İçeriğe Yönlendir

Kuga - Araçtan Gelen Metal Ses

Yasin Atik
Çözüme git Misafir tarafından,

Recommended Posts

Yasin Atik
(düzenlendi)

arkadaşlar merhaba,

ben yaklaşık 3 ay öncesine kadar kuga aldım araçta ilk etapta çalışmasında bir ses felan yoktu ancak şuanda ilk çalışmada ve sonrasında motor sıcak bile olsa gaza basıldığında bir tür metal sesi tarzında bir ses geliyor servise götürdük 1 gün incelediler ancak bulamadılar bize bu ses normal başka araçlarda da var diye söylediler ses artarsa getirin dediler.

sizce bu ses normal mi böyle bir ses ile karşılaşan varmı daha önceden?

.

başka bir konuda araç alırken katoloğunda 8.3 lt benzin tüketimi yazıyordu biz alırken 9 - 9.5 lt'yi gözden çıkarmıştık ancak şuanda araç 100 km de 12 lt yazıyor sizce bu normal mi? bu arada araç 1.5 150 beygir trend ve 1,900 km'de

şimdiden ilginize teşekkür ederim...

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

kullanima göre (gazlama, yogun trafik, kisa mesafe) yakit 12 lt normal olabilir. (benim kayin birader 2.0tdci focus cmax ile 12lt ortalama ile geziyor) ayrica rodaj süresi de var. arac cok yeniyken biraz fazla yakar.

ses icin denemeden bisey demek zor. turbonun normal sesi olabilir. 1900km de hatali üretim degilse,  turbo kolay kolay bozulmaz

Yorum bağlantısı
Yasin Atik

kullanima göre (gazlama, yogun trafik, kisa mesafe) yakit 12 lt normal olabilir. (benim kayin birader 2.0tdci focus cmax ile 12lt ortalama ile geziyor) ayrica rodaj süresi de var. arac cok yeniyken biraz fazla yakar.

ses icin denemeden bisey demek zor. turbonun normal sesi olabilir. 1900km de hatali üretim degilse,  turbo kolay kolay bozulmaz

teşekkürler...

Yorum bağlantısı
  • 10 ay sonra...
MesutDalgıç

arkadaşlar merhaba,

ben yaklaşık 3 ay öncesine kadar kuga aldım araçta ilk etapta çalışmasında bir ses felan yoktu ancak şuanda ilk çalışmada ve sonrasında motor sıcak bile olsa gaza basıldığında bir tür metal sesi tarzında bir ses geliyor servise götürdük 1 gün incelediler ancak bulamadılar bize bu ses normal başka araçlarda da var diye söylediler ses artarsa getirin dediler.

sizce bu ses normal mi böyle bir ses ile karşılaşan varmı daha önceden?

.

başka bir konuda araç alırken katoloğunda 8.3 lt benzin tüketimi yazıyordu biz alırken 9 - 9.5 lt'yi gözden çıkarmıştık ancak şuanda araç 100 km de 12 lt yazıyor sizce bu normal mi? bu arada araç 1.5 150 beygir trend ve 1,900 km'de

şimdiden ilginize teşekkür ederim...

aynısı benimde başıma geldi.

Çözüm: Alt motor muhafazası sökülecek. Motoru alttan koruyan avuç açılmış gibi çift taraflı saç muhafaza var. O saç muhafaza muhtemelen bükülmüş veya alttan gelen bir taş veya başka bir yabancı cisim nedeniyle eğilmiş ve motora hafiften değecek şekilde konumlanmış. gaza basınca doğal olarak motor kasılıyor ve titriyor. o titreşim süresince motor ve saç birbirine sürttüğü için o metal ses geliyor. basit bir şekilde bir tornavida ile o sacı eski haline getirmek için motordan uzaklaştırarak düzeltin. ve artık ses yok.

Bende internetten forumlarda çok arattım. aynı arızalardan bahsediyolardı ama kimse tam bir çözüm sunamamıştı. hatta bazıları 2 senedir o sesle biniyorum dedikçe çıldıracaktım. neyse Erzurum yetkili ford servisinin mükemmel ustaları Ali ve Adem usta olaya anında çözüm getirdiler.

sebep: fazla gaza gelip çok taşlı, kumlu ve bozuk arazilere girmeyin. Altınızda Kuga da olsa bi yerlerden bi şey kaçabilir arabanın altı tamamen kapalı değil sonuçta.

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Misafir

Benim araçtan da bu ses gelmeye başladı. Mesut Bey'in izlediği yolu izledik ama sonuca ulaşamadık. Sesi her duyduğumda  çıldıracak duruma geliyorum. Her tarafını incelettim ama bir şey bulamadık

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Misafir

Ses kapılardan geliyormuş. Kapının dış kısmındaki plastik korumayı silikonla tekrardan yapıştırdık. Ses kesildi. Rüzgar sesi de büyük oranda kesildi.

Yorum bağlantısı
Selçuk güler

Ses kapılardan geliyormuş. Kapının dış kısmındaki plastik korumayı silikonla tekrardan yapıştırdık. Ses kesildi. Rüzgar sesi de büyük oranda kesildi.

Selamlar, bu parça tam nerede acaba ? Kapının dış alt kısmındaki, marşpiyel üstündeki boydan boya olan sert plastik parça mı ?

Tşk

Sent from my HTC M8 using Tapatalk

Yorum bağlantısı
Misafir

Evet Selçuk Bey tam olarak tarif ettiğiniz yer. Alt kısmından açılıp silikonlanması lazım.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...

Valla daha önce ben yapılan işlemlerin ardından ses kesildi dedim ama öyle değilmiş. Ses hala ve daha fazla bir şekilde geliyor. Malatya Ford servisi teknik şefiyle test sürüşü yaptık dün. Bana söylemesen ben o sesi duymazdım diyor şef. Belli ki kafama taktım o sesi ve kulağım sürekli o metal seste. Onun demesine göre motorun olduğu kısımda bir şeylerin sürtünmesi nedeniyle ses geliyor. Cumartesi günü sabah erkenden aracı servise bırakacağım. Her yerine bakıp sesin kaynağını bulmaya çalışacaklar.

Yorum bağlantısı
Selçuk güler

Umarım çözerler, motordan çıkıp, arka tekerleklere giden şaftın etrafında saclar var. Onlar titriyor olabilir. Sonucu paylaşırsınız. Tşk.

Sent from my HTC M8 using Tapatalk

Yorum bağlantısı
  • Çözüm

Sonunda sorun tamamen çözüldü. Arabada tık ses yok artık. Klima borusundan kaynaklanıyormuş. Ayrıca frenlerle alakalı bir borunun da bir parçası motora sürtüyormuş.Düzeltmeler yapıldı ve sorun çıkarabilecek bölgelere ped yapıştırıldı. Şu an için sorun çözülmüş gözüküyor. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...