İçeriğe Yönlendir

Mercedes w203 C320 Yaptıklarım Bakım/onarım/modifiye

Furkan Avcı

Recommended Posts

Furkan Avcı

sigorta kutusunu ve ecuyu koruyor anlaşılan ? :nazar:

Aynen öyle sigorta kutusu su alma sıkıntısı olmuş bazı konular okumuştum yurt dışı forumlarda %95 bu koruma kapağı yok diyedir ;)

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Koskoca mercedes 5€ luk plastiği eksikmi çıkartmış yoksa tamircilerdemi yok olmuş?

Yok abi, iş bilmez dingil tamirciler kaybetmiştir, Ali abide yerinde duruyordu ;)

Yok abi, iş bilmez dingil tamirciler kaybetmiştir, Ali abide yerinde duruyordu ;)

5 değil 14 € (eyro :) )

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kerim Bilgehan Arbek

Ustayım diye geçinen kasaplar o kadar çok ki... Abicim hayırlı olsun güle güle kullan inşallah. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

Furkan bu tamircileri ne yapmalı :D akü kapağım ve amortisör kapakları yoktu, bende onları tamamladım sağolsun arkadaşların sayesinde. hayırlı olsun yeni kapak. ;)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Furkan bu tamircileri ne yapmalı :D akü kapağım ve amortisör kapakları yoktu, bende onları tamamladım sağolsun arkadaşların sayesinde. hayırlı olsun yeni kapak. ;)

Abi çok önemli bir parça bu, öyle yabana atılacak bir parça değil yani. KÖRmüş demek yerine takmayan ustacık.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Elöver

Abi çok önemli bir parça bu, öyle yabana atılacak bir parça değil yani. KÖRmüş demek yerine takmayan ustacık.

Çok önemli parça hakkaten, açilinca kaputtan damlayan tüm su tam da sigorta kutusunun oraya akiyor, çalmış da olabilirler.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Motor koruma kapağını da çoğunlukla unutuyorlar.

Ya da unuttu gibi yapıyorlar.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

İyi farketmişşin Furkan  :good1:  bu arada o plastik parça olmasa su alıp pert oluyor ha, ilginççç, hemide merso, bu daha ilginç  :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

İyi farketmişşin Furkan  :good1:  bu arada o plastik parça olmasa su alıp pert oluyor ha, ilginççç, hemide merso, bu daha ilginç  :rolleyes:

Benim bildiğim 1 senedir yoktu muhtemelen daha öncesinden yoktur ;) birşey olmadı, senin teori tutmaz abi :)

Ama sonuçta kul yapmış, Allah değil. Biz eşşeğimizi sağlam kazığa bağlayalım da, gerisi Allah'a emanet ;)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Furkan Avcı

Bugün artık 50-60 km/s hızla giderken bile sert frende titreyen ve kamyon gibi ses yapan disklerimi değiştirdim.

Aslında size güzel bir kendin yap konusu açabilirdim ama usta 4 disk + balata değişimi için 80 TL işçilik isteyince randevu aldım gittim.

Öncelikle tüm malzemeleri Mercedes'in onaylı üreticisi ve fabrikasyon aşamasına W203 ve W211 için fren ekipmanlarını üreten Alman menşeili TEXTAR olarak aldım.

Fiyat olarak merak edenler için Tüm hepsi 670 TL tuttu, Yıldızlı parça alsaydım 1.380 TL tutuyordu.

Parçaları internetten aldım, ford ile alakası olmadığı için adresi yazmamda sakınca yoktur sanırım www.mercedesparcamarketi.com her seferinde kutunun içinde bir eşantiyon gönderiyor sağolsun Hakan bey. Bu seferde balata spreyi çıktı :)

c320_disk1.jpg

Öncelikle ön diskler ve balatalar:

c320_disk2.jpg

Eski ve yeni farkı:

c320_disk3.jpg

c320_disk4.jpg

Arka diskler

c320_disk5.jpg

Hasan ustam (gözü gönlü tok, mercedes diye gözü dönen ustalardan değil, Allah razı olsun)

c320_disk6.jpg

Buda günün bonusu olsun:  :nazar:  :nazar:  :nazar:

c320_fotojenik1.jpg

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
(düzenlendi)

Furkan abi maşallahı var senin Merso'nun.. O ne öyle forumdaki tek kapı çakma Merso'nun dandikliği sıfır çizemeyişi :p has Merso bu :p

tarihinde Mert Yeldan tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Furkan abi maşallahı var senin Merso'nun.. O ne öyle forumdaki tek kapı çakma Merso'nun dandikliği şoför çizemeyişi :p has Merso bu :p

Eyvallah kardeşim sağolasın sanada nasip olsun inşallah. 

o iki kapının şıklığıda bir başka ama hakkını yemelim, şekil yani :)

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Eyvallah kardeşim sağolasın sanada nasip olsun inşallah. 

o iki kapının şıklığıda bir başka ama hakkını yemelim, şekil yani :)

Âmin abi :p

O eksim kapalının sahibine kılım yoksa araba şahane :p gerçi bi golf hele de kelline düplü golf etmez ama :D

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Furkan Avcı

Sol ön diskte balataları tutan demir klipslerden biri ara sıra diske deyip civilti sesi çıkarıyordu, tekeri söküp kaliperi söktüm, ince bir işçilikle klipsleri elden geçirdim, problem düzeldi.

Her iki dış aynayı söktüm içinde biriken tozlar neredeyse betonlaşmıştı, sağ tarafın hafıza özelliğinde sıkıntı vardı acaba bundan takılıyor mudur diye açtım güzelce temizledim. Ama hafıza özelliği yine çalışmıyor :) Olsun en azından daha rahat yönleniyor şimdi. (derdi elektronik sanırım), Yönlendirmesinde sıkıntı yok.

c320_sagayna.jpg

Birde biliyorsunuz motordaki bütün conta-sıvı contaları yeniledim. Motor yağı dolum borusunun gevşek olduğunu ve altından yağ kaçırdığını tespit ettim.

içindeki demir açma yapmış ve yerinde oynuyor tam oturmuyordu, çok sert bir metal olduğu için çekiçle ince ince döverek eski formuna getirdim. sıvı conta ilede destekleyip geri yerine taktım, sıkıntı yok.

c320_yagdolum1.jpg

c320_yagdolum2.jpg

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Furkan eline koluna sağlık. Sen bu gidişle servis açacak gibisin :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Zaten yokmu mehmet hocam ? Furkanın garajı varya :)

Ellerine sağlık Furkan.

O sadece kendi için çalışıyor :)
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Furkan Avcı

Bugün sanayideki ustamın yanına gittim, Star Diagnosis (Fordda ki IDS gibi) cihazına bağladım ve kurcalamaya başladım. Yaptıklarım:

- 4 cam kumanda modülünde sıkışma algılaması pasif durumdaydı açtım. (Cam kapanırken birşey sıkışırsa otomatik durup 2 cm geri iniyor)

- Aracımda orjinal Audio ve Telefon ünitesi sökük durumdaydı, bende menüden kaldırdım.

- Sürücü tarafı koltuk başlığı pozisyonu kalibrasyonu yaptım.

- Emniyet kemeri sesli ve ışıklı uyarısına ek olarak Digital bilgi ekranında şekilli afilli uyarıyıda açık hale getirdim.

- Arıza kodu üreten iki sensörün (güneş sensörü ve arka üfleme ayar anahtarı) tespitini yapmış oldum yakında girişeceğim.

- Daha önce yapılan yağ bakımlarının km bilgilerini, ne kadar yağ koyulduğunu ve her iki bakım arasında ne kadar yağ ilave edildiğini öğrendim.

- Bütün fonksiyonları kısa testten geçirdim.

Pahalı olmasaydı bu cihazdan kesin almıştım :)

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Mustafa Çiçek

Bugün sanayideki ustamın yanına gittim, Star Diagnosis (Fordda ki IDS gibi) cihazına bağladım ve kurcalamaya başladım. Yaptıklarım:

- 4 cam kumanda modülünde sıkışma algılaması pasif durumdaydı açtım. (Cam kapanırken birşey sıkışırsa otomatik durup 2 cm geri iniyor)

- Aracımda orjinal Audio ve Telefon ünitesi sökük durumdaydı, bende menüden kaldırdım.

- Sürücü tarafı koltuk başlığı pozisyonu kalibrasyonu yaptım.

- Emniyet kemeri sesli ve ışıklı uyarısına ek olarak Digital bilgi ekranında şekilli afilli uyarıyıda açık hale getirdim.

- Arıza kodu üreten iki sensörün (güneş sensörü ve arka üfleme ayar anahtarı) tespitini yapmış oldum yakında girişeceğim.

- Daha önce yapılan yağ bakımlarının km bilgilerini, ne kadar yağ koyulduğunu ve her iki bakım arasında ne kadar yağ ilave edildiğini öğrendim.

- Bütün fonksiyonları kısa testten geçirdim.

Pahalı olmasaydı bu cihazdan kesin almıştım :)

:shok:  İyi para

https://www.arizatespitcihazi.web.tr/ar%C4%B1za-tespit-cihaz%C4%B1/otomobil-ar%C4%B1za-tespit-cihazlar%C4%B1/ar%C4%B1za-tespit-cihazlar%C4%B1/mersedes-benz-ariza-tespit-cihazi-mercedes-star-diagnosis-compact-3-ar%C4%B1za-tespit-cihaz%C4%B1.html

Öküz alırız o paraya  :D  :D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...