İçeriğe Yönlendir

Astra 1.6 2001 Model Oksijen Sensörü

Mustafa Erhan

Recommended Posts

Mustafa Erhan

Forumdaslar merhaba,

Aracimda yaklasik 2-3 haftadir bir ariza lambasi yaniyor. Uzerinde ingiliz anahtari olan bir araba resimli ariza lambasi...

Vaktim olmadigi icin sanayiye goturememistim ancak dun gittim. Ufak bi alet bagladilar ve oksijen sensoru hatasi dediler.

Hatayi bilgisayardan sildi. Uzun sure tekrarlamadi. Ancak yaklasik 20 km sonra tekrar yandi.

Nedir bu oksijen sensoru? Degistirmesi kolay midir? Degistirsem gercekten aracima faydasi olur mu? Yorumlarinizi bekliyorum.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Lambda sensörü diyede geçer, bujiye benzer ve soketlidir, manifolda bağlıdır ve egzoz gazının içindeki yanmamış oksijeni algılayıp beyine sinyal göndererek hava yakıt karışımını ayarlar. Bozuk olması performans düşüklüğü ve yakıt artışı olarak size geri döner. Çok pahallı bir parça değil

tarihinde Eray Turan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Erhan

Lambda sensörü diyede geçer, bujiye benzer ve soketlidir, manifolda bağlıdır ve egzoz gazının içindeki yanmamış oksijeni algılayıp beyine sinyal göndererek hava yakıt karışımını ayarlar. Bozuk olması performans düşüklüğü ve yakıt artışı olarak size geri döner. Çok pahallı bir parça değil

Degistirmesi uzun sürmez o zaman?

Yorum bağlantısı
Koray Demir

Sanayici egzoz sondası der eğitimli usta lambda sensörü, servis teknisyeni hego sensörü, bilumum kaynakçı egzozcu oksijen sensörü der hepsi de aynı şeyi ifade eder. Her 30.000 km de kontrol edilmeli ülkemizdeki şartlara göre 100.000 km de veya daha erken eskidigi tespit edilirse mutlaka değişmelidir. Değişim ve kontrol işi bilen için 5 dk sürer.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Erhan

Bu konu hakkında bir soru daha sormak istiyorum. Bizim araçlarda 2 adet mi oksijen sensörü var?

Eğer 2 adetse bu 2 parça birbiriyle aynı mı? 

Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz

Sizinkini bilmem ama 2004 Astra da 2 adet vardı, birbirinden farklı. Hata kodundan hangisinin arızalı olduğu anlaşılıyor.

Yorum bağlantısı
Mustafa Erhan

Anladim. Ustaya goturdum. Lpg li araclarda normal, degistirsen bile aynisini yapar dedi. Gerek yok bence dedi.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...