İçeriğe Yönlendir

Mondeo Mk2 Mi ? Mazda 626 Mı?

Muharrem Ersin Başaran

Recommended Posts

Muharrem Ersin Başaran

Mondeo mk2 aracımı sattıktan sonra temiz bir mondeo arıyorum fakat bulamadım. Bu arayış içindeyken bacanağım da aracını satacağını ve geniş bir araç arayacağını söyledi. Ben ona Mondeo mk2 oda bana Mazda 626 (2.0) tavsiyesinde bulundu. Şimdi mondeoda ufak tefek parça sıkıntısı olduğu aşikar.Mazda 626 (98 model sonrası ile) Ford Mondeo Mk2 arasında (ikiside temiz olmak kaydı ile ) karşılaştırma yaparsak;

1-Parça durumu;

2-Yakıt durumu;

3-Bir sorun olduğunda usta bulunabilirliği;

4-Arızalanma sıklığı;

5-Alış satış hızı;

Sizce nasıldır?

Çok soru sordum farkındayım ama bana bakımlarını rahat bir şekilde yapıp uzun süre binebileceğim bir araç lazım. Uzun bir süre araç alıp satmak istemiyorum.

ymHENtM.jpg  EEKPDKc.jpg

Yorum bağlantısı

Bu kasa Mazda'nin son donemleri makyajlidir. Bunlatin bir 136bg'lik olani var bir de 120bg(galiba). 136'liklari daha cok begeniliyordu dogal olarak. Genelde sisfarli ve hatchback modellerde oluyor 136bg. 323'teki 1.8 motorla cok benzer bir motor. Hatta saseleri bile ayni enteresan bicimde. 1.8 motor cok atak ve performansli bir motordu fakat lpg ile uyumlu oldugu soylenemez. Lpg'ni motoru bozmasi degil, sevimsiz birlikteligi desek daha iyi olur. Benim 1.8'de onceki sahibi o zamanlar cok unlu teleflex baglatmisti ki 10.000km sonra ben aldim. Yani arac lpg ile uzun sure calismamis ve en pahali marka lpglerden birine sahipti. Rolanti sorunu hic bitmedi. Bende yoktu ama daha ucuz kit takanlar ise 3000 devir civarindaki cozulemeyen ve kaniksanan patlama hadisesi yuzunden keyif almiyorlardi. Bu arada gaz kelebeginin ustunde 3 tane sensor var mesela. Gaz kelebegini ayri alamiyorsunuz bu sensorlerden. 2 sene once 4500tl idi. O da siparis edersen Turkiye'de olmadigi icin Belcikaya soruluyor. Belcika'da da var miydi bilmiyorum. Sonuc okarak mazdanin sorunsuzlugu karburatorlu ve sonrasinda enjeksiyonlu 16v motorlardan sonra(ki bu motorlari -kia uzun sure kullanmaya devam etti- Lpg ile beraber efsanesini yitirdi bence. Lpg olmasa sorun cikaracagini dusunmuyorum ama Japonlarin performans ile beraber araca az tukettirme algoritmalari lpg sistemleri icin bir kabusa donuyor. Teleflex gibi o gunlerde arac ecusunu simule eden basari bir sistem bile havlu atarken, italyan isi olan orta sjnif Lpg'nin basit tek duze calisma sistemi bu motorlarin dilinden anlayamiyor dogal olarak. Orjinal bulup, orjinal parca kullanirsaniz Japonlar evladiyelik. Ancak bulunmayan pahali parcalari dusunuldugunde su anda kisitli butceler icin Mondeo daha uygun gibi.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Naim Durmaz

Mondeo mk2 aracımı sattıktan sonra temiz bir mondeo arıyorum fakat bulamadım. Bu arayış içindeyken bacanağım da aracını satacağını ve geniş bir araç arayacağını söyledi. Ben ona Mondeo mk2 oda bana Mazda 626 (2.0) tavsiyesinde bulundu. Şimdi mondeoda ufak tefek parça sıkıntısı olduğu aşikar.Mazda 626 (98 model sonrası ile) Ford Mondeo Mk2 arasında (ikiside temiz olmak kaydı ile ) karşılaştırma yaparsak;

1-Parça durumu;

2-Yakıt durumu;

3-Bir sorun olduğunda usta bulunabilirliği;

4-Arızalanma sıklığı;

5-Alış satış hızı;

Sizce nasıldır?

Çok soru sordum farkındayım ama bana bakımlarını rahat bir şekilde yapıp uzun süre binebileceğim bir araç lazım. Uzun bir süre araç alıp satmak istemiyorum.

ymHENtM.jpg  EEKPDKc.jpg

1- Yedek parça konusunda ciddi bir sorun yok bir çok parçayı orjinal ya da muadil olarak bulabiliyorsunuz.Servis fiyatı yüksek gelebilen bazı parçalar yan sanayi ya da yurtdışı seçenekler gibi bulunabilir..

2-198 bin de sattığım 98 model 626 benzinli aracımda İstanbul Anadolu yakası Kadıköy-Ümraniye gidiş ve dönüşü zaman zaman köprü geçişleri ile şehir içi trafiğinde 10 litre, şehir dışı 110 km ortalama hız da 7-7.5 litre yakıt sarfiyatım vardı.

3-Usta ararsanız http://www.mazdagaraj.com/threads/509-Mazda-Usta-Tavsiyeleri

4-Lpg kaynaklı sıkıntıları-bir çok kişinin yaşadığı rölanti problemleri- Evren bey yazmış , bunlar çok önemli değil katlanırım derseniz sorun değil

5-Sene başında max 15 olan fiyatlar nedense 18-20 lere çıkmış durumda, bir çok kişi temizini arıyor ama malesef bulmak biraz güç..ben 4 yıl önce 130 bin de 12 bine aldığım aracımı 15 bin e sattım.Bu fiyatlandırma aracınızın temizliği ,piyasanın o anki ihtiyacı ve sizin aciliyetiniz ile ilgili..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Keskin

Yakın arkadaşım 3 tane mazda değiştirdi hep söyler en çabuk ve istediğim rakamlara hep mazda yı sattım der.

Bence ayrı bi kitlesi var temizi alınır ve sıkıntısız binilir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tuncay Arslan

Mk2 alırken 6.26 ve accord bakıyordum, hepsi alınası arabalar çok araştırmıştım. Usta olarak ford daha yaygın ama 6.26 nın 98 üstü hb kasaları da çok yakışıklı. Sonuçta 3 modelden hangini temiz bulursam alacaktım mk2 nasip oldu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Eren

Temizi demişsiniz. Temizi olursa mondeo derim. Mazdanın arızasızlığı temizini bulduktan sonra mondeo için de geçerli. Ben Genç yaşımda mondeoyu baya bir spor modda kullandığım halde bana bile dayanıyor. Sorunsuz bir araba diye düşünüyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muharrem Ersin Başaran

Mazda sorunuzluğuyla ünlü bir marka ama ülkemizde servisi sıkıntılı yedek parça durumuda pek iç açıcı değil

Ford ustalarıda mondeo konusunda bunu söylüyorlar. 99 un triger setini değiştirmişti. Konyada güç bela bulduk. özellikle bilyalarını.

Mazdada bu tarz bulunmayan parçalar neler acaba?

Mk2 alırken 6.26 ve accord bakıyordum, hepsi alınası arabalar çok araştırmıştım. Usta olarak ford daha yaygın ama 6.26 nın 98 üstü hb kasaları da çok yakışıklı. Sonuçta 3 modelden hangini temiz bulursam alacaktım mk2 nasip oldu.

Usta konusunda ford fazla ama artık ford ustaları nedense focus üzerine yoğunlaşmış gibi görüyorum. Ama hala gönlüm forddan yana.

1- Yedek parça konusunda ciddi bir sorun yok bir çok parçayı orjinal ya da muadil olarak bulabiliyorsunuz.Servis fiyatı yüksek gelebilen bazı parçalar yan sanayi ya da yurtdışı seçenekler gibi bulunabilir..

2-198 bin de sattığım 98 model 626 benzinli aracımda İstanbul Anadolu yakası Kadıköy-Ümraniye gidiş ve dönüşü zaman zaman köprü geçişleri ile şehir içi trafiğinde 10 litre, şehir dışı 110 km ortalama hız da 7-7.5 litre yakıt sarfiyatım vardı.

3-Usta ararsanız http://www.mazdagaraj.com/threads/509-Mazda-Usta-Tavsiyeleri

4-Lpg kaynaklı sıkıntıları-bir çok kişinin yaşadığı rölanti problemleri- Evren bey yazmış , bunlar çok önemli değil katlanırım derseniz sorun değil

5-Sene başında max 15 olan fiyatlar nedense 18-20 lere çıkmış durumda, bir çok kişi temizini arıyor ama malesef bulmak biraz güç..ben 4 yıl önce 130 bin de 12 bine aldığım aracımı 15 bin e sattım.Bu fiyatlandırma aracınızın temizliği ,piyasanın o anki ihtiyacı ve sizin aciliyetiniz ile ilgili..

Bilgilendirme için teşekkür ederim. Bu açıklamaları mutlaka dikkate alacam. Lpg konusunda sıkıntı vermemeli bu araçlar 2.0 benzinli kullanalım desekte olmaz hani.Sık sık lpg arızasıda beni üzer açıkcası.

Piyasa arttı farkındayım ama Allah nasip ederse ikinci çocuk yolda kapıda bir aracın olması zorunluluğu var üçe beşe bakmıcaz artık.

mondeo tanıdık geliyor amma :)

Tanıdık tanıdık. Bendeydi kısa bir süreliğine.

Arabayi yeni almistin abi ne zaman sattin?

Memet abinin sattığı araca niyetlendik aracı sattık ama. Sonradan Mehmet abi olmaz dedi. Mehmet abi öyle dediyse bir bildiği vardır dedim bende.Allah razı olsun çok ilgilendi yoğun zamanında ama olmadı.

Çok temiz bir araç alıp uzun süre kullanma niyetim var.Düşük kmli araçlara gözü diktim ama çok yüksek fiyat söylüyorlar ve pazarlığa kapalı adamlar.

Yorum bağlantısı
Gökhan Ünal

ne ara sattın abi arabayı hayırlı olsun.

bi arabadan haber bekliyorum abi tamam derlerse onu alalım sana 99 mondeo hb ilk sahibinden 73 binde  :biggrin:

kendime diye baskı yapıyordum ama daha arabamı satamadım olmazsa sen al senden ben alırım  :biggrin:

Yorum bağlantısı
Muharrem Ersin Başaran

Hayirlisi abi bayramdan sonrasini beklemek en dogrusu zaten mecbur bekleyeceksin artik.

Bayramdan sonraya kaldık zaten , bayramdan sonra temiz güzel bir araç denk gelse.

ne ara sattın abi arabayı hayırlı olsun.

bi arabadan haber bekliyorum abi tamam derlerse onu alalım sana 99 mondeo hb ilk sahibinden 73 binde  :biggrin:

kendime diye baskı yapıyordum ama daha arabamı satamadım olmazsa sen al senden ben alırım  :biggrin:

Hızlı gitti Gökhan. Görüştüğümüz gibi senden haber bekliyorum. Öyle temiz bir araçta bize denk gelirse ne ala. Senin gözlerin arayışta olsun.

Yorum bağlantısı
Serhat Işık

Yakın arkadaşım 3 tane mazda değiştirdi hep söyler en çabuk ve istediğim rakamlara hep mazda yı sattım der.

Bence ayrı bi kitlesi var temizi alınır ve sıkıntısız binilir.

Hem mondeo, hemde mazda kullandım. Bana göre alınacak araç konfor anlayışınıza göre olur ikisi arasında. Mazda (otomotik)yı bilen alır ve ısrarla alır. Mondeo dan daha kolay satılır. Ama sade bir araçtır, cok sert bir araç ve ses çok alır. Mondeo ya göre az yakar. Lpg ye uyumludur bende ki landirenzo kit di, çok memnundum. Mondeo (otomatik) çok konforlu ve çok doludur. Bence temiz bir 626 birde 136 bg lik bulursan kaçırma al derim
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muharrem Ersin Başaran

Hem mondeo, hemde mazda kullandım. Bana göre alınacak araç konfor anlayışınıza göre olur ikisi arasında. Mazda (otomotik)yı bilen alır ve ısrarla alır. Mondeo dan daha kolay satılır. Ama sade bir araçtır, cok sert bir araç ve ses çok alır. Mondeo ya göre az yakar. Lpg ye uyumludur bende ki landirenzo kit di, çok memnundum. Mondeo (otomatik) çok konforlu ve çok doludur. Bence temiz bir 626 birde 136 bg lik bulursan kaçırma al derim

Araçlar kesinlikle düz vites olacak. işte istediklerimiz ha diyince olmuyor. Şuan takipteyim. Bildiğiniz tanıdığınız araçlar sahibindene duserse burada paylaşırsanıza sevinirim.
Yorum bağlantısı
Emre Öğüt

Mazda acaip iyi gidiyor ve sorunsuz iyi tarafı bunlar, fren yok arabada sağlamlık zaten o yıllarda uzak doğu araçları kağıt gibi[emoji23]

Mondeo siler mazdayı:)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muharrem Ersin Başaran

Gitmesi iyide durmasıda önemli. Allah rahmet eylesin bu hafta olan kazaları okudukça güvenliğe dahada önem vermek gerektiği açığa çıktı.

Araçlarıın ağırlıklarına baktım. Mazda D seğmenti araca göre hafif kalmış aslında.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

2 modelinde temizi ve ellenmemişi bulmak samanda iğne misaline denktir.

Kasa ve motor olarak Mondeo.

Sadece motor için ise tabiki Mazda 6.kasa çürümeleri 93 ve son seride çok değilde 96,2000 kasada çok sorun 1 yıl yatsın delik deşik olmayan yeri kalmıyor denilebilir.Sonra Makyajlıda bunu aştılar ama İlk 2 versiyon gibi ve helede hb gibi yakışıklı değil.

Ankara Etlik'te yatıyordu ne vakit görsem durduğu yerde çürümesi çok artıyordu.Zaten bilen bir sorunu.aynı şekilde hurdacıda Mondeo mk2 ve mk1  yatan vardı dipdiri durmaya devam ediyordu.,sürekli gider bakardım hele Mk1 V6 diğital klimalısı beya deri koltuklusu vardı içim giderdi.

Mk1 ve Mk2 bence tek klasik büyük sorun tesisat kabloları.Alırken bence konrtol edilmesi şart diyebilirim.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Muharrem Ersin Başaran

2 modelinde temizi ve ellenmemişi bulmak samanda iğne misaline denktir.

Kasa ve motor olarak Mondeo.

Sadece motor için ise tabiki Mazda 6.kasa çürümeleri 93 ve son seride çok değilde 96,2000 kasada çok sorun 1 yıl yatsın delik deşik olmayan yeri kalmıyor denilebilir.Sonra Makyajlıda bunu aştılar ama İlk 2 versiyon gibi ve helede hb gibi yakışıklı değil.

Ankara Etlik'te yatıyordu ne vakit görsem durduğu yerde çürümesi çok artıyordu.Zaten bilen bir sorunu.aynı şekilde hurdacıda Mondeo mk2 ve mk1  yatan vardı dipdiri durmaya devam ediyordu.,sürekli gider bakardım hele Mk1 V6 diğital klimalısı beya deri koltuklusu vardı içim giderdi.

Mk1 ve Mk2 bence tek klasik büyük sorun tesisat kabloları.Alırken bence konrtol edilmesi şart diyebilirim.

Bu saydıklarına göre mazdaya hiç bakmasam yeridir abi. Motor arıza yapsa sanayide kalacağı süresi fiyatı bellidir. Fakat kaportaya girdimi araç kolayla baş edilmez. Çürüyen araba sevmiim.

Oktay abi,tesisat olarak nasıl bir kontrol gerekli nelere bakmalı veya baktırmalı?

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Kablolarda çatlak,soket diplerinde kablo çatlağı.Tesisat kendini bakınca belli eder.Baktırmana gerek yok kendin bakacaksın.

Aslında çok önemli bir sorun değil.Sadece tesisatı ile çok oynanmışlarda bu çatlaklar sorun olabilecek hale gelebiliyor.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muharrem Ersin Başaran

Çok temiz iki adet mondeoyu kaçırık. Fiyat yüksek geldi düşer diye beklemeye aldım. Anında satıldı. Hayırlısı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Çok temiz iki adet mondeoyu kaçırık. Fiyat yüksek geldi düşer diye beklemeye aldım. Anında satıldı. Hayırlısı.

Bu günümüz için bence yanlış bir yol. :biggrin:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muharrem Ersin Başaran

Ne bileyim abi mondeo mk2 bu kadar hızlı gitmez dedim ama millet çokmu el öpmüş ne çok harçlık toplamış bayramdan sonra kapıştılar araçları.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...