İçeriğe Yönlendir

Mercedes W203 Elektrikli Koltuk Başlığı Problemi Çözümü

Furkan Avcı

Recommended Posts

Furkan Avcı

Evet,

Uzun zamandır sürücü tarafındaki koltuğun başlığı el ile veya hafıza konumu ile yukarı aşağı hareketini bir yapıyor bir yapmıyordu. Star diagnosise bağladığımda HALL Sensörü arızalı/yada okunamıyor şeklinde sensör hatası vermişti.

Ben kablolarıyla oynayıp düzeltmiştim (düzelttiğimi sanmıştım) ama problem bu değilmiş.

Tamamen çalışmaz duruma gelince artık müdahale zamanı gelmişti :)

Öncelikle koltuğun arka tarafındaki kaplamayı aşağıdaki iki tane 25 torx vida tutuyor, bunu açınca kapak çıkıyor ve motora görsel olarak ulaşıyoruz.

(1) ve (2) nolu yerlere kafalığın ucu oturuyor, nazikçe buradan kafalığın uçlarını (1) (2) ayırıp koltuğu geriye doğru yatırıyoruz böylece çekip çıkarabileceğiz. Aksi takdirde tavana kadar çıkacak pay kalmıyor :)

c320_kafalik1.jpg

Şimdi geldi motor ve tertibatı yerinden çıkarmaya, önce nazikçe kendim nasıl çıkar diye yokladım ama tam olarak bulamadım. Mercedes'in WIS programı imdadıma yetişti ve nasıl çıkarılacağını öğrendim. motor kısmını önce sağa (3) doğru ittirip ardından aşağı doğru (4) çekince işlem tamam.

c320_kafalik2.jpg

Problem nedir ne değildir diye kurcalamaya başladım, kontak sprey ile temizledim, sonuç değişmedi. Nedendir nedendir diye deli divane düşünürken birde ne göreyim soketi taktığım kısmın arkasına gelen devre yerindeki (5) lehimler kendini salmış sallanıyor, oynayınca sanırım birileri temas etmeyince sensör arızaya geçiyor ve hareketi durduyordu.

Motor artık elimizde nasılsa, motorun yanındaki dişli grubunun üstündeki kaplamayı ince uçlu saatçi tornavidasıyla nazikçe kastırarak kapağı çıkarıyoruz.

c320_kafalik3.jpg

(5) numara problemin olduğu yer, motor ve devre birbirne bütünleşik, o yüzden sırasıyla (6), (7) ve son oalrak (8) nolu yerleri nazikçe kastırıp motoru ve dişli grubunu ayırıyoruz.

Bu aşamada Alman gavuru dişli ile motor grubunu şaft ve diferansiyel bağlantısı gibi bağlamış ki hayran kaldım (5) ile (7) arasındaki mavi kısım  :bravo:

c320_kafalik4.jpg

c320_kafalik5.jpg

(9) nolu kısımdaki lehimleri tazeleyip, soket kısmınıda PAttex'in çift karışımlı yapıştırıcısıyla beton gibi yapıp. Aynen geri toplayıp işi bitiriyoruz.

Artık problemsiz çalışıyor çok şükür.

c320_kafalik6.jpg

NOT: Sürekli nazikçe dememin sebebi, hiçbir parçayı kırmadan yapmak içindir. Maazallah küçücük bir tutamak kırılsa olay şeye sarabilirdi :D

• Beğen 12
Yorum bağlantısı
Fatih Keskin

Bozulmadık yeri kalmadı.

Ne bu senin çektiğin al bi c230 komp kurtul dertlerden.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Bozulmadık yeri kalmadı.

Ne bu senin çektiğin al bi c230 komp kurtul dertlerden.

Bu sana vereyim o zaman abi :) sende bana CLS 350 bul ama kendine bulduğun gibi olanlardan :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

Ellerine sağlık kardeşim, anlaşılan emeklilikte servis açacak gibisin  :good1:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Ellerine sağlık kardeşim, anlaşılan emeklilikte servis açacak gibisin  :good1:

Yok abim ya, kendi kendime uğraşıyorum işte. Zanaatkar olmak ayrı iş vesselam.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Efe Özer

Koltugu bıle sokunce kablolar gormek ınsana keyıf verıyor olmalı Allah kaza bela vermesin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Koltugu bıle sokunce kablolar gormek ınsana keyıf verıyor olmalı Allah kaza bela vermesin.

Amin cümlemize.

Aslında benim için zevk veriyor ama göreceli olarak kimilerine göre belada olabiliyor(muş) :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Ellerine sağlık Furkan.

Bu arada ilk fotoğrafta koltuğun içindekiler saman gibi çıkmış :p

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Maşallah  :nazar:  :nazar:

Elinden iyi iş geliyor abi, bu arabada sana hep fırsat veriyor ustalık becerilerini geliştirebilmen için.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Karadağ

Bozulsun da tamir edeyim diye dua mı ediyorsun anlamıyorum. Eline sağlık, yine başarılı bir çalışma.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Geçenlerde diyordu, başlığa otursam beni kaldırabilecek güç varmı diye..Denemiş

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Ellerine sağlık Furkan.

Bu arada ilk fotoğrafta koltuğun içindekiler saman gibi çıkmış :p

Çaktırma abi, anadol bozması bu araba :D 

Maşallah  :nazar:  :nazar:

Elinden iyi iş geliyor abi, bu arabada sana hep fırsat veriyor ustalık becerilerini geliştirebilmen için.

Bu problemlerle çoğu kişinin uğraşacağını sanmıyorum :D Ben kaşınıyorum sanırım

Bozulsun da tamir edeyim diye dua mı ediyorsun anlamıyorum. Eline sağlık, yine başarılı bir çalışma.

Bu problemlerle çoğu kişinin uğraşacağını sanmıyorum :D Ben kaşınıyorum sanırım

Geçenlerde diyordu, başlığa otursam beni kaldırabilecek güç varmı diye..Denemiş

:D Servet abi, senin "ahlaksız herif" yazmanı bekliyordum açıkçası :D

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ali Elöver

İşte hep böyle problemli bu yıldzlılar :nea::)

Furkanin ki hep bozuluyor, benim ki Furkanin arabaya gore deli dolu yok yok ama biseyim bozulmadi 2 senedir :nazar: :nazar:

Furkan kardesim cok kurcaliyor vesselam hep bir yerini yaparken diger tarafi bozuyor [emoji14]

Eline saglik Furkan kardesim, araba senin elinde genclesiyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Furkanin ki hep bozuluyor, benim ki Furkanin arabaya gore deli dolu yok yok ama biseyim bozulmadi 2 senedir :nazar: :nazar:

Furkan kardesim cok kurcaliyor vesselam hep bir yerini yaparken diger tarafi bozuyor [emoji14]

Bana gelmeden önce benim elimde olsaydı çok net söylüyorum 5 kere şu kilometreyi sıkıntısız devirirdi

8295c665e0b7e995e255b48b288e7f10.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hayrettin Bahadir

Sanırım Furkan'ın yıldız çin malı :)
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı

Kafalıkta elektrik mi olurmuş ya. Ne kadar da dandik mındar araba. :p 

Eline sağlık abi, yine döktürmüşsün , sıfırladın arabayı adeta 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Bu ney yahu, sürekli tamir, şöyle baştan kontrol ettim, arabanın sağlam yeri yokmuş, Furkan baştan toplamış gibi  :D  :p

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Bu ney yahu, sürekli tamir, şöyle baştan kontrol ettim, arabanın sağlam yeri yokmuş, Furkan baştan toplamış gibi  :D  :p

Bir tane daha var 2 yıldır beklettiğim :)

problemlerin çoğu elektronik aksamlarım zamanla yıpranmasından kaynaklı, bir çoğunu çoğu kullanıcı umursamaz ama ben her şey çalışır vaziyette olsun isitoyurm :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...