çerçi

Marka model ve imaj fanatikligini bir kenara birakarak objektif yaziyorum. Iki modeli de yeteri kadar kullandım. Sizin baktığınız bmw sanirim e90 kasanin makyaj öncesi versiyonu ve 177 hp lik 6 ileri otomatik olanı. Oncelikle e90 kasa ile Mondeo arasinda ciddi anlamda boyut ve konfor farkı var. E90 Mondeoya göre hem kısa hem de oldukça dar, bu da kaymak asfalt dısindaki yurdum yollarinda giderken çalkalanma halinde gitmenize sebep oluyor Mondeo ile kıyaslayınca. Ikinci fark her ne kadar bmw nin slogani sheer driving pleasure olsa da Mondeo'nun daha iyi yol tutan bir arac olmasindan ve daha olgun şasiye sahip olmasindan kaynaklanıyor, ve sportif sürüş duygusunu ecoboostta da 2.0 dizellerde de ciddi hissedebiliyorsunuz virajli yollarda. Bununla ilgili yapılmış olan testler de izlenimlerimi doğruluyor. Mondeo uretilmis en iyi yol tutan kütle uretim araçlardan birisidir ve D sinifinin bu konudaki refeansidir. Mersin Antalya arasi yolculukarda e90 kasa ile mk4 mondeo arasinda hissedilir konfor farki oluyor ve Mondeo virajlarda daha fazla güven veriyor, ki limitlerde kullanmayi seven bir virajsever olarak bunu fazlaca hissediyorum.

Donanim olarak bmw alacagimda dolu olmayanina bakmak istemem, donanim cok şey farkediyor. Ozellikle açık renk deri koltuk, bixenon, angel eye ve ışık paketi olmadan çok siradan geliyor 3 serisi. Geriye sadece motor ve sanziman kalıyor ki, harikalar yaratan zf sanziman biliyosunuz f30 serisi ile başlıyor.

Tüketim olarak açık ara 320d önde, zaten kiyaslamak bile hata. Gene motor olarak 177lik ünite de gaza yüklediğinizde koltuğa doğru sizi itecek gücü üretiyor, e90 kasada kullanılan şanzımandaki tork konvertörü f30 kasaya göre daha üst devirlerde kilitleniyor, bu da aracın 2bin devir civarina kadar gaza biraz tepkisiz kalirken sonrasında maksimum tork ile kilitlenen konvertörün etkisiyle tekme yemiş gibi birden ileri firlamasina sebep oluyor ki cok keyifli oluyor. Yalniz dönüşlerde yapilacak acemiliklere toleransi az ve islak yolda spine kadar gidebiliyor tecrubesiz bileklerde. Arkadan itiş ve yüksek torkun hakkını vermek gerek. 184luk e90 ile şehir ici dönüşte köşedeki postaneye giren bir arkadaşım olmuştu zamanında :)

Ecobost mondeo ise cok daha güçlü motorunun ve cok iyi ayarlanmış tork bandinin etkisiyle hızlanma anlamında çok daha kararlı, özellikle 100 km üzeri hizlarda sanki rüzgardan etkilenmiyorcasina yirtarak ilerliyor ve bu hizlanma performansi 177lik e90 ile kiyaslanmaz, 320d Ecoboosta göre oldukca nazli yuksek hizdaki hizlanmalarda. Yüksek hizlarda Mondeo daha kararli, konforlu ve güvenli gidiyor, emin olun f10 5 serisi ile ayni hissi aliyorsunuz Mondeo'da.

Nihai olarak, mk4 mondeo f30 3 serisi ile kiyaslanmali, hele selective 2.0 ecoboost aslinda f30 328i ile kiyaslanmali, urettigi güç ve tork ile f30 328i seviyesinde, 320d degil. Bildiginiz gibi F30 kasa e90 kasanin birhayli geliştirilmiş ve büyütülmüş hali , belki onunla kiyaslamak mk4 mondeoyu daha rasyonel olacaktir.

Mondeo, boyut, konfor, ferahlık ve sürüş hissi ve olgunluğu olarak 5 serisi ile kiyaslanabilen bir modeldir. Sürüş hissinin ve yalitiminin a6 ve 5 serisi sinifinda oldugunu yeni Mondeo testlerinde Avrupali test editörlerinin ağzından duyuyoruz.

Bir de hız sabitleme 3 serisinde bazi dolu modellerde bile yok, hiz sınırlama hemen hemen hepsinde var.

• Beğen 12
Yorum bağlantısı
Serkan Karadağ

Marka model ve imaj fanatikligini bir kenara birakarak objektif yaziyorum. Iki modeli de yeteri kadar kullandım. Sizin baktığınız bmw sanirim e90 kasanin makyaj öncesi versiyonu ve 177 hp lik 6 ileri otomatik olanı. Oncelikle e90 kasa ile Mondeo arasinda ciddi anlamda boyut ve konfor farkı var. E90 Mondeoya göre hem kısa hem de oldukça dar, bu da kaymak asfalt dısindaki yurdum yollarinda giderken çalkalanma halinde gitmenize sebep oluyor Mondeo ile kıyaslayınca. Ikinci fark her ne kadar bmw nin slogani sheer driving pleasure olsa da Mondeo'nun daha iyi yol tutan bir arac olmasindan ve daha olgun şasiye sahip olmasindan kaynaklanıyor, ve sportif sürüş duygusunu ecoboostta da 2.0 dizellerde de ciddi hissedebiliyorsunuz virajli yollarda. Bununla ilgili yapılmış olan testler de izlenimlerimi doğruluyor. Mondeo uretilmis en iyi yol tutan kütle uretim araçlardan birisidir ve D sinifinin bu konudaki refeansidir. Mersin Antalya arasi yolculukarda e90 kasa ile mk4 mondeo arasinda hissedilir konfor farki oluyor ve Mondeo virajlarda daha fazla güven veriyor, ki limitlerde kullanmayi seven bir virajsever olarak bunu fazlaca hissediyorum.

Donanim olarak bmw alacagimda dolu olmayanina bakmak istemem, donanim cok şey farkediyor. Ozellikle açık renk deri koltuk, bixenon, angel eye ve ışık paketi olmadan çok siradan geliyor 3 serisi. Geriye sadece motor ve sanziman kalıyor ki, harikalar yaratan zf sanziman biliyosunuz f30 serisi ile başlıyor.

Tüketim olarak açık ara 320d önde, zaten kiyaslamak bile hata. Gene motor olarak 177lik ünite de gaza yüklediğinizde koltuğa doğru sizi itecek gücü üretiyor, e90 kasada kullanılan şanzımandaki tork konvertörü f30 kasaya göre daha üst devirlerde kilitleniyor, bu da aracın 2bin devir civarina kadar gaza biraz tepkisiz kalirken sonrasında maksimum tork ile kilitlenen konvertörün etkisiyle tekme yemiş gibi birden ileri firlamasina sebep oluyor ki cok keyifli oluyor. Yalniz dönüşlerde yapilacak acemiliklere toleransi az ve islak yolda spine kadar gidebiliyor tecrubesiz bileklerde. Arkadan itiş ve yüksek torkun hakkını vermek gerek. 184luk e90 ile şehir ici dönüşte köşedeki postaneye giren bir arkadaşım olmuştu zamanında :)

Ecobost mondeo ise cok daha güçlü motorunun ve cok iyi ayarlanmış tork bandinin etkisiyle hızlanma anlamında çok daha kararlı, özellikle 100 km üzeri hizlarda sanki rüzgardan etkilenmiyorcasina yirtarak ilerliyor ve bu hizlanma performansi 177lik e90 ile kiyaslanmaz, 320d Ecoboosta göre oldukca nazli yuksek hizdaki hizlanmalarda. Yüksek hizlarda Mondeo daha kararli, konforlu ve güvenli gidiyor, emin olun f10 5 serisi ile ayni hissi aliyorsunuz Mondeo'da.

Nihai olarak, mk4 mondeo f30 3 serisi ile kiyaslanmali, hele selective 2.0 ecoboost aslinda f30 328i ile kiyaslanmali, urettigi güç ve tork ile f30 328i seviyesinde, 320d degil. Bildiginiz gibi F30 kasa e90 kasanin birhayli geliştirilmiş ve büyütülmüş hali , belki onunla kiyaslamak mk4 mondeoyu daha rasyonel olacaktir.

Mondeo, boyut, konfor, ferahlık ve sürüş hissi ve olgunluğu olarak 5 serisi ile kiyaslanabilen bir modeldir. Sürüş hissinin ve yalitiminin a6 ve 5 serisi sinifinda oldugunu yeni Mondeo testlerinde Avrupali test editörlerinin ağzından duyuyoruz.

Bir de hız sabitleme 3 serisinde bazi dolu modellerde bile yok, hiz sınırlama hemen hemen hepsinde var.

Hocam tüm şupheleri giderecek bir açıklama yapmış, karar vermek çok daha kolay olacak.

Yorum bağlantısı

o kasa 3 serisi bmw severler tarafından da hiç beğenilmiyor,177 hplik motoru o şanzıman kaldıramıyor, kasa ufak , arkası kişiye göre değişir ancak bence çirkin.. 2.0 tdci 163 hp selective mondeo da bakabilirsiniz tüketim konusu ortada ise

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...